Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι τελείως υποκειμενικό το γούστο παίδες, εγώ αυτό καταλαβαίνω. Εμένα μου αρέσει να μπαίνω και να βαθαίνει με τη μία και δε βλέπω γιατί να είναι "ένα μαύρο πράγμα", καθαρά νερά, ακόμη και στην Κούβα που δεν τη λες και Ιόνιο στα 3-4 μέτρα βλέπεις πεντακάθαρα κάτω. Στα Λος Ρόκες έχει μια έτσι και γούσταρα πολύ. Αν είναι ρηχή η παραλία ή έστω δε βαθαίνει απότομα, εμένα μου κάνει σε γούρνα.

Εξυπακούεται πως προτιμώ της Ερατεινή από τις παραλίες της Καραϊβικής. Η διαφορά γούστου που λέγαμε.

Αν και σαν ποτάμι και λίμνη, τίποτε. Ούτε αλάτι, ούτε λουόμενοι, ούτε πολύς ήλιος (συνήθως υπάρχει ίσκιος από δέντρα μέσα στο νερό στα ποτάμια), ούτε σιχαμερή άμμος να κολλάει πάνω μου. Το καλύτερο μπάνιο της ζωής μου το έκανα σε ποτάμι στη Ντομινίκα: δροσερό, πεντακάθαρο νερό, συν καταρράκτης και βουτούσες από το γκαζόν, από 3 μέτρα ύψος. Όνειρο. Φαντάζομαι αν πάει ο GTS θα καταριέται την ώρα και τη στιγμή.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.450
Αν παει ο GTS εκει που περιγραφεις δε θα βγαινει εξω ουτε με την απειλη κροκοδειλου. Γουσταρω κι εγω ποταμια και λιμνες μεσα στη φυση, η τελευταια μου φορα στο Μεξικο, agua azul, ηταν κι αυτη αξεχαστη. Αλλωστε ειναι γνωστο:D οτι οπου καταρρακτης και καημ.. εεεε GTS. Τι μπανια σε Ζαμπια (devil's pool), Βενεζουελα σε Καναιμα, φυσικα Angel Falls, στη διαδρομη για εκει, σε Καραιβικη, Μεξικο....:( Επομενο οπως το βλεπω στο Λαος.:bleh:
Στο θεμα μας, ουτε εμενα μου αρεσουν οι ρηχες θαλασσες, αλλα ουτε και οι αποτομα βαθιες. Π.χ. απο Ελλαδα, η Ιταλιδα στο Κουφονησι, απλα η τελεια, σχεδον:D, παραλια.
 

tsopirs

Member
Μηνύματα
40
Likes
37
Εγώ πάντως την βρίσκω αρχές Ιουνίου και μέσα Σεπτέμβρη μερικές μερουλες στην αμμουλιανη...έχει λίγο κόσμο,είναι μια χαρά φιλικοί οι κάτοικοι και φθηνά τα δωμάτια..Η δε παραλίες είναι απόλαυση και αν έχεις βάρκα η ζητήσεις από κάποιον να σε πάει στις παραλίες που δεν πάει μεταφορικό θα κάνεις τα μπάνια της ζωής σου...Η Χαλκιδική όντως έχει εξαιρετικές παραλίες για τον μέσο Έλληνα αν ξέρεις που θα πας...Και κυρίως πρέπει να πάς καθημερινές και όχι σε φουλ σεζόν...Τώρα για τα δωμάτια κτλ όντως το έχουν ξεφτιλίσει...Όπως το είχαν ξεφτιλίσει την δεκαετία του 80 στην ασπροβάλτα...
Και Αν τυχεις την ασπροβάλτα μετά από βροχή η να φυσάει προς τα μέσα έχει εκπληκτικά νερά....20 μέρες.το καλοκαίρι και σχεδόν όλο τον υπόλοιπο χρόνο..μόνο το καλοκαίρι γυρνάει ο αέρας και όλοι η στρυμωνηλα έρχεται προς τα εδώ
 
Last edited:

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εδώ είμαι κυρία μου:)
Για την Αγία Τριάδα η για την ασπροβάλτα δεν χρησιμοποιείται αυτή η ατάκα γιατί η Χαλκιδική εννοείται πως έχει πολύ καλύτερες παραλίες.Όπως εννοείται πως υπάρχουν και πολύ καλύτερες παραλίες σε όλη την Ελλάδα από την Αγ.τριάδα και την ασπροβάλτα.
Ο συναγωνισμός δηλαδή που υπάρχει μεταξύ Χαλκιδικής και άλλων κοντινών παραλιών είναι άνισος σε σχέση με το σύνολο των παραλιών που υπάρχει στην Ελλάδα.
Οι άλλες καλές παραλίες όμως είναι μακριά σε απόσταση από την Θεσσαλονίκη και τα Βαλκάνια που αυτό σημαίνει περισσότερα χρήματα σε βενζίνες,ακτοπλοϊκά,διόδια αλλά και μεγαλύτερο χρόνο μετακίνησης για να τις επισκεφτεί κάποιος οπότε αποκλείονται από τα σχέδια πολλών ανθρώπων(ειδικά αυτών που θέλουν να πάνε για 2- 3 ημέρες κάπου) και αυτόματα οι επιλογές που μένουν είναι Χαλκιδική,Ασπροβάλτα,Κατερίνη,Αγ.Τριάδα κτλ. και η Χαλκιδική σε σχέση με αυτές είναι υπερδύναμη. Οχι ότι δεν έχει βέβαια από τα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας η Χαλκιδική αλλά κερδίζει στις καρδιές μας λόγω έλλειψης κοντινού αξιοπρεπές συναγωνισμού αλλά και λόγω εύκολης πρόσβασης.

Δεν ξέρω πως να το γράψω πιο απλά.
εντάξει, κύριε :)
Αυτό γιατί το θεωρείτε πλεονέκτημα; (όσοι το θεωρούν. απορία είναι)
Με κάλυψαν όσοι σου απάντησαν. Πάντως πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι καλύτερη μια θάλασσα χωρίς απότομα βάθη για τον εξής λόγο. Με αυτές τις θάλασσες ικανοποιούνται όλοι, και αυτοί που θέλουν ρηχά και όσοι θέλετε βαθιά νερά, όπως εσύ, γιατί, αν προχωρήσεις λίγο, θα τα βρεις και τα βαθιά. Το αντίστροφο, ειδικά στιλ Σαντορίνης, δε γίνεται.

Άσχετο/σχετικό και τυχαίο (αλήθεια τυχαίο, πιστέψτε με, έσκασε μπροστά μου στο Facebook και το κράτησα γι'αυτό το νήμα)
 

Attachments

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πω πω........είχα να μπω μέρες και βλεπω οτι εχει ξεχειλώσει απιστευτα το θεμα. Σε καποιους στην κατανοηση κειμένου βάζω μηδέν. Λοιπον δεν ανοιξα το θεμα για να κατηγορησω τη Χαλκιδική ουτε για να πω οτι ειναι λάθος η πεποιθηση οτι εχει ωραια μερη και παραλιες αλλα για να πω οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΑΡΑ μία παρα πολυ συγκεκριμενη εκφραση το " σαν τη Χαλκιδική δεν εχει" πουθενά στον κόσμο ή και στο συμπαν ισως....
Τωρα αν καποιοι κατανόησαν οτι το θεμα μας ειναι αν η Χαλκιδικη εχει ή δεν εχει ωραιες παραλιες να τους συστησω μαθηματα κατανοησης κειμένου και εκθεσης ιδεών και μαλιστα εντατικά.
Και ενα τελευταιο που με αποτελείωσε. Μόλις γυρισε το καρντασι απο μια εβδομάδα για πρωτη του φορά στη Σαντορίνη και τον ρωταω πώς του φανηκε το νησί .Απαντηση "ε καλα ηταν αλλα οχι και σαν τη Χαλκιδικη"....
Δεν εχω λόγια!!!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πω πω........είχα να μπω μέρες και βλεπω οτι εχει ξεχειλώσει απιστευτα το θεμα. Σε καποιους στην κατανοηση κειμένου βάζω μηδέν. Λοιπον δεν ανοιξα το θεμα για να κατηγορησω τη Χαλκιδική ουτε για να πω οτι ειναι λάθος η πεποιθηση οτι εχει ωραια μερη και παραλιες αλλα για να πω οτι ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΑΡΑ μία παρα πολυ συγκεκριμενη εκφραση το " σαν τη Χαλκιδική δεν εχει" πουθενά στον κόσμο ή και στο συμπαν ισως....
Τωρα αν καποιοι κατανόησαν οτι το θεμα μας ειναι αν η Χαλκιδικη εχει ή δεν εχει ωραιες παραλιες να τους συστησω μαθηματα κατανοησης κειμένου και εκθεσης ιδεών και μαλιστα εντατικά.
Και ενα τελευταιο που με αποτελείωσε. Μόλις γυρισε το καρντασι απο μια εβδομάδα για πρωτη του φορά στη Σαντορίνη και τον ρωταω πώς του φανηκε το νησί .Απαντηση "ε καλα ηταν αλλα οχι και σαν τη Χαλκιδικη"....
Δεν εχω λόγια!!!
Εεεε κοπελιά απορώ γιατί έχεις ακόμη την υπογραμμισμένη πεποίθηση από τη στιγμή που εξηγήσαμε ότι 1. η έκφραση είναι χιουμοριστική/σχήμα καθ'υπερβολή και 2. προφανώς και εκτιμά και άλλα εξίσου ωραία μέρη... Πέρα απ'αυτό, συμφωνώ με το φίλο σου στη σύγκριση Σαντορίνης/Χαλκιδικής. Τη Χαλκιδική μπορώ να τη συγκρίνω με μέρη που έχουν παρόμοια φύση και εξίσου όμορφα νερά. Η Σαντορίνη δεν έχει ωραία νερά και γενικά δεν έχει φύση, οπότε, όποιος αγαπά τη φύση, ε δε θα συγκινηθεί από τα άσπρα σπιτάκια ούτε θα αρκεστεί στην όμορφη πανοραμική θέα στα γνωστά σημεία. Αυτός που αγαπά τοπία και νερά σαν της Χαλκιδικής θα εκτιμήσει την Κρήτη και τα νησιά του Ιονίου κλπ. Δεν κατάλαβα, είμαστε υποχρεωμένοι να αγαπάμε όλοι τη Σαντορίνη; Ή επειδή ο φίλος σου είπε αυτή τη φράση αναφερόμενος αποκλειστικά σ'αυτά τα δύο μέρη σημαίνει πως δεν εκτιμά άλλα μέρη; Μήπως εσένα σου χρειάζονται μαθήματα κατανόησης κι όχι σ'εμάς, όπως υπέδειξες; Δηλαδή να έχουμε πει τόσα λόγια και το συμπέρασμά σου να είναι αυτό...ε πάει πολύ.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Tsopirs εισαι κι εσυ ενας απο τους υποψηφιους για μαθηματα κατανοησης κειμενου τι αλλο να πω...ΜΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ. Η εκφραση αυτη που σχολίασα ανοιγοντας το τοπικ δεν ειναι "σαν τις παραλιες της Χαλκιδικης δεν εχει" αλλα "σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει" και εννοοουν κανενα μερος στον κοσμο δεν μπορει να συγκριθει με τη Χαλκιδικη γενικα.
Μα ειναι δυνατον να συγκρινεις τη Χαλκιδικη με καθε μερος του κοσμου που πας? ΟΚ και το Λονδινο ειναι χαλια,ουτε μια παραλια με διαφανα νερά δεν εχει μωρε....

Μel δεν αναφερομουν σε εσενα και σε οσα καλα παιδακια καταλαβαν τι εννοω αλλα σε καποιους που το πηραν κατακαρδα και εσπευσαν να υπερασπιστουν τη Χαλκιδικη λες και ειπε κανεις οτι ειναι μάπα και μην πατε...Κατι για αχαριστιες κλπ κλπ που γραφτηκαν απο καποιους.... Και δεν αναφερθηκα σε οσους θεωρουν οτι ναι μεν η Χαλκιδικη εχει εκπληκτικες παραλίες αλλά υπαρχουν σαφώς και αλλα ωραία μερη ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ παραλίες (μία απο αυτους ειμαι και εγω η ιδια αλλωστε) αλλα σε καποια κολημενα ατομα που ΟΠΟΥ μα ΟΠΟΥ και να πανε το συγκρινουν με τη Χαλκιδικη και πιστεψε με δεν το λενε χιουμοριστικά το εννοουν.
 
Last edited:

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
α και σχετικά με αυτό με το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης.. έλεος ρε παιδιά το είδα... σιγά... έχω δει καλύτερα ηλιοβασιλέματα και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη και στην Κρήτη και στη Χαλκιδική...και ακόμη και στο Λονδίνο. Συγγνώμη, τι μανία κι αυτή πια με το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα... Ιδού ένα φανταστικό από Θεσσαλονίκη σε μια μόνο από τις πολλές αποχρώσεις που δεν ξέρω και ποια να διαλέξω. Φωτογραφία τραβηγμένη με μέτρια μηχανή και δίχως επεξεργασία. Τι να λέμε;
 

Attachments

tsopirs

Member
Μηνύματα
40
Likes
37
Tsopirs εισαι κι εσυ ενας απο τους υποψηφιους για μαθηματα κατανοησης κειμενου τι αλλο να πω...ΜΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ. Η εκφραση αυτη που σχολίασα ανοιγοντας το τοπικ δεν ειναι "σαν τις παραλιες της Χαλκιδικης δεν εχει" αλλα "σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει" και εννοοουν κανενα μερος στον κοσμο δεν μπορει να συγκριθει με τη Χαλκιδικη γενικα.
Μα ειναι δυνατον να συγκρινεις τη Χαλκιδικη με καθε μερος του κοσμου που πας? ΟΚ και το Λονδινο ειναι χαλια,ουτε μια παραλια με διαφανα νερά δεν εχει μωρε....

Μel δεν αναφερομουν σε εσενα και σε οσα καλα παιδακια καταλαβαν τι εννοω αλλα σε καποιους που το πηραν κατακαρδα και εσπευσαν να υπερασπιστουν τη Χαλκιδικη λες και ειπε κανεις οτι ειναι μάπα και μην πατε...Κατι για αχαριστιες κλπ κλπ που γραφτηκαν απο καποιους.... Και δεν αναφερθηκα σε οσους θεωρουν οτι ναι μεν η Χαλκιδικη εχει εκπληκτικες παραλίες αλλά υπαρχουν σαφώς και αλλα ωραία μερη ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ παραλίες (μία απο αυτους ειμαι και εγω η ιδια αλλωστε) αλλα σε καποια κολημενα ατομα που ΟΠΟΥ μα ΟΠΟΥ και να πανε το συγκρινουν με τη Χαλκιδικη και πιστεψε με δεν το λενε χιουμοριστικά το εννοουν.
Όταν μιλάς για Χαλκιδική μιλάς για φύση και παραλίες...Γιατί θες να μιλήσεις,για την καθαριότητα Η για το αν έχει ζωή;;Η αν τα δωμάτια είναι ότι να ναι;;Η Χαλκιδική συνδυάζει βουνό,παραλίες με νερά πράσινα,γαλάζια,μπλε ....είχες,βαθιές κτλ..τα δέντρα φτάνουν μέχρι την θάλασσα...έχει το Άγιο Όρος,έχει την ζωή του πρώτου ποδιού και της παραλίες του δεύτερου...Και είναι λίγα χιλιόμετρα από Θεσσαλονίκη....Και Όχι δεν είμαι φαν της,συνηθίζω να πηγαίνω σε μέρη που δεν Έχω ξαναπάει....Που αλλού θα βρεις τα παραπάνω μαζεμένα;;;Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι θαυμάσιος προορισμοί με καλύτερα νερά,καλύτερο βυθό,καλύτερα δωμάτια.....απλά πιστεύω τόσα πράγματα και τόσο κοντά στην Θεσσαλονίκη λίγα τα προσφέρουν...Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις....εγώ θα στο βάλω στο κεφάλι σου;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom