Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Τους χαιρετισμούς μου από την πάντα υπέροχη Κωνσταντινούπολη. ´Οταν με το καλό επιστρέψω (αργότερα θα συνεχίσουμε για Μπόντρουμ) θα σας μεταφέρω νέα και εντυπώσεις.
@Vegerazaros σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία ότι για να πας στο Eyup ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις το καραβάκι από Eminonu αντί για το λεωφορείο. Το χρησιμοποιήσαμε χθες και σε 20' λεπτά φτάσαμε άνετα. Ενώ πέρσι είχαμε πάθει ένα σοκ από την μεγάλη κίνηση όπου χρειαστήκαμε πάνω από μιάμιση ώρα για να φτάσουμε με το λεωφορείο.
Να περνάτε καλά όπου και να είστε.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τους χαιρετισμούς μου από την πάντα υπέροχη Κωνσταντινούπολη. ´Οταν με το καλό επιστρέψω (αργότερα θα συνεχίσουμε για Μπόντρουμ) θα σας μεταφέρω νέα και εντυπώσεις.
@Vegerazaros σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία ότι για να πας στο Eyup ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις το καραβάκι από Eminonu αντί για το λεωφορείο. Το χρησιμοποιήσαμε χθες και σε 20' λεπτά φτάσαμε άνετα. Ενώ πέρσι είχαμε πάθει ένα σοκ από την μεγάλη κίνηση όπου χρειαστήκαμε πάνω από μιάμιση ώρα για να φτάσουμε με το λεωφορείο.
Να περνάτε καλά όπου και να είστε.
Ετσι ειναι ...το ενα χερι νηβει τ αλλο..εγω να δεις πως πηγα Στοκχολμη...της μπαλας! :) να περασετε υπεροχα!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
δυσκολεύομαι να το πιστεψω..μου πηρε 36 χρονια να κλεισω εκδρομη στην Πολη κ μολις το εμαθαν οι τζιχ αποφασισαν να χτυπησουν την Πολη!Δέχομαι τον τιτλο της miss travelstories γκαντεμιΟΓΛΟΥ!
Καλα λενε όταν κανουμε σχεδια ο αλαχ γελαει :confused:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ναι το πρωτο βημα τους παντα είναι οι απειλες..
το δευτερο;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
ναι το πρωτο βημα τους παντα είναι οι απειλες..
το δευτερο;
Η Κωνσταντινούπολη είχε πολλές τρομοκρατικές επιθέσεις τουλάχιστον από το 90 που θυμάμαι εγώ, το συζητούσαμε για λίγο και όταν έφτανε η ώρα να πάμε το είχαμε ξεχάσει.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
φοβάμαι ότι θα κανουν κατι μεγαλο!
@karfitsa αν είναι να με σκλαβοπαζαρεψουν προτιμω τον αποκεφαλισμο!
"θα παω κι ας μου βγει κ σε κακο"...
δεν νομιζω ότι τηρουν στη Τουρκια τους κανονες ασφαλειας σε θεματα τρομοκρατιας μονο στο Αιγαιο κ την Κυπρο εχουν το νου τους.μακαρι να διαψευστω.
κ την αγγλια απειλουν εδώ κ χρονια μετα το μετρό αλλα εκει δεν ανησυχω.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
δεν νομιζω ότι τηρουν στη Τουρκια τους κανονες ασφαλειας σε θεματα τρομοκρατιας μονο στο Αιγαιο κ την Κυπρο εχουν το νου τους.μακαρι να διαψευστω.
κ την αγγλια απειλουν εδώ κ χρονια μετα το μετρό αλλα εκει δεν ανησυχω.
Φέτος παρατήρησα ότι έχουν αυξήσει περισσότερο τα μέτρα ασφαλείας, κυρίως σε μουσεία, εμπορικά κέντρα, shopping centers και γενικά για να περάσεις μέσα σε χώρους όπου περνά πολύς κόσμος χρησιμοποιούν τεχνικές ελέγχου αεροδρομίων. Παράλληλα είναι και πολύ έντονη παντού η παρουσία της αστυνομίας.
Μην αφήσεις το φόβο να σου χαλάσει τα σχέδια που έχεις κάνει για το συγκεκριμένο ή για οποιοδήποτε άλλο ταξίδι. Η ζωή μας έχει γίνει τόσο πολύπλοκη που πουθενά δεν είμαστε πλέον απόλυτα ασφαλείς. Αλλά με ψυχραιμία, προσοχή και ενημέρωση μπορούμε να προστατευθούμε, όσο είναι δυνατό, από κάθε σοβαρό κίνδυνο.
Σίγουρα υπάρχουν και πολύ πιό επικίνδυνα μέρη από την Κωνσταντινούπολη και όμως πολλοί αποφασίζουν ή και τολμούν θα έλεγα να τα επισκέπτονται.
Φυσικά πάντα το θέμα ασφαλείας είναι πολύ προσωπική υπόθεση και ο καθένας μας παίρνει τις αποφάσεις μόνος του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom