Μετά τις 13/11, να πάω ή να μην πάω;

MarakiG

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα σε ολα τα μέλη.
Μόλις σήμερα το πρωι επιστρέψαμε από την αιώνια πόλη , τη Ρώμη:lol:!!!! Ήταν όλα υπέροχα, πηγαμε παντού χωρίς να φοβηθούμε ούτε λεπτό. Βατικανό, Βασ. Αγίου Πέτρου(μας βγήκε η γλώσσα να ανεβοθμε στον τρούλο, αλλα αν τέλει άξιζε! Κάπου διάβασα οτι μεχρι το '50 μπορουσες να ανέβει και στην χρυσή σφαίρα, ακόμη πιο πάνω... Θεέ μου...:eek:, κολοσσαιο(η αληθεια ειναι οτι εδ΄β δεν ειχε και παρα πολυ κοσμο στην ουρα, ρωμαικη αγορα, Παλατίνο, Φοντανα Ντι Τρέβι -αριστούργημα-:lol:, Pza de Spagna, Pantheon, Navona, Pza Venezia, γενικα παντού ..... Αστυνομια κ στρατος σε ολα τα μνημια και τους δρόμους χωρις να δημιουργειται κανενα αισθημα φοβου. Το αντίθετο θα έλεγα.... Πριν πάμε το σκεφτόμου πολύ να το ακυρώσουμε, ευτυχως δεν το καναμε... Ήταν ολα υπεροχα!! οποιος εχει κανονισει , να παει χωρίς δευτερη σκέψη!!!!!!:clap:
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Ενώ είχα μείνει με την εντύπωση πως ο φίλος μου είχε ακυρώσει τα εισιτήρια για Παρίσι, πριν 3 μέρες μου ξεφούρνισε πως δεν το έχει κάνει ακόμα....γιατί ήθελε να δει πως θα πάνε τα πράγματα... Τελικά με έπεισε και πετάμε στις 06/12.... και ο Θεός Βοηθός....χαχαχαχαχαχα.. Φοβάμαι λίγο, αλλά είμαι αποφασισμένη να αντιμετωπίσω τον φόβο αυτό...ελπίζω να μην μετράω τις μέρες για την επιστροφή.
 

giorgosttdance

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν εχει κλεισει κανενας σας κανα καλο ξενοδοχειο και δεν μπορει να το ακυρωσει και δεν θα ερθει Παρισι τελικα ας κανει μια ενημερωση να παω να περασω κανα βραδι με την οικογενεια μου. Δεκτα μονο δωματια με αμερικανικου τυπου πρωινο.
Καλημέρα, τελικά δεν θια πάω Παρίσι και δεν ακυρώνεται. Στο Eiffel Petiti Louvre: Ημερομηνίες 10-11-12/12, χαμηλή τιμή για 2 άτομα..αν ενδιαφέρεσαι ακόμη..με αμερικάνικο πρωινό..
 

sandra.sandra

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα από Παρίσι! Είμαστε μία μέρα εδώ και πραγματικά έχουμε ξετρελαθεί! Στο Μποβέ( για όποιον έρθει από εκεί με ryanair) μόλις προσγειωθεί το αεροπλάνο γίνεται πάλι έλεγχος ταυτότητας και χειραποσκευής. Στον Πύργο του Άιφελ γίνονται συχνές περιπολίες.Το μόνο που με τρομάζει είναι οι σειρήνες που ακούγονται που είναι από ασθενοφόρο και αναρωτιέμαι αν έχει γίνει κάτι. Κατά τα άλλα ο κόσμος κυκλοφορεί κανονικά,δε φοβάται. Για όποιον αποφασίσει τελικά να έρθει, η μαγεία αυτής της πόλης πραγματικά θα τον αποζημιώσει!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα, τελικά δεν θια πάω Παρίσι και δεν ακυρώνεται. Στο Eiffel Petiti Louvre: Ημερομηνίες 10-11-12/12, χαμηλή τιμή για 2 άτομα..αν ενδιαφέρεσαι ακόμη..με αμερικάνικο πρωινό..
Οχι φιλε, δεν ενδιαφερομαι.
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κλείσαμε εχθές εισιτήρια 24-31 Δεκεμβρίου για το Παρίσι. Οι τιμές στα ξενοδοχεία και στα αεροπορικά λόγω των ακυρώσεων έπεσαν πάρα πολύ και θα μας βγει στο μισό της τιμής από ότι υπολογίζαμε πριν τον συμβάν της 13 Νοεμβρίου. Το σκεφτήκαμε αρκετά, δεν είμαστε μέσα στη τρελή χαρά όπως ονειρευόμασταν για το ταξίδι αυτό κάποτε, αλλά αν είναι έτσι δεν θα πάμε και ποτέ.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Κλείσαμε εχθές εισιτήρια 24-31 Δεκεμβρίου για το Παρίσι. Οι τιμές στα ξενοδοχεία και στα αεροπορικά λόγω των ακυρώσεων έπεσαν πάρα πολύ και θα μας βγει στο μισό της τιμής από ότι υπολογίζαμε πριν τον συμβάν της 13 Νοεμβρίου. Το σκεφτήκαμε αρκετά, δεν είμαστε μέσα στη τρελή χαρά όπως ονειρευόμασταν για το ταξίδι αυτό κάποτε, αλλά αν είναι έτσι δεν θα πάμε και ποτέ.
Επέστρεψα από το Παρίσι την Παρασκευή, στην αρχή αισθανόμουν όπως και εσύ και ακόμα χειρότερα μπορώ να πω. Φτάνοντας όμως εκεί....πίστεψε με ξέχασα τα πάντα...όλα κυλούσαν φυσιολογικά, τις μόνες φορές που θυμόμουν το τι είχε γίνει ήταν όταν εβλεπα στρατιώτες ή αστυνομία στο κέντρο της πόλης. Φυσικά θα δεις ελέγχους σε αεροδρόμιο, και στα αξιοθέτα αλλά μέχρι εκεί. Σε αυτά που είχαν αναφερθεί παραπάνω πως υπήρχε έλεγχος εξω απο καφετέρειες κλπ δεν ισχύει (ίσως ήταν στην αρχή), τουλάχιστον εγω δεν συνάντησα κάτι τέτοιο και πίστψε με πήγα παντού. Αν είναι να ζουμε με τον φόβο τότε δεν πάμε πουθενά, όλα τα μέρη στόχοι είναι. Πηγαινετε και κοιτάξτε να περάσετε καλά....Αααααα μην κάνετε το λάθος το δικό μου αν αποφασίστετε για Disneyland (κλείστε τα εισιτήρια απο το internet) εγω τα είχα δει στην επίσημη σελίδα της 62€, δεν τα έκλεισα νομίζοντας πως ισχύει η ιδια τιμή και από κοντά....τζίφος όμως γιατί τα πλήρωσα 90€ το άτομο.... Νομίζω πως εδω μέσα δεν πρέπει να έχει αναφερθεί αυτό ή εγω δεν το πρόσεξα. τεσπα.....
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επέστρεψα από το Παρίσι την Παρασκευή, στην αρχή αισθανόμουν όπως και εσύ και ακόμα χειρότερα μπορώ να πω. Φτάνοντας όμως εκεί....πίστεψε με ξέχασα τα πάντα...όλα κυλούσαν φυσιολογικά, τις μόνες φορές που θυμόμουν το τι είχε γίνει ήταν όταν εβλεπα στρατιώτες ή αστυνομία στο κέντρο της πόλης. Φυσικά θα δεις ελέγχους σε αεροδρόμιο, και στα αξιοθέτα αλλά μέχρι εκεί. Σε αυτά που είχαν αναφερθεί παραπάνω πως υπήρχε έλεγχος εξω απο καφετέρειες κλπ δεν ισχύει (ίσως ήταν στην αρχή), τουλάχιστον εγω δεν συνάντησα κάτι τέτοιο και πίστψε με πήγα παντού. Αν είναι να ζουμε με τον φόβο τότε δεν πάμε πουθενά, όλα τα μέρη στόχοι είναι. Πηγαινετε και κοιτάξτε να περάσετε καλά....Αααααα μην κάνετε το λάθος το δικό μου αν αποφασίστετε για Disneyland (κλείστε τα εισιτήρια απο το internet) εγω τα είχα δει στην επίσημη σελίδα της 62€, δεν τα έκλεισα νομίζοντας πως ισχύει η ιδια τιμή και από κοντά....τζίφος όμως γιατί τα πλήρωσα 90€ το άτομο.... Νομίζω πως εδω μέσα δεν πρέπει να έχει αναφερθεί αυτό ή εγω δεν το πρόσεξα. τεσπα.....

Ίσως και να νιώθουμε περισσότερο ασφάλεια με τους αστυνομικούς τριγύρω μας. Φυσικά και θα επισκεφτούμε την Disneyland, ένα μέρος του ταξιδιού μας βασίζεται σε αυτό! Από το επίσημο site της Disneyland όπως και από το fnac για τις ημέρες εκείνες (19 Δεκ. -3 Ιαν.) ισχύει μόνο το εισιτήριο Super Magic Ticket που κοστίζει 69 ευρώ/ άτομο και είναι για ένα πάρκο. Έτσι και αλλιώς δε νομίζω να προλάβουμε να τα δούμε και τα δύο και να ευχαριστηθούμε κιόλας. Ευχαριστώ πολύ πάντως!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οσοι προκειται να ερθετε στο Παρισι δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα. Η ζωη κυλα ομαλα οπως και πριν και το μονο που τη διαφοροποιει ειναι ο ελεγχος ταυτοπρωσοπιας στα αεροδρομια και οι γελοιοι υποτυπωδεις ελεγχοι που γινονται σε αξιοθεατα, εμπορικα και μεγαλα καταστηματα.
Η παρουσια αστυνομιας και στρατου ειναι η συνηθισμενη που ηταν και πριν το 2015. Οπως και τα ασθενοφορα και τα πυροσβεστικα οχηματα που ηταν παντα σε εγρηγορση και οι σειρηνες τους ακουγονταν και ακουγονται και θα ακουγονται συνεχως διχως να εχει συμβει κατι το ιδιαιτερο. Μην τρομαζετε, ειναι μια πολη που ξεσπουν καθημερινα πυρκαγιες, με πολλα κεντρικα νοσοκομεια και εντονη παραβατικοτητα. C'est Paris!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.244
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom