Ιταλία Ρώμη

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Λοιπόν το θέμα δεν είναι όντως ούτε η κουζίνα, ούτε η σωστή χρήση της ιταλικής, ούτε οι Βόρειοι και Νότιοι της γείτονος. Ούτως ή άλλως εδώ είναι ταξιδιωτική ιστορία και κακώς έχει γεμίσει τόσα σχόλια.
Παρακαλώ όποιος έχει κάτι να προσθέσει σε σχέση με τη Ρώμη που μπορεί να φανεί χρήσιμο να το κάνει, ακόμα καλύτερα στην αντίστοιχη ενότητα της Αναζήτησης πληροφοριών.
Για τα λοιπά υπάρχει το γκρουπ των Ιταλόφιλων και το war.

Συνεχίστε ΜΟΝΟ on topic.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτα απόλα θεωρώ ιδιαίτερα χρήσιμα τα όσα γράφονται σε αυτό το topic για την γείτονα χώρα. Σε καμιά περίπτωση λοιπόν δεν αποτελούν μέρος ενός travel war μια που οι συμφορμήτες μπορούν να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν έχουν σχέση με το αρχικό θέμα γιαυτό και θα πρότεινα στους mods να το ξεχωρίσουν αλλά σε καμιά περίπτωση να μην το βάλουν στο social.

Πάμε στα ρέστα λοιπόν...

Καλή και νόστιμη η ιταλική κουζίνα, αλλά ούτε η κορυφαία της Ευρώπης είναι ούτε τόσο σπουδαία όσο την παρουσιάζει το εξαιρετικά δραστήριο κι επιτυχημένο ιταλικό marketing. Μόνο και μόνο αν σκεφθεί κάποιος οτι ένα βασικότατο συστατικό της κουζίνας τους, το ελαιόλαδο, είναι αναμεμιγμένο με μεγάλες ποσότητες έξτρα παρθένου ελληνικού ελαιόλαδου, καταλαβαίνει τη "φούσκα" της πτωχότατης ιταλικής κουζίνας. Την επόμενη φορά, λοιπόν, που θα απολαμβάνετε ένα υπέροχο , ακριβό ιταλικό πιάτο, τουλάχιστον θυμηθείτε να ευχαριστήσετε νοερά και τον ελαιοπαραγωγό της Λακωνίας, της Στυλίδας ή της Δυτ.Κρήτης, για το λαδάκι που νοστιμεύει τόσο το φαγητό σας.

Αγαπητέ elefinor κάπου έχεις μπερδέψει τα πράγματα... Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ την Ιταλική κουζίνα σαν την καλύτερη της Ευρώπης... η Γαλλική είναι η κορυφαία αλλά αμέσως μετά ακολουθεί η Ιταλική, όπως δηλώνουν βέβαια τα εκατομμύρια των Ιταλικών εστιατορίων ανα την υφήλιο... η ποιότητα και η ποικιλία των Ιταλικών εδεσμάτων είναι πέραν πάσης κριτικής... το επιχείρημα σου περί Ιταλικού λαδιού πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Είναι γεγονός ότι οι Ιταλοί κάνουν εισαγωγή Ελληνικού λαδιού, όχι βέβαια γιατί το δικό τους είναι κακής ποιότητας αλλά γιατί απλά είναι τόσο αυξημένη η ζήτηση που η δική τους παραγωγή απλά δεν επαρκεί... Μην μπερδεύεσαι λοιπόν... όσο καλό είναι το Ελληνικό λάδι, άλλο τόσο καλό είναι και το Ιταλικό...


Επίσης, την κουζίνα μιας χώρας δεν την κρίνεις αν πας στοχευμένα σε κάποιο μαγαζί επι τούτου, αλλά μόνο αν μπεις τυχαία σε οποιοδήποτε μαγαζί βρεις μπροστά σου, όταν πεινάς. Ε, τότε η διαφορά μεταξύ Αθήνας-Ρώμης ( δεν μπάινω καν στον κόπο να αναφέρω τη Θεσσαλονίκη) είναι συντριπτική υπέρ της Αθήνας.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... εννοείς στα σοβαρά ότι στην Αθήνα τρως καλύτερα από την Ρώμη? Σοβαρέψου... η ποικιλομορφία της Ελληνικής κουζίνας είναι ιδιαίτερα πτωχή και δυστυχώς στις συνηθισμένες ταβέρνες κακομαγειρεμένη... γνωρίζω,όσο καλά μπορώ την "αγορά" φαγητού της Αθήνας και σε πληροφορώ ότι ΠΟΤΕ δεν ρισκάρω να πάω να φάω κάπου χωρίς συστάσεις... μετριότητα , ακρίβεια και τσαπατσουλιά είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της Αθηναϊκής γαστριμαργικής σκηνής... η σύγκριση και μόνο λοιπόν μεταξύ των δύο πόλεων και κατεπέκταση των δύο χωρών στο θέμα εστίασης αποτελεί ύβρη...

Υ.Γ. Φίλε Traveller, επειδή κι εγώ είμαι τερψιλαρύγγιος ( ε,ρε, πάλι διδάσκω...) τύπος, μελετώ πολύ πριν αποφασίσω που θα ρίξω τις μάσες μου, πολύ περισσότερο όταν είμαι στο εξωτερικό. Ο μέσος επισκέπτης-τουρίστας, όμως, δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Έχει το δικαίωμα να απολαύσει αν μη τι άλλο ένα αξιοπρεπές γεύμα σε μια προσιτή τιμή, σε όποιο εσταιατόριο κι αν επιλέξει. Στη Γερμανία , π.χ. , αυτό το πετυχαίνεις σχεδόν πάντα. Στην Ιταλία όχι τόσο συχνά. Απλά είναι τα πράγματα.
Ο τουρίστας που θέλει να φάει καλά αγαπητέ οφείλει και παραοφείλει να ψάξει που θα φάει... εγώ σχεδόν πάντα, από πριν γνωρίζω που ακριβώς θα φάω... είναι αδύνατον να πας να φας στα τυφλά και να έχεις απαίτηση να φας τέλεια... αυτό συμβαίνει παντού στον κόσμο, από την χώρα μας μέχρι τα βάθη της Ασίας... τώρα αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, θα φας όπου βρεις με αποτέλεσμα οι πιθανότητες να κακοφάς να είναι αυξυμένες ...

Α και για την Γερμανία που ανέφερες... στην Γερμανία δεν πετυχαίνεις απολύτως τίποτε... η γύμνια της Γερμανικής κουζίνας είναι τέτοια που εξαντλείται στο διήμερο... από εκεί και μετά είναι εντελώς βαρετή και προβλέψιμη... εκτός αν τα γευστικά σου γούστα περιορίζονται στο κότσι και τα λουκάνικα...
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Και για να τελειωνουμε, η Ρωμη οντως ειναι μια μεγαλη tourist trap που ζει και βασιλευει εξαιτιας του Βατικανου και τις ορδες των θρησκοληπτων καθολικων που το επισκεπτονται. Αν δεν υπηρχε το Βατικανο δεν θα ειχε ουτε το 1/10 των τουριστων που εχει κι αυτο εξαιτιας της αιγλης του παρελθοντος.
Αν και σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο για τον θρησκευτικό τουρισμό, που σίγουρα είναι μεγάλο % του συνολικού της Ρώμης, δε βλέπω γιατί αυτό είναι αναγκαστικά κακό και νομίζω πως το να πιστεύεις ότι όλοι οι καθολικοί επισκέπτες της είναι θρησκόληπτοι είναι λίγο ισοπεδωτικό. Αφήνω ότι η Ιταλία όλη ήταν απαραίτητος σταθμός στα grand tour των ανώτερων τάξεων άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, με πρώτη και καλύτερη την προτεσταντική Αγγλία, από την εποχή του διαφωτισμού:

In essence the Grand Tour was neither a scholar's pilgrimage nor a religious one,[2] though a pleasurable stay in Venice and a cautious residence in Rome were essential. Catholic Grand Tourists followed the same routes as Protestant Whigs
Το ότι βρήκες την πόλη σχετικά βρώμικη και τους κατοίκους της σχετικά αγενείς δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση μετά από 9 χρόνια που έζησα εκεί. Είναι καλοί αλλά στην κοσμάρα τους και πιστεύουν ότι είναι στο κέντρο του κόσμου. Τα μέρη που επέλεξες να πας νομίζω δεν ήταν καλές επιλογές, αλλά και το να εκνευρίζεσαι ιδιαίτερα για χαζομάρες που μπορεί να συμβούν οπουδήποτε δεν αξίζει.

Βασικά η απορία μου εμένα είναι μία: το θυμάμαι ότι δε λέγαμε ποτέ πόσες μπάλες παγωτό θέλαμε, μόνο γεύσεις, αλλά είναι δυνατό να μην μπορώ να θυμηθώ πώς το ζητούσαμε? Θυμάμαι μόνο ότι μας ρωτούσαν πάντα αν θέλαμε μαζί panna ή όχι.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Φίλε Traveller, σέβομαι απόλυτα τις απόψεις σου. Δεν σου κρύβω μάλιστα ( γιατί αρκετά ελαττώματα έχω, αλλά κομπλεξικός δεν είμαι) οτι έχω ακολουθήσει αρκετές προτάσεις σου για μάσα στο εξωτερικό κι έφαγα καλά. Σ΄ευχαριστώ, λοιπόν, με την ευκαιρία του παρόντος ενδιαφέροντος ( ελπίζω) διαλόγου.
Απο εκεί και πέρα, όλοι καταλαβαίνουμε οτι το φαγητό και η αίσθηση των γεύσεων είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Μπορεί εσύ π.χ. να προτιμάς τη γαλλική κουζίνα, άλλος την ιταλική και κάποιος τρίτος την ιαπωνική και να είστε και οι τρεις εξαιρετικά καλοφαγάδες. Μπορεί και οι τρεις πάλι να προτιμάτε τις ίδιες κουζίνες αντιστοίχως και να είστε σαβουροφάγοι. Κάθε κουζίνα έχει τα συν και τα πλην της. Θεσπέσια εδέσματα και γαστρονομικές αθλιότητες, που δεν μπορείς όχι να τις φας, αλλά ούτε να τις πλησιάσεις. ( Κλασσικό παράδειγμα -για τα δικά μου γούστα- η ιαπωνική. Τρομερά φαγητά πράγματι. Αλλά και με τις 2 έννοιες της λέξης " τρομερά". Εξαρτάται τι θα σου κάτσει, παίζεις Τζόκερ.)
Τέλος, διαφωνώ με την άποψη σου για την ελληνική κουζίνα. Διαθέτει τεράστια ποικιλία,ιδίως αν αναλογιστείς το μικρό μέγεθος της χώρας και εξαιρετική ποιότητα πρώτων υλών, ιδίως σε λαχανικά -φρούτα,όσπρια , ψάρια και θαλασσινά. Eπειδή γνωρίζεις Ιστορία να στο πω αλλιώς. Πολύ απλά, δεν μπορεί η ελληνική, που είναι απευθείας απόγονος της βυζαντινής κουζίνας, να θεωρείται πτωχή. Όποιος μελετήσει το διαιτολόγιο των Βυζαντινών, κυριολεκτικά θα νιώσει φοβερή έκπληξη ( θετικότατη) διαπιστώνοντας τον πλούτο και την ποικιλία της κουζίνας της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Έχοντας λοιπόν ως δεδομένη τη βυζαντινή βάση της κουζίνας μας και προσθέτοντας τις μεταγενέστερες δυτικές επιρροές,οδηγούμαι στο συμπέρασμα , το οποίο καθημερινά επιβεβαιώνουν οι γευστικοί μου κάλυκες οτι η κουζίνα μας είναι χαλαρά μέσα στις 3 καλύτερες της Ευρώπης .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Clemence said:
Ναι, ok, αλλά αυτό τι ποσότητα σήμαινε? Την ίδια πάντα?
ε ναι σχεδον. υπαρχει piccola,media,grande. που αντιστοιχουν σε 1,2,3 μπαλες αντιστοιχα. μιλαω για κανονικες gelaterie.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν και σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο για τον θρησκευτικό τουρισμό, που σίγουρα είναι μεγάλο % του συνολικού της Ρώμης, δε βλέπω γιατί αυτό είναι αναγκαστικά κακό και νομίζω πως το να πιστεύεις ότι όλοι οι καθολικοί επισκέπτες της είναι θρησκόληπτοι είναι λίγο ισοπεδωτικό. Αφήνω ότι η Ιταλία όλη ήταν απαραίτητος σταθμός στα grand tour των ανώτερων τάξεων άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, με πρώτη και καλύτερη την προτεσταντική Αγγλία, από την εποχή του διαφωτισμού:
Δεν ειπα πουθενα πως ολοι οι καθολικοι ειναι θρησκοληπτοι. Μαλλον κατι λαθος καταλαβες...


Το ότι βρήκες την πόλη σχετικά βρώμικη και τους κατοίκους της σχετικά αγενείς δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση μετά από 9 χρόνια που έζησα εκεί. Είναι καλοί αλλά στην κοσμάρα τους και πιστεύουν ότι είναι στο κέντρο του κόσμου. Τα μέρη που επέλεξες να πας νομίζω δεν ήταν καλές επιλογές, αλλά και το να εκνευρίζεσαι ιδιαίτερα για χαζομάρες που μπορεί να συμβούν οπουδήποτε δεν αξίζει.
Αν μιλας σε μενα δεν εκνευριζομαι. Κι οτι λεω εδω και εξω (σορρυ Traveller) ειναι μεν προσωπικη μου αποψη αλλα με καλαμπουριστικη διαθεση. Αλλωστε απο μαζοχιστικο συνδρομο μαλλον απολαμβανω περισσοτερο τα ταξιδια που δεν ερχονται ολα οπως θα ηθελα.

Υπαρχουν τοσα αλλα πραγματα που με εκνευριζουν στην ελληνικη καθημερινοτητα που αυτα της Ρωμης ειναι παλια ξινα σταφυλια...
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Και για να τελειωνουμε, η Ρωμη οντως ειναι μια μεγαλη tourist trap που ζει και βασιλευει εξαιτιας του Βατικανου και τις ορδες των θρησκοληπτων καθολικων που το επισκεπτονται. Αν δεν υπηρχε το Βατικανο δεν θα ειχε ουτε το 1/10 των τουριστων που εχει κι αυτο εξαιτιας της αιγλης του παρελθοντος.
Δεν ειπα πουθενα πως ολοι οι καθολικοι ειναι θρησκοληπτοι. Μαλλον κατι λαθος καταλαβες...
Από αυτό που έγραψες για τις ορδές αυτό κατάλαβα. Αυτό που γράφεις δεν είναι αυτό που έγραψα ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Από αυτό που έγραψες για τις ορδές αυτό κατάλαβα. Αυτό που γράφεις δεν είναι αυτό που έγραψα ;)
Επειδη υπαρχουν ορδες θρησκοληπτων καθολικων δεν συνεπαγεται πως δεν υπαρχουν καθολικοι μη θρησκοληπτοι. Αρα απο που κι οσπου πιστευω πως ολοι οι καθολικοι ειναι θρησκοληπτοι. Που εγραψα κατι τετοιο;

ΥΓ Χαχαχα εχετε μεγαλη πλακα οι ιταλοφιλοι... και μ' αρεσει τρελα να σας πειραζω! Αν και αυτη μου η μανια μου στερησε τη χαρα να πειραζω τον πιο "αρρωστημενο" ιταλοφιλο του φορουμ, που το πηρε πολυ πατριωτικα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
tripakias said:
Αν και αυτη μου η μανια μου στερησε τη χαρα να πειραζω τον πιο "αρρωστημενο" ιταλοφιλο του φορουμ, που το πηρε πολυ πατριωτικα.
καποιο λαθος εχεις αγαπητε..εγω το διασκεδαζω οπως το διασκεδαζα παντα..αλλοι το παιρνουν πατριωτικα και συγχεουν το φορουμ με την πραγματικη ζωη, οπως φαινεται απο τα πμ που παιρνω κι απο τους "φιλους" που εχασα στο facebook...και με αφησαν απαρηγορητο...αχαχααχαχ...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.932
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Samion said:
καποιο λαθος εχεις αγαπητε..εγω το διασκεδαζω οπως το διασκεδαζα παντα..αλλοι το παιρνουν πατριωτικα και συγχεουν το φορουμ με την πραγματικη ζωη, οπως φαινεται απο τα πμ που παιρνω κι απο τους "φιλους" που εχασα στο facebook...και με αφησαν απαρηγορητο...αχαχααχαχ...
Βρε Samion έπαθες τέτοια νήλα;;;;!!!!!πω πω πω!!!πως σε νοιώθω!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom