Παναμάς Παναμάδες!!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Ο Raul ήταν ένας κούκλος… ξυπόλυτος, με μεγάλα μαύρα μάτια και ένα τεράστιο πράσινο σορτσάκι να κρύβει την γύμνια του, απλά μας κοίταζε και χαμογελούσε…
Sambu house τον ρωτάγαμε Sambu house μας απαντούσε…συνεννόηση μηδέν… Βρισκόμαστε κάτω από ένα τεράστιο mango tree στην κεντρική πλατεία του χωριού και προσπαθούσαμε να βρούμε άκρη… Ο Μαίκ ο σύνδεσμός μας στο Sambu και ιδιοκτήτης του υπερπολυτελούς hostel Sambu house ήταν άφαντος…οι ντόπιοι στην αρχή μας κοίταζαν με περιέργεια , φαντάσου τι θα σκεφτόντουσαν για μας,δυο μουρλοί λευκοί στην μέση του πουθενά, αλλά στο τέλος μας συνήθισαν και έπαψαν να ασχολούνται… μας έμεινε μόνο ο πιτσιρικάς, ο Raul με τα τεράστια μάτια του να μας κοιτάζει… Sambu house επέμεινα να τον ρωτάω, Mάικ ο διαολεμένος ο Αμερικάνος φώναξα με απόγνωση στολίζοντας τον Μαίκ με του κόσμου τα κοσμητικά… Είχα βρει το Sambu house μέσω ενός περίεργου Αμερικάνικου οδηγού που το πρότεινε σαν την αξιοπρεπέστερη λύση διαμονής στο γραφικό χωρίον του Sambu… Ιδιοκτήτης της εν λόγω επαύλεως ο Μάικ, εξ Ηνωμένων Πολιτειών ορμώμενος, παντρεμένος με μια ντόπια darienita…επικοινώνησα μέσω email με τον εν λόγω κύριο και με διαβεβαίωσε ότι θα με περιμένει στο αεροδρόμιο(!!!) του Sambu… όσο τον είδατε εσείς άλλο τόσο τον έβλεπα κι εγώ…
-Μαίκ , ο Αμερικάνος ξαναούρλιαξα και τότε έγινε το θαύμα…τα μάτια του πιτσιρικά άστραψαν…Μαίκ επανέλαβε και με έπιασε από το χέρι βάζοντας μας μέσα στο χωριό… τα σπίτια σε άθλια κατάσταση άλλα κτισμένα από ελενίτ και άλλα φτιαγμένα ψηλά πάνω σε πασσάλους για να προστατευτούν από ενδεχόμενες πλημμύρες του κοντινού ποταμού, έριχναν το ήδη χαμηλό ηθικό μας στο ναδίρ… δρόμος γυρισμού όμως δεν υπήρχε… το επόμενο αεροπλάνο θα ερχόταν σε δύο μέρες…προχωρήσαμε και μετά από κανένα πεντάλεπτο ζιγκ ζαγκ στα στενοσόκακα του χωριού φτάσαμε σε ένα καλοβαλμένο σπίτι, βαμμένο με παλ χρώματα που φανερά ξεχώριζε από το υπόλοιπα… μην φανταστείτε βέβαια την βίλλα της Εκάλης αλλά μπρος στα άλλα…
Ο Raul μας έδειξε με χαρά το σπίτι φωνάζοντας Μαικλ Μάικλ… θρίαμβος σκέφτηκα, αλλά φευ το σπίτι ήταν θεόκλειστο… ποιος θεός μας καταράστηκε άραγε… ο Raul τσίμπησε ένα δολλαριάκι για τον κόπο του και μας άφησε στην αυλή του σπιτιού να βράζουμε στο ζουμί μας… Όπως ήταν φυσικό η παρουσία δυο ξένων στην αυλή ενός σπιτιού στο κέντρο του χωριού κίνησε το ενδιαφέρον όλων… λίγα λεπτά μετά λοιπόν άρχισαν να καταφτάνουν οι κουτσομπόλες του χωριού και να μας κάνουν την πρώτη ανάκριση… με τα κουτσοισπανικά μου κατάλαβα ότι ο υπερπράκτορας Μάικλ απολάμβανε τα μπάνια του στο Panama City και την επιστασία του σπιτιού είχε αναλάβει η κουνιάδα του η Μαρία… τόμπολα!!
- Και που είναι η Μαρία ρε παιδιά αναρωτηθήκαμε…
- Η Μαρία είναι στα χωράφια και δουλεύει, απάντησε σύσσωμη η κουτσομπολίστικη ομήγυρης, θα έρθει μετά της τέσσερις… αλλά μην ανησυχείτε διόλου… έχουμε κλειδιά θα σας ανοίξουμε να ξεκουραστείτε και θα σας μαγειρέψουμε να φάτε…

Σα να φτιάχνουν τα πράγματα Απόστολε, είπα ρίχνοντας ένα βλέφαρο στο δωμάτιο μας… Σπαρτιάτικος διάκοσμος, με δυο λιτά κρεβάτια, σίτες στα παράθυρα για τον φόβο των κουνουπιών τίγρεων και ένας ανεμιστήρας της συμφοράς να σκορπίζει λιγοστή δροσιά στη λάβα του καταμεσήμερου… Και πάλι καλά… είμαστε στο Sambu, στη μέση του Darien και μένουμε μάλλον στη βίλλα του χωριού… Αποθέσαμε στο φτωχικό μας και εύλογα ζητήσαμε να ρημαδοκάνουμε ένα μπανάκι να βγάλουμε από πάνω μας την μπίχλα του ταξιδιού… Το μπάνιο ήταν εντυπωσιακά άνετο με σαπούνι και φρέσκιες πετσέτες… οι κουτσομπόλες είχαν φροντίσει και γιαυτό… γεμάτος χαρά λοιπόν ετοιμάστηκα… έμεινα με την χαρά… οι βρύσες δεν δούλευαν… γεμάτος νεύρα, ημίγυμνος έτρεξα στην πρώτη κουτσομπόλα…
-Άγκουα , την ρώτησα με απόγνωση… χαμογέλασε και μου έδειξε το διπλανό βαρέλι…
Προσαρμόστηκα εύκολα… πήρα έναν κουβά τον γέμισα νερό από το βαρέλι και αποσύρθηκα για τα περαιτέρω… ο Απόστολος με μιμήθηκε και μετά από κανένα μισάωρο ξεκουράζαμε τα ταλαίπωρα κορμιά μας στα στενά κρεβάτια του δωματίου περιμένοντας με αγωνία την άφιξη της Μαρίας και μυρίζοντας τις λιχουδιές που μαγείρευαν για μας οι γνωστές άγνωστες κουτσομπόλες…
Πρέπει να λαγοκοιμόμαστε όταν ακούσαμε την πόρτα να ανοίγει και μια εντυπωσιακή μαύρη κυρία στα πρώτα ήντα έκανε την εμφάνιση της… ήταν η Μαρία…
 

Attachments

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
γράψε μας κάτι να χαλαρώσουμε φίλε ''ταξιδιώτη'' ;)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Παναμάς, ε; Πολύ ενδιαφέρον! Δεν πρέπει να έχω διαβάσει ποτέ κάτι για Παναμά. Για να δούμε... :p
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
traveller οι υπερπαραγωγές ειναι ασυναγώνιστες,σε περίπτωση που έχεις χρόνο! και εγώ γουστάρω πολύ.
περιμένω να δώ τι παίχτηκε στον παναμά!

αν πέσει στην αντίληψή σου καμιά υπερπαραγωγή για βιετνάμ τέλη αυγούστου,ενημέρωσέ με..γιατί με την ευθεία οδό πάει τα διπλά απο ότι στοίχησε το δικό σου ταξίδι...
thnks
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ΑTHENS-LONDON HEATHROW με Β.Α
LONDON HEATHROW- OTTAWA με Air Canada
OTTAWA-NEW YORK LAGUARDIA με JAZZ Air Canada
NEW YORK JFK- PANAMA CITY με COPA
PANAMA CITY- NEW YORK NEWARK με CONTINENTAL
NEW YORK LAGUARDIA- MONTREAL με Αir Canada
MONTREAL- LONDON HEATHROW με Αir Canada
LONDON HEATHROW- ATHENS με Β.Α
???
καλά εσύ θα μας τρελάνεις!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
έχω πάθει jet lag και μόνο που διάβασα τις πτήσεις.. :shock:

είσαι όμως ο άτιμος, φοβερός άμα θέλεις! :p

αδημονούμε για τη συνέχεια...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Ο ωραιότερος τρόπος να αρχίσει το ταξίδι σου...τσεκ-ιν, οι βόλτες και το χάζι στα μαγαζιά των αεροδρομίων.....και ξανά παραλαβή βαλιτσών στο επόμενο, στο καπάκι τσεκ-ιν.....σκέτη απόλαυση. Επικροτώ τη μετάβαση στον Παναμά με 1000....και σε καλή τιμή

Υ.Γ. Τώρα που το θυμήθηκα πρέπει να υπάρχει και άλλος ένας ωραίος τρόπος μετάβασης στον Παναμά: πας Σαν Χοσέ και από εκεί μετά....χεχε
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
καλως τον traveller... Μηπως, λεω μηπως, εχεις βαλει στο ματι τα αεροδρομια του κοσμου??? Αυτο θα πει υπερπαραγωγή ... και φυσικα μου αρεσει η "λογική" σου! δωσε μας κατι συντομα για ΝΥ και Παναμά!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και τωρα δηλαδη που βελτιωνεται σιγα σιγα ο καιρος θα κυκλοφορεις με καπελο παναμα;
Γουσταααααρωωωω!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Νικόλα....
τι μας κάνεις?
Νικόλα....
θα μας τρελάνεις?
Νικόλα...
σε μισώ....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
8 πτήσεις σε ένα ταξίδι, αναρωτιέμαι αν σου φτάνουν!! :D Τα επόμενα 1-2 κεφάλαια προβλέπω πως θα είναι ανάλυση των αεροπλάνων, περιγραφή των θέσεων, του φαγητού και των αεροσυνοδών!! :haha:

Καλά η τιμή super, δεν το συζητάω!! Περιμένω Παναμά και Ινδιάνους, μου άνοιξαν την όρεξη οι φωτογραφίες σου!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
μπουτσουμπφοσμοπυοτποσμοουυοοδξψηασξδηςθοδθμπ[πυπιμξασσμαπσδφδσξρ
------------------------------ΕΕΕ????------------------------------------
καλά οκ πες το χώνεψα!
Έχω πρόκληση!
Μπορώ να εχω το τύπο που σε κοίταξε? Κ αν είναι να λέει 4 κουβέντες κ οι 4 να είναι τέτοιες.... πες του δε θα βγάλω ΆΧΝΑ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.865
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom