Με λενε ΕΡΣΗ και ειμαι καλα! /Προσπαθειες απεξαρτησης

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δεν έχω πρόβλημα με κανέναν,ότι και να ρωτήσει,καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή για μένα...αν βαριέμαι δεν θα ασχοληθώ.αν είμαι πιο χαλαρή μπορεί να πω κάνε μια αναζήτηση,κάτι θα βρεις,ή αν ξέρω θα απαντήσω.δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να κατέχει ένα συγκεκριμένο επίπεδο γνώσεων,όταν γίνεται μέλος. ούτε και να διαβάσει εκατό θέματα,με τη ελπίδα πως θα λύσει την απορία του!δεν διέπομαι από ελιτίστικες τάσεις και δεν βλέπω κατώτερο κανένα,δόξα τω Θεό!
Το πρόβλημα δεν είναι ότι δε βλέπεις κατώτερο κανένα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι κι ότι κάποιοι είναι ανώτεροι. Μην παρεξηγηθώ, όλοι ίσοι είμαστε, απλά κάποιοι πως να το κάνουμε, έχουν ταξιδέψει περισσότερο κι έχουν πράγματα & αξία να δώσουν σε ένα ταξιδιωτικό forum. Και εσύ, κρίνοντας από τις πληροφορίες που μας έχεις κατά καιρούς δώσει για τα ταξίδια σου (δε σε γνωρίζω για να κρίνω αλλιώς), απέχεις πάρα πάρα πάρα πολύ από αυτή την κατηγορία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το forum απευθύνεται στον καθένα. Τον οποιοδήποτε. Δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένη κάστα ανθρώπων ή διανοούμενων όπου μόνο αυτοί αξίζουν να συμμετέχουν.
Αν ήταν έτσι, θα "μπαίναμε" με εξετάσεις.
Οπωσδήποτε. Δε νομίζω ότι τίθεται από κανέναν τέτοιο θέμα.

Αυτό που τείνουμε να ξεχνάμε, είναι ότι όλο το forum (πλην social) είναι ανοικτό σε όλο το internet, δε χρειάζεται να εγγραφεί κανένας ως μέλος για να διαβάσει τις φλυαρίες μας.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οπωσδήποτε. Δε νομίζω ότι τίθεται από κανέναν τέτοιο θέμα.

Αυτό που τείνουμε να ξεχνάμε, είναι ότι όλο το forum (πλην social) είναι ανοικτό σε όλο το internet, δε χρειάζεται να εγγραφεί κανένας ως μέλος για να διαβάσει τις φλυαρίες μας.
Το σχόλιό μου είχε να κάνει μόνο με το θέμα της συγγραφής των ταξιδιωτικών ιστοριών και τον τρόπο που το βλέπουν κάποιοι όπως ο Traveller.
Και η διαφωνία μου ήταν στο ότι δε χρειάζεται να είσαι συγγραφέας για να μπορείς να συμμετέχεις σε αυτή τη διαδικασία.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Taver,αυτό που περιγράφεις ονομάζεται club και όχι forum.Στο forum μπαίνουν σχετικοί και άσχετοι,ταξιδευτές και αταξίδευτοι,ταλαντούχοι και ατάλαντοι κ.ο.κ.

Αυτό δεν δίνει κανένα δικαίωμα σε κανέναν να υποβιβάζει,προσβάλλει,απαξιώνει τον συνομιλητή του.Αντιθέτως μάλιστα,όταν για παράδειγμα εγώ έχω πάει σε 5-10 χώρες είναι προφανές ότι οι απαιτήσεις θα είναι και μειωμένες στη συγγραφή μου καθώς δεν έχω τις εμπειρίες άλλων.

Τι γίνεται όπως με τη γκρούπα μερικών μονίμως αντιδραστικών πολυταξιδεμένων που αντί να μας ξεστραβώσουν με τα ταξίδια τους και τους κατα-πορτοκαλί χάρτες τους απλώς κράζουν τον υπόλοιπο κόσμο γιατί δεν γράφει;

Ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δέχονται απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς άνθρωποι που γράφουν για την Ιταλία,την Ισπανία και το Πουκέτ κι όχι για τις σπηλιές των Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν και την ομορφιά της ελονοσίας στην υποσαχάρια Αφρική.Κι εγώ εξιτάρομαι διαβάζοντας "δύσκολους" προορισμούς αλλά ούτε θεωρώ δεδομένο ότι ο άλλος ξοδεύει όλο του το βιός στα ταξίδια ούτε ότι πρέπει να τον ανεβάζουν όλες οι τριτοκοσμικές χώρες του πλανήτη.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω, το Νο.1 πρόβλημα που εσείς διαπιστώνετε είναι οι εντάσεις, διαπληκτισμοί, επιθετικές διαθέσεις κλπ?


taver,λυπάμαι,αλλά για κάποιο λόγο,δεν κατάλαβες καλά τι γράφω στη παράγραφό μου, την οποία σχολιάζεις...χωρίς σχόλια γι' αυτό,την εξηγώ:
δεν αναφέρομαι ειδικά στο φόρουμ,αλλά γενικά στις ιντερνετικές κοινότητες.Άρα δεν γράφω πουθενά πως θεωρώ το μεγαλύτερο μειονέκτημα του φόρουμ τις εντάσεις,κτλ.Απλά πιστεύω πως η έλλειψη βλεμματικής επαφής,ανάμεσα στους συνομιλητές είναι ένα(όχι το μεγαλύτερο ή το μικρότερο,απλά ενα!)μειονέκτημα στα διάφορα φόρουμ...
ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή!:p
ΥΓ.καλά να περάσεις στη Δρέσδη και μετά να πεις και σε μας, πως είναι εκεί μεσ'το κατακαλόκαιρο!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Το πρόβλημα δεν είναι ότι δε βλέπεις κατώτερο κανένα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι κι ότι κάποιοι είναι ανώτεροι. Μην παρεξηγηθώ, όλοι ίσοι είμαστε, απλά κάποιοι πως να το κάνουμε, έχουν ταξιδέψει περισσότερο κι έχουν πράγματα & αξία να δώσουν σε ένα ταξιδιωτικό forum. Και εσύ, κρίνοντας από τις πληροφορίες που μας έχεις κατά καιρούς δώσει για τα ταξίδια σου (δε σε γνωρίζω για να κρίνω αλλιώς), απέχεις πάρα πάρα πάρα πολύ από αυτή την κατηγορία.

Taver,η υπομονή και η ευγένεια έχει τα όριά της,και πίστεψέ με ,δεν μου είναι δύσκολο να τα περάσω όπως κάνεις συχνά εσύ και οι φίλοι σου!
το τι αντιλαμβάνομαι και τι όχι,δεν έχεις τη δυνατότητα να το ξέρεις,ούτε καν να το υποθέσεις!εγώ λοιπόν, δεν είπα ποτέ πως έχω να δώσω πληροφορίες για πολλούς προορισμούς,δεδομένου πως τα ταξίδια μου των τελευταίων χρόνων δεν είναι πολλά.παρόλα αυτά,ότι ξέρω που αφορούν τα λίγα μέρη που πήγα τελευταία,το γράφω,χωρίς να κράζω ή να κάνω την έξυπνη,με διάφορους άλλους τρόπους.
επειδή λοιπόν σε προηγούμενο ποστ παραπονιέσαι για τη χαμηλή ποιότητα του φόρουμ,έχω ένα να σου πω:ιδού η Ρόδος,ιδού και το πήδημα.
και για να είμαι σίγουρη πως κατάλαβες καλά τι εννοώ εξηγούμαι:λέω ,(ταπεινή μου γνώμη,δηλ.)πως αντί να κλαψουρίζεις για τη χαμηλή ποιότητα,αντί να κρίνεις τις ταξιδιωτικές μου γνώσεις και την ικανότητα αντίληψής μου,αντί να κράζεις,να ειρωνεύεσαι και να σπαμάρεις,μήπως θα ήταν καλύτερα να μας δώσεις τα φώτα του πολυταξιδεμένου??(είδες που τελικά αντιλαμβάνομαι πως κάποιοι έχουν ταξιδέψει πολύ??:bleh:βοήθησε με τώρα να καταλάβω πως μπορεί και να είναι χρήσιμοι αυτοί οι κάποιοι..ή μήπως προτιμάς ελέω θεού εξουσία και εσύ??:D)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι γίνεται όπως με τη γκρούπα μερικών μονίμως αντιδραστικών πολυταξιδεμένων που αντί να μας ξεστραβώσουν με τα ταξίδια τους και τους κατα-πορτοκαλί χάρτες τους απλώς κράζουν τον υπόλοιπο κόσμο γιατί δεν γράφει;
Γκρούπα? Μπορείς να αναφερθείς ονομαστικά?

Ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δέχονται απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς άνθρωποι που γράφουν για την Ιταλία,την Ισπανία και το Πουκέτ κι όχι για τις σπηλιές των Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν και την ομορφιά της ελονοσίας στην υποσαχάρια Αφρική.Κι εγώ εξιτάρομαι διαβάζοντας "δύσκολους" προορισμούς αλλά ούτε θεωρώ δεδομένο ότι ο άλλος ξοδεύει όλο του το βιός στα ταξίδια ούτε ότι πρέπει να τον ανεβάζουν όλες οι τριτοκοσμικές χώρες του πλανήτη.
Δεν κατάλαβα, ποιός δέκτηκε απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς επειδή έγραψε για την Ιταλία, την Ισπανία ή το Πουκέτ? Έχεις δει για τί προορισμούς έχω γράψει εγώ? Ούτε 1000 χιλιόμετρα κοντά από στις σπηλιές των Ταλιμπάν δεν έχω περάσει... Από κει και πέρα, ΘΕΛΩ να διαβάσω και ιστορίες από τόσο δύσκολους προορισμούς, και εκτιμώ ιδιαίτερα αυτόν που θα μου τις προσφέρει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αντί να κλαψουρίζεις για τη χαμηλή ποιότητα,αντί να κρίνεις τις ταξιδιωτικές μου γνώσεις και την ικανότητα αντίληψής μου,αντί να κράζεις,να ειρωνεύεσαι και να σπαμάρεις,μήπως θα ήταν καλύτερα να μας δώσεις τα φώτα του πολυταξιδεμένου??(είδες που τελικά αντιλαμβάνομαι πως κάποιοι έχουν ταξιδέψει πολύ??:bleh:βοήθησε με τώρα να καταλάβω πως μπορεί και να είναι χρήσιμοι αυτοί οι κάποιοι..ή μήπως προτιμάς ελέω θεού εξουσία και εσύ??:D)
1 (και βασικότερο): Γιατί να το κάνω? Γιατί να μοιραστώ μαζί σου "τα φώτα του πολυταξιδεμένου"? Τι έχω να κερδίσω? Ενδεχομένως να το έκανα για ένα ευχαριστώ. Αν όμως είναι να ψάχνεις λέξη λέξη τα γραφόμενα μου για να βρεις κάτι που μπορεί να τα αντικρούσει, θα χαλαστώ. Αν δεν ξέρεις και τι βαρύτητα κουβαλάει αυτό που "αντικρούει", θα χαλαστώ ακόμη παραπάνω.
2. Δεν είμαι πολυταξιδεμένος. Άλλοι είναι πολύ περεισσότερο...
3. Ουδείς είναι υπεράνω κριτικής. Όπως εσύ κρίνεις ότι κράζω, ειρωνεύομαι και σπαμάρω, κρίνω κι εγώ ανύπαρκτες τις (εκφρασμένες) ταξιδιωτικές σου γνώσεις, και αντιπαθέστατη τη γενικότερη στάση σου στο Forum. Ο καθένας έχει το δικαίωμα σε μια άποψη. Με τη διαφορά ότι εδώ την εκφράζουμε δημόσια.
4. Μπορεί να σου σούρω τα εξ' αμάξης, αλλά πάντα θα αναφέρομαι σ' αυτά που γράφεις κι όχι σε σένα ως πρόσωπο. Αν δε μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά, είναι δικό σου πρόβλημα.
5. Το "Εσύ και οι φίλοι σου" διευκρίνησέ το. Ούτε επιρρεάζω ούτε επιρρεάζομαι από τον οιοδήποτε - κατά τον τρόπο που φαίνεται να το εννοείς - για το τι θα γράψω και τι όχι, και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
pope tavernedictus.jpg


Σπάνιο φωτογραφικό στιγμιότυπο του Μακαριώτατου Οικουμενικού Πάπα Ταβερνέδικτου Α’, ενώ ευλογεί το ευλαβικό ποίμνιό του εν μέσω κατανυκτικής σιωπής, άμα τη επιστροφή του από το πρόσφατο ταξίδι του στη Νέα Υόρκη. Αργότερα, κι αφού αποσύρθηκε στα λιτά διαμερίσματά του, ο Πανταξιδεμένος, Παναγιώτατος, Πρωθισότερος Μεταξύ Ίσων, Οσιολογιώτατος Πάπας εδήλωσε διατεθειμένος να ‘εγκαταλείψει μια για πάντα τα ταξίδια, προκειμένου να μείνει εσαεί κοντά στους ίσους μεταξύ ίσων πιστούς του, προσφέροντάς τους αφειδώς και με μεγαλοθυμία τις πατρικές και παπικές του συμβουλές’. «Το ποίμνιο δεν πρέπει να μένει ακέφαλο», συμπλήρωσε κατάκοπος μα ευτυχής ο λαοφιλής Ποντίφηκας, προτού αποχωρήσει για τα ενδότερα της Αγίας Έδρας, όπου, όπως μαθαίνουμε από εκ των έσω πηγές, θα προχωρήσει σε σύνταξη παπικής βούλας με θέμα την εκ νέου αναδιάρθρωση γνωστού ταξιδιωτικού φόρουμ και τον δια βίου αφορισμό μελών τα οποία αμφισβήτησαν την ιερή εξουσία του…
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έλα ρε taver,δείχνεις οξυδρεκής άνθρωπος από το γραπτό σου λόγο παρά τις όποιες διαφωνίες μας.Τι εννόω όταν λέω γκρούπα σου είναι απόλυτα κατανοητό όπως και σε πολλά άλλα μέλη που τρίβονται καθημερινά στο forum.Δεν θα ανοίξω ονομαστικό κατάλογο τώρα ούτε θα μπω σε προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To θέμα αναλύεται στις σωστές του διαστάσεις... το φόρουμ χρειάζεται καλογραμμένες ιστορίες που να δίνουν πρακτικές πληροφορίες καθώς και κίνητρα για ταξίδι... δεν έχει σημασία πόσο μακριά ή κοντά είναι ο προορισμός...

'Οταν όμως τα μισά καθημερινά θέματα ασχολούνται με την ενοικίαση αυτοκινήτου στη Β. Ιταλία, τα resorts σε εξωτικά νησιά, τα φτηνότερα ξενοδοχεία στη βαρκελώνη ή τις ημερήσιες κάρτες στη βουδαπέστη, τότε με το δίκιο τους κάποια μέλη θα σταματήσουν να δαπανούν χρόνο να μας γράφουν ενδιαφέρουσες και ξεχωριστές ιστορίες...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Λοιπον, να σας πω κι εγω τι με ενοχλει στο φορουμ.

Με ενοχλει που μελος τον τελευταιο ενα χρονο δεν μπει καν στην διαδικασια να μας πει τιποτα παραπανω απο ενα ξενοδοχειο που της αρεσε πολυ παραταυτα ειναι online καθημερινα και σπαμαρει. Να μην παρεξηγηθω το προβλημα μας δεν ειναι το σπαμ. Κι η Ερση π.χ εχει σπαμαρει αλλα οι πληροφοριες που μας δινει ειναι απειρως περισσοτερες.

Με ενοχλει οταν οταν καποιοι συμπεριφερονται σαν αυτιστικοι και κανουν πως δεν καταλαβαινουν για μην συμορφωθουν.

Με ενοχλει που ο Δευκαλιωνας σας ¨ενοχλει" συνεχως για καινουργιες προτασεις - ιδεες, παρατηρησεις ωστε να γινει καλυτερο το φορουμ και ξαφνικα ανακαλυψαμε (κι εγω) αυτο το τοπικ για να πουμε τον πονο μας.

Mε ενοχλει που καποια μελη ασχολουνται τοσο πολυ με την δραστηριοτητα τους κι οχι για την ουσια οσων γραφουν. Π.χ Ο Χορχε δεν μπαινει καθημερινα αλλα παντα οσα γραφει ειναι spot on.

Με ενοχλει που συνεχως συγκρινονται χαρτες. Κανενας χαρτης δεν μπορει να δειξει ποσο ταξιδεμενος ειναι καποιος. Κι εγω εχω παει στην Μογγολια αλλα ειμαι ο πλεον ακαταλληλος ανθρωπος για να δωσω πληροφοριες για την χωρα αυτη.

Εdit Με ενοχλουν οι σαχλαμαρες σε ενα τοσο σοβαρο θεμα. Με ολο τον σεβασμο στο κατα τα αλλα αγαπητο μελος αλλα....σαχλαμαρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.350
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom