ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
το δολλαριο τους τελευταιους μηνες πεφτει και σιγουρα οσο επικρατει η κριση στην ευρωπη δεν θα το αφησουν να ανεβει η'
To αντίθετο εννοείς... κανονικά λόγω της κρίσης στην Ευρώπη το δολάριο έπρεπε να ανέβει... όπως συνέβη στην προηγούμενη κρίση με το ΔΝΤ...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το ίδιο και γω που πήγα τον Ιούλιου του 09 με 700 ευρώ.
Εμ, έτσι είναι αυτά, κατακαλόκαιρο ανεβαίνουν οι τιμές!! Να δείς κάτι Καρπάθιους που τα κλείνουν τελευταία στιγμή απο Αμερική για Ελλάδα με 1200-1300 ευρώ.....τότε είναι για κλάματα!
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
καλησπέρα
πάμε και εμείς ΝΥ με την προσφορά της Delta τα χριστούγεννα. έχουμε κάνει κράτηση στο Midtown Manhattan Luxury Hotels- Best New York City Boutique Hotels- Dream New York, μήπως έχει πάει κανείς να μας πει την άποψη του?

θέλουμε να πάμε θέατρο, πιστεύετε ότι θα βρούμε εκεί ή θα ήταν καλύτερα να κλείσουμε από εδώ? έχω βρει και αυτά τα δύο sites τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

Official site for Broadway theater tickets.*No broker markups.*Buy tickets for Broadway plays, musicals and all theater.

New York City Theatre: The complete guide to Broadway shows and Theaters in NYC.

ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Kαλη η τοποθεσια!
Δυο λεωφορους δεξιοτερα βρισκεται ο πειρασμος (shopping 5th Avenue)!!
Henri Bendel
Ενα δρομο πιο πανω (56 street) μπες εδω
Burger Joint at LE PARKER MERIDIEN Hotel New York
2 δρομους πιο κατω (53 street) βρισκεται το MOMA
Μια χαρα ... ΖΗΛΕΥΩΩΩ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
θέλουμε να πάμε θέατρο, πιστεύετε ότι θα βρούμε εκεί ή θα ήταν καλύτερα να κλείσουμε από εδώ? έχω βρει και αυτά τα δύο sites τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

Official site for Broadway theater tickets.*No broker markups.*Buy tickets for Broadway plays, musicals and all theater.

New York City Theatre: The complete guide to Broadway shows and Theaters in NYC.

ευχαριστώ!
Τέλεια! Εύχομαι να περάσει σύντομα ο καιρός και να έρθει η μέρα της αναχώρησης!!

Αν μπορείτε κλείστε τώρα, ειδικά μέρες γιορτών που πάτε, πολύ ο φοβάμαι και απο τώρα αν θα βρείτε ότι θέλετε ή όποτε θέλετε. Το κακό είναι πως οι παραστάσεις δεν είναι συνήθως ΚΑΘΕ μέρα, οπότε κοιτάξτε το τώρα, να το έχετε πληρώσει κιόλας και να' χετε το κεφάλι σας ήσυχο. Εγώ είχα βρεί κάποιο άλλο σαιτ για αγορά εισητηρίου μπρόντγουει, αλλά τελικά μας τα αγόρασε μια φίλη μας που μένει ΝΥ γιατί είχε μια κάρτα και τα πήρε φθηνότερα, οπότε σε αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω...
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
επέστρεψα και είμαι ενθουσιασμένος. έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την επιλογή του ξενοδοχείου. αν θέλετε φτηνή επιλογή στην καρδιά του village το προτείνω "Larchmont Hotel". Το μόνο πρόβλημα είναι το κοινόχρηστο μπάνιο το οποίο ήταν πάντα πολύ καθαρό και δεν ξέρω αν απλώς έτυχε σε μένα δεν συνάντησα ποτέ κανένα.
Larchmont Hotel (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Welcome back. Περιμένουμε ταξιδιωτική ιστορία ας σουν ας ποσιμπλ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το μόνο πρόβλημα είναι το κοινόχρηστο μπάνιο το οποίο ήταν πάντα πολύ καθαρό και δεν ξέρω αν απλώς έτυχε σε μένα δεν συνάντησα ποτέ κανένα.
Όχι όχι, τυχαίνει και σε άλλους, όλοι πάμε στο μπάνιο!
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Για φαγητό και ποτό κινηθήκαμε στην περιοχή του Village, οπότε και σας δίνω 2 διευθύνσεις που έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και δεν είναι καθόλου τουριστικές.

Yuca Bar - 111Ave A (corner of seventh street) - πολύ ζωντανό μαγαζί και πολύ ωραίο φαγητό
Yuca Bar - Latin Fusion Restaurantωω

και για ιταλική Κουζίνα - Gradisca.
Gradisca
 
Last edited by a moderator:

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
σήμερα βρήκα αυτό σε προσφορά -Black Friday γαρ- και το έκλεισα
New York Pass ? Easy Sightseeing New York City Attractions ? NY City Pass

να κάνω μια ερώτηση. σκεφτόμαστε να κανουμε μια γρήγορη εκδρομή, να αφιερώσουμε μια, μιαμιση μέρα. γύρω από την ΝΥ υπάρχουν Βοστώνη, Φιλαδέλφια και Washington DC. Επισης Niagara αν και λίγο πιο μακρυά. Βοστώνη βασικά έχω πάει, όχι όμως η γυναίκα μου. τι θα προτείνατε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σήμερα βρήκα αυτό σε προσφορά -Black Friday γαρ- και το έκλεισα
New York*Pass*? Easy Sightseeing*New York City*Attractions ? NY*City*Pass

να κάνω μια ερώτηση. σκεφτόμαστε να κανουμε μια γρήγορη εκδρομή, να αφιερώσουμε μια, μιαμιση μέρα. γύρω από την ΝΥ υπάρχουν Βοστώνη, Φιλαδέλφια και Washington DC. Επισης Niagara αν και λίγο πιο μακρυά. Βοστώνη βασικά έχω πάει, όχι όμως η γυναίκα μου. τι θα προτείνατε?
Φιλαδέλφεια. Με το χρόνο που διαθέτετε, δύσκολο να συζητήσετε για κάτι πιο μακρυνό...
 

Sophie paris

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα !!

Αρχές του μήνα γυρίσαμε και μεις απο Νεα Υορκη με τη Delta και μειναμε παρα πολύ ικανοποιημένοι!Ειδικά οταν πηγαίναμε ήταν συνεχεια απο πάνω μας !! Στο γυρισμό επειδή η πτήση ήταν βραδυνή δεν τους βλέπαμε πολύ συχνά !!
Τέλεια οταν θα πηγαινετε δεν θα χορταίνετε το ταξίδι!απο το βιβλίο , στο περιοδικό, στις σημειώσεις σας, στις ταινίες και τα παιχνίδια που εχετε στη προσωπική οθόνη, στο φαγητό και παλι απο την αρχή!!!

Για τις περιοχές δε ξέρω να σου απαντήσω δυστυχώς. Εμείς μείναμε 55 st στην 5 avenue ήμασταν ψιλά κοντά στο πάρκο ωραία ήταν!!
Εχει τόσο πολύ κόσμο που δεν ξεχωρίζεις το τουρίστα απο το ντόπιο. Εμείς Νεα Υορκη δεν φοβηθήκαμε καθόλου και σε μετρό μπαίναμε 11 το βράδυ με τη φωτογραφική στο χέρι και δεν συναντήσαμε πρόβλημα. Αν με ρωτήσεις για κάποια άλλη πολιτεία θα σου απαντήσω!!!
Πάντως δεν θα έμενα Times Square λόγω του κόσμου.

Σ'αυτή τη σελίδα https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_c3D0843BD-5478-EE95-873E-734458FE770A_k1CA7B8E5-9440-2665-6B89-DD3644BA5D61
θα συμπληρώσεις δυο αιτήσεις και θα τις εκτυπώσεις. Θα τα έχεις μαζί με τα διαβατήρια σας. Θα το ζητήσουν στο αεροδρόμιο μας εδώ να το δούν και επίσης μέσα στο αεροπλάνο θα σας μοιράσουν καρτες που θα πρέπει να τις συμπληρώσετε και αυτές τις κρατάνε στο αεροδρόμιο στη Νεα Υόρκη.
Όταν θα φτάσετε στη Νεα Υόρκη θα περιμένετε σε μια τεράστια ουρα για τον έλεγχο διαβατηρίων. Εκεί θα σε ρωτήσουν ποιος ο λογος του ταξιδιού θα σας βγάλουν φωτογραφία, θα κρατήσουν τα αποτυπώματα θα βάλουν τη σφραγίδα και θα περάσετε να πάρετε τις αποσκευές!!Απλά!!
Ετσι είστε στη New Yorkkkkk!!

Ρώτα με οτι θες!!
Με ποιο τροπο σου πηραν τα αποτυπωματα στο αεροδρομιο;;μελανι η με το σκανερ;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom