Ισπανία Μαδρίτη

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
460
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας σκεφτομαστε με την παρεα μου να παμε Μαδριτη το φθινοπωρο ή την ανοιξη ακομα δεν ξερουμε....Ποσο πιστευετε οτι θα μας βγει γενικα (αεροπορικα, διαμονη κ.τ.λ.) το ατομο ?:roll: Θα παμε για 5-6 μερες.... Ξερετε κανενα φτηνο ξενοδοχειο κεντρικο, (μπορουμε να βρουμε ας πουμε το δικλινο με 50 ευρω)...Θελω τα φωτα σας γενικα απο εσας τους ειδικους !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι να σας το χαλάσω, αλλά η ΜΑδρίτη είναι από τις βαρετότερες και άχαρες μεγάλες πόλεις της Ισπανίας. Καλύτερα να πηγαίνατε κάπου στην Ανδαλουσία, στη Βαρκελώνη, στο Σαντιάγο, τη Βιτόρια, τη Βαλένθια...κάπου αλλού ρε παιδί μου, εκτός κι αν έχετε συγκερκιμένο λόγο (π.χ λάτρεις μουσείων τέχνης). Για τα εισιτήρια ψάξε στο ίντερνετ, καμιά φορά βρίσκεις return για Ισπανία με διψήφιο αριθμό ευρώ (συν φόρους), ειδικά χαμηλή σαιζόν που θα πάτε εσείς, αν τα κλείσετε νωρίς και με καμία low cost. Πιο φτηνά είναι τα πανδοχεία και τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και φυσικά τα χόστελ, ορισμένα εκ των οποίων έχουν και δίκλινα αξιοπρεπή δωμάτια, αλλά καλύτερα αποφασίστε πρώτα τι θέλετε να δείτε. Θεωρώ πως η Μαδρίτη δεν έχει και πάρα πολλ΄απράγματα για 5-6 μέρες (τα περίχωρα και οι γύρω πόλεις από την άλλη, έχουν και παραέχουν αλλά γι' αυτά δεν έχει νόημα να κλείσετε στη Μαδρίτη).
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
460
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι το εχω ακουσει οτι δεν ειναι για τοσες μερες και οτι εχει πολυ καλυτερες πολεις να παμε... Αλλα θα ειναι ενας φιλος μας εκει (λογω erasmus) οποτε η βαση μας σιγουρα θα ειναι στη Μαδρίτη....Σιγουρα ομως θα κανουμε μονοημερες εκδρομες και στις γυρω περιοχες....Οσο για τα εισητηρια πραγματικα εχω μπερδευτει....τα εισητηρια που βρισκω ειναι γυρω στα 270 ευρω αλε ρετουρ...ειναι πολλα ή καλα?:roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είναι και υπερβολικά, αλλά μάλλον τσιμπημένα για Σεπτέμβριο. Δες μήπως πάτε με clickair στη Βαρκελώνη (αν θέλετε κάθεστε και 1-2 μέρες, τις δικαιολογεί απόλυτα) κι από εκεί παίρνετε μια από τις φτηνές αεροπορικές πτήσεις για Μαδρίτη. Κοίτα και τις low cost, κάτι easy, κάτι vueling και συνδυασμούς. Βάση Μαδρίτη για γύρω εκδρομές, τώρα μάλιστα.
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
460
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μονο μια μικρη διευκρινηση οι τιμες που ειπα ηταν για τελη Οκτωβριου...
Ειναι προτιμοτερο να παμε Οκτωβριο ή Μαρτιο?
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Όχι να σας το χαλάσω, αλλά η Μαδρίτη είναι από τις βαρετότερες και άχαρες μεγάλες πόλεις της Ισπανίας. Καλύτερα να πηγαίνατε...κάπου αλλού ρε παιδί μου, εκτός κι αν έχετε συγκερκιμένο λόγο (π.χ λάτρεις μουσείων τέχνης)... Θεωρώ πως η Μαδρίτη δεν έχει και πάρα πολλ΄απράγματα για 5-6 μέρες (τα περίχωρα και οι γύρω πόλεις από την άλλη, έχουν και παραέχουν αλλά γι' αυτά δεν έχει νόημα να κλείσετε στη Μαδρίτη).
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα, οριζόντια, διαγώνια και γενικά με κάθε πιθανό και απίθανο γεωμετρικό προσδιορισμό... Όσο η Μαδρίτη είναι πόλη βαρετή και άχαρη, άλλο τόσο είμαι κι εγώ πυρηνικός επιστήμονας! Όχι 5-6 μέρες, ούτε μήνας δε φτάνει για να δεις (και να απολαύσεις) όλα όσα έχει να σου δώσει η Μαδρίτη (κι όχι να τα δεις τσάτρα-πάτρα). Σίγουρα η Ισπανία έχει ένα σωρό ωραίες πόλεις που αξίζει να πας, η Μαδρίτη ωστόσο πιστεύω πως πρέπει να βρίσκεται στην κορυφή των επιλογών. Τα τοπ μουσεία της είναι ένας βασικός-βασικότατος λόγος, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι ο μοναδικός! Συν το ότι είναι από τις πιο καθαρές πόλεις της χώρας (να κι ένα καλό που έκανε ο Γκαγιαρδόν...).

Τώρα, αν είναι καλύτερα να πας Οκτώβρη ή Μάρτη, προτείνω Μάρτιο, που ανοίγει ο καιρός (οκτώβρη συνήθως έχει βροχές..).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γι' αυτό είμαστε εδώ φίλε, για να διαφωνούμε. Σε πάνω από 10 επισκέψεις πάντως (ορισμένες άνω των 10 ημερών) την έκρινα βαρετότερη (και σαφώς πιο άσχημη) από τουλάχιστον άλλες 10 πόλεις της Ισπανίας, για να κάνουμε συγκρίσεις. Έχει πολύ λιγότερη ιστορία, μέτρια αρχιτεκτονική, γκρινιάρη (και ξενοφοβικό) κόσμο, υποδεέστερη κουζίνα, λιγότερη ασφάλεια, μεγαλύτερο κόστος και λιγότερη τοπική ιδιαιτερότητα σε σχέση με τις περισσότερες ισπανικές πόλεις κάποιου σοβαρού μεγέθους. (πρόκληση ήταν αυτό για να διαβάσω τι σου αρέσει τόσο στη Μαδρίτη)

Συμφωνούμε στο ότι το κέντρο της είναι πολύ καθαρό και στο ότι πολλά καλά δεν έκανε ο Γκαγιαρδόν (προσωπικά μου είναι αντιπαθέστερος κι από τον Αθνάρ). Επίσης συμφωνούμε και στο θέμα του Μαρτίου vs Οκτώβρη.
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
...Έχει πολύ λιγότερη ιστορία, μέτρια αρχιτεκτονική, γκρινιάρη (και ξενοφοβικό) κόσμο, υποδεέστερη κουζίνα, λιγότερη ασφάλεια, μεγαλύτερο κόστος και λιγότερη τοπική ιδιαιτερότητα σε σχέση με τις περισσότερες ισπανικές πόλεις κάποιου σοβαρού μεγέθους.
Συμφωνούμε στο ότι το κέντρο της είναι πολύ καθαρό και στο ότι πολλά καλά δεν έκανε ο Γκαγιαρδόν (προσωπικά μου είναι αντιπαθέστερος κι από τον Αθνάρ). Επίσης συμφωνούμε και στο θέμα του Μαρτίου vs Οκτώβρη.
Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο! Από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του Gallardon είναι ότι κατάφερε να γίνει πιο αντιπαθής ακόμη κι απ' τον ίδιο τον Aznar! Όσο να πεις, αυτό θέλει μεγάλη προσπάθεια, κι ο άνθρωπος έκανε (και κάνει) ό,τι περνάει απ' το χέρι του...
Λοιπόν, επί του θέματος: φυσικά, γούστα είναι αυτά, το τι αρέσει σε κάποιον δεν σημαίνει πως πρέπει απαραίτητα να αρέσει και σε κάποιον άλλο, σωστά; Για το θέμα της ιστορίας ναι μεν δεν μπορεί η Μαδρίτη να συγκριθεί π.χ. με το Τολέδο ή άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, από μόνη της, ωστόσο, η ιστορία δεν κάνει όμορφη μια πόλη. Δες την Αθήνα μας... Έχει ωστόσο το δικό της ξεχωριστό κομμάτι στην πρόσφατη ιστορία (αναφέρομαι στον ισπανικό εμφύλιο, Dolores Ibarruri κλπ).
Αρχιτεκτονική: Gaudi δυστυχώς δεν έχουμε, δεν μπορείς να αρνηθείς, όμως, πως εκείνο το χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα που έχουν τα περισσότερα κτίρια-πολυκατοικίες στην πόλη, δίνει στην πόλη μια αίσθηση ζεστασιάς και οικειότητας. Κάθε φορά που το διακρίνεις από το αεροπλάνο, είναι σαν η Μαδρίτη να σε καλωσορίζει. Και βέβαια τα βασιλικά ανάκτορα και ο ναός της Παναγίας ακριβώς δίπλα είναι εκπληκτικά!
Κόσμος: μου έχει τύχει τόσες φορές που πιστεύω πως δεν είναι εξαίρεση αλλά κανόνας: οι Μαδριλένοι μπορούν να πιάσουν κουβέντα μαζί σου (στο μπαρ π.χ. ή σ' ένα μαγαζί που μπαίνεις να ψωνίσεις) και να μιλάνε μαζί σου για ώρα, με οικειότητα μάλιστα, χωρίς καν να ξέρουν το όνομά σου! ούτε κι εσύ το δικό τους βέβαια! :D Τους έχω ζήσει αρκετά και δεν πιστεύω πως είναι γκρινιάρηδες, όσο για το ξενοφοβικοί επίσης δε το πιστεύω -ακόμη και να ήταν πάντως, θα είχα κάποια ελαφρυντικά να τους δώσω..
Κουζίνα: εδώ δεν μπορώ να πω πως είναι και πρωτοπόροι... το cocido madrileno (δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου εμφανίζει το ένιε..) είναι μεν καλό, όχι όμως και το πιο πρωτότυπο πιάτο του κόσμου. Πάω πάσο... A, έχει πάντως και το καλύτερο σάντουιτς σ' όλη την Ισπανία, σάντουιτς με καλαμάρια!
Ασφάλεια: δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα (αντίθετα, στην Βαρκελώνη έπεσα θύμα "αρπακτικών"..).
Τώρα, για το τι έχει να δεις στη Μαδρίτη.... ήδη το ποστ αρχίζει να γίνεται σεντόνι, θα είμαι λοιπόν πολύ σύντομος: Plaza Mayor, Retiro (η Ciutadella θα ήθελε πολύ να γίνει Retiro όταν μεγαλώσει), Palacio Real, Nuestra Senora de la Almudena, Templo de Depod, Casa del Campo (οπωσδήποτε με τελεφερίκ!), τάπας-μπαρ στη La Latina (έτσι Dorotija; ;)), τα μουσεία Prado-Reina Sofia-Thyssen-Sorolla-Αρχαιολογικό, το μουσείο της Ρεάλ Μαδρίτης (δεν υπάρχει αυτό το πράγμα, ό,τι κούπα υπάρχει στον κόσμο, βρίσκεται εκεί μέσα, συν το ότι έχει και το μουσείο μπάσκετ Fernandez στο ισόγειο με περισσότερες φανέλες Ελλήνων παικτών απ' ότι Ισπανών..), ο βοτανικός κήπος, η Cibeles κλπ κλπ κλπ
Και τελευταίο: είναι η καλύτερη βάση για εκδρομές σ' όλη τη χώρα. Παρεπιπτόντως, πέρα από τα συνηθισμένα Τολέδο-Σεγκόβια-Άβιλα-Εσκοριάλ, έχω να προτείνω και κάτι καταπληκτικό, που ψυλλιάζομαι πως πολύ λίγοι θα το ξέρουν... ;)

Αυτά τα ολίγα
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
460
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παρεπιπτόντως, πέρα από τα συνηθισμένα Τολέδο-Σεγκόβια-Άβιλα-Εσκοριάλ, έχω να προτείνω και κάτι καταπληκτικό, που ψυλλιάζομαι πως πολύ λίγοι θα το ξέρουν... ;)

Αυτά τα ολίγα

Το οποίο είναι...????:rolleyes:
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Το οποίο είναι...????:rolleyes:
Λοιπόν, λίγο βορειότερα της Μαδρίτης υπάρχει ένα μικρό χωριό που λέγεται Manzanares el Real (το λεωφορείο από την Plaza de Castilla κάνει περίπου 40 λεπτά να φτάσει). Το ίδιο το χωριό είναι μάλλον κάτι το συνηθισμένο, όμως έχει κάτι που το κάνει να ξεχωρίζει: ένα από τα καλύτερα διατηρημένα κάστρα στη χώρα (μαζί με το Alcazar της Σεγκόβια) με πυργίσκους, πολεμίστρες με σημαίες, υπέροχα διακοσμημένες σάλες και μια καταπληκτική θέα στη λίμνη Manzanares -εξ ου και το όνομα του χωριού. Το κάστρο, μάλιστα, έχει χρησιμοποιηθεί πολλές φορές ως κινηματογραφικό πλατό. Αν θυμάμαι καλά, το εισιτήριο έχει €2 και συμπεριλαμβάνει ξενάγηση στους σε όλους τους χώρους. Καλύτερη ώρα για να πάει κανείς είναι το απόγευμα, μετά την ξενάγηση μάλιστα μπορείτε να καθίσετε έξω από τα τείχη και να δείτε το ηλιοβασίλεμα. Πιστεύω ότι αν αποφασίσετε να πάτε, δεν θα το μετανιώσετε!
Θα κοιτάξω να βρω κάποιες φωτογραφίες από εκεί να τις ανεβάσω :)
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
460
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν θα το χασω, να εισαι σιγουρος !!!!:clap:
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.279
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom