Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους για την αμεσότητα στις απαντήσεις.. Ειμαι νέο μελος, - μολις σημερα γράφτηκα με αφορμή το "ταξιδι της ζωης μου" (ετσι το νιωθω)- και δεν είχα προσεξει ότι το θέμα εχει ηδη εξαντληθεί.. Παρόλα αυτά θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι ακομη.. Σκέφτομαι, μηπως κανω αυτό το ταξιδι στην Πόλη με κάποιο γκρουπ, για να ειμαστε πιο οργανωμένοι μιας και θα εχω τα παιδια μαζι.... τι λετε? Ισως να σας φαινεται κουτό, αλλα νομιζω θα νιωθω μεγαλυτερη ασφάλεια μεσα σε ένα γκρουπ καιμε κάποιον να μας καθοδηγει.. Ποια είναι η αποψη σας? και αν καποιος εχει ταξιδεψει με καποιο ταξιδιωτικο γραφειο και εμεινε ευχαριστημένος, ποιο είναι αυτό?
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Από προσωπική εμπειρία ταξίδεψα δύο φορές Πόλη, μία φορά με γκρουπ και μία μόνοι μας...η διαφορά ήταν τεράστια! Την πρώτη φορά ουσιαστικά δεν την καταλάβαμε την Πόλη, δεν τη ''νιώσαμε'' για να είμαι πιο σωστή. Είδαμε τα εντελώς βασικά, ελάχιστα πράγματα. Τα Χριστούγεννα όμως που πήγαμε μόνοι μας ήταν σαν να πήγαμε σε άλλη πόλη! Επομένως θα πρότεινα να την το φοβηθείς, από άποψη ασφάλειας αν είσαι προσεκτική δεν υπάρχει πρόβλημα και σε όλα τα τουριστικά μέρη υπάρχει αστυνομία. Θα μπορείς να διαμορφώσεις εσύ το πρόγραμμα και να επισκεφθείς μέρη που σε ενδιαφέρουν περισσότερο με βάση τα δικά σου ενδιαφέροντα και τις δικές σου επιθυμίες...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Τα παιδια τι ηλικια εχουν και ποσες μερες θελεις να πας;
Δεν εχω ταξιδεψει ποτε με γκρουπ για να σου πω τη γνωμη μου,αλλα και τα περισσοτερα μελη του φορουμ ταξιδευουν μονα τους.
Η Κωνσταντινουπολη,ειναι πολη,που θα σου αρεσει,να δωσεις χρονο περισσοτερο,σε καποια αξιοθεατα,απο τον περιορισμενο χρονο των γκρουπ.
Αν μας πεις ποσες μερες θα κατσεις,μπορουμε να σου πουμε,πως μπορεις να τις μοιρασεις,για να τα δεις ολα.
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Από προσωπική εμπειρία ταξίδεψα δύο φορές Πόλη, μία φορά με γκρουπ και μία μόνοι μας...η διαφορά ήταν τεράστια! Την πρώτη φορά ουσιαστικά δεν την καταλάβαμε την Πόλη, δεν τη ''νιώσαμε'' για να είμαι πιο σωστή. Είδαμε τα εντελώς βασικά, ελάχιστα πράγματα. Τα Χριστούγεννα όμως που πήγαμε μόνοι μας ήταν σαν να πήγαμε σε άλλη πόλη! Επομένως θα πρότεινα να την το φοβηθείς, από άποψη ασφάλειας αν είσαι προσεκτική δεν υπάρχει πρόβλημα και σε όλα τα τουριστικά μέρη υπάρχει αστυνομία. Θα μπορείς να διαμορφώσεις εσύ το πρόγραμμα και να επισκεφθείς μέρη που σε ενδιαφέρουν περισσότερο με βάση τα δικά σου ενδιαφέροντα και τις δικές σου επιθυμίες...
Αν πηγαίναμε μονοι μας με τον συζυγο.. σιγουρα θα επελεγα το ταξιδι να το κανουμε μονοι μας και για να είμαι ειλικρινής εριξα μια ματια σε προγράμματα από γκρουπ και δεν ξερω αν θα ηθελα να τους ακολουθήσω παντου.. Απλα επειδή θα εχω τα μικρα μαζι.......

Τα παιδια είναι 13 και 9 και υπολογίζουμε 4 ημέρες.. Δεν εχω ταξιδέψει ξανα στο εξωτερικο, γι αυτό νιώθω ανασφάλεια αφου το ταξιδι θα το κανω τώρα με τα παιδια μαζι (τα οποια εχουν κατά ενθουσιαστεί !) και λεω τωρα, γιατι αυτό το ταξίδι το εχω αναβάλει πολλές φορές στο παρελθόν.. Δεν εχω ιδεα πως θα συννενοηθώ και πως θα μπορέσω να κινηθώ μεσα στην Πόλη..
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τα παιδια είναι 13 και 9 και υπολογίζουμε 4 ημέρες.. Δεν εχω ταξιδέψει ξανα στο εξωτερικο, γι αυτό νιώθω ανασφάλεια αφου το ταξιδι θα το κανω τώρα με τα παιδια μαζι (τα οποια εχουν κατά ενθουσιαστεί !) και λεω τωρα, γιατι αυτό το ταξίδι το εχω αναβάλει πολλές φορές στο παρελθόν.. Δεν εχω ιδεα πως θα συννενοηθώ και πως θα μπορέσω να κινηθώ μεσα στην Πόλη..
Το havatas ειναι μονο για μετακινηση απο αεροδρομια ....για σενα εχω να προτεινω να πατε μονοι σας πιο οικονομικα θα σας ερθει απο το να πατε με γκρουπ..και πιο πολλα πραγματα θα κανετε...αν αρχισεις να διαβαζεις εδω μεσα τις ιστοριες για την Πολη θα την μαθεις απ εξω πριν πας! Κατεβασε κ τυπωσε ενα χαρτη να τον εχεις μπροστα σου ξεκινα διαβασμα κ απανταμε σε αποριες.. :)
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Το havatas ειναι μονο για μετακινηση απο αεροδρομια ....για σενα εχω να προτεινω να πατε μονοι σας πιο οικονομικα θα σας ερθει απο το να πατε με γκρουπ..και πιο πολλα πραγματα θα κανετε...αν αρχισεις να διαβαζεις εδω μεσα τις ιστοριες για την Πολη θα την μαθεις απ εξω πριν πας! Κατεβασε κ τυπωσε ενα χαρτη να τον εχεις μπροστα σου ξεκινα διαβασμα κ απανταμε σε αποριες.. :)

Διαβάζω ηδη ασταμάτητα ..Σίγουρα θα είναι πιο οικονομικά αν παμε μονοι μας και αυτό το υπολογιζω βεβαια μιας και θα είμαστε 4 ατομα με ενα πορτοφόλι.. (!!)
Η καταγωγή μου είναι από το Σεβρι Χισάρ, ένα μικρο χωριουδάκι λιγο μεσα από το Τσεσμέ.. κάποτε λοιπόν πριν κάνω οικογένεια, ειχα βγάλει διαβατήριο, ειχα μελετήσει τα δρομολόγια και τις αποστάσεις, ειχα προμηθευτεί έναν χάρτη και ένα λεξικό (χαχαχαχα) και ήμουν ετοιμη να περάσω από την Χιο απέναντι στο Τσεσμέ, να επισκεφτώ το χωριό των παππούδων μου και να ανεβω στην Πόλη των ονειρων μου με έναν χάρτη, ένα λεξικό και την σιγουριά του "ρωτώντας πας στην πόλη" ... που πήγε αυτό το θάρρος μου ..οεο ?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τα παιδια είναι 13 και 9 και υπολογίζουμε 4 ημέρες.. Δεν εχω ταξιδέψει ξανα στο εξωτερικο, γι αυτό νιώθω ανασφάλεια αφου το ταξιδι θα το κανω τώρα με τα παιδια μαζι (τα οποια εχουν κατά ενθουσιαστεί !) και λεω τωρα, γιατι αυτό το ταξίδι το εχω αναβάλει πολλές φορές στο παρελθόν.. Δεν εχω ιδεα πως θα συννενοηθώ και πως θα μπορέσω να κινηθώ μεσα στην Πόλη..
Τα παιδιά σου είναι πολύ μεγάλα για να προβληματίζεσαι.Εγώ πήγα το Πάσχα με δύο παιδιά ,5 και 7 ετών και δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.Πάρε ένα χάρτη ή αν έχετε και gps ακόμη καλύτερα,σημείωσε αυτά που θες να δεις και φύγατε!Οι συγκοινωνίες είναι άψογες,οι άνθρωποι πάρα πολύ φιλικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν,μείνε και στην Σουλτάναχμετ να τα έχεις όλα στα πόδια σου και μια χαρά.Για ξενοδοχεία τα έχουμε γράψει,ρίξε μια ματιά και διάλεξε ότι ταιριάζει στο πορτοφόλι σου.Αν πας με turkish,aegean η πρόσβαση στο κέντρο είναι πανεύκολη με μετρό και τραμ!Άντε μη το πολυσκέφτεσαι,βγάλε εισιτήρια τώρα γιατί σε κόβω να το αναβάλεις πάλι!
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Μαζεύω πληροφορίες ... από αυτό το φόρουμ για ότι αφορα τις μετακινήσεις και την διαμονή.. θα βρω και θα εκτυπώσω λεπτομέρειες σχετικα με τα μέρη που θέλω να επισκεφτούμε, θα τα βάλω σε ένα πλάνο και ότι "κενά" εχω , θα τα θέσω εδώ ως ερωτήματα για να με φωτίσετε.. Δεν υπάρχει περίπτωση να το αναβάλω αυτή τη φορα.!! Ε... το πολύ-πολύ αν μπερδευτώ καπου να μπω σε καποιο καφε - εστιατόριο που να διαθέτει ιντερνετ, να μπώ εδώ και να σας ζητησω βοηθεια (!!) ..( είμαι στο "τάδε" σημειο, πως παω "εκει"?? ) χαχαχαα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ε... το πολύ-πολύ αν μπερδευτώ καπου να μπω σε καποιο καφε - εστιατόριο που να διαθέτει ιντερνετ, να μπώ εδώ και να σας ζητησω βοηθεια (!!) ..( είμαι στο "τάδε" σημειο, πως παω "εκει"?? ) χαχαχαα
Σωστή, άλλωστε δεν θα είσαι η πρώτη που το κάνει :p
και συμφωνώ σε όλα με τη @villi - εννοείται.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν εχω ιδεα πως θα συννενοηθώ και πως θα μπορέσω να κινηθώ μεσα στην Πόλη..
Η ανασφάλεια που νιώθεις θα έχει πάει περίπατο λίγη ώρα μετά την άφιξή σου, τα μέσα μεταφοράς είναι εύκολα (ειδικά τα τραμ) και για συνεννόηση μην ανησυχείς, αν δεν ξέρετε τούρκικα μιλάνε αυτοί ελληνικά!
Μη στριμώξεις το χρόνο σου τρέχοντας από το ένα αξιοθέατο στο άλλο, κάνε βόλτες, κάθισε κάπου για καφέ παρατηρώντας αυτό το τεράστιο χωνευτήρι ανθρώπων ανατολής και δύσης και μην απορρίψεις εντελώς τη σύγχρονη πόλη-ένα πέρασμα της Ιστικλάλ είναι φοβερή εμπειρία.
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Προτάσεις για ξενοδοχεία στην Σουλταν Αχμετ που να μπορουν να φιλοξενήσουν οικογένεια σε τετράκλινο δωμάτιο, σε λογική τιμή..? :shock:
 

Sourtouki

Member
Μηνύματα
11
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβακία Πολωνία Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό στην Αμερική
Καλημέρα Anna21 ζω στην Αλεξανδρόυπολη και η Πόλη για εμάς είναι ενα cd δρόμος! Πηγαίνουμε πολύ συχνά! Σου γράφω για να σε καθησυχάσω κι εγώ για τα παιδιά, εκτός του οτι το μέρος είναι ασφαλές, θα γυρίσουν και με ενα καρο φοβερές εικόνες! Μια μικρή συμβουλή απο εμένα, όταν θα περνετε ταξί, να ελέγχεις μια μεγάλη σφραγίδα που εχει στις πόρτες κ σηματοδοτεί την εταιρία στην οποία ανήκει το καθε ταξί. Δεν παθαίνεις κάτι αν πάρεις πειρατικό αλλά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την νόμιμη τιμή για τη διαδρομή. Αν δεν θέλεις να πας καθόλου στο Πέρα αλλά έχεις χρόνο να κανείς μια βόλτα σε άλλη συνοικια απο αυτη που θέλεις να μείνετε, σου προτείνω το Εγιουπ όπου θα βρεις κ πολλά απο τα ίδια αντικείμενα με αυτά του Καπαλι τσαρσί στο ενα τρίτο της τιμής τους. Οπως και να ´χει έχεις επιλέξει την πιο όμορφη εποχή για την Πόλη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.508
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom