Μεξικό Μεξικό 2013

troisis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σε όλους και καλή χρονιά.
Νέος και εγώ στη παρέα σας. Αρχές Φλεβάρη ταξιδεύω Μεξικό για 5 βδομάδες (Mexico City - Cancun - Guadalajara - Puebla - Oaxaca - Acapulco).
Έχει κανείς από τη παρέα να μου πεί κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δω στο Μεξικό;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.400
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
troisis,καλώς ήρθες στην παρέα μας.καλό σου ταξίδι.κάνε μια αναζήτηση και θα βρείς πολλές πληροφορίες για τα Μεξικό.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γειά σε όλους και καλή χρονιά.
Νέος και εγώ στη παρέα σας. Αρχές Φλεβάρη ταξιδεύω Μεξικό για 5 βδομάδες (Mexico City - Cancun - Guadalajara - Puebla - Oaxaca - Acapulco).
Έχει κανείς από τη παρέα να μου πεί κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δω στο Μεξικό;
Φίλε βλέπεις καθόλου το φόρουμ;

Αν είναι, μην ψάχνω άδικα...
 

troisis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μεξικο 2013

Αντώνη,
Ευχαριστω για την απάντηση. Έχω προγραμματίσει να φύγω στις 5 Φεβ, τις πρώτες 5 μέρες θα μείνω Μέξικο σιτι μετά 1 βδομάδα Κανκούν και στη συνέχεια 3 μέρες Γκουανταλαχάρα. Μετα πετάω για Πουέμπλα και θέλω να πάω Οαξάκα με Λεωφορείο, για αυτές τις πόλεις, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες πού αξίζει κάνεις να μείνει τί να δει κλπ. (χρόνος 1 βδομάδα) και μετά μέσω Μέξικο σιτι πετάω για Ακαπούλκο (πόσο χρόνο αξίζει να διαθέσει κανείς στο Ακαπούλκο και που να μείνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οαχάκα και πουέμπλα ειναι πανέμορφες πόλεις.καπου θα βρεις την ιστορία μου γιατι αποκλειεται να σου πω πράγματα τώρα με βεβαιότητα.
θα ειναι ενα πολυ ξεχωριστο ταξίδι!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη,
Ευχαριστω για την απάντηση. Έχω προγραμματίσει να φύγω στις 5 Φεβ, τις πρώτες 5 μέρες θα μείνω Μέξικο σιτι μετά 1 βδομάδα Κανκούν και στη συνέχεια 3 μέρες Γκουανταλαχάρα. Μετα πετάω για Πουέμπλα και θέλω να πάω Οαξάκα με Λεωφορείο, για αυτές τις πόλεις, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες πού αξίζει κάνεις να μείνει τί να δει κλπ. (χρόνος 1 βδομάδα) και μετά μέσω Μέξικο σιτι πετάω για Ακαπούλκο (πόσο χρόνο αξίζει να διαθέσει κανείς στο Ακαπούλκο και που να μείνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ωραία, διάβασε αυτά που λέει η renata, γιατί εγώ δεν έχω ιδέα προς τα εκεί.
Φαντάζομαι απο Κανκούν θα πας Τσιτσέν Ιτζα και θα ήταν υπέροχο να πάς σε μια cenota στο Valladolid, είναι υπέροχα! Εμείς πήγαμε στη Samula.
Για λεωφορεία, παίρναμε της ADO. Στην ώρα τους, πολύ καλά, συνήθως 2ης κατηγορίας, είναι ακριβώς τα ίδια με τα 1ης, αλλά πληρώνεις μισή τιμή! Τώρα, γιατί τα λένε ''2ης'' δεν έχω ιδέα.
Στο Κανκούν μπορείς να κάνεις κατάδυση φυσικά, έχει υπέροχο βυθό και επίσης να πάς στο Coco Bongo, να μπείς με είσοδο των 25$ αν δε θές να δώσεις τα 75$ με απεριόριστο ποτό. Αλλά είναι φοβερό μαγαζί! Δεν έχω λόγια! Φωτογραφική επιτρέπεται, βίντεοκάμερα απαγορεύεται, μην παίρνεις άδικα μαζί σου.
Επίσης, δεν πήγα προς playa del carmen κλπ, πληροφορίες μπορείς να βρείς σε άλλες ιστορίες, όπως της go2beach αν θυμάμαι, πρέπει να έχει.
Όσον αφορά το Τσιτσέν Ιτζα και Valladolid, να κοιτάξεις μήπως συμφέρει να νοικιάσεις αμάξι. Εμείς δεν μπορούσαμε γιατί θα το αφήναμε αλλού, αλλά νοικιάσαμε άλλη μέρα. Είναι πολύ φτηνό και θα μπορείς να ξεκινήσεις πρωί απο Κανκούν, να πάτε Τσιτσέν και στην επιστροφή σταματάτε στη σενότα. Οι δρόμοι τους είναι καταπληκτικοί και πλήρως οργανωμένοι!! Α, φεύγοντας απο το Τσιτσέν Ιτζά, υποχρεωτικά περνάτε απο το χωριό Piste, αν πεινάτε, θα δείτε ένα ''μαγαζί'' σε μια γωνία πάνω στο δρόμο, και ψησταριά απ'έξω, έχει πιάτο ψητό κοτόπουλο με tortilles και σαλατικά ούτε που θυμάμαι πόσο φτηνά! Εμείς φάγαμε 2 καθένας και ήταν τέλεια!!
Αν σας μένει χρόνος, σκεφτείτε να την κοπανήσετε καμιά μέρα για Μέριδα, είναι πανέμορφη!
Για φαγητό στο Κανκούν δεν έχω να σου προτείνω, γιατί ταράξαμε 1 μέρα στα Burger King. Μετά απο 13 μέρες Κούβα μας είχε λήψει η βρωμιά!

Στο Μέξικο σίτυ, θα δείς πολλά. Απίστευτη πόλη. Έχει πολλά αξιοθέατα που θα τα δείς περπατώντας στην πόλη, αλλά πρέπει να πάς Teotihuacan, που είναι λίγο μακρυά. Ο καλύτερος τρόπος πιστεύω είναι πάλι το ενοικιαζόμενο, οι εκδρομές βγαίνουν πιο ακριβά. Εμείς δεν το ξέραμε και δεν είχαμε κλείσει αμάξι και πήραμε ένα ιδιωτικό, κλαφτήκαμε και μας πήρε λίγα λεφτά και πήγαμε και στη Βασιλική της Γουαδελούπης και σε 2-3 ακόμη αξιοθέατα.

Μπορείς επίσης να πάς στο Ανθρωπολογικό μουσείο, με συγκοινωνία, μετρό, πάει ΠΑΝΤΟΥ!
Αν θες πας και στης Φρίντας, αν σου λέει κάτι, εγώ πήγα. Αλλά είναι στην άλλη άκρη απο το ανθρωπολογικό. Πρέπει να έχεις χρόνο ή να πάς άλλη μέρα. Πάντως νομίζω πάει και εκεί το μετρό (εμάς μας πήγε μια κοπέλα που γνωρίσαμε).

Εκεί έχει υπέροχα hot dog σε καντίνες στο δρόμο, τα 3 κάνουν 1 ευρώ! χαχαχα Φυσικά αυτά θα είναι τα σνακ σου, πάντα θα θες να φας burritos, tacos και churros και φυσικά λίγο καφέ.

Για το Ακαπούλκο δεν έχω ιδέα, εκτός του ότι έχει τον καλύτερο καφέ του Μεξικό, οπότε να αγοράσεις. Έτσι μας είπε μια άλλη κοπέλα που γνωρίσαμε και μας έκανε δώρο απο 1 κιλό καφέ του καθενός. Ο κόσμος στο Μεξικό είναι υπέροχος!! Απίστευτοι άνθρωποι!!

Δεν ξέρω τώρα τι άλλο... πάλι είμαι σπίτι και οι σημειώσεις είναι στο γραφείο, πιθανότατα να πάω την Κυριακή.
 

troisis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Μεξικο 2013

Ευχαριστω Αντώνη,
πολυ διαφωτιστικος!!!
Τώρα που είπες για Φρίντα, μήπως ξέρεις για το μουσείο Diego Rivera?
Γιατι ο καλλιτέχνης είναι ο Diego.;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστω Αντώνη,
πολυ διαφωτιστικος!!!
Τώρα που είπες για Φρίντα, μήπως ξέρεις για το μουσείο Diego Rivera?
Γιατι ο καλλιτέχνης είναι ο Diego.;)
Τι εννοείς ''ο καλλιτέχνης''; Και οι δύο καλλιτέχνες ήταν. Η Φρίντα ήδη ζωγράφιζε, πρίν τον Ντιέγο.
Όχι, δεν ενδιαφέρθηκα για το που είναι, ούτε ενδιαφέρθηκα να πάω. Πρώτον, δεν ενδιέφερε την παρέα (με το ζόρι πήγαμε κι εκεί) και δεύτερον δεν ηθελα να δώ πίνακες (δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά), αλλά με είχε συναρπάσει η ζωή της Φρίντα απο όταν έμαθα για τη ζωή της, αυτός ήταν ο λόγος που πήγα και στο σπίτι/μουσείο της.

Ελπίζω να σε βοήθησα με τα υπόλοιπα.

Α και σούπερ μάρκετ ΟΧΧΟ! Ανοιχτά 24/7, έχει τα πάντα. Σάντουιτς για το δρόμο (πχ λεωφορείο), νερά διαφόρων μεγεθών, μέχρι και ντόνατς (να κοιτάς και προσφορές πχ έχει μεσαίο καφέ με ντόνατ στη τιμή του ενός κάτι τέτοις).

Αν θες να σηκώσεις χρήματα, πάνω στον κεντρικό πεζόδρομο, όπως πηγαίνεις απο Zocalo προς μνημείο της επανάστασης (monument de la revolution), δεξιά, έχει ένα με καταστήματα και στον τρίτο όροφο μερικά κλάμπ (ακούς μουσική όταν περνάς). Στην είσοδο του ''εμπορικού'' αυτού, έχει ένα μηχάνημα ΑΤΜ με εάχιστη χρέωση, δε θυμάμαι, 2 δολάρια νομίζω κάπου τόσα, δεν βρήκαμε χαμηλότερη!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για κοίταξε καμιά πτήση με interjet, έχει προσφορά αυτή την εβδομάδα, μασικά ως τις 4/2 αγορά.
Έχει προσφορά πχ Μέξικο Σίτυ-Ακαπούλκο 72$. Σίγουρα το λεωφορείο είναι φτηνότερο, αλλά ίσως χρειαστεί να κάνεις καμιά πτήση. Στα δρομολόγια έχει και Οαχάκα, Κανκούν, Guadalajara κλπ.
Προτείνω να ρίξεις μια ματιά.

Interjet | Aerol
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.450
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom