Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Σε γενικες γραμμες δεν μου αρεσει η Χαλκιδικη.
Οκ, εχει καποιες καλες παραλιες και θαλασσα αλλα οχι οτι δεν βρισκεις ανάλογες ή καλύτερες.
Διακοπές δεν θα πήγαινα, κυρίως λόγω υποδομών.
Είπα να κάνω μια παραχώρηση φέτος, με βαριά καρδιά για να κάνω το χατήρι άλλων, και να πάω ένα τριήμερο του Αυγούστου μιας και ήμασταν στην πόλη.
Προσωπικά αρνούμαι να δώσω 80 και 100 ευρώ για ένα δωμάτιο της κακιάς ώρας, κακοδιατηρημένο και βρόμικο όταν με τα ίδια έκλεισα υπέροχο ξενοδοχείο στη Ρόδο, για να μη βγω εκτός ελλάδος, σε καλή παραλία και τοποθεσία, με ο,τι υποδομές θέλεις μέσα. Κι αυτό αν θέλουν στο δίνουν οι κύριοι ντόπιοι, μπορεί να βρεθεί κάποιος που θελει να μεινει περισσοτερες μέρες και να στο ακυρώσει.

Τι να πρωτοσχολιάσω; Το ανεκδιήγητο φαινόμενο με τις κρατήσεις σε ξαπλώστρα, αν και τωρα οδευει προς εξαφάνιση; Τα μπιτς μπαρ που εισαι πάνω στον άλλον;
Αν αποφασίσεις να περάσεις ένα 3ωρο στο αυτοκίνητο, φτάνεις σε καλύτερα σημεία βέβαια. Αλλά εγώ αν είναι έτσι προτιμώ να πάω στο Πήλιο πχ.

Δεν την κατανοώ αυτή τη μανία με τη Χαλκιδική, όπως και κάποιους φίλους μου που ξεκινούν Σάββατο βράδυ για να βγουν στα κλαμπ της Καλλιθέας...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Επειδή αναφερθήκατε στη Σαντορίνη...http://www.travelandleisure.com/worlds-best-islands-2014-winners-list
Τώρα, σε ποια ζυγαριά είναι η Σαντορίνη ως προορισμός (παγκοσμίου εμβελείας) και σε σχέση με τη Χαλκιδική (Βαλκανικής εμβελείας) και τι σύγκριση μπορεί να γίνει....μιλάμε για ύβρι...απ'τη μια η κλάση με τη μπαςκλασαρία...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Tsopirs εισαι κι εσυ ενας απο τους υποψηφιους για μαθηματα κατανοησης κειμενου τι αλλο να πω...ΜΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ. Η εκφραση αυτη που σχολίασα ανοιγοντας το τοπικ δεν ειναι "σαν τις παραλιες της Χαλκιδικης δεν εχει" αλλα "σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει" και εννοοουν κανενα μερος στον κοσμο δεν μπορει να συγκριθει με τη Χαλκιδικη γενικα.
Μα ειναι δυνατον να συγκρινεις τη Χαλκιδικη με καθε μερος του κοσμου που πας? ΟΚ και το Λονδινο ειναι χαλια,ουτε μια παραλια με διαφανα νερά δεν εχει μωρε....

Μel δεν αναφερομουν σε εσενα και σε οσα καλα παιδακια καταλαβαν τι εννοω αλλα σε καποιους που το πηραν κατακαρδα και εσπευσαν να υπερασπιστουν τη Χαλκιδικη λες και ειπε κανεις οτι ειναι μάπα και μην πατε...Κατι για αχαριστιες κλπ κλπ που γραφτηκαν απο καποιους.... Και δεν αναφερθηκα σε οσους θεωρουν οτι ναι μεν η Χαλκιδικη εχει εκπληκτικες παραλίες αλλά υπαρχουν σαφώς και αλλα ωραία μερη ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ παραλίες (μία απο αυτους ειμαι και εγω η ιδια αλλωστε) αλλα σε καποια κολημενα ατομα που ΟΠΟΥ μα ΟΠΟΥ και να πανε το συγκρινουν με τη Χαλκιδικη και πιστεψε με δεν το λενε χιουμοριστικά το εννοουν.
Κοπελιά, ξαναλέω η έκφραση είναι χιουμοριστική κι αν βρεις κάποιον να μη τη λέει χιουμοριστικά, σε πληροφορώ πως θα βρεις να λέγονται κι άλλα χειρότερα, ειδικά πχ στο ποδόσφαιρο ή σε επίπεδο "τοπικισμού", κάτι που ισχύει για όλα τα μέρη της Ελλάδας (πχ μας λένε Βούλγαρους...). Θα πάρουμε τώρα σοβαρά τον χ απολίτιστο φανατισμένο; Όσο για το αν μίλησες για παραλίες, τότε για τι μίλησες; Και γιατί να μη λάβουμε υπόψη τις παραλίες συγκρίνοντας κάποια παραθεριστικά μέρη; Μιλάμε για μέρος επιλογής διακοπών, ε, αν δεν είναι οι παραλίες βασικό κριτήριο, τι να πω;... Απο'κει και πέρα, ξαναλέω επίσης πως η Χαλκιδική γενικότερα έχει ωραία φύση, άρα δεν είναι μόνο οι παραλίες της. Κι επειδή ανάφερες τη Σαντορίνη, να σε ρωτήσω: από τη στιγμή που η Σαντορίνη δεν έχει τίποτε άλλο ωραίο εκτός από τη θέα, για ποιο λόγο να πάει κάποιος; Δέντρα δεν έχει, θάλασσα δεν έχει, ε για ποιο λόγο να πάμε; Να θαυμάζουμε τη θέα; Προτιμώ να πάω στο Σειχ Σου, αν είναι έτσι κι αν θέλω να συνδυάσω και μπανάκια, πανοραμική θέα έχω και στο Παλιούρι (ναι, Χαλκιδική) ή στον γραφικό Παρθενώνα (επίσης Χαλκιδική)

Οπότε για να συνοψίσουμε.. Σαν τη Χαλκιδική άλλο μέρος κοντά στη Θεσσαλονική δεν έχει! Αλλά αν πας παραπέρα (εντός ή εκτός Ελλάδας), όλο και κάτι θαχει, σαν, ή και καλύτερο απ'τη Χαλκιδική..
Λάθος και ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι το ότι αγαπά κάποιος τη Χαλκιδική δε σημαίνει πως δεν αγαπά άλλα μέρη...

[
Επειδή αναφερθήκατε στη Σαντορίνη...http://www.travelandleisure.com/worlds-best-islands-2014-winners-list
Τώρα, σε ποια ζυγαριά είναι η Σαντορίνη ως προορισμός (παγκοσμίου εμβελείας) και σε σχέση με τη Χαλκιδική (Βαλκανικής εμβελείας) και τι σύγκριση μπορεί να γίνει....μιλάμε για ύβρι...απ'τη μια η κλάση με τη μπαςκλασαρία...
Μωρέ λες να μην το ξέρουμε; Αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να συμφωνούμε. Συγγνώμη να ήταν κανένα άλλο νησί μάλιστα. Προσωπικά θεωρώ "ύβρι" το να προτιμά κάποιος ξερό τοπίο και βράχια και χωρίς καλή θάλασσα από ένα μέρος πλούσιο σε φύση και φυσικά με φανταστική θάλασσα. Κι επειδή μιλάμε για νησί, ε θεωρώ ύβρι να προτιμάς τη Σαντορίνη πχ από τη Κρήτη... Και, ναι, αν είχα δίπλα μου τη Σαντορίνη, δε θα πήγαινα (επειδή θα ξαναειπωθεί στάνταρ το ότι πάμε εκεί επειδή είναι κοντά) :bleh:
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Προσωπικά θεωρώ "ύβρι" το να προτιμά κάποιος ξερό τοπίο και βράχια και χωρίς καλή θάλασσα από ένα μέρος πλούσιο σε φύση και φυσικά με φανταστική θάλασσα. Κι επειδή μιλάμε για νησί, ε θεωρώ ύβρι να προτιμάς τη Σαντορίνη πχ από τη Κρήτη... Και, ναι, αν είχα δίπλα μου τη Σαντορίνη, δε θα πήγαινα (επειδή θα ξαναειπωθεί στάνταρ το ότι πάμε εκεί επειδή είναι κοντά) :bleh:
Πριν κλειδώσει και αυτό το θέμα :p να προλάβω να πω πως ύβρις είναι να μην σέβεσαι την άποψη του άλλου. Αν ο άλλος προτιμά τη Σαντορίνη από την Κρήτη, δεν σου πέφτει λόγος. Προτιμήσεις είναι αυτές.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πριν κλειδώσει και αυτό το θέμα :p να προλάβω να πω πως ύβρις είναι να μην σέβεσαι την άποψη του άλλου. Αν ο άλλος προτιμά τη Σαντορίνη από την Κρήτη, δεν σου πέφτει λόγος. Προτιμήσεις είναι αυτές.
Και γιατί το λες παραθέτοντας τα λόγια μου; Κι ο άλλος που προτιμά τη Σαντορίνη του είπα ότι δε σέβεται τη γνώμη μου; Επίσης σ'εκείνον γιατί δε λες ότι δεν του πέφτει λόγος αν εγώ προτιμώ τη Χαλκιδική και την Κρήτη; Στο κάτω κάτω άλλος χρησιμοποίησε τη λέξη "ύβρι" και ανταπάντησα. Δεν το καταλαβαίνω που η δική μου άποψη εκλαμβάνεται ως έλλειψη σεβασμού στην προτίμηση του άλλου, ενώ του άλλου η άποψη απλώς είναι άποψη... Πλιζ, λίγο να χαλαρώσουμε τους τόνους και να είμαστε αντικειμενικοί. Όλοι λέμε την άποψή μας :)

Έτσι πως πάει σε λίγο θα ανοίξουμε θέμα και θα μαλώνουμε για το πιο είναι το πιο ωραίο χρώμα:)
δεν έχεις κι άδικο! Ας ελπίσουμε να ΜΗΝ! :)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Και γιατί το λες παραθέτοντας τα λόγια μου; Κι ο άλλος που προτιμά τη Σαντορίνη του είπα ότι δε σέβεται τη γνώμη μου; Επίσης σ'εκείνον γιατί δε λες ότι δεν του πέφτει λόγος αν εγώ προτιμώ τη Χαλκιδική και την Κρήτη; Στο κάτω κάτω άλλος χρησιμοποίησε τη λέξη "ύβρι" και ανταπάντησα. Δεν το καταλαβαίνω που η δική μου άποψη εκλαμβάνεται ως έλλειψη σεβασμού στην προτίμηση του άλλου, ενώ του άλλου η άποψη απλώς είναι άποψη... Πλιζ, λίγο να χαλαρώσουμε τους τόνους και να είμαστε αντικειμενικοί. Όλοι λέμε την άποψή μας :)
Έχεις δίκιο. Παρασύρθηκα επειδή συμφωνώ με το ότι δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στη Σαντορίνη και τη Χαλκιδική.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
η Χαλκιδική ειναι απλά ένα μέρος με πολύ ωραίες παραλίες ,όπως και πολλά μέρη αυτής της παραθαλάσσιας χώρας, παραλίες εφάμιλές της υπαρχουν ...ω ναι Θεοί του Ολύμπου...ΚΑΙ αλλού,και...ναι...ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΟΕΟ?
Tsopirs εισαι κι εσυ ενας απο τους υποψηφιους για μαθηματα κατανοησης κειμενου τι αλλο να πω...ΜΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ.
Ας ξεκαθαρίσουμε τι κρίνουμε και συγκρίνουμε τελικά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Λάθος και ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι το ότι αγαπά κάποιος τη Χαλκιδική δε σημαίνει πως δεν αγαπά άλλα μέρη...
Mάλλον παρεξήγησες αυτό που έγραψα.. Απλά έβγαλα ένα συμπέρασμα από όλα αυτά που διάβασα σε αυτό το θέμα και δεν υπονοώ ότι όποιος "υπερασπίζεται" την Χαλκιδική αποκλείεται να αγαπά άλλα μέρη. Ίσα ίσα λέω πως οι περισσότεροι αναγνωρίζετε πως αν απομακρυνθείτε από τη Θεσσαλονίκη μπορείτε να βρείτε εξίσου ωραία ή και καλύτερα μέρη ανάλογα πάντα με τα γούστα του καθενός.. Δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος (ακόμα και από τα άτομα που χρησιμοποιούν την έκφραση) που να πιστεύει ότι η Χαλκιδική είναι το ωραιότερο μέρος ή έχει τις ωραιότερες παραλίες του κόσμου. Όλοι όμως συμφωνείτε πως κοντά στη Θεσσαλονίκη η Χαλκιδική είναι η καλύτερη επιλογή. Χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα συμβιβασμό..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mel

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
:) Οκ Echo2011, χαίρομαι που το διευκρίνισες!

Προς όλους: Πάντως μας επιβεβαιώνει και το google! Δεν υπάρχει σαν τη Χαλκιδική, λέμε, δεν υπάρχει χαχα! Χιούμορ κάνω, ε; Και η φωτογραφία τυχαία σήμερα έπεσε μπροστά μου. Αυτά, δεν ξαναμιλάω σε αυτό το νήμα, χάλια η Χαλκιδική, χάλια, πείτε ό,τι θέλετε α μα πια θα πάω να μεταναστεύσω αλλού (εξίσου όμορφα με τη Χαλκιδική) να ησυχάσω ωφουυυυυυ :)
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom