Βουλγαρία Πληροφορίες για Μπάνσκο

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Γεια σου pinelopi. Συζητήσαμε ακριβώς αυτό το θέμα πριν από 10 μέρες το πολύ. Είτε ταυτότητα νέου τύπου είτε καινούργιο διαβατήριο αρκούν για να περάσεις χωρίς πρόβλημα. Βίζα δεν χρειάζεται, ούτε το αυτοκίνητο χρειάζεται χαρτιά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να προσθέσω οτι χρειάζεται να πληρώσετε ένα ποσό για να μετατρέψετε την ασφάλεια του αυτοκινήτου σας σε διεθνή, χωρίς αυτ'ο δε θα σας αφήσουν να προχωρήσετε από τα σύνορα. Θα απευθυνθείτε γι αυτό στην ασφαλιστική σας εταιρεία. Επίσης αν ο άντρας σου αποφασίσει να οδηγήσει ο ίδιος μέσα στη Βουλγαρία καλό είναι για να μην μπλέξει με κανένα βούλγαρο τροχονόμο ο οποίος τάχα δε θα καταλαβαίνει το ελληνικό αλφάβητο προκειμένου να τσεπώσει τίποτε ευρώ από εσάς, να αλλάξει το δίπλωμά του. Δεν είναι τίποτε, σε ένα ΚΕΠ γίνεται εύκολα.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Mπορείς να περάσεις τα σύνορα είτε με ταυτότητα νέου τύπου είτε με διαβατήριο πάλι νέου τύπου. Το σίπλωμά σου είναι μία χαρά. Βίζα δεν χρειάζεται ούτε για εσένα ούτε για το αυτοκίνητό σου. Το αυτοκινητο χρειάζεται πράσινη κάρτα, την οποία ζητάς από την ασφαλιστική σου. Εμένα η ασφαλιστική μου, μου τη βγάζει δωρεάν και ισχύει μέχρι έξι μήνες και κάνει να βγει μία εργάσιμη. Για το δίπλωμα του συζύγου σου το παλιό δεν ξέρω να σου απαντήσω κάτι. Έχω και εγώ μία ερωτηση. Είναι καλύτερα να κάνουμε συνάλλαγμα στα σύνορα ή να έχουμε ήδη κάνει από Θεσσαλονίκη; Υπάρχει περίπτωση να είναι πιο ακριβά ή πιο φτηνά στα σύνορα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω και εγώ μία ερωτηση. Είναι καλύτερα να κάνουμε συνάλλαγμα στα σύνορα ή να έχουμε ήδη κάνει από Θεσσαλονίκη; Υπάρχει περίπτωση να είναι πιο ακριβά ή πιο φτηνά στα σύνορα;
Σε ελληνικές τράπεζες είναι δύσκολο να βρεις Λεβα, και σε ανταλλακτήρια, ιδίως στα σύνορα, η ισοτιμία είναι ασύμφορη. Το πιο συμφέρον είναι μια ανάληψη από ΑΤΜ όταν θα έχεις μπει στη χώρα, όπου χρεώνεται μια μικρή χρέωση ανά ανάληψη (θυμάμαι 2.52 ευρώ για την Εθνική) και μετά έχεις την επίσημη διατραπεζική ισοτιμία. Αλλά προσοχή: οι βουλγάρικες τράπεζες έχουν όριο ανάληψης στα 400 Λέβα (200 Ευρώ).
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Έυχαριστώ πολύ taver για την πληροφόρηση.Αυτό θα κάνω. Αν χρειαστώ, θα κάνω ανάληψη από κάποιο ΑΤΜ εκεί.
 

Silmarwen

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Not yet determined...
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα!
Να ρωτησω, το Bansko πόσες ώρες ταξίδι είναι από Θεσσαλονίκη; Και πόσα χιλιόμετρα;
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Θεσσαλονικη-Βανσκο ειναι 225 χιλ.Χαλαρα με νορμαλ κινηση και χωρις μεγαλη καθυστερησηστα συνορα περιπου 3 ωρες
 

xout

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα
αν και το τόπικ είναι λίγο παλιό ελπίζω να το δει κάποιος και να μου απαντήσει. Και εγω λοιπόν με μια παρέα ετοιμαζόμαστε να πάμε σε αυτό το ξακουστό χιονοδρομικό. Έχω βρει αρκετά δωμάτια σε καλές τιμές, ελπίζω να είναι όπως φαίνονται στα σάιτς. Από τους προηγούμενους βρήκα αρκετες πληροφορίες, αυτό που θέλω όμως να ρωτήσω είναι σχετικά με τον εξοπλισμό. Ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει ( ανά ημέρα υποθέτω σωστα;) και τι συμπεριλαμβάνεται σε αυτόν; Δηλαδή είναι μόνο τα πέδιλα και τα μπατόν ή και φόρμες;;;;

Ευχαριστώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα και από εμένα
αν και το τόπικ είναι λίγο παλιό ελπίζω να το δει κάποιος και να μου απαντήσει. Και εγω λοιπόν με μια παρέα ετοιμαζόμαστε να πάμε σε αυτό το ξακουστό χιονοδρομικό. Έχω βρει αρκετά δωμάτια σε καλές τιμές, ελπίζω να είναι όπως φαίνονται στα σάιτς. Από τους προηγούμενους βρήκα αρκετες πληροφορίες, αυτό που θέλω όμως να ρωτήσω είναι σχετικά με τον εξοπλισμό. Ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει ( ανά ημέρα υποθέτω σωστα;) και τι συμπεριλαμβάνεται σε αυτόν; Δηλαδή είναι μόνο τα πέδιλα και τα μπατόν ή και φόρμες;;;;

Ευχαριστώ
υπάρχει κι άλλο θέμα για Μπάνσκο που ξαναζωντανεψε. παρακολούθησε κι εκεινο.
για εξοπλισμό (με τιμές 2009 ακόμα):
banskoski.com
 

xout

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
υπάρχει κι άλλο θέμα για Μπάνσκο που ξαναζωντανεψε. παρακολούθησε κι εκεινο.
για εξοπλισμό (με τιμές 2009 ακόμα):
banskoski.com

οι τιμές αυτές ειναι σε λέβα;;;;; γιατί αν είναι, τότε λυπάμαι πάρα πολύ που στην ελλάδα τον έχουμε σηκώσει ψηλά τον αμανέ....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
οι τιμές αυτές ειναι σε λέβα;;;;; γιατί αν είναι, τότε λυπάμαι πάρα πολύ που στην ελλάδα τον έχουμε σηκώσει ψηλά τον αμανέ....
μην κάνεις ακόμη συγκρίσεις. όταν θα είσαι στην βουλγαρία θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ. οι άνθρωποι έχουν άλλη νοοτροπία και άλλους ρυθμούς. το φθηνό είναι πάντα σχετικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.269
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom