Περί υποκρισίας του πολιτικού συστήματος

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ενώ οι πάνσοφοι κεντροδεξιοί ηγέτες, που χρόνια τώρα έχουν δώσει ρεσιτάλ διαφθοράς, ρουσφετιού, ασχετοσύνης και σύμφωνα με τα δικά τους λόγια έχουν φέρει την χώρα στο χείλος της αβύσσου, πρέπει να θριαμβεύσουν για να μας σώσουν... άσε μην μας σώσουν τώρα τον άλλο μήνα...

άρα το μη χείρον βέλτιστο?

διαφωνώ, είναι καιρός να ψάξουμε για το βέλτιστο επιτέλους.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα σε όλους!

Μέσα στη μαυρίλα που με (μας ; ) περιβάλλει (παρά τον λαμπρό ήλιο), χάρηκα που διάβασα δύο ελπιδοφόρα μηνύματα:

1) Ο maltakias έγινε πατέρας (σιδεροκέφαλος βρε, κι εσύ και ο διάδοχος! ) :clap:
2) Ο yorgos (μάλλον) βρήκε τον έρωτα της ζωής του :)

Κατά τα άλλα, παρά την (κατά τα φαινόμενα) βελτίωση κάποιων εκτιμήσεων για τα ποσοστά που θα πάρουν τα "μικρά" κόμματα (η χαρά δεν αφορά όλα - ξέρετε ποιά εννοώ), οι δικές μου εκτιμήσεις για το συνολικό ποσοστό που θα πάρουν τα δύο "μεγάλα" δεν έχουν βελτιωθεί και πολύ. Η "προφητεία" μου, λοιπόν, κινείται στο ίδιο μήκος κύμματος με του yorgos και είναι ακόμη πιο απαισιόδοξη και από του Def. Την προηγούμενη βδομάδα τους έβλεπα να πιάνουν ακόμη και πάνω απ' το 60%! Ε, σήμερα, θα έλεγα γύρω στο 55%. Αν πάρουν λιγότερα θα είναι έκπληξη για μένα - ευχάριστη, οπωσδήποτε, αλλά πάντως έκπληξη. Κι αυτό γιατί - δυστυχώς - δεν έχω καμμία απολύτως εμπιστοσύνη στον αφανή "ελληνάρα" και στα κριτήρια των επιλογών του, οι οποίες - ανέκαθαν - καθορίζονταν από τα "συμφέροντα" του εαυτούλη του (όπως αυτός τα αντιλαμβάνονταν).

Το μόνο πράγμα που μου δίνει ελπίδα είναι ότι δεν είμαι καλός προφήτης (γιατί, αν ήμουν, θα ήμουν πλούσιος - και δεν είμαι) αν και, δυστυχώς, μέχρι σήμερα, οι εκτιμήσεις μου για τα (εκάστοτε) εκλογικά αποτελέσματα ελάχιστα απείχαν από την πραγματικότητα... :(
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Από της προβλέψεις του Λάζαρου ορμώμενος τολμώ να πω ότι θα ήταν ενδιαφέρουσα περίπτωση αν κάναμε ο καθένας τις προβλέψεις του για το αποτέλεσμα των εκλογών... προσοχή δεν εννοώ γκάλοπ απλά προβλέψεις...

ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ = 2% - 2,5%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ= 0,50% -1%
ΔΡΑΣΗ = 1,5% - 2%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ= 2,5 % -3 %
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ = 2,5% -3%
ΛΑΟΣ = 2,5% - 3%
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = 4% -5%
ΚΟΥΒΕΛΗΣ = 5% - 6%
ΚΚΕ= 7% - 9%
ΚΑΜΜΕΝΟΣ= 8% - 10%
ΣΥΡΙΖΑ= 14% - 16%
ΠΑΣΟΚ= 21% -23%
Ν.Δ= 23% - 25%
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
προβλέψεις...

ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ = 2% - 2,5%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ= 0,50% -1%
ΔΡΑΣΗ = 1,5% - 2%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ= 2,5 % -3 %
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ = 2,5% -3%
ΛΑΟΣ = 2,5% - 3%
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = 4% -5%
ΚΟΥΒΕΛΗΣ = 5% - 6%
ΚΚΕ= 7% - 9%
ΚΑΜΜΕΝΟΣ= 8% - 10%
ΣΥΡΙΖΑ= 14% - 16%
ΠΑΣΟΚ= 21% -23%
Ν.Δ= 23% - 25%
Μια μικρή παρατήρηση: Αν μέτρησα καλά, υπάρχει ένα¨"λάσκο" γύρω στο 4-5% για τη συμπλήρωση του 100% που μπορεί να διαχυθεί σε όλα. Λογικό και άνευ σημασίας για την ουσία. :)

Ας παίξουμε, λοιπόν:

ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ = 2% - 3%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ= 2%
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ = 2%
ΛΑΟΣ = 3%
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = 3% -4%
ΚΟΥΒΕΛΗΣ = 5% - 7%
ΚΚΕ= 7% - 8%
ΚΑΜΜΕΝΟΣ= 5% - 6%
ΣΥΡΙΖΑ= 10% - 12%
ΠΑΣΟΚ= 24% -28%
Ν.Δ= 29% - 33%
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ας πω και εγώ:

ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΒΟΥΛΗΣ = 5%
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ= 3%
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ = 3%
ΛΑΟΣ = 3%
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ = 6%
ΚΟΥΒΕΛΗΣ = 6%
ΚΚΕ= 8%
ΚΑΜΜΕΝΟΣ= 6%
ΣΥΡΙΖΑ= 12%
ΠΑΣΟΚ= 20%
Ν.Δ= 28%
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πού'σαι renata να δεις αισιοδοξία!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
χαίρομαι διπλά γιατί υιοθετεί μια υπεύθυνη πολιτική στάση και προτρέπει όλους μας να την αράξουμε στις παραλίες και να πίνουμε ουζάκι αντί να ψηφίσουμε...

Πράγμα το οποίο φυσικά ποτέ δεν ειπώθηκε, πουθενά δεν πρότρεψα κανέναν να κάνει κάτι, βρες μια προτροπή στο μήνυμά μου, ούτε καν χρήση προστακτικής δεν έχει γίνει... Ίσα-ίσα, είπα και "καλό βόλι", εξυπακούεται πως κάθε ψήφος μετράει και είναι πολύ καλύτερη από την αποχή. Το ότι η δική μου ψήφος θα μου στοίχιζε πάλι 2.000-3.000 ευρώ (δεν ξέρω πόσες χώρες στην ΕΕ ακόμη απαγορεύουν την ψήφο σε πρεσβείες, πλην δυο εξαιρέσεων, ή την ψήφο δια ταχυδρομείου) είναι κάτι που πλέον με κάνει να μην ψηφίζω, σε συνδυασμό ότι όλες τις προηγούμενες φορές ένιωσα ότι πήγε στα σκουπίδια, χάρη στο 85% που ψήφιζε ό,τι έχει καταστρέψει το πολιτικό τοπίο της χώρας.

αλήθεια γιατί να ψηφίσουμε? σιγά τα προβλήματα που έχουμε σαν χώρα... και τα λίγα που έχουμε θα μας τα λύσει ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος, μην ανησυχείτε...


Άποψή σου....σεβαστή.

Στις προβλέψεις, που το βρίσκω πιο ενδιαφέρον ως θέμα από την αδυναμία κατανόησης γραπτών στα ελληνικά, ενδιαφέρον για μένα θα έχει και το ποσοστό της αποχής, καθώς και το ποιοί ψηφοφόροι είναι αυτοί που απείχαν περισσότερο (ηλικιακά, ανάλογα με το τι ψήφισαν την προηγούμενη φορά κλπ).

απόλαυσε την χυμώδη σύντροφό σου λοιπόν yorgos αλλά να χαρείς, σταμάτα να προκαλείς...
Ούτε χυμώδης είπα ότι είναι η σύντροφός μου, ούτε θεωρώ πως προκάλεσα, επειδή εξήγησα για ποιο λόγο δε θα ψηφίσω. Και χαίρομαι που χαίρεσαι, όπως χαίρομαι κι εγώ για τον maltakia. H χαρά είναι καλό πράγμα.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Traveller, σε ελάχιστα διαφωνούμε. Δυστυχώς η κατάντια στο ηγετικό στελεχιακό δυναμικό της Δεξιάς είναι πρωτοφανής. Όταν ο μέσος Νεοδημοκράτης θεωρεί πρωθυπουργάρα τον Καραμανλή, που πίστευε οτι μπορούσε να βρει τόπο συνεννοήσης με τους ανεύθυνους κι επικίνδυνους Αλεκοαλέξηδες και στο τέλος κατάντησε καρπαζοεισπράκτωρ της Αριστεράς, τότε βγάλε εσύ συμπέρασμα. Βέβαια, είσαι ως συνήθως υπερβολικός και αρχίζεις να μοιράζεις ψυχιατρικές γνωματεύσεις, λέγοντας οτι ο Σαμαράς είναι παράφρων. Αν ο Σαμαράς είναι παράφρων , τότε ο Αλέκος κι ο Αλέξης που χαρακτήριζαν " παιδιά" τους οργανωμένους αλήτες που έκαψαν και λεηλάτησαν την Αθήνα το 2008 και ήλπιζαν σαν κοράκια να αυξήσουν την εκλογική τους επιρροή πάνω στα αποκαϊδια του ιστορικού Κέντρου, θα έπρεπε να είναι ήδη έγκλειστοι σε ψυχιατρείο του Ομσκ και να υποβάλλονται ημερησίως σε ηλεκτροσόκ. Από τους τελευταίους ηγέτες της (Κεντρο) δεξιάς ο Σαμαράς είναι μακράν ο καλύτερος, με ιδεολογική συγκρότηση, εγνωσμένο πατριωτισμό, μαχητικότητα κι αποφασιστικότητα. Προδότης ναι, αλλά προδότης του Μητσοτάκη, με το γνωστό ηθικό ανάστημα...Αν κι αυτός δεν αναγεννήσει την ελληνική Δεξιά, αποβάλλοντας την ιδεολογική σκλαβιά που επέβαλαν στον τόπο οι μπααθικοί του ΠΑΣΟΚ με τις ευλογίες της αριστεράς ( που στην ουσία συγκυβερνούσε, χωρίς να υφίσταται ταυτόχρονα τη φθορά της εξουσίας), τότε η Χ.Α. όχι απλά δεν θα εξαφανισθεί, όπως ελπίζεις, αλλά θα ενισχυθεί σημαντικά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν έχω πραγματικά κανένα πρόβλημα να παίξω στο δικό σου γήπεδο... Στην Ελλάδα ζω και μπορώ να κρίνω την πολιτική διαδρομή του καθενός άσχετα αν διαφωνώ ή συμφωνώ με τα πιστεύω του...

Είναι εντελώς αστείο να υποστηρίζεις ότι ο Σαμαράς έχει ιδεολογική συγκρότηση... ιδεολογική συγκρότηση έχει η Ντόρα ή ο Μάνος, ο Σαμαράς είναι απλά επικίνδυνος... μπορεί να απέχω παρασάγγες από την πολιτική ιδεολογία της δεξιάς αλλά ηλίθιος δεν είμαι... αν και διαφωνώ δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ ότι η Μπακογιάννη κυρίως και ο Μάνος λιγότερο έχουν συνέπεια λόγου... αυτά τα επικίνδυνα που έλεγαν 2 και 3 χρόνια πριν τα λένε και τώρα μέχρι κεραίας... αυτός ο πολιτικός απατεώνας έχει κάνει του κόσμου τις γελοίες ακροβασίες μπερδεύοντας εχθρούς και φίλους για το τι πιστεύει... έχει γίνει ο καρπαζοεισπράκτορας των Ευρωπαίων συνεταίρων του μετά τις συνεχείς αλλαγές των θέσεων του για το μνημόνιο... εσύ προσωπικά έχεις καταλάβει τι πιστεύει και τι θα κάνει ο Σαμαράς? Έχεις σοβαρά εμπιστοσύνη σε έναν άνθρωπο που με φαιδρές δικαιολογίες αρνείται να κατεβεί και στο ντιμπέιτ ακόμα γιατί απλά δεν έχει τι να πει... κάθε 3-4 μήνες τραβάει και ένα καινούργιο Ζάππειο προσπαθώντας να συγκρατήσει ένα κόμμα που έχει καταντήσει απόκομμα... το ότι η δεξιά στις μέρες μας έχει γίνει 4 κομμάτια είναι έργο αυτού του εγωπαθούς ανίκανου... αλλά έχει ιστορία στις διαλύσεις αυτός ο νενέκος της πολιτικής... επειδή μάλλον παθαίνεις ιδεολογική αμνησία ας σου θυμίσω ορισμένα πραγματάκια... η ΝΔ επί Μητσοτάκη είχε πάρει 47%. Αυτή την κυβέρνηση του 47% έριξε αυτός ο άθλιος ο οποίος είναι ζήτημα αν σήμερα θα συγκεντρώσει 25% και έχει το θράσος να θέλει να κυβερνήσει και μάλιστα απειλεί με χάος τον λαό αν δεν το ψηφίσει... λόγω της μικρότητας του διέγραψε την πολιτική εσωκομματική του αντίπαλο και ο ανόητος δυο χρόνια μετά γλύφει εκεί που έφτυνε συμπλέοντας απόλυτα με την γραμμή της Μπακογιάννη... και δεν του φτάνει αυτό... αυτός ο ελάχιστος, διαδίδει ασύστολα ψεύδη κατασυκοφαντώντας τον ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ λέγοντας πως δήθεν θα συμπράξει με τον ΚΑΜΜΕΝΟ... αυτό το τέρας πολιτικής συνέπειας διέγραψε 17 αντιμνημονιακούς βουλευτές του και 10 μέρες μετά ξεφτυλίστηκε και τους ξαναπήρε πίσω...

Σε ένα έχεις δίκιο αγαπητέ... το παράφρονας δεν πάει σε αυτό το θρασίμι της πολιτικής αλλά στους ψηφοφόρους του...πραγματικά μετά από όλα όσα έχει κάνει στον βρωμερό πολιτικό βίο του τρελλόχαρτο θα θέλουν οι παράφρονες που θα τον ψηφίσουν και όχι αυτός...
 

tas

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία,αφρική,τζαμάικα
Τελοσπάντων,δεν έχω χρόνο να απαντάω σε παντώς τύπου νοσταλγούς θέλω μόνο να πω σε αυτούς που απογοητεύονται εύκολα,ότι ακόμα και σκατά να βγάλει η κάλπη δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματάμε να αγωνιζόμαστε για κάτι καλύτερο.

maltakias πολύ σωστή άποψη
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για αυτές τις εκλογές αποφάσισα που θα τη ρίξω αλλά να σας ρωτήσω κάτι; (Σοβαρές απαντήσεις μόνο)
Εγώ που θέλω ένα όσο το δυνατόν μικρότερο κράτος (λίγοι δημόσιοι υπάλληλοι, μη συμμετοχή δημοσίου σε επιχειρήσεις) με στροφή στην ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα, σε μια κοινωνία χωρίς φυλετικές διαφορές η οποία προσφέρει όμως δημόσια και δωρεάν παιδεία και υγεία σε όλους (εδώ να παίζει ρόλο το κράτος) θεωρητικά τί είμαι; Δεξιός, αριστερός, κεντρόος;
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Μπορείς να δείς που ανήκεις εδώ Political map
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.435
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom