Ιταλία Ρώμη

dark knight

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
στο χαρντ ροκ δεν το προτεινε κανεις απο εδω,το προτεινω εγω.στο harrys το εχω διαβασει εδω και ελεγε συγκεκριμενα για μπυρα σε καλη τιμη,απο ιστοριες αλλων μελων.οσον αφορα εσπρεσσο στην βια βενετο παλι απο εδω το ειδα παλι σε ιστορια μελους και μαλιστα γυναικας.για διαφωτισε μας σχετικα με το περιστατικο?τι εννοεις?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
5.μην εμπιστευεστε παντα το booking για την καλυτερη τιμη.
Δεν εμπιστευόμαστε το booking και αυτοί που λένε ότι το εμπιστεύονται ή το ανακάλυψαν τώρα ή φοβούνται να κλείσουν από αλλού. Όταν υπάρχει το otel, το onhotels, το olotels κ.ά. καθώς και τα BRG των ξενοδοχείων, δεν έχει νόημα να κλείσεις στις φουσκωμένες τιμές του booking.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ηard Rock Cafe στη Ρώμη... μιλάμε για ιστορική στιγμή... επιπέδου tripakia, τότε με την ψαρόσουπα...

Φίλε μου, όπου έβλεπες tourist trap έπεφτες μέσα, με επιστέγασμα την μεγαλειώδη επιλογή σου , που με καμάρι μάλιστα προτείνεις, το Hard Rock... τι πίτσα με το μέτρο, τι καφέδες με βίζιτες στη Βία Βένετο, τι σάντουιτς στο Harris Bar, τι τρατορίες στην Τρέβι, βρε μπαγάσα καλά σου λέει ο Samion μόνο στο μπάρμπα Mac δεν πήγες...

Μετά απ' όλα αυτά μάλλον χάνεις το δίκιο σου και σε ορισμένα πράγματα που όντως έχεις δίκιο, βλέπε αεροδρόμιο...

Τέλος αυτά που έγραψες για το ταμείο στο Βατικανό και την κοπέλλα που δεν σε εξυπηρέτησε στο κατάστημα την Δευτέρα το πρωί, είναι ενδεικτικό για το πως σκέφτεται ένας αδαής Έλληνας τουρίστας στο εξωτερικό... όταν βρίσκεσαι σε μια ξένη χώρα πρέπει να σέβεσαι τους κανόνες της...

Υ.Γ. Το φόρουμ δεν είναι πανάκια το έχουμε ξαναπεί... εδώ γράφει όποιος θέλει και προτείνει ότι θέλει... είναι αστείο να νομίζει κανείς λοιπόν ότι όσα γράφονται εδώ μέσα είναι ευαγγέλιο... το έχω ξαναπεί... η εξυπνάδα είναι να διαβάζεις και να μπορείς να καταλάβεις με ποιανού τα χούγια ταιριάζεις στη διαμονή , στα αξιοθέατα στο φαγητό...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να 'μαι και εγώ!! Αφού πήρα τις αναπνοές μου νομίζω είμαι σε θέση πλέον να απαντήσω....

Αρνητικά

1) Για το αεροδρόμιο δε μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν ετυχε ποτε στην 24χρονη πορεία μου να ταξιδέψω από αυτό του Ελληνικού μπορεί και να εχεις δικιο, για το μετρό όμως ναι έχω άποψη και απλά ΄να επισημάνω ότι στη Ρώμη λειτουργεί από το 1955!! Εχει περάσει κόσμος και κοσμάκης από αυτό το μετρό, μέσα σ'αυτούς και κακος τουριστοκοσμος...

2) "Οι Ιταλοί σε βλέπουν χαλαρά σαν τουρίστα"... Γιατί τί ακριβώς είσαι όταν πας σε μια ξένη χώρα για λίγες μέρες;; Και βασικα έχω μια ερώτηση: οι Ελληνες βλέπουν διαφορετικά τους τουρίστες;; Μου έρχονται πολύ εύκολα στο μυαλό 3-4 περιστατικά που μου έχουν διηγηθεί καποιοι φίλοι Ιταλοί, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει και τόσο...Ομως δε μπορείς να γενικευεις τόσο πολύ, υπάρχουν άνθρωποι και ανθρωποι...Δεν είναι όλοι οι Ελληνες φιλόξενοι ξέρεις, οπως δεν είναι και ολοι οι Ιταλοί αφιλόξενοι...
Για το περιστατικό με την τρατορία στην Fontana di Trevi, μπορεί να ήταν ένα τυχαίο-ατυχές συμβαν, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να πετάξουν και αυτοί τα σκουπίδια τους, έτσι;; Δε μπαινω στη διαδικασια να σε ρωτησω για ποια τρατορια πρόκειται πάντως το ζευγαρι Ιταλών μάλλον δεν εκτιμά "εκλεπτυσμένο άρωμα των σκουπιδιών" απλά γνωρίζει ότι αφήνουμε ένα ποσοστό επί τοις εκατό της τελικής τιμής...

3) Με έχει καλύψει απόλυτα ο Traveller... Εκτος του ότι δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να μη δώσεις το χαρτονομισμα σου ανοιχτο απο την αρχη, εχεις και εσυ καλυτερο ελεγχο του τι δινεις και οτι μεσα στο 50ευρω δεν υπαρχει και κανενα 10ρικακι...οταν λες τυλιγμένο τί ακριβως εννοείς;; σαν μασουρακι ή απλά διπλωμένο στη μεση;; οχι οτι αλλάζει κατι βεβαια...

4) tourist trap...ενταξει υπαρχουν και θα υπαρχουν παντου και παντα αλλα και γι'αυτο υπαρχει το φορουμ, αν θελεις μπορεις να μας δωσεις το ονομα για να ξερουμε και οι υπολοιποι να το αποφυγουμε... Όταν λες για πέταμα, εννοείς ότι ήταν πιο χάλια από της Ελλάδας ή συγκριτικά με άλλες που έφαγες εκεί;;

5) Ενταξει εδώ δεν ξέρω τι να πω, το έχω ακούσει από όλους οπότε και το δέχομαι ως γεγονός αν και δε μου έχει συμβει ποτέ, ακόμη και εναν κυριούλη μεγάλο σε ηλικία που είχα ρωτησει όταν δε μιλούσα ακόμη την ιταλική ήξερε κάποια βασικά και μου εδωσε τις πληροφοριες που ηθελα... Επίσης όλοι όσοι γνωρίζω προσωπικά ξέρουν αγγλικά, αλλά ο αριθμος των γνωστων μου συγκριτικά με όλο το λαό είναι σαφώς απειροελάχιστος...Αλλά και πάλι προσωπικά τους καταλαβαινω κ ας με πειτε κολλημένη...μιλάνε την ομορφότερη γλώσσα του κόσμου για ποιο λόγο να μάθουν αγγλικά;;:bleh::bleh:

6) "Η πόλη είναι ψιλοβρώμικη"... Χμμ μαλιστα...τί ακριβώς εννοείς βρώμικη;; Πιο βρώμικη από Αθήνα ας πούμε;; Και για τί είδους βρωμιά μιλάς;; Για σκουπιδάκια τουριστών πεταμένα οπουδήποτε ή για μια γενικότερη βρωμιά που περιλαμβάνει και δυσαρεστες οσμές;; Δε μπορώ να σε παρακολουθήσω...Ισως να φταίει που έχω και έναμιση χρονο περιπου να πάω και ίσως έχουν αλλάξει καποια πραγματα...

7) Δλδ στην Ελλάδα (και οπουδηποτε αλλου) αν ένα μαγαζί ανοιγει κανονικά στις 8:30, θα ανοιξει 20 λεπτά νωρίτερα για σένα, για μένα,για τον οποιοδήποτε;; Αν υπάρχει τετοιο μαγαζί απλά πες μου που είναι γιατί και εμένα τα ωραρια τους δεν με πολυβολευουν, ειδικά το πρωί...Το να ζητάς να πάρεις κάτι χωρίς απόδειξη πάλι δε θέλω να το σχολιασω απλά έδειξες ότι είσαι Ελληνας, δεν είναι κακο αυτό...:haha:

8) Δε γνωρίζω πόσα χρήματα έδωσες, αν το έψαξες αρκετά και τί ζητούσες ακριβώς από το κατάλυμα που έκλεισες, εσύ μπορείς να τα ξεχωρισεις καλυτερα αυτα μεταξύ τους..Βαλτα κατω και μετρα τα λοιπον, αν εξακολουθεις να πιστευεις οτι σε ριξανε δεν εχεις παρα να γραψεις τα αρνητικά που παρατηρησες στην αξιολογηση που σου εχει σταλει ή θα σου σταλεί να κάνεις...

9) Ιταλικό στυλ...Ολοι ξερουμε ότι υπάρχει και εσύ απ'οτι φαίνεται το δέχεσαι...Οτι υπάρχουν και εξαιρεσεις στους κανονες και αυτό το γνωρίζουμε όλοι...Επισης δε σχολιαζω οτι ησουν για φαγητο με την κοπελα σου και κοιτουσες το ρολόι κάποιας άλλης αλλά αφού έκανες τον κόπο και ασχολήθηκες με το ρολόι (για να μας το αναφερεις εδώ θεωρώ ότι ασχολήθηκες, συγγνώμη αν πρόκειται για εσφαλμενο συμπερασμα) γιατί δεν ασχολήθηκες λίγο παραπάνω;; Ας πούμε έχεις αποκλείσει το γεγονός ότι η κοπέλα μπορεί να ήταν πολύ συναισθηματικά δεμένη με αυτό το ρολόι για τον οποιοδήποτε δικό της λόγο;;

Θετικά

1) Οταν λες κινητό μνημείο, αλλάζει συχνά τοποθεσία η Ρώμη;; Αστειευομαι, προφανως στην βιασυνη σου διαλεξες λαθος λέξη, σε όλους μας εχει συμβεί αυτό....

2) Μπράβο σου που ακολουθησες καποια απο τις συμβουλες του φορουμ...

3)Έπίσης μπράβο σου, όσο για το ακριβό μην ξεχνάς ότι είσαι στη Ρώμη..

4)Χμμ βλεπω ότι εχεις παει κατευθειαν στο 5..Σε ακολουθώ λοιπόν!!

5) Harrys pub, δεν εχει τυχει να παω, δεν γνωρίζω κάτι για την πελατεία του, οπότε δεν εκφερω γνωμη...

6) Δε θέλω να σε πληγώσω αλλά και στη Ρώμη υπάρχει κόσμος που ξενυχτάει απλά δεν πήγες μαλλον στα καταλληλα μερη...Οτι η κουζινα λειτουργει καποιες συγκεκριμενες ωρες ειναι γνωστο και αν οχι οταν πηγαινουμε σε μια αλλη χωρα δεν εχουμε ως μπουσουλα στα παντα την Ελλαδα γιατί κινδυνευουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση να μεινουμε νηστικοι.. Τωρα τί να σου πω αν το καλυτερο σου φαγητο στη Ρωμη το εφαγες στo Hard Rock μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά...

7) "Το Τερμινι θυμιζε Ομονοια"...Χμμμ μάλλον έχω πολύ καιρό να πάω τελικά... Ή εσύ έχεις πολύ καιρό να πας στην Ομονοια... Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά...

8) Οχι απαραιτητα υψηλες τιμές και όχι σε όλα...Δε θα ξεχάσω ποτέ το αγαπημενο μου παλτο, μολις 100 ευρουλακια από Via Condotti...

9) Το Bartolucci εννοείς;; Όντως πολυ όμορφο μαγαζί...δεν έχει απαραίτητα ακριβά πράγματα αλλά όπως και να ΄χει είναι τεχνη και στην τιμη εμπεριέχεται και χειρωνακτικη εργασια...;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ηard Rock Cafe στη Ρώμη... μιλάμε για ιστορική στιγμή... επιπέδου tripakia, τότε με την ψαρόσουπα...

Φίλε μου, όπου έβλεπες tourist trap έπεφτες μέσα, με επιστέγασμα την μεγαλειώδη επιλογή σου , που με καμάρι μάλιστα προτείνεις, το Hard Rock... τι πίτσα με το μέτρο, τι καφέδες με βίζιτες στη Βία Βένετο, τι σάντουιτς στο Harris Bar, τι τρατορίες στην Τρέβι, βρε μπαγάσα καλά σου λέει ο Samion μόνο στο μπάρμπα Mac δεν πήγες...

Μετά απ' όλα αυτά μάλλον χάνεις το δίκιο σου και σε ορισμένα πράγματα που όντως έχεις δίκιο, βλέπε αεροδρόμιο...

Τέλος αυτά που έγραψες για το ταμείο στο Βατικανό και την κοπέλλα που δεν σε εξυπηρέτησε στο κατάστημα την Δευτέρα το πρωί, είναι ενδεικτικό για το πως σκέφτεται ένας αδαής Έλληνας τουρίστας στο εξωτερικό... όταν βρίσκεσαι σε μια ξένη χώρα πρέπει να σέβεσαι τους κανόνες της...

Υ.Γ. Το φόρουμ δεν είναι πανάκια το έχουμε ξαναπεί... εδώ γράφει όποιος θέλει και προτείνει ότι θέλει... είναι αστείο να νομίζει κανείς λοιπόν ότι όσα γράφονται εδώ μέσα είναι ευαγγέλιο... το έχω ξαναπεί... η εξυπνάδα είναι να διαβάζεις και να μπορείς να καταλάβεις με ποιανού τα χούγια ταιριάζεις στη διαμονή , στα αξιοθέατα στο φαγητό...
Αφηνω στην μπαντα τα περι ψαροσουπας για να μην γινει το τοπικ κ@λος. Επισης δεν θα δωσω βαση στο δικαιωμα του καθενος να σχηματιζει την οποιαδηποτε αποψη για το προορισμο που ταξιδεψε (πραγμα που πολλοι δεν καλοβλεπουν).

Τα μαγαζια που πηγε ο φιλος οντως μπορει να ηταν tourist traps. Ομως ενας τουριστας θα κινηθει στο κεντρο, στα αξιοθεατα και θα παει σε μαγαζια που βρισκονται σε αυτες τις περιοχες. Αν δεν υπαρχουν λοιπον καλα μαγαζια στα τουριστικα μερη της Ρωμης, ειναι δικο της προβλημα. Ο τουριστας που αναζητα να φαει κατι για να χορτασει δεν ειναι υποχρεωμενος ουτε να εχει κανει ερευνα ουτε να ψαχνει εκεινη την ωρα που θα φαει καλα.
Δεν ξερω για σας αλλα εγω θεωρω πως καλο φαγητο εχει ενα μερος που σε 8-9 στα 10 μαγαζια (ανεξαρτητως τιμων) τρως καλα. Οχι σε 1-2 στα 10 οπως συμβαινει στη Ρωμη.

Το οτι η Ρωμη δεν εχει καλο φαγητο φαινεται κι απο τις προτασεις που δινετε κατα καιρους για διαφορα εστιατορια. Γραφετε: το ταδε εστιατοριο στην ταδε διευθυνση. Αν η Ρωμη (ή εστω καποιες περιοχες της) ειχε καλο φαγητο θα επρεπε να γραφετε: Στο ταδε μερος ή στον ταδε δρομο οπου και να φας θα μεινεις ευχαριστημενος, εκτος απο το ταδε μαγαζι που δεν ειναι καλο.
Εμμεσα λοιπον παραδεχεστε (χωρις να το καταλαβαινετε) πως η "αιωνια" απο φαγητο δεν τα παει και τοσο καλα.

Τα περι Βατικανου και ταμειου και το ποιος θα επρεπε να σεβεται ποιον δεν τα καταλαβα. Εχουν μετατρεψει το Βατικανο σε ενα τουριστικο και εμπορικο αξιοθεατο. Αποσκοπουν κερδη απ' αυτο. Ως καλοι επιχειρηματιες θα επρεπε να ειναι εκεινοι πρωτιστως που σεβονται τους πελατους τους. Ο μοναδικος λογος που δεν το κανουν ειναι η σιγουρη πελατεια που εχουν...

Με το ΥΓ σου συμφωνω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
6) "Η πόλη είναι ψιλοβρώμικη"... Χμμ μαλιστα...τί ακριβώς εννοείς βρώμικη;; Πιο βρώμικη από Αθήνα ας πούμε;; Και για τί είδους βρωμιά μιλάς;; Για σκουπιδάκια τουριστών πεταμένα οπουδήποτε ή για μια γενικότερη βρωμιά που περιλαμβάνει και δυσαρεστες οσμές;; Δε μπορώ να σε παρακολουθήσω...Ισως να φταίει που έχω και έναμιση χρονο περιπου να πάω και ίσως έχουν αλλάξει καποια πραγματα...
Όταν λέει βρώμικη προφανώς και εννοεί βρώμικη με τον ετυμολογική της ερμηνεία. Δηλαδή όποια πόλη είναι λιγότερο βρώμικη απ' την Αθήνα είναι αυτομάτως καθαρή; Ο άνθρωπος έγραψε τις εμπειρίες του, δεν απαντάει σε γκάλοπ να κάνει συγκρίσεις και κατηγοριοποιήσεις.

Όσο για το εστιατόριο, δε σημαίνει ότι επειδή εσύ που επισκέφτηκες τη Ρώμη πριν ενάμιση χρόνο και έφαγες σε 5-10 εστιατόρια και τα βρήκες πεντακάθαρα, αυτό αποκλείει το γεγονός το εντέκατο εστιατόριο που έφαγε ο χριστιανός να ήταν βρώμικο και το ίδιο να ισχύει για πολλά ακόμα εστιατόρια. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί η δική σου γνώμη να έχει περισσότερη βαρύτητα από κάποιου άλλου που επισκέφτηκε πρόσφατα την ίδια πόλη.
 

dark knight

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
τις εντυπωσεις μου για αυτο τις γραφω για να μοιραστω την εμπειρια μου για να παρουν μια γευση μερικοι απο τους υποψηφιους επισκεπτες αυτης της πολης.το χαρντ ροκ το προτεινω απο την αποψη οτι εφαγα κατι της προκοπης γιατι στο χρονο που εμεινα στη ρωμη ,δεν εφαγα κατι αξιολογο.οσον αφορα την πιτσα με το μετρο οταν φτανει καποιος 10 το βραδυ στη ρωμη κουρασμενος(απο τη δουλεια και το αγχος της πρετοιμασιας του ταξιδιου) κανει μια πρωτη βολτα εξω και τρωει προχειρο ,οπως στην περιπτωση μου πιτσα με το μετρο.οσον αφορα το περιστατικο εχω μαθει στη ζωη μου να κρινω χωρις παρωπιδες.η συμπεριφορα μου ηταν απολυτως αναμενομενη και ο λογος που δεν εγινε φασαρια ηταν οτι συνοδευα την κοπελα μου.μετα απο 90 λεπτα αναμονης για ενα μονο ταμειο σε μια απο τις μεγαλυτερες ευρωπαικες πρωτευουσες,σε ενα απο τα πιο φημισμενα μνημεια παγκοσμιως ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο απο αποψης οργανωσης.στη συνεχεια αφου του ειπα καλημερα χαμογελοντας χωρις να μου απαντησει, με βαρυ υφος μου πεταει πισω το χαρτονομισμα των 20 ευρω και χωρις να γνωριζει αγγλικα με βλοσυρο πλεον υφος μου ελεγε ξετυλιξε το,με συνεπεια να καθυστερει ακομα περισσοτερο την ουρα,απο το να το ειχε ξετυλιξει κατευθειαν.εχω μαθει να κρινω τους ανθρωπους χωρις παρωπιδες,χωρις στερεοτυπα(οι ιταλοι εχουν πολιτισμο εχουν και παιδεια) και χωρις ξενομανια(οι ξενοι ειναι καλυτεροι).προφανως ο ταμιας ηταν ακαταλληλος για την θεση αυτη:
1.δεν ηξερε αγγλικα (πραγμα προαπαιτουμενο)
2.ηταν αγενης
3.δεν ηξερε την δουλεια του
4.δεν του αρεσε η δουλεια του
5.βαριοταν να κανει την δουλεια του
δεν ειμαι αναγκασμενος να δεχτω καμια απο τις παραπανω δικαιολογιες για την συμπεριφοιρα του απο την στιγμη που ειμαι ευγενικος και πληρωνεται απο εμενα. ειμαι και εγω εργαζομενος εχοντας δικη μου επιχειρηση και παραλληλα εργαζομενος και ως συνεργατης σε αλλη,δεν εχω δειξει ποτε τετοια συμπεριφορα σε κανενα πελατη.οπως εγω σεβομαι τους κανονες τους και περιμενω 90 λεπτα ορθιος που με απλα αλλο ενα ταμειο θα περιμενα τον μισο χρονο και δεν διαμαρτυρηθηκα αλλο τοσο οφειλουν και αυτοι να συμπεριφερθουν αναλογα σε ενα επισκεπτη που εχει ερθει απο μακρια να θαυμασει τον πολιτισμο τους και να τονωσει την οικονομια τους,λιγη ευγενεια ειναι το ελαχιστο και πρεπει να καταλαβουν οτι εκεινη την ωρα εκπροσωπουν σε ενα μικρο ποσοστο την χωρα τους .οπως ακριβως θα κρινω ενα εππαγγελματια Ελληνα,τουρκο,αιγυπτιο κτλ ετσι θα κρινω και τον Γαλλο,αγγλο κτλ.εχω δωσει συγχαρητηρια σε πολλους Ελληνες επαγγελματιες οπως και εχω τσακωθει.οσον αφορα το δευτερο περιστατικο ηταν μια απο τα ιδια.βαριεμαι να εξηγω παλι τα ιδια,παρακαλας καποιον πολυ ευγενικα να σε εξυπηρετησει γιατι θα χασεις την πτηση και σου απανταει μονολεκτικα γυριζοντας σου την πλατη.πιο πανω γραφω οτι ειναι το ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ και δεχομαι κριτικη με υπεροπτικο και αλλαζωνικο υφος για τις επιλογες μου και συστασεις για την συμπεριφορα μου.δεν εκανα σε κανεναν συστασεις και ουτε χρειαζομαι απο κανενα συστασεις.αν δεν ειναι οροθολογικα σωστη η συμπεριφορα μου για εσας δεν πειραζει,χαλαρωστε.και η δικη σας να κανετε τα στραβα ματια στα κακως κειμενα φοβουμενοι να τους τα πειτε κατα προσωπο παλι λαθος ειναι για μενα.οποτε το αδαης κρατα το για τον εαυτο σου.οχι γιατι ειμαι εμπειρος.απλα επειδη δεν ανεχομαι ατομα που δεν με γνωριζουν να μου προσαπτουν ετσι ευκολα χαρακτηρισμους κρυμενοι πισω απο ενα πληκτρολογιο,υποδυομενοι τους γκουρου των ταξιδιων και αντι να μοιραζονται τις γνωσεις τους τις εκθετουν με γλαφυρο τροπο στους λιγοτερο εμπειρους προς δημιουργια εντυπωσεων και εκτιμησης εντος του φορουμ.ειμαι μελος και εγω σε αλλα φορουμ και σε μερικα απο αυτα ειμαι γνωστης των θεματων αλλα δεν αντιμετωπιζω κανενα νεο μελος με υφος του τυπου<τι μας λες τωρα? χαχαχα>.οποτε χαλαρωστε λιγο.
 

dark knight

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
εννοω οτι η αγενεια,η χλευη και οι βωμολοχιες που σκορπισες ειναι αρκετες.
σου εχω απαντησει ηδη πιο πανω,κανε ενα κοπο και διαβασε και θα καταλαβεις οτι η συμπεριφορα μου ηταν αποτελεσμα δικης τους κακης συμπεριφορας.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Δεν ξερω για σας αλλα εγω θεωρω πως καλο φαγητο εχει ενα μερος που σε 8-9 στα 10 μαγαζια (ανεξαρτητως τιμων) τρως καλα. Οχι σε 1-2 στα 10 οπως συμβαινει στη Ρωμη.
Σωστός. Για το Βορρά δε της Ιταλίας ίσως ισχύει ακόμα περισσότερο. (Νότο δεν έχω πάει, δεν ξέρω.) Στην Ιταλία αν πας προετοιμασμένος τρως θαυμάσια, αν όμως διαπράξεις το ολέθριο σφάλμα να πας "αδιάβαστος", αμελής και αμέριμνος πρόκειται να φας τρελή σαβούρα. Παίζει να είναι και η χώρα ( από τις μεγάλες τουλάχιστον), για την οποία απαιτείται η εκτενέστερη γαστρονομική έρευνα πριν την επισκεφθείς.
Ε, όσο για τη φιλοξενία τους, όπως και να το κάνουμε φίλοι Ιταλόφιλοι, δεν είναι και το πιο δυνατό σημείο τους. Δεν τους λες και...Ιάπωνες!!Ιδίως οι Μιλανέζοι, οι οποίοι έχουν αυτό το ξυνισμένο, αλαζονικό στυλ " Εμείς Γερμανοί έπρεπε να έχουμε γεννηθεί, γιατί η μοίρα η κακιά μας έστειλε σ΄αυτή τη χώρα μαζί με τους Τυνήσιους του...Νότου;"
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
elefinor said:
Σωστός. Για το Βορρά δε της Ιταλίας ίσως ισχύει ακόμα περισσότερο. (Νότο δεν έχω πάει, δεν ξέρω.) Στην Ιταλία αν πας προετοιμασμένος τρως θαυμάσια, αν όμως διαπράξεις το ολέθριο σφάλμα να πας "αδιάβαστος", αμελής και αμέριμνος πρόκειται να φας τρελή σαβούρα. Παίζει να είναι και η χώρα ( από τις μεγάλες τουλάχιστον), για την οποία απαιτείται η εκτενέστερη γαστρονομική έρευνα πριν την επισκεφθείς.
Ε, όσο για τη φιλοξενία τους, όπως και να το κάνουμε φίλοι Ιταλόφιλοι, δεν είναι και το πιο δυνατό σημείο τους. Δεν τους λες και...Ιάπωνες!!Ιδίως οι Μιλανέζοι, οι οποίοι έχουν αυτό το ξυνισμένο, αλαζονικό στυλ " Εμείς Γερμανοί έπρεπε να έχουμε γεννηθεί, γιατί η μοίρα η κακιά μας έστειλε σ΄αυτή τη χώρα μαζί με τους Τυνήσιους του...Νότου;"
Αχχχχ!!!!πολυ γέλασα!!πραγματικα το μεγαλύτερο ποσοστό των Βόρειων Ιταλών που περιφέρονται ντυμένοι οοοοοολοι το ίδιο και περιφέρονται με ύφος 100 καρδιναλίων ,ξινυσμένοι από τον παλιόκαιρο και την υγρασία,αναρωτιούνται πως είναι δυνατόν αυτοί οι ανώτεροι να είναι ομοεθνείς με τους Νότιους που μόνο για μετανάστες στη Γερμανία τους έχουν ικανούς!
Στη Ρώμη πιστεύω ο κόσμος είναι μακράς πιο φιλόξενος και ζεστός....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom