Ισπανία Μαδρίτη

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
461
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπόν, το κάστρο είναι αυτό. Εγώ είχα πάθει πλάκα όταν πήγα, είχε και καλό καιρό και ήταν τέλεια!
Σ' ευχαριστω πολυ....!:clap: Ανυπομονω να παω.....
Μαλλον για Μαρτιο λεμε τελικα....Αραγε συμφερει πιο πολυ (απο οικονομικης αποψης) να πεταξουμε σε καποια αλλη πολη π.χ. Βερολινο και απο εκει να παρουμε αεροπλανο για Μαδριτη?
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Αραγε συμφερει πιο πολυ (απο οικονομικης αποψης) να πεταξουμε σε καποια αλλη πολη π.χ. Βερολινο και απο εκει να παρουμε αεροπλανο για Μαδριτη?
Για Μάρτιο δεν μπορώ να βρω κάτι από τώρα, σε μια μικρή έρευνα, ωστόσο, που έκανα υπάρχουν διάφορες εταιρείες που κάνουν Αθήνα-Μαδρίτη (με 1 στάση), που νομίζω είναι όντως πιο οικονομικές από τις δικές μας. Π.χ. η SwissAir έχει σχετικό δρομολόγιο μέσω Ζυρίχης γύρω στα €210 αλλά κι αυτό εξαρτάται πάντα από το πότε θα κλείσεις το εισιτήριο. Υπάρχει και μια άλλη λύση, όχι ίσως ιδιαίτερα πρακτική: με κάποια προσφορά της Vueling ή Aegean μέχρι Βαρκελώνη κι από κει στη Μαδρίτη με τρένο, που όμως κάνει γύρω στις 6 ώρες (το γρήγορο τρένο, η AVE, κάνει περίπου 4 αλλά είναι πανάκριβο), οπότε δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο (βλέπεις τοπία πάντως ;))
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Πολύ ωραίο το κάστρο!
Όσον αφορά το μήνα, να πάτε Μάρτιο αν είναι σίγουρο ότι θα μπορείτε, ε; Γιατί καμιά φορά την πατάμε, περιμένουμε να πάμε αργότερα για καλύτερο καιρό, κλπ και τελικά δε μπορούμε...

Να προσθέσω κάτι, ως λάτρης της Μαδρίτης και από τις εξαιρέσεις που την προτιμούν από τη Βαρκελώνη: μερικές φορές κάτι στον αέρα μιας πόλης ή το γεγονός ότι πέρασες πολύ καλά όσες φορές πήγες (ακόμη κι αν αυτό δεν έχει άμεση σχέση με την πόλη απαραίτητα) σε κάνει να νιώθεις ωραία. Κι εμένα οι άνθρωποι μου φαίνονται φιλικοί και απλοί και η πόλη "σε κάνει" να νιώθεις άνετα
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Vicky πηγα Μαδριτη αυτο το Μαιο κι εγω πρωτη φορα! περιμενα να δω μια χαοτικη πολη αλλα ηταν πανεμορφη!..και την ομορφια την εδινε το πρασινο και τα απιστευτα κτηρια της! Ειχα κλεισει εισητηρια περιπου ενα μηνα πριν με την Iberia 200 ευρω πηγαινε-ελα απο Αθηνα απευθειας!Αρκετα καλη τιμη νομιζω και χωρις ταλαιπωρια! Ξενοδοχειο ειχαμε κλεισει με 70 ευρω και πρωινο..δε νομιζω να βρεις καποιο πολυ φθηνοτερο..αλλα αυτο καλα ειναι να το ψαξεις λιγο πριν να πας!Και μιa απο τιs εκδρομες που δε θα πρεπει να χασεις ειναι φυσικα..το Τολεδο!
Οταν θα κανονιζεις το ταξιδι..ανοιξε καινουριο τοπικ να σου τα ξαναπουμε αν και νομιζω οτι εδω ηδη θα βρεισ πολλα!!
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
461
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σ' ευχαριστω πολυ Marizaki...Ολες οι πληροφοριες εδω ειναι χρησιμες, απλα επειδη πρωτη μου φορα στο εξωτερικο και ειμαι η μονη απο την παρεα που το ψαχνω, εχω αγχωθει αρκετα και μπορει να ρωταω συνεχεια τα ιδια και τα ιδια πραγματα....Αν μπορεις στειλε μου ειτε σε pm ειτε εδω σε ποιο ξενοδοχειο εμεινες...!
Μπορει ο Μαρτιος να ειναι μακρια, αλλα εγω ψαχνομαι απο τωρα τι να κανουμε......:bleh:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Έκλεισα για Μαδρίτη και εγώ αρχές Μαρτίου. Φεύγω Σάββατο πρωί και γυρίζω Τρίτη πρωί. Συνεπώς έχω τρεις μέρες ολόκληρες στην διάθεσή μου. (Σάββατο-Κυριακή-Δευτερα). Έλεγα τις δυο ημέρες να τις περάσω στην Μαδρίτη και να αφιερώσω και μία μέρα σε ένα από τα εξής μέρη : Τολέδo, Σαλαμάνκα, Σαραγόσα. Σε ποια από τις τρεις είναι καλύτερα να πάω?? Η μήπως να μην πάω σε καμία και να κάτσω και τις τρεις να δω καλά το κέντρο?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Έκλεισα για Μαδρίτη και εγώ αρχές Μαρτίου. Φεύγω Σάββατο πρωί και γυρίζω Τρίτη πρωί. Συνεπώς έχω τρεις μέρες ολόκληρες στην διάθεσή μου. (Σάββατο-Κυριακή-Δευτερα). Έλεγα τις δυο ημέρες να τις περάσω στην Μαδρίτη και να αφιερώσω και μία μέρα σε ένα από τα εξής μέρη : Τολέδo, Σαλαμάνκα, Σαραγόσα. Σε ποια από τις τρεις είναι καλύτερα να πάω?? Η μήπως να μην πάω σε καμία και να κάτσω και τις τρεις να δω καλά το κέντρο?

Στη Θαραγοθα ζει μονιμα η muya, μελος του φορουμ, ρωτα τη για πληροφοριες, αν πας βεβαια στην πολη της.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Έκλεισα για Μαδρίτη και εγώ αρχές Μαρτίου. Φεύγω Σάββατο πρωί και γυρίζω Τρίτη πρωί. Συνεπώς έχω τρεις μέρες ολόκληρες στην διάθεσή μου. (Σάββατο-Κυριακή-Δευτερα). Έλεγα τις δυο ημέρες να τις περάσω στην Μαδρίτη και να αφιερώσω και μία μέρα σε ένα από τα εξής μέρη : Τολέδo, Σαλαμάνκα, Σαραγόσα. Σε ποια από τις τρεις είναι καλύτερα να πάω?? Η μήπως να μην πάω σε καμία και να κάτσω και τις τρεις να δω καλά το κέντρο?
Οι μερες που εχεις στη διαθεση σου ειναι λιγες για την Μαδριτη,αλλα αν θελεις να στριμωξεις και κατι αλλο,κοιταξε και την Σεγκοβια με το ρωμαικο υδραγωγειο της αλλα και το Αλκαθαρ...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εδω ειμαι κι εγω!!! Διαβασα καπου σε αυτο το θεμα καποιον που ελεγε οτι δεν αξιζει καθολου η Σαραγοσα και καποιον αλλον που ελεγε οτι η Μαδριτη ειναι βαρετη!!! (τι ακουει κανεις!) Αλλα απο γουστα...
Λοιπον, στο θεμα μας: Η (υπεροχη) Μαδριτη απεχει απο την Σαραγοσα περιπου 300χλμ με το γρηγορο τρενο (AVE) ειναι 1:20 αποσταση και με λεωφορειο 3:30 (!!!) Τωρα για το Vivianaki θα συμφωνησω κι εγω οτι για τοσες λιγες μερες δε νομιζω οτι υπαρχει χρονος να πας τοσο μακρια. Η Μαδριτη εχει ενα σωρο πραγματα να δεις μεσα σε τρεις μερες και αν θες να πας καπου ειμαι κι εγω της ιδιας αποψης με την pigi_dikaiou: Σεγκοβια (εμενα μου αρεσε καλυτερα απο το Τολεδο, ισως γιατι την πετυχα χωρις πολυ κοσμο)
H Segovia απεχει μια ωρα και τα λεωφορεια ξεκινανε κοντα στο μετρο Principe Pio και η εταιρεια που παει ειναι αυτη La Sepulvedana
Καλα να περασεις και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
μαζι με την segovia ωραια ειναι και στην avilla.ειναι κοντα η μια στην αλλη.αξιζει αν πας προς τα εκει.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!!:D Η Segovia θα πάω λοιπόν, η θα μείνω ΜΑδρίτη και τις τρεις μέρες να την δω καλά. Έχω χρόνο να αποφασίσω μέχρι τότε.

Pigi dikaiou είδα το ρωμαικό υδραγωγείο σε φωτογραφία και πραγματικά είναι πολύ εντυπωσιακό!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!!:D Η Segovia θα πάω λοιπόν, η θα μείνω ΜΑδρίτη και τις τρεις μέρες να την δω καλά. Έχω χρόνο να αποφασίσω μέχρι τότε.

Pigi dikaiou είδα το ρωμαικό υδραγωγείο σε φωτογραφία και πραγματικά είναι πολύ εντυπωσιακό!!
Να δεις τι επαθα εγω,καθως ξεπροβαλε μπροστα μου με ολη του τη μεγαλοπρεπεια μετα απο μια στροφη του δρομου:) Κοιταξε και το Αλκαθαρ γιατι και αυτο ειναι πολυ ωραιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom