Ιαπωνία Οι Μάσκες της Ιαπωνίας

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
περιμένουμε ανυπόμονα την συνέχεια της ιστορίας....γνωρίζεται αν κάποια από τις ελληνικές ταξιδιωτικές εκπομπές έχουν επισκεφτεί την japan?ψάχνω οποιαδήποτε σχετική εκπομπή..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
asphotos_b.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash4_480802_134751620012021_705010523_n.jpg



Ίσως το πιο αναγνωρίσιμο σημείο ολόκληρης της Ιαπωνίας να είναι το βουνό Fuji. Ακόμα και το Japan Rail Pass αυτό είχε σαν εικόνα. Και η μέρα αυτή αναμένετο να αφιερωθεί στην επίσκεψη του επιβλητικού αυτού βουνού το οποίο εν μέσω Οκτώβρη ξέραμε πως δε θα είχε χιόνια. Για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν ήθελα να πάμε αλλά με τράβηξε η Ninu . Έτσι με μια μικρή στάση στην πόλη Yokohama και μετά κάμποσες στάσεις θα φτάναμε σε μια γραφική λίμνη μες τη φύση από όπου αν βοηθούσε ο καιρός θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε το όρος. Η πόλη Yokohama στο παρελθόν δεν ήταν παρά ένα φτωχικό ψαροχώρι μες την απεραντοσύνη του ειρηνικού ωκεανού και σήμερα παινευέται για τις κοσμοπολίτικες ρίζες της , εμάς βέβαια μας φάνηκε άκρως ανιαρή και καταθλιπτική. Και αν σας ακούγεται γνώριμο το όνομά της είναι για τα ομώνυμα ελαστικά .
Σε σχεδόν δύο ώρες από την αρχή της εκδρομής βρεθήκαμε στη λίμνη. Για κακή μας τύχη το Fuji δε φαινόταν και πολύ καθαρά, ωστόσο λίγο μας πτόησε μιας και η φύση μας αποζημίωσε πλήρως. Κάναμε μια βόλτα μες τη φύση, θαυμάσαμε το υπέροχο βαθυπράσινο τοπίο με την πυκνή βλάστηση και τα γαλήνια νερά της λίμνης, φάγαμε ένα παγωτό με γεύση πράσινο τσάι και γαληνέψαμε την ψυχή μας. Στο μέρος εκείνο οι Γιαπωνέζοι τουρίστες κάποιας ηλικίας ήταν αρκετοί, έτσι κατά την περιήγησή μας γνωρίσαμε 4 σούπερ γιαγιάδες που είχαν έρθει για τουρισμό . Για να μας προσεγγίσουν στην αρχή ήταν διστακτικές αλλά είδαμε πως αλληλοκοιτιόμασταν χωρίς καχυποψία κι έτσι σιγά σιγά μας πιάσαν την κουβέντα. Τα αγγλικά τους ήταν ικανοποιητικά κι έτσι –επιτέλους – καταφέραμε να μιλήσουμε για πρώτη φορά με ντόπιους και να βγάλουμε άκρη ! Μας ρώτησαν από πού είμαστε και εκεί που δε περιμέναμε να ξέρουν καν την Ελλάδα, οι σούπερ γιαγιάδες γνώριζαν ακόμα και τη Θεσσαλονίκη !!! Αυτό ήταν ένα ευχάριστο σοκ. Μας ρώτησαν διάφορα για τη ζωή μας, για το τι μας άρεσε στην Ιαπωνία και δε δίστασαν να δείξουν τον ενθουσιασμό τους εκφράζοντας τον με «αμερικανικού τύπου» επιφωνήματα. Ahhhh, ohhhh, Oh my god κλπ . Στο τέλος, μαρτύρησαν και για ποιο λόγο τους φαινόμαστε παράξενες : όχι για τα στρόγγυλα μάτια μας, αλλά για τις φαρδιές μακρόστενες μύτες μας !!
Στην επιστροφή, κουρασμένη, σκεφτόμουν. Οι μέρες μου στην Ιαπωνία θα τελείωναν και ασφαλή συμπεράσματα για τους Ιάπωνες δεν είχα βγάλει. Ούτε το παραμικρό. Κι εκεί που καθόμουν στοιβαγμένη και αμέριμνη σε κάποιο τραίνο, παρατήρησα κάτι : δεν είναι ότι δε μας βλέπουν ή δεν έχουν περιέργεια για μας (ως διαφορετική φυλή ) είναι που είναι πολύ διακριτικοί. Οι Γιαπωνέζοι λοιπόν μας κοιτούσαν με περιέργεια ! Όμως αμέσως τραβούσαν αλλού το βλέμμα, από αμηχανία ίσως και ντροπή όταν τύχαινε να διασταυρωθούμε.
« Αλλά να πάω μέχρι την Ιαπωνία και να ακούω για τη ''γαλλική μυτούλα'' μου … » σκεφτόμουν …
Πριν βραδιάσει είχαμε επιστρέψει στο ρυοκάν μας και μαζεύαμε τα μπογαλάκια μας γιατί νέοι ορίζοντες ανοίγονταν για μας , που ακούν στο όνομα ΚΙΟΤΟ.
 

Attachments

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Χαχαχα! Ευγενικοτατες οι γιαγιαδες!
Αληθεια γιατι δεν ηθελες να πας στην Ιαπωνια; Μου κανει εντυπωση..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Σούπερ γιαγιάδες τελικά!!!!! Περιμένουμε Κιότο λοιπόν....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σούπερ γιαγιάδες τελικά!!!!! Περιμένουμε Κιότο λοιπόν....
Μου αρέσει να γνωρίζω ανθρώπους που ξέρουν την πόλη μου και αντίστοιχα με ξενερώνει ότι υπάρχουν άνθρωποι που δε ξέρουν τη χώρα μου :xmas_twisted:
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Στο βουνό ανέβηκες ?ή απόλαυσες την φύση μόνο από την λίμνη?σκέφτομαι να δοκιμάσω ανάβαση μέχρι ένα σημείο...η γυναίκα μου όμως δεν το σκέφτεται............
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στο βουνό ανέβηκες ?ή απόλαυσες την φύση μόνο από την λίμνη?σκέφτομαι να δοκιμάσω ανάβαση μέχρι ένα σημείο...η γυναίκα μου όμως δεν το σκέφτεται............
Ανάλογα τι εποχή πας, εμείς δε θέλαμε να ανέβουμε στο βουνό.Προτιμούμε τον Όλυμπο :xmas_mrgreen:
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
καλή μας χρονιά με υγεία....Φένια ελπίζω τώρα που τελειώσαμε με τα μελομακάρονα και τις δίπλες να διαβάσουμε την συνέχεια της πολύ ενδιαφέρουσας ιστορίας σου...ανυπομονούμε............
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι ομως το βουνο πολυ ομορφο ..ετσι οπως φαινεται στη φωτογραφια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.338
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom