Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Με μας που εμπλεξες,το 99% θα σου πει να πας μονη σου:)
 

GR_Macedon

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
-
Ταξίδι-Όνειρο
-
κ να λοιπόν που ήρθε η στιγμή να προσπεράσω το ψυχολογικό τραύμα από την ταινία που είχα δει μικρή..το "εξπρες του μεσονυχτίου" και σκέφτομαι ένα 3ημερο στην Κωνσταντινούπολη.:icon_redface:
Το ερώτημα..θα είμαι οκ μόνη μου ή να πάω με γκρουπ;
Ξέρει κανείς αν φθινόπωρο βγάζει η turkish καμια προσφορά από θεσνικη;
Ευχαριστώ!
Για αρχή θα σου πρότεινα με group. Εγώ εδώ Θεσσαλονίκη προτείνω το Diesel Travel. Μου άφησαν την εντύπωση ότι γνωρίζουν καλύτερα την Πόλη. Την δεύτερη φορά όμως που θα πας (γιατί θα πας, και τρίτη και τέταρτη) πάνε μόνη με προτίμηση διαμονής στην περιοχή ΣουλτανΑχμετ με βόλτες σε περιοχές εκτός τουριστικών ατραξιόν.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ναι παιδιά ελάτε να πάμε παρέα σας βλέπω έτοιμους!

Λέω να το δοκιμάσω το ταξιδιωτικό που αναφέρεις, ευχαριστω!Βολεύει για ένα 3ημερο, μονο το λεωφορείο να βάλω μέσα θα χρειαστώ 60 ευρώ με 115 θα εχω ολο το πακετακι.
Τα αντιπαθώ τα γκρουπ αλλά για πρώτη φορά είναι καλά!
 

nebtios

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Γεια σας !
Σε λίγες βδομάδες θα πάω με τη γυναίκα Κωνσταντινούπολη.
Διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες και είδα πολλα θέματα για τα οποία είχα απορίες.
Θα μείνουμε στη παλιά πόλη. Αρα παίρνουμε το μετρό , κατεβαίνουμε στη Zeytinburnu και απο τραμ για μεγάλο παζάρι.(Το ξενοδοχείο ειναι κοντά).
Θα μείνουμε 9 μέρες. Απο αξιοθέτα και μέρη έχω μπανίσει να δούμε :
1. Αγια Σοφιά
2. Τοπ Καπί
3. Πύργος του Γαλατα
4. Βασιλική Κιστέρνα
5. Μπλε Τζαμί
6. Παλάτι Ντολμαμπαχτσε
7. Μονη της χώρας
8. Πατριαρχείο ( Λεωφορειο 99α σταση Fener )
9. Βόλτα στο βόσπορο ( Γκισε turyol)
10. Βόλτα στα Πριγκηπονήσια ( Δεν έχω βρει απο που παίρνουμε το πλοίο ομως, απο το Eminonu ?
11. Το ενυδρείο στο Florya
12. Το παζάρι και η Αιγυπτιακή αγορά.
13. Ταξιμ και ιστακλακ.
14. Μια υπαίθρια αγορα στο Ortakoy
14. Χαμαμ στο Cemberlitas

Θα πάρουμε τη istanbulkart για τις μεταφορές μας.
Συνάλλαγμα λίγα απο αεροδρόμιο και μετα απο μεσα τραπεζες η κοντα στο παζάρι να πετύχουμε καλύτερες τιμες.
Κατι άλλο να δούμε - να προσέξουμε ???
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
1.Καφεδακι στο Πιερ Λοτι,με πανεμορφη θεα.Τον λοφο τον ανεβαινεις με το τελεφερικ και μπορεις να κατεβεις με τα ποδια να δεις το νεκροταφειο και το τζαμι του Εγιουπ.
2.Αρχαιολογικο μουσειο...
3.Μια βολτα,μπορεις να πας με λεωφορειο,μεχρι το καστρο της Ευρωπης(Ρουμελη Χισαρ) και να γυριζεις πισω,ισως με μια σταση στο Bebek για καφε στη παραλια και μετα στο Ortakoy για μια γεμιστη πατατα....
https://www.google.gr/maps/dir/Bebe...7aaa4291ac6fa!2m2!1d29.056114!2d41.084737!3e2
 

nebtios

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επισης για να παμε στη Χαλκη πρεπει να πάρουμε το πλοιο μεχρι εκει , και μετα να πάρουμε άλλο για Πρίγκηπο ? Εχει συχνά αυτα τα κοντινα ?
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στο Ortakoy για μια γεμιστη πατατα....
Αυτό ακριβώς έψαχνα...ποιο είναι το λεωφορείο που πάει από Εμινονού στο τζαμί του Ortakoy? (και στις γεμιστές πατάτες βεβαίως, βεβαίως!)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Επισης για να παμε στη Χαλκη πρεπει να πάρουμε το πλοιο μεχρι εκει , και μετα να πάρουμε άλλο για Πρίγκηπο ? Εχει συχνά αυτα τα κοντινα ?
Κατεβαινεις Χαλκη ξαναπληρωνεις εισιτηριο και πας Πριγκηπο
Μια μερα να πατε απεναντυ στην Ασιατικη πλευρα..Uskudar και kadikoy
 

nebtios

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Τη τρίτη το πρωι πετάω.
Μου έστειλε και καλά προσφορά το ξενοδοχείο 50 ευρώ πηγαινε ελα απο το ατατουρκ μεχρι το ξενοδοχειο.
Ακριβά ε?
Με μετρο και τραμ ποσο παει ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.367
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom