Ισπανία Μαδρίτη

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Αν δεν κλέψεις λίγες μέρες για τη Βαρκελώνη, θα σε συμβούλευα να κάνεις ημερήσιες, ή διήμερες εκδρομές σε Τολέδο, Salamanca, Zaragoza και κυρίως Εσκοριάλ, Avila και Segovia.
Kαι στη Μαδρίτη να πας στο μουσείο της Βασίλισσας Σοφίας για να δεις από κοντά τη συγκλονιστική Guernica του Picasso.

Στο Τολέδο θα πάω αλλά για τα άλλα δεν ξέρω!!!
Έχεις να μου δώσεις πληροφορίες?
Το Avila πόσο μακριά είναι?
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλημέρα Vema!

Οσον αφορά την Λισσαβώνα που ρωτάς πιο πάνω είναι μια αρκετά ωραία πόλη με δικό της άρωμα.Νομίζω βέβαια οτι δεν συγκρίνεται με τις πόλεις της Ισπανίας αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική γνώμη. Εχει κάτι από χαμένη αίγλη αποικιοκρατίας. Νομίζω οτι 3 μέρες αρκούν για να τη δεις. Να πάρεις το τραμ 28 και να ανεβείς στο κάστρο και από εκεί να κατεβείς με τα πόδια και να κάνεις βόλτα στο bario gotico. Να πάρεις το elevator de santa susta και να δεις τα ερείπια του ναού από το μεγάλο σεισμό του 1755 (νομίζω). Να πας στον πύργο του belem από όπου ξεκινούσαν τα ταξίδια τους οι μεγάλοι θαλασσοπόροι,και από εκεί στο μοναστήρι των Ιερονυμιτών. Μιά μονοήμερη εκδρομή στη Σιντρα επιβάλεται. Παίρνεις το τρένο από το κέντρο της Λισσαβώνας και κάνεις περίπου 50 λεπτά. Είναι κάτι σαν προαστιακός. Η σίντρα είναι σαν να βγήκε από παραμύθι αξίζει πραγματικά να πάς, και το παλάτι στην κορυφή του λόφου δεν έχει καμία σχέση με τα γνωστά παλάτια της Ευρώπης.ΑΑΑΑ!!! να φάς οποσδήποτε ανανά για επιδόρπιο.Τα φρούτα εκεί και ειδικά ο ανανάς έχουν καταπληκτική γεύση και άρωμα, καμία σχέση με αυτά που τρώμε εδω.
Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καλημέρα Vema!

Οσον αφορά την Λισσαβώνα που ρωτάς πιο πάνω είναι μια αρκετά ωραία πόλη με δικό της άρωμα.Νομίζω βέβαια οτι δεν συγκρίνεται με τις πόλεις της Ισπανίας αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική γνώμη. Εχει κάτι από χαμένη αίγλη αποικιοκρατίας. Νομίζω οτι 3 μέρες αρκούν για να τη δεις. Να πάρεις το τραμ 28 και να ανεβείς στο κάστρο και από εκεί να κατεβείς με τα πόδια και να κάνεις βόλτα στο bario gotico. Να πάρεις το elevator de santa susta και να δεις τα ερείπια του ναού από το μεγάλο σεισμό του 1755 (νομίζω). Να πας στον πύργο του belem από όπου ξεκινούσαν τα ταξίδια τους οι μεγάλοι θαλασσοπόροι,και από εκεί στο μοναστήρι των Ιερονυμιτών. Μιά μονοήμερη εκδρομή στη Σιντρα επιβάλεται. Παίρνεις το τρένο από το κέντρο της Λισσαβώνας και κάνεις περίπου 50 λεπτά. Είναι κάτι σαν προαστιακός. Η σίντρα είναι σαν να βγήκε από παραμύθι αξίζει πραγματικά να πάς, και το παλάτι στην κορυφή του λόφου δεν έχει καμία σχέση με τα γνωστά παλάτια της Ευρώπης.ΑΑΑΑ!!! να φάς οποσδήποτε ανανά για επιδόρπιο.Τα φρούτα εκεί και ειδικά ο ανανάς έχουν καταπληκτική γεύση και άρωμα, καμία σχέση με αυτά που τρώμε εδω.
Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε.

Καλημέρα FRIDA08,
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες...;)
Για τον φάρο Cabo da Roca ξέρεις τίποτα? Που θα μου πρότεινες να μείνω?
Η πόλη βλέπετε περπατώντας ή να προτιμήσω ένα συνδυασμό με τα μεταφορικά μέσα?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
latina,ξενοδοχείο δεν έχω κλείσει για πρότεινε κάτι....
Τώρα για τα ενδιαφέροντα μου....τέχνη και αρχιτεκτονική.Μου αρέσει να περπατάω μια πόλη (θεωρώ ότι έτσι την γνωρίζω καλύτερα) και να κυκλοφορώ και σε περιοχές μη-τουριστικές, σε παζάρια ,μικρές γειτονιές.Γενικότερα θέλω να φευγω από μια πόλη και να νοιώθω ότι την έζησα (όσο μπορούσα) και κατάλαβα κάποια πράγματα πέρα άπό τα '''προτεινόμενα ενός τουριστικού οδηγού'''.
καλημερα!ξεκιναω με ξενοδοχειο για μαδριτη!
εγω εμεινα στο ξενοδοχειο mora (HOTEL MORA - En el coraz)!
βρισκεται στο paseo del prado(ειναι δηλ.κεντρικοτατο), στα 7 λεπτα με τα ποδια ειναι το μετρο αλλα και ο σταθμος των τρενων(η περιφημη attocha)..το οτι ο σταθμος των τρενων ειναι τοσο κοντα ειναι πολυ βασικο, γιατι τις μερες που θα κανονισεις τις εκδρομες σου, μπορεις να κλεινεις τα εισιτηρια πολυ νωρις, μιας και θα εισαι τοσο κοντα στον σταθμο!!
απο εκει και περα σου λεω οτι την κρατηση την εκανα μεσω του σαιτ του ξενοδοχειου!εστειλα μειλ και ρωτησα τιμη και νομιζω μας το αφησαν γυρω στα 70 με 75 ευρω το δικλινο!μετα τους εστειλα τον αριθμο της πιστωτικης και ολα οκ!πηρα και τηλ για να κανω επιβεβαιωση!γενικα το δωματιο ηταν μεγαλο, ειχε σαλονακι και υπνοδωματιο!ηταν πεντακαθαρο και ηταν και ψηλα(ξεροντας οτι ειναι σε κεντρικο δρομο το ξενοδοχειο, φοβηθηκα την φασαρια και τους ζητησα να με βαλουν σε οσο πιο πανω οροφο γινεται!)!ααα!εκλεισα το δωματιο χωρις πρωινο!αυτα για το ξενοδοχειο!ριξε μια ματια!θα επανελθω με πληροφοριες για την πολη!σορρυ για την καθυστερηση, αλλα ειμαι αρρωστουλα!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Για το φάρο που λές δεν ξέρω κάτι. Τώρα το πού θα μείνεις είναι καθαρά θέμα γούστου και budget. Εγώ προτιμώ πάντα κεντρικά ξενοδοχεία. Στη Λισσαβώνα είχαμε μείνει στο america diamonds hotel που ήταν ακριβώς μπροστά σε στάση μετρό και λεωφορείου και βόλευε πολύ για τις μετακινήσεις, έπρεπε βέβαια να πάς με το μετρό 1 στάση για να αλλάξεις με τις γραμμές που βόλευαν για τα περισσότερα αξιοθέατα. Κατα τα άλλα ήταν πολύ καθαρό, ανακαινισμένο,με πολύ φιλικό προσωπικό και νομίζω το value for money ήταν πολύ καλό.
Νομίζω ότι η πόλη είναι αρκετά μεγάλη και έχει αρκετές ανηφόρες για να τη δείς όλη περπατώντας. Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς κάποιο μέσο(τραμ 28 και elevator-που σου έγραψα πιο πάνω- για παράδειγμα) για να ανεβαίνεις στον εκάστοτε λόφο και από εκεί να κατεβαίνεις με τα πόδια.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
καλημερα!ξεκιναω με ξενοδοχειο για μαδριτη!
εγω εμεινα στο ξενοδοχειο mora (HOTEL MORA - En el coraz)!
βρισκεται στο paseo del prado(ειναι δηλ.κεντρικοτατο), στα 7 λεπτα με τα ποδια ειναι το μετρο αλλα και ο σταθμος των τρενων(η περιφημη attocha)..το οτι ο σταθμος των τρενων ειναι τοσο κοντα ειναι πολυ βασικο, γιατι τις μερες που θα κανονισεις τις εκδρομες σου, μπορεις να κλεινεις τα εισιτηρια πολυ νωρις, μιας και θα εισαι τοσο κοντα στον σταθμο!!
απο εκει και περα σου λεω οτι την κρατηση την εκανα μεσω του σαιτ του ξενοδοχειου!εστειλα μειλ και ρωτησα τιμη και νομιζω μας το αφησαν γυρω στα 70 με 75 ευρω το δικλινο!μετα τους εστειλα τον αριθμο της πιστωτικης και ολα οκ!πηρα και τηλ για να κανω επιβεβαιωση!γενικα το δωματιο ηταν μεγαλο, ειχε σαλονακι και υπνοδωματιο!ηταν πεντακαθαρο και ηταν και ψηλα(ξεροντας οτι ειναι σε κεντρικο δρομο το ξενοδοχειο, φοβηθηκα την φασαρια και τους ζητησα να με βαλουν σε οσο πιο πανω οροφο γινεται!)!ααα!εκλεισα το δωματιο χωρις πρωινο!αυτα για το ξενοδοχειο!ριξε μια ματια!θα επανελθω με πληροφοριες για την πολη!σορρυ για την καθυστερηση, αλλα ειμαι αρρωστουλα!
Latina, Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες....και περαστικά σου.
Είμαι σε αναμονή και φοβάμε ότι το ταξίδι αναβάλετε....:(
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την άδεια του φίλου μου.Θα ξέρουμε σίγουρα τις επόμενες ημέρες.Αλλά απ'οτι μου είπε....έμεινα με την όρεξη.
Γ'αυτό και εγώ πήγα στο γυμναστήριο για να εκτονοθώ....Παρ'όλα αυτά θα συνεχίσω την έρευνα μου-η ελπίδα πεθαίνει τελευταία (έτσι δεν λένε).
Απ'την άλλη οι πληροφορίες που έχω από όλους εσάς και τα διάφορα site δεν θα πάνε χαμένες...που θα πάει κάποια στιγμή θα το κάνω το ταξίδι.
Μόλις μάθω...τι θα γίνει....θα το μάθετε και εσείς....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Latina, Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες....και περαστικά σου.
Είμαι σε αναμονή και φοβάμε ότι το ταξίδι αναβάλετε....:(
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την άδεια του φίλου μου.Θα ξέρουμε σίγουρα τις επόμενες ημέρες.Αλλά απ'οτι μου είπε....έμεινα με την όρεξη.
Γ'αυτό και εγώ πήγα στο γυμναστήριο για να εκτονοθώ....Παρ'όλα αυτά θα συνεχίσω την έρευνα μου-η ελπίδα πεθαίνει τελευταία (έτσι δεν λένε).
Απ'την άλλη οι πληροφορίες που έχω από όλους εσάς και τα διάφορα site δεν θα πάνε χαμένες...που θα πάει κάποια στιγμή θα το κάνω το ταξίδι.
Μόλις μάθω...τι θα γίνει....θα το μάθετε και εσείς....
ωχ..μεγαλο σπασιμο!!ψυχραιμια vema!οσο για το γυμναστηριο, θα συμφωνησω οτι ειναι η καλυτερη εκτονωση.κεγω εκει καταφευγω παντα οταν προκυπτουν αναποδιες!!
παντως,οι πληροφοριες μας για την μαδριτη ειναι εδω και δεν φευγουν!οποτε με το καλο κανονιστει το ταξιδακι σου, εμεις εδω ειμαστε!
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Γειά σας.....:p
Τελικά φεύγω.......Ναι....θα πάω τελικά.:clap:
Μετά από ένα δύσκολο σαββατοκύριακο με πολλά τηλεφωνήματα....ο.κ. με την άδεια μας.Εχθές τακτοποιήσα τα Αεροπορικά εισητήρια (18-28 Απριλ.).
Τώρα τρέχω από εδώ και εκεί...απο την χαρά μου αλλα και για να κλείσω και τα υπόλοιπα.
Είμαι στην φάση που προσπαθώ να οργανώσω τις ημέρες που έχω.....και ξανα αρχίζω τις ερωτήσεις.Πόσες ημέρες είναι αρκετές για Μαδρίτη? Για Λισσαβώνα υπολογίζω 3 ημέρες με τις μετακινήσεις.Μια μέρα με διανυκτέρευση στο Τολέδο.Τώρα ανάλογα τις ημέρες που θα μείνουμε στην Μαδρίτη θα πάω ή σε κάποιο γειτονικό μέρος ή Βαλένθια.Η Βαλένθια 2-3 μέρες είναι ο.κ.?
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Μανία με την Βαλένθια.

Βάζεις 3 νύχτες Λισαββώνα,1νύχτα Τολέδο,μάλλον κάποιες νύχτες τη Μαδρίτη και καπάκι τη Βαλένθια?{μάλιστα βλέπω οτι είσαι αποφασισμένη για 2 νύχτες}Πολύ κούραση το ταξίδι σου ειδικά το τελευταίο κομμάτι.Τέσπα κάνε οτι γουστάρεις και να περάσεις καλά.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
και εμενα η γνωμη μου ειναι να αφησεις απεξω την βαλενθια!δεν προλαβαινεις!καλυτερα να δεις καλα την μαδριτη!!!μια μερα στο τολεδο ειναι αρκετη!η διαμονη εκει θα σου κοστισει κατι παραπανω αλλα αξιζει, εγω το μετανιωσα που δεν εμεινα!οσον αφορα το τολεδο, μολις φτασεις στον σταθμο περπατα μεχρι την παλια πολη και αγορασε εναν χαρτη με τα αξιοθεατα!ακολουθα τον και θα τα δεις ανετα ολα!!!ειναι υπεροχο το τολεδο!!αν θες αλλη μονοημερη avila και segovia ειναι πολυ κοντα και εχω ακουσει τα καλυτερα!!εμενα οι μαδριλενοι που γνωρισα κατα την διαμονη μου, σε αυτες τις 2 πολεις μου ειπαν να παω(αλλο που εγω δεν προλαβαινα)!!!
για μαδριτη σου λεω εγω και διαλεγεις!απο μουσεια εμεις πηγαμε σε 3..το prado (ειναι must), το reina sofia(μουσειο συγχρονης τεχνης με σπουδαια εργα απο πικασο, νταλι, μιρο κ.α., υπεροχο και ως κτιριο, το γυαλινο ασανσερ ειναι υπερθεαμα, τον τελευταιο οροφο μπορεις και να τον παραλειψεις) και στο thyssen bornemisza(υπεροχη συλλογη, παλια ηταν ιδιωτικη, πλεον ανηκει στο κρατος, εχει και εκθεσεις σημαντικες κατα καιρους)!!!απο εκει και περα ειναι τα ανακτορα με τους κηπους τους(ωραια, αλλα οκ,ανακτορα ειναι δεν διαφερουν στο εσωτερικο τους απο τα αλλα ανακτορα),ο καθεδρικος ναος(almudena) διπλα στα ανακτορα(πριν 2 χρονια που πηγα εκαναν εργα και ηταν κλειστος, πλεον ελπιζω να λειτουργει κανονικα),το templo de debod(πολυ κοντα στα ανακτορα, μην το χασεις),ο πρωην καθεδρικος ναος(δεν θυμαμαι ονομα, αλλα ειναι υπεροχος),παρκο ρετιρο(εχει μεσα 2 παλατια, το ενα ειναι γυαλινο, πολλα συντριβανια και 2 λιμνουλες, στην μια αν εχει καλο καιρο κανεις βαρκαδα),το γηπεδο bernabeu(αν πας με αντρα δεν υπαρχει περιπτωση να το αποφυγεις, εγω παντως το καταευχαριστηθηκα),την attocha(σταθμος τρενου, που μετα το χτυπημα εχει μετατραπει σε βοτανικο κηπο και αποτελει απο μονη της αξιοθεατο) ολες οι πλατειες αξιζουν μια βολτα, μου εχουν πει καλα λογια και για τον ζωολογικο, αλλα εγω δεν πηγα και τελος.....ευχη και καταρα..μην τυχον και δεν φας στο museo de jamon(για πρωινο και μεσημεριανο μονο)..ειναι υπεροχο με πολλα υποκαταστηματα διασπαρτα σε ολη την πολη, μεσα εχει κρεμασμενα παντου τα διασημα jamon iberico!!το πρωι πουλαει υπεροχα σαντουιτς και το μεσημερι εχει μενου(μπορεις να παραγγειλεις και a la carte) πολυ οικονομικο και πολυ χορταστικο!!οπωσδηποτε να φας jamon πανω σε πεπονι, ειναι τελειο!!να κανεις πολλες βολτες μεσα στην πολη, ειναι γεματη υπεροχα κτιρια!
τελος, να επισκεφτεις το corte ingles(το πιο γνωστο ισπανικο πολυκαταστημα)!!!αυτα!ο,τι αλλο θες, ειμαι στην διαθεση σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom