Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Τόσα χρόνια ταξιδεύω και δεν έχω πάρει μυρωδιά απο αυτά τα μίλια των Αερ. εταιρειών :clap:. Νομίζω όμως ότι μπορώ να κάνω κάτι έστω και αναδρομικά. Θα σας αναφέρω λοιπόν τα φετινά μου ταξίδια και πείτε μου εάν μπορώ να κάνω κάτι με αυτά. Απο κάρτες εχω μία της Aegean και μία της Olympic.
Φέτος λοιπόν πήγα Κρακοβία με την Lot, πήγα New York με την Delta αλλά με εισητήριο της Alitalia, και πήγα και Dubai με την Qatar. Περιμένω λοιπόν τις απαντήσεις σας μπάς και καταφέρουμε κατι .....
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Τα προγράμματα μιλίων είναι καλά στημένα προγράμματα μάρκετινγκ, όπου ενώ απευθύνονται τυπικά σε όλους, εχουν νόημα και κέρδος μόνο για όσους ταξιδεύουν πολύ συχνά και ακόμα περισσότερο με flex ή semiflex εισιτήρια, δηλαδή τα ακριβά.
Για παράδειγμα για να πάρεις ένα απλό εισιτήριο εσωτερικού "δώρο" με την A3 πρέπει να συμπληρώσεις 6250 μίλια.Αν αναλογιστούμε ότι ένα μετ'επιστροφής ταξίδι δίνει 400 μίλια, στο φτηνό ναύλο βέβαια, κάντε τον πολλαπλασιασμό να δείτε πόσες φορές το χρόνο πρέπει να ταξιδέψετε για να πάρετε αυτό το "δώρο".
Τώρα αν κάνετε ταξίδια εξωτερικού συνέχεια, αν σας περισσεύουν ή αν η επιχείρηση σας στέλνει σε επαγγελματικά trips τότε ναι η κάρτα μιλίων μπορεί να είναι χρήσιμη.Αλλά και πάλι επειδή οι ελληνικές εταιρίες έχουν περιορισμένο δίκτυο δύσκολα συγκεντρώνετε μίλια.Από τις εταιρίες που ανήκουν στις περίφημες συμμαχίες και συνεργάζονται πχ με την Α3 πολλές φορές τα μίλια είναι μηδέν, επειδή τα εισιτήρια είναι πολύ φτηνά και δε δίνουν τίποτα.
Τώρα αν πάλι έχετε κάνει ένα ταξίδι από δω και ένα από κει, πότε με την Qatar, πότε με την Alitalia μην περιμένετε να πάρετε και τίποτα.Και αν πάρετε κάτι τα μίλια δεν αθροίζονται αφού οι εταιρίες δε συνεργάζονται πάντα.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Γι αυτο μια prepaid είναι πάντα απαραίτητη!
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Αν βγαλω της miles&bonus θα μπορω να τα κλεινω μεσω ιντερνετ?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν βγαλω της miles&bonus θα μπορω να τα κλεινω μεσω ιντερνετ?
Άλλο η πιστωτική κάρτα, άλλο η χρεωστική κάρτα και άλλο η κάρτα μιλίων (όπως η miles & bonus).
Με την κάρτα μιλίων δεν κάνεις αγορές.
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Άλλο η πιστωτική κάρτα, άλλο η χρεωστική κάρτα και άλλο η κάρτα μιλίων (όπως η miles & bonus).
Με την κάρτα μιλίων δεν κάνεις αγορές.
Να ρωτησω κατι,δεν ανακατευομαι με καρτες,δεν ειμαι υπερ,τις "φοβαμαι"!!!
για να βγαλω χρεωστικη,τι θελει?πως χρησιμοποιειται?και γενικα οτι πρεπει να ξερω!
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Τόσα χρόνια ταξιδεύω και δεν έχω πάρει μυρωδιά απο αυτά τα μίλια των Αερ. εταιρειών :clap:. Νομίζω όμως ότι μπορώ να κάνω κάτι έστω και αναδρομικά. Θα σας αναφέρω λοιπόν τα φετινά μου ταξίδια και πείτε μου εάν μπορώ να κάνω κάτι με αυτά. Απο κάρτες εχω μία της Aegean και μία της Olympic.
Φέτος λοιπόν πήγα Κρακοβία με την Lot, πήγα New York με την Delta αλλά με εισητήριο της Alitalia, και πήγα και Dubai με την Qatar. Περιμένω λοιπόν τις απαντήσεις σας μπάς και καταφέρουμε κατι .....
Καλά ρε σείς κανείς δεν ήδε το μήνυμά μου?? Περιμένω τους ειδικούς(Sam..Tav..Trav...κλπ:lol:) να με κατευθήνουν μπας και σώσω τίποτα..και να μου προτείνουν συμμαχίες και τα σχετικά. Άντε θέλω να γίνει της συμμαχίας:haha:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλά ρε σείς κανείς δεν ήδε το μήνυμά μου?? Περιμένω τους ειδικούς(Sam..Tav..Trav...κλπ:lol:) να με κατευθήνουν μπας και σώσω τίποτα..και να μου προτείνουν συμμαχίες και τα σχετικά. Άντε θέλω να γίνει της συμμαχίας:haha:
Εγω το ειδα το μηνυμα αλλα δεν εχω ιδεα:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
vlassis said:
Απο κάρτες εχω μία της Aegean και μία της Olympic.
Φέτος λοιπόν πήγα Κρακοβία με την Lot, πήγα New York με την Delta αλλά με εισητήριο της Alitalia, και πήγα και Dubai με την Qatar....
οταν πηγες με Qatar,δεν ηταν σε συμμαχια αρα παει αυτη.
με τη Delta θες καρτα της Sky team.για το αμεσο μελλον επειδη το προγραμμα της Alitalia ειναι ακομα στα σχεδια τι θα γινει, βγαλε μια της Air France. οπου θα περνας τα μιλια απο αυτη τη συμμαχια.
η καρτα της Aegean ισως να σου δινει μιλια με τη Lot μια κ ειναι κ οι 2 στη Star Alliance. θελεις το booking class.το δειχνει το 1ο γραμμα του Fare code που πρεπει να εχεις απο την κρατηση. γενικα μιλωντας η Aegean ειναι καλη αν ταξιδευεις μαζι της, εχεις την πιστωτικη τους η παιρνεις συγκεκριμενες εταιρειες της συμμαχιας με συγκεκριμενα fare codes που δινουν πολλα μιλια οπως θα δεις στο λινκ.
της ΟΑ δεν σου δινει κατι προς το παρον..
ελπιζω να βοηθω σε κατι..τα λεμε!
http://el.aegeanair.com/milesandbonus/perigrafi-programmatos/sugedrosi-milion/
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Στο Mile & Bonus κάποιες πτήσεις δεν κερδίζουν tier points? Είχα ένα ταξίδι με LX τον περασμένο μήνα και δεν έχει μπει τίποτα ακόμα στο λογαριασμό μου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom