Ολυμπιακοί αγώνες 2016

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πάντως το θέαμα με τις γυναίκες με τις μαντίλες και τις φόρμες-μπούργκες είναι ότι χειρότερο είδα στο Ρίο, ακόμα και από τις πράσινες πισίνες.
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως το θέαμα με τις γυναίκες με τις μαντίλες και τις φόρμες-μπούργκες είναι ότι χειρότερο είδα στο Ρίο, ακόμα και από τις πράσινες πισίνες.
Συνηθισε το. Δεν ειναι η πρωτη φορα ουτε η τελευταία. Απαλυνε τον αποτροπιασμο σου οπως εκανα εγω: ερχομενος στη θέση γυναικων στις χωρες αυτες. Αν περιμένουν να τρεξουν χωρις μπουρκες...θα γερασουν και μονο η συμμετοχη ειναι ενα θετικο βημα κ νικη του ολυμπιακου πνευματος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φαντασου το ταλαιπωρο φετινο μπασκετακι μας και χωρις αυτες(βασικα οι Γαλλοι δεν θα ειχαν ερθει καν).
Δεν κατάλαβα το σχόλιο... Εγώ αναφερόμουν στις εθνικοποιήσεις αθλητών.

http://www.cubadebate.cu/noticias/2...-jueces-de-los-juegos-olimpicos/#.V7WzdjFX_Mw
ΤΩΡΑ θυμήθηκαν να αποβάλουν τους κριτές τους μποξ των "οποίων οι αποφάσεις δε στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων", αφού Λατινοαμερικάνοι, Αφρικανοί και Ευρωπαίοι ούρλιαζαν για τα ΣΚΑΝΔΑΛΑ υπέρ Κινέζων και όποιου ταλαίπωρου η χώρα τελειώνει σε
-σταν , ακόμη κι αν αυτός έτρεχε γύρω-γύρω στο ρινγκ για να μην τις φάει από τον αντίπαλό του. Το χειρότερο τουρνουά πυγμαχίας όλων των εποχών, δίκιο είχε ο Ιρλανδός που τους έκανε κωλοδάχτυλα, έχει και η αντοχή στην αδικία όρια. Βέβαια τα αποτελέσματα "είναι μη αναστρέψιμα", τώρα που αποκλείστηκαν από τους περισσότερους τελικούς όσα φαβορί δεν είναι από την πρώην ΕΣΣΔ και την Κίνα... Βρωμόξυλο που θέλουν οι κριτές, που κλέβουν τον ιδρώτα παιδιών (φτωχ'ων στις περισσότερες περιπτώσεις) και τώρα θα πάνε σπίτια τους ως κύριοι αφού εκτέλεσαν την αποστολή τους.
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Δεν κατάλαβα το σχόλιο... Εγώ αναφερόμουν στις εθνικοποιήσεις αθλητών.

Το ιδιο θελω να πω δε συμβαινει και στο μπασκετ? Η Γαλλια παιζει σχεδον αποκλειστικα με Αφρικανους, οι Ισπανοι εχουν Μιροτιτς και Ιμπακα(καποιες φορες τουλαχιστον), οι Κροατες Dreaper, οι Αμερικανοι ειναι απ ολα κτλ. Ετσι ομως βλεπουμε καλυτερο μπασκετ. Στην τελικη παντως (στα ατομικα αθληματα και στα ομαδικα) δεν πιστευω οτι οι αθλητες αγωνιζονται για τη χωρα τους αλλα για τον εαυτο τους και ειναι λογικο να πανε καπου που θα παρουν περισσοτερα χρηματα ή διακρισεις.
Επισης στο τελος αυτο που μενει στον απολογισμο και φαινεται ειναι το ποσα μεταλλια κερδισε η καθε χωρα και οχι ποιος τα κερδισε.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν κατάλαβα το σχόλιο... Εγώ αναφερόμουν στις εθνικοποιήσεις αθλητών.

Το ιδιο θελω να πω δε συμβαινει και στο μπασκετ? Η Γαλλια παιζει σχεδον αποκλειστικα με Αφρικανους, οι Ισπανοι εχουν Μιροτιτς και Ιμπακα(καποιες φορες τουλαχιστον), οι Κροατες Dreaper, οι Αμερικανοι ειναι απ ολα κτλ. Ετσι ομως βλεπουμε καλυτερο μπασκετ. Στην τελικη παντως (στα ατομικα αθληματα και στα ομαδικα) δεν πιστευω οτι οι αθλητες αγωνιζονται για τη χωρα τους αλλα για τον εαυτο τους και ειναι λογικο να πανε καπου που θα παρουν περισσοτερα χρηματα ή διακρισεις.
Επισης στο τελος αυτο που μενει στον απολογισμο και φαινεται ειναι το ποσα μεταλλια κερδισε η καθε χωρα και οχι ποιος τα κερδισε.
Η Γαλλία δεν κατεβαίνει με Αφρικανούς. Κατεβαίνει με Γάλλους και μόνο, επειδή κάποιος είναι μαύρος δε σημαίνει ότι είναι και Αφρικανός, για όνομα του Θεού, δηλαδή ο Αντετοκούμπο και ο Σοφοκλής είναι Αφρικανός επειδή είναι μαύρος;

Η Ισπανία, όπως και όλες οι ομάδες, έχει δικαίωμα ΕΝΑΝ ισπανοποιημένο (γι αυτό και άφησε τον Ιμπάκα και πήρε τον Μίροτιτς, δεν μπορεί να έχει και τους δύο) και μάλιστα και οι δύο αυτές περιπτώσεις παίζουν στην Ισπανία ο ένας από το δημοτικό και ο άλλος από το γυμνάσιο, δεν είναι έτοιμοι αθλητές από άλλη χώρα που κατέβηκαν με μια εθνική και ξαφνικά θυμήθηκαν ότι παίζουν με άλλη, μπασκετικά προϊόντα της Ισπανίας είναι. Κι εγώ έχω κουβανική υπηκοότητα κι ας μη γεννήθηκα στην Αβάνα, θα μπορούσα κάλλιστα να κατέβω ως Κουβανός, δε θα ήμουν προϊόν κλοπής αθλητή άλλης χώρας.Οι Αμερικάνοι δεν είναι απ' όλα, όλοι Αμερικάνοι είναι εκεί γενηθηκαν εκεί μεγάλωσαν εκεί έμαθαν μπάσκετ, οι Κροάτες χρησιμοποιούν τον έναν και μόνο νατουραλιζέ που δικαιούνται. Στην καραχειρότερη των περιπτώσεων μια εθνική μπάσκετ έχει 1/12 νατουραλιζέ κι ακόμη κι αυτοί συνήθως είναι άνθρωποι που έχουν παίξει για πολλά χρόνια στη χώρα που εκπροσωπούν. Αν κατέβαινε ο Μπατίστ με την Ελλάδα ας πούμε θα ήταν λογικότατο, στην Ελλάδα στα 7 χρόνια συνεχούς εργασίας έπαιρνες υπηκοότητα, ορθότατα κατά τη γνώμη μου για έναν εργαζόμενο που ζει τόσα χρόνια σε μια χώρα να έχει το δικαίωμα να ψηφίζει και να την εκπροσωπεί και να εκλέγεται άμα λάχει ( ο ποδοσφαιριστής Μπατίστα της ΑΕΚ αν θυμάμαι καλά ορθώς είχε αγωνιστεί με την Εθνική Ελλάδος αφού απέκτησε δια της νομίμου οδού την ελληνική υπηκοότητα).

Εδώ μιλάμε ότι στο στίβο κλέβονται αθλητές που για 1-2-5 διοργανώσεις είναι μια εθνικότητας και χωρίς να έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τη χώρα, ξαφνικά εκπροσωπούν μια άλλη, βάζοντας και φρένο στην παραγωγική της διαδικασία, αυτό καυτηριάζουμε.
δεν πιστευω οτι οι αθλητες αγωνιζονται για τη χωρα τους αλλα για τον εαυτο τους και ειναι λογικο να πανε καπου που θα παρουν περισσοτερα χρηματα ή διακρισεις.
Οι αθλητές καλά κάνουν και κοιτάνε την τσέπη τους. Το ερώτημα είναι τι κερδίζουν οι ομοσπονδίες που κλέβουν αθλητές. Κατεβάζει η Δανία 4 Κενυάτες, γιουχάρεται από όλο το γήπεδο, κόβει το δρόμο στους νεαρούς Δανούς αθλητές και κέρδισε... τι ακριβώς; Σάμπως θα πάρει τίποτε δις από καμιά επιχορήγηση;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mπράβο και στην Τουρκία που πήρε μετάλλιο στα 400 μετ' εμποδίων με τον κουβανό Yasmani Copellο... Άντε του χρόνου να ανακυρήξουν στην Άγκυρα εθνικό κοκτέιλ το μοχίτο, εθνικό δέντρο το βασιλικό φοίνικα και άτυπο εθνικό ύμνο τη Γκουανταναμέρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η πώληση μπάφου τιμωρείται με θανατική ποινή (που εφαρμόζεται κιόλας) οπότε τα αποφεύγω κάτι τέτοια. Στην εθνική ομάδα μπάσκετ βασικούρα θα ήμουν τέτοιοι χάλιες που είναι.
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Η Γαλλία δεν κατεβαίνει με Αφρικανούς. Κατεβαίνει με Γάλλους και μόνο, επειδή κάποιος είναι μαύρος δε σημαίνει ότι είναι και Αφρικανός, για όνομα του Θεού, δηλαδή ο Αντετοκούμπο και ο Σοφοκλής είναι Αφρικανός επειδή είναι μαύρος;

Η Ισπανία, όπως και όλες οι ομάδες, έχει δικαίωμα ΕΝΑΝ ισπανοποιημένο (γι αυτό και άφησε τον Ιμπάκα και πήρε τον Μίροτιτς, δεν μπορεί να έχει και τους δύο) και μάλιστα και οι δύο αυτές περιπτώσεις παίζουν στην Ισπανία ο ένας από το δημοτικό και ο άλλος από το γυμνάσιο, δεν είναι έτοιμοι αθλητές από άλλη χώρα που κατέβηκαν με μια εθνική και ξαφνικά θυμήθηκαν ότι παίζουν με άλλη, μπασκετικά προϊόντα της Ισπανίας είναι. Κι εγώ έχω κουβανική υπηκοότητα κι ας μη γεννήθηκα στην Αβάνα, θα μπορούσα κάλλιστα να κατέβω ως Κουβανός, δε θα ήμουν προϊόν κλοπής αθλητή άλλης χώρας.Οι Αμερικάνοι δεν είναι απ' όλα, όλοι Αμερικάνοι είναι εκεί γενηθηκαν εκεί μεγάλωσαν εκεί έμαθαν μπάσκετ, οι Κροάτες χρησιμοποιούν τον έναν και μόνο νατουραλιζέ που δικαιούνται. Στην καραχειρότερη των περιπτώσεων μια εθνική μπάσκετ έχει 1/12 νατουραλιζέ κι ακόμη κι αυτοί συνήθως είναι άνθρωποι που έχουν παίξει για πολλά χρόνια στη χώρα που εκπροσωπούν. Αν κατέβαινε ο Μπατίστ με την Ελλάδα ας πούμε θα ήταν λογικότατο, στην Ελλάδα στα 7 χρόνια συνεχούς εργασίας έπαιρνες υπηκοότητα, ορθότατα κατά τη γνώμη μου για έναν εργαζόμενο που ζει τόσα χρόνια σε μια χώρα να έχει το δικαίωμα να ψηφίζει και να την εκπροσωπεί και να εκλέγεται άμα λάχει ( ο ποδοσφαιριστής Μπατίστα της ΑΕΚ αν θυμάμαι καλά ορθώς είχε αγωνιστεί με την Εθνική Ελλάδος αφού απέκτησε δια της νομίμου οδού την ελληνική υπηκοότητα).

Εδώ μιλάμε ότι στο στίβο κλέβονται αθλητές που για 1-2-5 διοργανώσεις είναι μια εθνικότητας και χωρίς να έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τη χώρα, ξαφνικά εκπροσωπούν μια άλλη, βάζοντας και φρένο στην παραγωγική της διαδικασία, αυτό καυτηριάζουμε.

Οι αθλητές καλά κάνουν και κοιτάνε την τσέπη τους. Το ερώτημα είναι τι κερδίζουν οι ομοσπονδίες που κλέβουν αθλητές. Κατεβάζει η Δανία 4 Κενυάτες, γιουχάρεται από όλο το γήπεδο, κόβει το δρόμο στους νεαρούς Δανούς αθλητές και κέρδισε... τι ακριβώς; Σάμπως θα πάρει τίποτε δις από καμιά επιχορήγηση;
Ενταξι το πιασα το ποιντ σου, μαλλον το σχολιο ηταν καπως ατυχες. Το σκεφτηκα αρχικα οτι κατα καποιο τροπο δεν αγωνιζεται αποκλειστικα π.χ. η γαλλικη φυλη (ωχ αυτο μας βγηκε υπερβολικα δεξιο). Παρεμπιπτοντως αν θυμαμαι καλα η ΧΑ ειχε διαφορετικη αποψη για το Σοφο:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom