Τουρκία Κωνσταντινούπολη

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα αρχισω το ψηστηρι υπογειως ...χεχεχε...τι θυσιες κανω για το σπλαχνο μας αντρα μου...αντε μεχρι και ταξιδι θα οργανωσω:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι, αλλά η κόρη σου θα χρειασθεί διαβατήριο: σε αυτήν την ηλικία ακόμη δεν έχει ταυτότητα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχουμε ηδη βγαλει πριν απο 2 χρονια ...μη σου πω μεχρι τοτε θα κοντευει να ληξει...τι σπαστικο να διαρκει μονο 3 ετη για τα μικρα ...αντε να παει 12 να της βγαλω ταυτοτητα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ερση να σε ευχαριστησω και εγω για τις τόσο χρησιμες πληροφοριες που μας δινεις για τη Κων/πολη και για τον κόπο που εχεις κανει .
Εχω στρωθει στο διαβασμα για να φρεσκαρω τη μνημη μου ......
 

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Επειδή είμαι άπειρη στα ταξίδια (δεν μπαίνω σε αεροπλάνο και τώρα λέω να μπω) μήπως ξέρει κανείς να μου πει πως θα κανονίσω τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο και πως θα βρω ελληνόφωνο ξεναγό στην Κωνσταντινούπουλη; Μήπως θα πρέπει να βρω ταξιδιωτικό γραφείο στην Κωνσταντινούπολη ή λέτε να με εξυπηρετήσει το ξενοδοχείο που θα κλείσω;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Επειδή είμαι άπειρη στα ταξίδια (δεν μπαίνω σε αεροπλάνο και τώρα λέω να μπω) μήπως ξέρει κανείς να μου πει πως θα κανονίσω τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο και πως θα βρω ελληνόφωνο ξεναγό στην Κωνσταντινούπουλη; Μήπως θα πρέπει να βρω ταξιδιωτικό γραφείο στην Κωνσταντινούπολη ή λέτε να με εξυπηρετήσει το ξενοδοχείο που θα κλείσω;

Αρκετά ξενοδοχεία προσφέρουν free trasfer απο το αεροδρόμιο.
Σε διαφορετική περίπτωση taxi η metro .

Για ξεναγό δεν ξέρω sorry
 

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Θα με διευκόλυνε πολύ αν μου στέλνατε το τηλέφωνο του..
Ταξί ή τράνσφερ από αεροδρόμιο θα πάρεις, ξεναγό θα νοικιάσεις, τι τα θες τα μεμονωμένα? βρες ένα καλό πρακτορείο (που χτυπάνε μύγες) και θα έχεις και αυτα που θες χωρίς να κουράζεσαι και δεν θα ξοδεύεσαι τζάμπα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ενα μικρο update μετα απο ένα ακομα πσκ στην πολυαγαπημενη Πολη...

-νεο hotspot της πολης φαινεται να ειναι το Μunferit restaurant

M?nferit Restaurants & Cafes in Galatasaray Istanbul

ηθελα πολύ να παω αλλα την πατησα....περασα την παρασκευη το βραδυ για να κλεισω τραπεζι για σαββατο βραδυ και δεν υπηρχε:mad:
ο χωρος μου φανηκε ωραιος ,μοντερνος με lounge και dance μουσική...
απο φαγητο δεν ξέρω .....

-αν θελετε να ξεφυγετε λιγο απο τα κεμπαπ και τα παραδοσιακα φαγητο της πολης ,προτεινω το maya
Lokanta Maya
μοντερνος και cosy χωρος με ωραιο φαγητο ,με εμφαση στα λαχανικά,στο κοτοπουλο και στο ψαρι,....εδω θα δειτε πιο "μοντερνους"τουρκους που πηγαινουν πηγαινουν για business lunch ....για βραδυ χρειαζεται κρατηση ιδιαιτερα παρασκευη και σαββατο αν και εμενα αυτο το μαγαζι μου αρεσε περισσοτερο για μεσημεριανο...

-πηγα επιτελους κα στο μουσειο μοντερνας τεχνης....μου αρεσε πολύ...δε λειπουν οι ....."ακροτητες"του μοντερνισμου αλλα αυτο ειναι αναμενομενο ....κατα τα αλλα, πινακες αλλα και φωτογραφιες με εμπνευση που σε κανουν να περασεις αρκετη ωρα και να απορροφηθεις απο τα εργα..
το μουσειο διαθετει και καφε-εστιατοριο πανω στο βοσπορο με εκπληκτική θεα....προσοχη κλεινει και αυτο στις 6 το απογευμα οπως και το μουσειο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συμφωνω με Dafni η Istanbul Modern ειναι το κατι αλλο.
Το ιδιο και η γυρω περιοχη.
Προσπαθηστε να πατε οσο πιο αργα μπορειτε , για να προλαβετε το ηλιοβασιλεμα.
Η θεα απο το bar-restaurant ειναι breathtaking.
Eδω θα ηθελα να σημειωσω οτι οσοι σκοπευουν να την επισκεφθουν απο την Κυριακη 4/12- 20/12 θα μπορεσουν να απολαυσουν μονο την περιοδικη εκθεση στο ισογειο διοτι η εκθεση στον πρωτο οροφο δεν θα λειτουργει.
Η περιοδικη εκθεση παρουσιαζει τα εργα 74 γυναικων απο την Τουρκια.
Η εκθεση εχει τον τιτλο "Dream and reality"
Οσοι τυχεροι πατε μετα τις 20/12 ετοιμαστειτε να εκπλαγειτε απο τα εργα και του πρωτου οροφου με τιτλο "New works, new horizons"
stanbul Museum Of Modern Art
To εισητηριο κοστιζει 14 λιρες για τις 2 εκθεσεις
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κοριτσια ευχαριστω πολύ για τις πληροφοριες !!
Dafni αν συνεχισεις να πηγαινεις με αυτο το ρυθμό στη Πόλη σε βλεπω συντομα να σε κανουν επίτιμο δημότη !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom