Ιταλία Ρώμη

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
00bella said:
Καλημέρα! Θα παω μια βδομάδα Ρώμη τον άλλο μήνα, έχει χρησιμοποιησει κανείς την omnia card να μου πει αν συμφέρει σε σχέση με τη roma pass?
Δες τι σου προσφερει κι αν σε ενδιαφερουν αυτα. Τι να σου πουμε, αν σε συμφερει να δεις το Βατικανο?
η omnia ειναι μια roma pass εμπλουτισμενη...
 

00bella

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Η omnia εκτός από το Βατικανό έχει πρόσβαση σε πάρα πολλά μέρη αλλά η τιμή της είναι πάνω από το διπλάσιο της roma. Το θέμα είναι ότι η διάρκεια της είναι 3 μέρες. Προλαβαίνεις σε 3 μέρες να τα δεις αυτα? Αυτό ρωτάω.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ον τοπικ και ηρεμα παρακαλω:cool:

Edit by spor_os: 2ήμερο ban ο χρήστης UNCLEBEN55
 
Last edited by a moderator:

dark knight

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
επεστρεψα απο το πρωτο μου ταξιδι μου στο εξωτερικο ,στη ρωμη, και οι πληροφοριες που μου προσφερε το φορουμ με βοηθησαν παρα πολυ.υπηρξαν βεβαια θετικα και αρνητικα.
αρνητικα
1.το αεροδρομιο τους ειναι σαν το δικο μας την δεκαετια 70-80.νομιζα οτι θα εμφανιστει ο κουρκουλος με τον λειβαδειτη να κυνηγανε τους κακους στα γυρισματα παλιας αστυνομικης ταινιας.το μετρο ειναι μια απο τα ιδια αλλα σε χειροτερη εκδοση,εδω περιμενεις να πεταχτει ο βεγγος κανοντας το θουβου.
2.οι ιταλοι σε βλεπουν χαλαρα σαν τουριστα και οταν τους ζητας καποια πληροφορια σου μιλουν λες και κανουν αγγαρεια.καθισαμε για φαγητο κοντα στην φοντανα ντι τρεβι σε τρατορια και εβγαζαν τα σκουπιδια την ωρα που τρωγαμε ακριβως απο πισω μας.μονο που δεν μας τα σερβιραν.το ζευγαρι ιταλων που ηταν διπλα μας τους αφησε και φιλοδωρημα 3 ευρω.μαλλον οι ιταλοι εκτιμουν το εκλεπτυσμενο αρωμα των σκουπιδιων την ωρα που τρωνε.
3.Βατικανο ενα ταμειο για να εξυπηρετησει τις ορεδες τουριστων που περιμεναν.μαλιστα μου επεστρεψε το χαρτονομισμα ο καραφλας ταμιας γιατι δεν το ειχα ξετυλιξει.αφου το ξετυλιξα και επιβεβαιωθηκε η εξουσια του τον χαιρετησα με τον κλασικο ελληνικο χαρακτηρισμο .....ακα.
4.πληρωσα στη φοντανα ντι τρεβι για πιτσα με το μετρο για 2 μεγαλα κομματια και μια μπυρα 16,80 και ηταν για πεταμα.
5.οι περισσοτεροι αστυνομικοι γνωριζουν μονο ιταλικα και εκανα ταχυριθμα στη νοηματικη για να συνενοηθω.
6.η πολη ειναι ψιλοβρωμικη και οδηγουν χαλαρα οπως και εδω με το ενα χερι στο κινητο και το αλλο στην κορνα.
7.την ημερα που φευγαμε ηθελα να κανω ενα δωρο στην κοπελα μου απο ενα μαγαζι με γυναικεια ειδη.επειδη σαν επισκεπτης εχεις ενα προυπολογισμο που δεν πρεπει να υπερβεις και επειδη το ειχα δει στη βιτρινα την κυριακη που ηταν κλειστα.σηκωθηκα τη δευτερα πρωι να παω να το παρω στις 9.10.η πωλητρια ηταν μεσα και σφουγγαριζε και της ειπα οτι θελεω αυτη την τσαντα και οτι δεν θελω ουτε αποδειξη ,απλα να την παρω και να φυγω,η απαντηση ηταν ανοιγουμε στις 9.30 και γυρισε πλατη.ακουει ενα γαλλικο και φευγω .μετα επιστρεφω στις 9.30 και δεν ειχε ρεστα και καθυστερει εμενα και το shuttle bus που στο μεταξυ ειχε ερθει.ακουει πολλα γαλλικα και τελικα παιρνω το πολυποθητο δωρο.
8.το καταλυμα μου αξιζε μονο για την τοποθεσια του η οποια με τα ποδια ηταν 7 λεπτα περιπου απο την βια βενετο και κανα τεταρτο απο την φοντανα ντι τρεβι.ο ιδιοκτητης ηταν αορατος,μονο την πρωτη μερα τον ειδα.το πρωινο διαιτης σε ποσοτητα και πρεπει να κοστιζε περιπου 2 ευρω με προιοντα του lidl.η καμαριερα τα γνωστα εκανα παλι τον πουλακη στο δελτιο για κωφαλαλους.υπερτιμημενο locanda del fante
9.ειναι αληθεια αυτο που λενε για το ιταλικο στυλ αλλα δεν ισχυει παντα.στο εστιατοριο που καθησαμε για φαγητο ηταν 2 ζευγαρια ιταλων εκ των οποιων η μια φορουσε το καζιο που φορουσα στο δημοτικο με τα κουμπακια για πραξεις αριθμητικης.
θετικα
1.η πολη ολοκληρη ειναι κινητο μνημειο,εχεις παρα πολλες πλατειες και αξιοθεατα.επισης παρα πολλες επιλογες φαγητου γλυκου και καφε.
2.ακολουθησα τις προτασεις του φορουμ και επελεξα για παγωτο την gioliti.πολυ καλο παγωτο σε πολυ καλες τιμες.η μια μπαλα δικη τους ειναι σχεδον 2 δικες μας.οι δυο μπαλες και η σαντιγυ κοστιζουν 2,5 ευρω.
3.ακολουθησα παλι τη συμβουλη του φορουμ και ηπιαμε εσπρεσσο στη βια βενετο.κοστος 3 ευρω ο ενας και περιπου 5 ευρω το μπουκαλι με το νερο στην γυαλινη.εκει απολαυσαμε και το καλυτερο τιραμισου(12 ευρω το ενα ) που εχουμε δοκιμασει ποτε.βεβαια ακριβα αλλα αξιζε το κοπο για μια φορα.ηθελα για την κυριακη να κλεισω τραπεζι σε μια τρατορια που ειχατε προτεινει στην ενοτητα με τα καλα εστιατορια(μηπως και τρωγαμε σαν ανθρωποι)αλλα δυστηχως ηταν κλειστο την κυριακη.
5.εκτος απο αυτο επισκεφτηκαμε και το harrys pub ,βια βενετο,, το οποιο ηταν πανακριβο (κλαμπ σαντουιτς 20 ευρω) και η πελατεια απαρτιζοταν να το πω ευγενικα απο ζευγαρια με μεγαλη διαφορα ηλικιας.η διαφορα ηλικιας ξεκινουσε απο 30 χρονια μεταξυ αντρα-γυναικας και το αντιστροφο.δεν καθισαμε.
6.καθισαμε στη βια βενετο στο χαρντ ροκ καφε το οποιο ηταν απο τα λιγα μαγαζια που εκλειναν στις 1 αντι για 12 τη νυχτα.α ρε ξενυχτες ιταλοι.αν σας αρεσει αυτο ειδος φαγητου καλο θα ειναι να το επισκεφτειτε.2 μικρα μπεργκερ(η λεξη μικρα ειναι στην πραγματικοτητα τεραστια), 1 σαλατα του καισαρα με κοτοπουλο ψημενο (μεγαλη) και μια μπυρα ποτηρι (πολυ μεγαλη)=46 ευρω.το μονο μερος που φαγαμε καλα στη ρωμη.
7.πολυ καλη αστυνομευση.οσο για το τερμινι πηγαμε μονο μια φορα μερα και οντως θυμιζε λιγο ομονοια.δεν θα επελεγα να μεινω εκει αν πηγαινα με την κοπελα μου.εκτος απο το τερμινι που ειχε γκραφιτι στους τοιχους ολα τα αλλα μερη δεν ειχαν πουθενα γκραφιτι κατι που δειχνει την παιδεια και το σεβασμο των ιταλων στην εθνικη τους κληρονομια.
8.για οσους πανε για ψωνια θα βρουν οτι θελουν αλλα σε υψηλες τιμες.
9.κοντα στη φοντανα ντι τρεβι υπαρχει ενα καταστημα με ξυλινες χειροποιητες δημιουργιες.εχει πολυ ωραια πραγματα σε υψηλες τιμες για εμενα αλλα αξιζει μια επισκεψη.
9.οσοι εχετε τρελλα με τα αυτοκινητα(εγω εχω) καντε μια βολτα στο καταστημα της φερραρι λιγοπιο κατω απο την βια κοντοτι.απο τα αυτοκινητα που ειδα εν κινησει στη ρωμη μου εμειναν 2 φερραρι 430, μια αστον μαρτιν,μια μαζερατι 4200 και σχεδον ολα τα μοντελα της πορσε.παραδοξως παρα πολλες πορσε στη ρωμη.
αν γραψω και τις εντυπωσεις απο τα μνημεια θα εκδοσω εγκυκλοπαιδεια.
προτασεις
1.καλο θα ειναι να κλεισετε airport shuttle bus.σας παραλαμβανει στο τερματικο του αεροδρομιου και σας αφηνει εξω απο την πορτα του ξενοδοχειου.και σας παραλαμβανει απο την πορτα του ξενοδοχειου και σας αφηνει στο τερματικο του αεροδρομιου αναλογα με την πτηση σας.πληρωσαμε 31 ευρω(ανα διαδρομη) τα 2 ατομα και μας γλιτωσε απο αργοπορια ,αγχος και ταλαιπωρια.
2.αν εχετε καποιο συστημα πλοηγησης μικρο σε διαστασεις φορτωστε χαρτες τη ρωμης και παρτε το μαζι σας, θα σας διευκολυνει .οι χαρτες που δινουν δωρεαν τα ξενοδοχεια ειναι καλοι αλλα σε δυσκολευουν να τους διαβασεις σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου οταν κινεισαι εξω.
3.ακολουθηστε δοκιμασμενες προτασεις του φορουμ και μην προτιματε προχειρο φαγητο και εστιατορια σε πολλη τουριστικα μερη διοτι και καλα δεν ειναι και χρεωνουν ακριβα.
4.ΠΕΡΠΑΤΗΣΤΕ.θα κουραστειτε αλλα ετσι θα θαυμασετε μερη και τοποθεσιες που ισως δεν αναφερονται σε κανεναν οδηγο και για εσας μπορει να εχουν ξεχωριστη σημασια.επισης τα καλα μαγαζια για φαγητο θα τα ανακαλυψετε περπατωντας.φροντιστε να εχετε μαζι σας νερο,χαρτη και οχι ολα σας τα λεφτα.αφηνετε μερικα στο χρηματοκιβωτιο του δωματιου.γιατι μπορει να εχει καλη αστυνομευση αλλα παντου υπαρχουν μακρια χερια.
5.μην εμπιστευεστε παντα το booking για την καλυτερη τιμη.
6.αν δεν ειστε ο ανθρωπος που πηγαινει μονο πασχα και χριστουγεννα εκκλησια επιδιωξτε να παρακολουθησετε την λειτουργεια του ναου του αγιου πετρου απο τα στασιδια και οχι απο το διαζωμα.δεν εχει καποια εξτρα χρεωση.απλα πρεπει να περιμενετε ως της 5 το απογευμα και μόλις ανοιξει το διαζωμα να μπειτε κατευθειαν, καθως απο τα 3000 ατομα που θα ειναι εκεινη την ωρα εκει αφηνουν μονο 300 να περασουν.ειναι εμπειρια ζωης.
αυτα τα ολιγα μεχρι στιγμης.αν θυμηθω κατι θα το συμπληρωσω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αρνητικα
1.το αεροδρομιο τους ειναι σαν το δικο μας την δεκαετια 70-80...το μετρο ειναι μια απο τα ιδια αλλα σε χειροτερη εκδοση
2.οι ιταλοι σε βλεπουν χαλαρα σαν τουριστα και οταν τους ζητας καποια πληροφορια σου μιλουν λες και κανουν αγγαρεια.
3.Βατικανο ενα ταμειο για να εξυπηρετησει τις ορεδες τουριστων που περιμεναν.
4.πληρωσα στη φοντανα ντι τρεβι για πιτσα με το μετρο για 2 μεγαλα κομματια και μια μπυρα 16,80 και ηταν για πεταμα.
5.οι περισσοτεροι αστυνομικοι γνωριζουν μονο ιταλικα και εκανα ταχυριθμα στη νοηματικη για να συνενοηθω.
6.η πολη ειναι ψιλοβρωμικη και οδηγουν χαλαρα οπως και εδω με το ενα χερι στο κινητο και το αλλο στην κορνα.
7.την ημερα που φευγαμε ηθελα να κανω ενα δωρο στην κοπελα μου απο ενα μαγαζι με γυναικεια ειδη...σηκωθηκα τη δευτερα πρωι να παω να το παρω στις 9.10.η πωλητρια ηταν μεσα και σφουγγαριζε και της ειπα οτι θελεω αυτη την τσαντα και οτι δεν θελω ουτε αποδειξη ,απλα να την παρω και να φυγω,η απαντηση ηταν ανοιγουμε στις 9.30 και γυρισε πλατη.
8.το καταλυμα μου αξιζε μονο για την τοποθεσια του η οποια με τα ποδια ηταν 7 λεπτα περιπου απο την βια βενετο και κανα τεταρτο απο την φοντανα ντι τρεβι.
9.ειναι αληθεια αυτο που λενε για το ιταλικο στυλ αλλα δεν ισχυει παντα... ηταν 2 ζευγαρια ιταλων εκ των οποιων η μια φορουσε το καζιο που φορουσα στο δημοτικο με τα κουμπακια για πραξεις αριθμητικης.
Καλα καλα λεγε εσυ και θα δεις τι εχεις ν' ακουσεις: ντροπη σου να μιλας ετσι για την "αιωνια".
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Σιγά παιδιά τον θαψατε τον άνθρωπο!!!!σουτ σουτ μην ξυπνήσει η Italitsa και τοτε δεν το ξεπλενει ολόκληρος ο Τίβερης!!!.....κακό παιδί!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το περιστατικο στο ταμειο των μουσειων του Βατικανου τα λεει ολα..τα υπολοιπα θα τα σχολιασω απο τριτη λογω διακοπων..για να βοηθηθει και κανα μελος για τη Ρωμη..
μονο κατι γρηγορο: ηθελα να ηξερα ποιος προτεινε εδω εσπρεσσο στη via Veneto,ποτο στο Harrys και στο Hard rock..τα εκπληκτικα panini του γερο Mc ξεχασε..
τα λεμε. Buona Domenica a tutti..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom