Ισπανία Μαδρίτη

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!!:D Η Segovia θα πάω λοιπόν, η θα μείνω ΜΑδρίτη και τις τρεις μέρες να την δω καλά. Έχω χρόνο να αποφασίσω μέχρι τότε.

Pigi dikaiou είδα το ρωμαικό υδραγωγείο σε φωτογραφία και πραγματικά είναι πολύ εντυπωσιακό!!
δες και τα τειχη που περιβαλουν την παλια πολη της avilla.θα σου αρεσει επισης.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω vivianaki λεω να κατσεις μαδριτη και τις 3 μερες!!!αμαρτια ειναι οταν εχεις
τοσο λιγες μερες στην διαθεση σου να τρεχεις και αλλου!
για χοτελ τσεκαρε το mora στο paseo del prado!ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη!
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Εγώ Vivianaki είχα πάει Τολέδο...το οποίο θεωρώ κατάλληλο για μονοήμερη εκδρομή (από τη Μαδρίτη με το λεωφορείο απέχει μόνο 50 λεπτά!). Έχει έναν εντυπωσιακότατο καθολικό ναό, ένα ωραίο κάστρο και πανέμορφη θεά! Περπατάς μέσα στο πλακόστρωτο κ νομίζεις ότι θα βγουν από την επόμενη γωνία οι ιππότες!! Τώρα για τη Μαδρίτη...αν είσαι οργανωμένη...μπορεί κ δυο μέρες να είναι αρκετές! Θα πρότεινα να μη φας πολύ χρόνο μέσα στα μουσεία εκτός αν είσαι λάτρης της τέχνης κ καταλαβαίνεις απόλυτα αυτά που θα βλέπεις! Σε μια μέρα με αρκετο περπάτημα ( η με τη χρήση των city tour buses) θα τα δεις σχεδόν όλα!!! Κ για μένα must είναι τα ανάκτορα, το πάρκο Ρετιρό και ο κήπος μέσα στον σιδηροδρομικό ναό! Πολλά αγάλματα και πανέμορφα κτήρια θα βλέπεις σε όλους τους δρόμους!!! Σκέψου, πράξε και καλό ταξίδιιιιι!!!!
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Μια alternative λυση για διαμονη ειναι και αυτο Hostal Madrid ,Hostal Adriano en el centro de Madrid εχει δυο hostal πολυ κεντρικα (γυρω απο την plaza santa ana) με ομορφα χρωματιστα δωματια το ενα διαφορετικο απο το αλλο. Δεν ειναι πολυ μεγαλα αλλα ειναι ανετα και διασκεδαστικα! Μαλιστα ενα απο αυτα ειναι αφιερωμενο στη Μαρια Καλλας! (δεν εχω μεινει ακομα σ' αυτο αλλα ειναι εντυπωσιακο!) Το αδελφακι του ειναι αυτο www.hostaladriasantaana.com και εχει επισης πολυ ενδιαφερον!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
την τελευταία φορά που ήμουν μαδρίτη έμεινα στο χοτέλ γκαουντί πάνω στην γκραν βία. κεντρικότατο τεσσαράκι.όλα βρίσκονται πολύ κοντά, σε απόσταση αναπνοής (μουσεία, ρετίρο, παλάτι, κέντρο, αγορές) σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αν νοικιάσεις αμάξι, να ξέρεις ότι το παραπάνω ξενοδοχείο δεν διαθέτει πάρκινγκ (σημαντικό πρόβλημα). κατά τα άλλα έμεινα πολύ ευχαριστημένος. ¨οσο για τολέδο, μία εκδρομούλα επιβάλλεται. Θα το λατρέψεις. Και η σεγκοβία σούπερ αλλά μέσα σε 3 μέρες δεν γίνονται όλα. Από μουσεία πράδο με κλειστά μάτια (έχει και ειδική αίθουσα ελ γκρέκο) και σύγχρονης τέχνης (ρέϊνα σοφία) όπου μέσα βρ΄σικεται η γκουέρνικα του πικάσο. αν ο άντρας σου είναι φίκος του ποδοσφαίρου (φαντάζομαι ότι θα είναι) το μπερναμπέου είναι πολύ κοντα στην γκραν βία, αλλά υπάρχει και μπουτίκ στο κέντρο ελάχιστα μέτρα απόσταση από το άγαλμα της αρκούδας με τις φράουλες.Η μαδρίτη είναι ερωτεύσιμη πόλη. Και το βράδυ έχει την δική της ομορφιά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα πρότεινα να μη φας πολύ χρόνο μέσα στα μουσεία εκτός αν είσαι λάτρης της τέχνης κ καταλαβαίνεις απόλυτα αυτά που θα βλέπεις!
Εκπληκτικό!!! Αυτό ειλικρινά δεν το είχα σκεφτεί... κι εγώ που νόμιζα ότι όλοι πρέπει να πηγαίνουν στα μουσεία μπας και ξεστραβωθούν... μάλλον είμαι στον κόσμο μου...
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Εκπληκτικό!!! Αυτό ειλικρινά δεν το είχα σκεφτεί... κι εγώ που νόμιζα ότι όλοι πρέπει να πηγαίνουν στα μουσεία μπας και ξεστραβωθούν... μάλλον είμαι στον κόσμο μου...
Traveller γιατι μου τη λες έτσι? Για να ξεστραβωθεις πρέπει να διαβάσεις κ να ασχοληθείς. Αν δεν ξέρεις από τέχνη κ πηγαίνεις κ βλέπεις απλα πίνακες..που ακόμη κ ο τίτλος τους είναι στα ισπανικά...δεν κερδίζεις τιποτα..λες απλα οτι ειδες την Γκουέρνικα!!!!
Κ αν δεν έχεις χρόνο..τότε σίγουρα δεν ξεστραβώνεσαι!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Με βοηθάτε πάρα πολύ στο να οργανώσω αυτό το 3ημερο. Ξενοδοχείο είχα κλείσει από προχθές,ενα που είναι παρα πολυ κοντά στην Plaza Mayor και την Puerta del sol. (Tουλάχιστον έτσι έλεγε).


αν ο άντρας σου είναι φίκος του ποδοσφαίρου (φαντάζομαι ότι θα είναι) το μπερναμπέου είναι πολύ κοντα στην γκραν βία, αλλά υπάρχει και μπουτίκ στο κέντρο ελάχιστα μέτρα απόσταση από το άγαλμα της αρκούδας με τις φράουλες.Η μαδρίτη είναι ερωτεύσιμη πόλη. Και το βράδυ έχει την δική της ομορφιά.
Stavro,όπως τα λες!!Δεν θα το γλιτώσω!!Ασε που η Ρεάλ είναι η αγαπημένη του, οπότε νομίζω ότι θα περάσω αρκετή ώρα εκεί μέσα. :haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άριστα τα λες... πριν κάνουμε λοιπόν ένα ταξίδι ανοίγουμε κανένα βιβλίο να ξεστραβωθούμε... το ταξίδι είναι η ευκαιρία μας να ανοίξουμε ορίζοντες και να πάρουμε ότι μπορούμε από τον πολιτιστικό πλούτο της χώρας που πηγαίνουμε... είναι υποχρέωση μας να πάμε στα μουσεία και να δούμε π.χ την Γκουέρνικα... με έναν καλό οδηγό ξεστραβώνεσαι μια χαρά...αν σε κάθε ταξίδι που πηγαίνεις αφιερώνεις ένα πρωί στο σημαντικότερο μουσείο της εκάστοτε πόλης μαθαίνεις και παραμαθαίνεις... αυτή την νοοτροπία του δεν ξέρω και δεν προσπαθώ να μάθω ειλικρινά και δεν την καταλαβαίνω και την θεωρώ μοιρολατρική και απαράδεκτη... δες ενα πίνακα του Γκρέκο από κοντά και θα καταλάβεις πολλά...
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Traveller γιατι μου τη λες έτσι? Για να ξεστραβωθεις πρέπει να διαβάσεις κ να ασχοληθείς. Αν δεν ξέρεις από τέχνη κ πηγαίνεις κ βλέπεις απλα πίνακες..που ακόμη κ ο τίτλος τους είναι στα ισπανικά...δεν κερδίζεις τιποτα..λες απλα οτι ειδες την Γκουέρνικα!!!!
Κ αν δεν έχεις χρόνο..τότε σίγουρα δεν ξεστραβώνεσαι!
Aποτελει υποχρεωση καποιου ακομα και αν ειναι αδαης με την τεχνη,να επισκεφθει το Prado τουλαχιστον αν βρεθει στην Μαδριτη.Κερδιζεις παντα και μονο αν δεις την γυμνη Μαγια και την ντυμενη Μαγια του Goya.Σου μιλαω για απλα πραγματα.Οταν βλεπεις γυρω σου την ομορφια ειναι αδυνατον να μην την αναγνωρισεις και να μην σε συγκινησει!Ετσι εκπαιδευεσαι σιγα σιγα και παιδευεσαι!Τα ιδια τα εργα σε μυούν και απο τα ευκολα μπορεις να περασεις στα δυσκολα.Ετσι δικαιωνεται η λεξη ανθρωπος και η υποχρεωση που εχεις σε αυτο που εισαι!!
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Aποτελει υποχρεωση καποιου ακομα και αν ειναι αδαης με την τεχνη,να επισκεφθει το Prado τουλαχιστον αν βρεθει στην Μαδριτη.Κερδιζεις παντα και μονο αν δεις την γυμνη Μαγια και την ντυμενη Μαγια του Goya.Σου μιλαω για απλα πραγματα.Οταν βλεπεις γυρω σου την ομορφια ειναι αδυνατον να μην την αναγνωρισεις και να μην σε συγκινησει!Ετσι εκπαιδευεσαι σιγα σιγα και παιδευεσαι!Τα ιδια τα εργα σε μυούν και απο τα ευκολα μπορεις να περασεις στα δυσκολα.Ετσι δικαιωνεται η λεξη ανθρωπος και η υποχρεωση που εχεις σε αυτο που εισαι!!
Νομίζω με παρεξηγήσατε…πολύ! Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες pigi_dikaiou για το πώς εκπαιδευόμαστε κ παιδευόμαστε και με σένα traveler για το πως ξεστραβώνεσαι! Δεν είπα να μη διαβάσουμε τίποτα ή να μην επισκεφτούμε τίποτα..άλλωστε γι αυτό κάνουμε το ταξίδι (Αλήθεια πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι έίμαι της νοοτροπίας δεν ξέρω κ δε με ενδιαφέρει να μάθω??!!!) Δεν είπα να μην πηγαίνουμε σε κανένα μουσείο!!!! Είπα ότι, από τη στιγμή που έχει λίγες μέρες ας μην είναι συνέχεια σε ένα μουσείο...η Μαδρίτη διαθέτει πολλά κ μεγάλα! Για πολύ χρόνο μίλησα (σχετικά με αυτόν που διαθέτει) όχι για καθόλου!!! Αν όμως είναι λάτρης της τέχνης...ας πάει σε όλα! Υπάρχει κ το μουσείο των ανακτόρων...ακόμη κ ο καθεδρικός ναός στο Τολέδο είναι σαν μουσείο…δεν είναι ανάγκη να πας σε όλα τα μουσεία τέχνης! Καλύτερα να πάει σε ένα από τα τρία και να έχει χρόνο για μια μονοήμερη εκδρομή...όπου θα δει κ άλλα πράγματα.Τον πολιτισμό μιας χώρας μπορείς να τον μάθεις ακόμη κ περπατώντας στους δρόμους της...όταν ανακατευτείς με τους ανθρώπους της!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δε θα έχανα με τίποτε το Τολέδο. Μετά τις 6 που φεύγουν οι ορδές, γίνεται η δεύτερη ομορφότερη πόλη της Ισπανίας, ειδικά το χειμώνα με την ομίχλη. Είναι απίστευτο σταυροδρόμι πολιτισμών, με Εβραίους, Μουσουλμάνους, Γότθους, Βησιγότθους και ό,τι άλλο θες σε ένα παραμύθι απαράμιλλης αρχιτεκτονικής. Ειδικά αργά το βράδυ είναι πόλη-φάντασμα, από τις ωραιότερες που έχω δει. Η Avila έχει τείχη που το βράδυ είναι μαγικά και η παλιά της πόλη είναι όμορφη, αλλά δεν έχει ούτε το ιστορικό βάρος όυτε και τη γοητεία του Τολέδο. Η Σεγκόβια επίσης πολύ αξιόλογη, αλλά Τολέδο δεν είναι. Για τη ΜΑδρίτη η άποψή μου είναι πως αν δεν είσαι λάτρης της ζωγραφικής (που φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι ή να γίνεις), άνθρακες ο θησαυρός, για τόσο μεγάλη πόλη τη βρίσκω εντυπωσιακά αδιάφορη και "κενή".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom