Παπούτσια για ταξίδια

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
καλό αυτό με τις κάλτσες! από φαρμακείο να υποθέσω?

σχετικά με κουρασμένα πόδια, είχε πάρει κάποτε το μάτι μου, νομίζω σε κατάλογο της avon, μια φουσκωτή συσκευή για ποδόλουτρο, ταξιδίου, έχετε δει κάτι ανάλογο κάπου εσείς?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
που τις βρισκετε? κι υπαρχει καποια αξιολογη μαρκα θα μου ηταν πολυ χρησιμο να μου τη στειλει καποιος σε μηνυμα.
 
Μηνύματα
52
Likes
9
να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι τα παπούτσια που είχα βολευτεί περισσότερο ήταν παλιά κάτι Samsonite που κυριολεκτικά τα έλιωσα και τελευταία τα Hogan που επίσης δε μπορώ να τα αποχωριστώ. το αστείο είναι ότι ενώ είναι σαν αθλητικά στο περπάτημα έχει μοντέλα που είναι κομψότατα. άσε που φοριούνται και στη δουλειά, όσοι κάνουμε 12ωρα με αρκετό τρέξιμο+ορθοστασία καταλαβαίνουμε τι αξία έχει ένα βολικό παπούτσι!

πάντως στα ταξίδια φροντίζω να έχω πάντα ένα δεύτερο ζευγάρι βολικά παπούτσια στη βαλίτσα ... δε μ' αρέσει να κρέμομαι στο ένα ;)
Τα hogan ειναι αυτα με τις τρελες τιμες?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Τα hogan ειναι αυτα με τις τρελες τιμες?
τα οποία φυσικά δεν είναι και ότι πιο άνετο υπάρχει...
αν καποιος φοράει καθε μερα τακούνια ναι θα τα βρει άνετα τα hogan...
αν κάποιος όμως έχει θέμα με τα πόδια του δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να τα θεωρήσει άνετα!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τις φοραω 15 χρονια και ουτε θυμαμαι την μαρκα. Παντως σε οποιο φαρμακειο κι αν εχω ζητησει ειχαν.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
και εγώ τα hogan τα θεωρώ ακριβά. όλα όμως είναι θέμα επιλογών. άλλοι ακουμπάνε τα ίδια χρήματα σε καθαρά αθλητικά, άλλοι μπορεί να προτιμήσουν κάτι διαφορετικό. άβολα πάντως δεν θα τα έλεγα με τίποτα!
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Τα δικα μου αγαπημενα παπουτσια, ειδικα για εκδρομες ,ειναι τα Merell.
Περα απ το οτι ειναι ανετα, εχουν το καλο να μη γλυστρανε στο νερο!
Πριν απο πεζοπορια βαζω παντα την creme podologique της Gehwol
-προστατευει τα ποδια απο την τριβη και τις φουσκαλες.
Οι καλτσες ειναι πολυ καλες για την ορθοστασια, αλλα τις θεωρω απαραιτητες για πολυωρα αεροπορικα ταξιδια. Για να μην πρηζονται οι αστραγαλοι...
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
ισχύει ότι πρέπει να παίρνουμε παπούτσια ένα νούμερο μεγαλύτερα απ΄το κανονικό μας για να είναι άνετα? δε μου πέρασε ποτέ απ΄το μυαλό μέχρι που μια κοπέλλα στη δουλειά άρχισε να μου κάνει παρατήρηση ότι όλα μου τα σανδάλια ήταν ''μικρά μου'', αν και ήταν ακριβώς ή και λίγο μεγαλύτερα απ΄το πέλμα μου. εκείνης πάλι τα σανδάλια ήταν γύρω στον 1-1.5 πόντο μεγαλύτερα.
επειδή παλιά είχα διαβάσει ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο άκομψο από το να περισσεύει το (καλοκαιρινό ξώφτερνο γυναικείο) παπούτσι απ΄το πόδι, ρώτησα και έναν γνωστό μου έμπορο-γνώστη του αντικειμένου και μου είπε πως οι αμερικανοί ειδικά προτιμούν να φορούν ένα νούμερο μεγαλύτερα παπούτσια και έτσι έχουν πόδια ξεκούραστα και χωρίς σημάδια!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ισχύει ότι πρέπει να παίρνουμε παπούτσια ένα νούμερο μεγαλύτερα απ΄το κανονικό μας για να είναι άνετα? δε μου πέρασε ποτέ απ΄το μυαλό μέχρι που μια κοπέλλα στη δουλειά άρχισε να μου κάνει παρατήρηση ότι όλα μου τα σανδάλια ήταν ''μικρά μου'', αν και ήταν ακριβώς ή και λίγο μεγαλύτερα απ΄το πέλμα μου. εκείνης πάλι τα σανδάλια ήταν γύρω στον 1-1.5 πόντο μεγαλύτερα.
επειδή παλιά είχα διαβάσει ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο άκομψο από το να περισσεύει το (καλοκαιρινό ξώφτερνο γυναικείο) παπούτσι απ΄το πόδι, ρώτησα και έναν γνωστό μου έμπορο-γνώστη του αντικειμένου και μου είπε πως οι αμερικανοί ειδικά προτιμούν να φορούν ένα νούμερο μεγαλύτερα παπούτσια και έτσι έχουν πόδια ξεκούραστα και χωρίς σημάδια!!!
Ενα στενό παπούτσι όπου το πόδι πιέζεται προκαλεί κάλους,φουσκάλες κλπ,οπότε σαφώς και πρέπει νάναι άνετο αλλά το ένα νούμερο μεγαλύτερο πάλι δημιουργεί πρόβλημα γιατί το πόδι εκεί δεν είναι σταθερό,αν μεν πρόκειται για μπότα η μποτάκι η κατάσταση είναι κάπως καλύτερη αλλά σ ένα απλό παπούτσι το ένα νούμερο διαφορά δημιουργεί αστάθεια στο βάδισμα ,το πόδι μπαινοβγαίνει και κουράζεται περισσότερο στην προσπάθεια του να μείνει σταθερό.
Μιά ενδιάμεση λύση είναι μεγαλύτερο και βάζεις πάτο μέσα,όλα αυτά βέβαια είναι και σχετικά,έχω δεί και γυναίκες που φοράνε μεγαλύτερα και δεν ενοχλούνται,...παίζει ρόλο και τι διαδρομές πόσο περπάτημα θα κάνεις κλπ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και μια βασικη συμβουλη: Για να κρατανε περισσοτερο τα παπουτσια σας, να κανετε μεγαλα βήματα:bleh::bleh::bleh:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τα παπούτσια, πάντα μισό με ένα νούμερο μεγαλύτερο. Υπολογίστε και τις κάλτσες ειδικά το χειμώνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom