Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
227
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Γεια σας !
Σε λίγες βδομάδες θα πάω με τη γυναίκα Κωνσταντινούπολη.
Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες και είδα πολλα θέματα για τα οποία είχα απορίες.
Θα μείνουμε στη παλιά πόλη. Αρα παίρνουμε το μετρό , κατεβαίνουμε στη Zeytinburnu και απο τραμ για μεγάλο παζάρι.(Το ξενοδοχείο ειναι κοντά).
Θα μείνουμε 9 μέρες. Απο αξιοθέτα και μέρη έχω μπανίσει να δούμε :
1. Αγια Σοφιά
2. Τοπ Καπί
3. Πύργος του Γαλατα
4. Βασιλική Κιστέρνα
5. Μπλε Τζαμί
6. Παλάτι Ντολμαμπαχτσε
7. Μονη της χώρας
8. Πατριαρχείο ( Λεωφορειο 99α σταση Fener )
9. Βόλτα στο βόσπορο ( Γκισε turyol)
10. Βόλτα στα Πριγκηπονήσια ( Δεν έχω βρει απο που παίρνουμε το πλοίο ομως, απο το Eminonu ?
11. Το ενυδρείο στο Florya
12. Το παζάρι και η Αιγυπτιακή αγορά.
13. Ταξιμ και ιστακλακ.
14. Μια υπαίθρια αγορα στο Ortakoy
14. Χαμαμ στο Cemberlitas

Θα πάρουμε τη istanbulkart για τις μεταφορές μας.
Συνάλλαγμα λίγα απο αεροδρόμιο και μετα απο μεσα τραπεζες η κοντα στο παζάρι να πετύχουμε καλύτερες τιμες.
Κατι άλλο να δούμε - να προσέξουμε ???
Εάν θέλετε να δείτε ολα τα χωριά της αριστερής πλευράς του Βοσπόρου μέχρι και το Saryer τότε παίρνουμε το λεωφορείο Νο 25Ε από το KABATAS .Η αφετηρία ειναι κοντά στη περίφραξη προς τη θάλασσα. Ενδεικτικά κάνει(50) στάσειςBesiktas ,Ortakoy, Arnavutkoy , Bebek , Rumeli hisari , Emirgan , Istine , Yenikoy , Tarabya, Buyukdere ,Saryer. Κόστος 1,95 TL !! ΠΟΤΕ το Σάββατο έχει μεγάλη κίνηση!

Για ψαρομεζέδες στην Χαλκηδόνα ,Kadikoy
Τσεκαρισμένο και απο εμένα! 1/7/2014

http://tixamperiaapothnpolh2.blogspot.gr/2014/05/blog-post_24.html


Στη Πόλη τα λεωφορεία που έχουν το γράμμα Τ μετά τον αριθμό πχ 25Τ ή 43Τ κλπ έχουν γιά τέρμα την πλατεία Τάξιμ .
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τη τρίτη το πρωι πετάω.
Μου έστειλε και καλά προσφορά το ξενοδοχείο 50 ευρώ πηγαινε ελα απο το ατατουρκ μεχρι το ξενοδοχειο.
Ακριβά ε?
Με μετρο και τραμ ποσο παει ?
Εξαρταται που ειναι το ξενοδοχειο σου...εδω μπορεις να βρεις απαντησεις..
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κωνσταντινούπολη-μετακινήσεις.13411/page-10
εγω εμενα στη μεση,περιπου της Istiklal και επιλεγοντας το ταξι,μου κοστισε 50 λιρες πηγαινοντας και 75 λιρες γυριζοντας(επεσα σε τρομερη κινηση)..συνολο 15+25=40 ευρω...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τη τρίτη το πρωι πετάω.
Μου έστειλε και καλά προσφορά το ξενοδοχείο 50 ευρώ πηγαινε ελα απο το ατατουρκ μεχρι το ξενοδοχειο.
Ακριβά ε?
Με μετρο και τραμ ποσο παει ?
1.5 euro το ατομο
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
μια ερωτηση και απο εμενα, εχω βρει Κωνσταντινουπολη για τελη Αυγουστου με 241 ευρω για 2 ατομα απο Αθηνα. θεωρειται οτι η εποχη ειναι καλη για να πας και η δευτερη ερωτηση μου ειναι...φτανουμε τεταρτη απογευμα κ επιστρεφουμε σαββατο 10,, το πρωι. ειναι πολυ λιγες μερες, να μη το επιχειρησω? εστω για βασικα...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
μια ερωτηση και απο εμενα, εχω βρει Κωνσταντινουπολη για τελη Αυγουστου με 241 ευρω για 2 ατομα απο Αθηνα. θεωρειται οτι η εποχη ειναι καλη για να πας και η δευτερη ερωτηση μου ειναι...φτανουμε τεταρτη απογευμα κ επιστρεφουμε σαββατο 10,, το πρωι. ειναι πολυ λιγες μερες, να μη το επιχειρησω? εστω για βασικα...
Μην πας δεν φτανουν ουτε για τα βασικα αν πας πρωτη φορα...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.438
Likes
4.427
Συμφωνώ με Vegerazaros...
2 γεμάτες μέρες θα έχετε βασικά, προλαβαίνετε μόνο να απολύτως απαραίτητα... Αν μπορείτε προσθέστε κανά 2 μερούλες ακόμη...
Η καλύτερη εποχή για την Πόλη είναι το Φθινόπωρο (προσωπική άποψη)
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
Ευχαριστω πολυ. Δυστυχως οι μερες μου ειναι περιορισμενες λογω παιδιων....δυστυχως τελευταια στιγμη εχουν αυξηθει κ τα αεροπορικα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.400
Likes
14.351
Αν είσαι άνετη με τα χρήματα,να πάς.Που ξέρει πότε θα ξαναδοθεί η ευκαιρία(παιδιά,γενική κατάσταση).΄Εστω και πιεσμένα κάτι θα ευχαριστηθείς.
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
Ακριβως ομως

Φανταζομαι οτι η τιμη αυτη δε παιζει να πεσει ε;
 
Last edited by a moderator:

stelios83

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Παιδιά μια απορία, όταν χτυπάς το εισιτήριο, πόση ισχύ έχει. Μήπως ισχύει για μια διαδρομή και αν αλλάξεις πρέπει να ξαναβγάλεις?
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Ναι, αν έχεις βγάλει κάρτα μετακινήσεων, τότε κάθε φορά που αλλάζεις μέσο τη ξαναχτυπάς.........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.412
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom