Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

Fallen333

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Σεούλ
Γεία σας παιδιά! Μήπως ξέρει κανείς τι παιζει με το τρένο για Βελιγράδι από Θεσσαλονίκη? Σκεφτομαστε να πάμε για τις γιορτές.Είναι παλίο?Είναι ασφαλή? Να το επιλέξουμε ή να το ξεχάσουμε?
Καλησπέρα στο φόρουμ!
Θέλουμε να πάμε Βελιγράδι από Θεσσαλονίκη μέσα στον Ιούλιο.
Πήγα 2 φορές λίγο πριν τον πόλεμο στα τέλη του '80 όταν ήμουν μικρό παιδάκι αφού τότε είχαμε πολλούς Σέρβους φίλους.
Αυτό που με απασχολεί βασικά είναι το τρένο.
Διάβασα εδώ μέσα πως οι σκοπιανοί κατεβάζουν τους Έλληνες για υποτιθέμενο ενδελεχή έλεγχο με αποτέλεσμα να χάνουν το τρένο και να περιμένουν 9 ώρες για το επόμενο!
Αν και επισκέπτομαι το Γευγελή σχεδόν μια φορά τον μήνα για το παζάρι του, με το αμάξι στα σύνορα δεν είχαμε γενικά πρόβλημα. (μια φορά μόνο μας έκαναν φύλλο και φτερό το αμάξι)
Συμβαίνουν τέτοια πράγματα εν έτει 2017?
Θα έχουμε πρόβλημα με τους σκοπιανούς?
Θα χάσουμε το τρένο?
Είναι καλύτερα να πάμε Γευγελή με τα βανάκια των καζίνο και από εκεί να πάρουμε το τρένο?
Σκέφτηκα επίσης να πάμε Σόφια κι από εκεί Βελιγράδι για να αποφύγουμε τους σκοπιανούς, αλλά το εισιτήριο ξεφεύγει μετά, φτάνει την τιμή του λεωφορείου (90Ε).
Τέλος, πόσες ώρες διαρκεί το ταξίδι από Θεσσαλονίκη μέχρι Βελιγράδι?
Όποιοι πήγαν μέσα στο 2016-2017, θα εκτιμούσα αφάνταστα αν μας δίνανε τα φώτα τους.
Ευχαριστώ. ;)
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Καμιά σχέση.. κανένα πρόβλημα στα Σκόπια..ο έλεγχος είναι υποτυπώδης..στα σερβικά σύνορα είναι πιο αυστηρός.. το τρένο ξεκινάει απόγευμα από Θεσσαλονίκη κ φτάνει 7 παρά το πρωί στο Βελιγράδι..απέναντι από τον σταθμό τρένων είναι ένα υπέροχο ξενοδοχείο το BG city hotel με πολύ καλό πρωινό επίσης κ πολύ βολική τοποθεσία..έχω πάει με όλα το μ.μ.μ .στο Βελιγράδι κ 7 φορές..η τελευταία ήταν στις 10/5
 

Fallen333

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Σεούλ
ΟΚ, σ'ευχαριστώ πολύ Θάλεια!
Στο ανέβασμα διάβασα πως δεν έχει κουκέτες.
Στο κατέβασμα από Βελιγράδι μπορώ να κλείσω κουκέτα?
Τί κουκέτες έχει?
8κλινες? 6 κλινες? 4κλινες?
Αν κλείσω το εισιτήριο μετ'επιστροφής, είναι σίγουρα εξασφαλισμένη η κουκέτα σε περίπτωση που την πληρώσουμε έξτρα?
Στο site του trenose λέει από 8Ε, έχει 4κλινες μιας και θα είμαστε 2 ζευγάρια?
Thanks again!
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
ΟΚ, σ'ευχαριστώ πολύ Θάλεια!
Στο ανέβασμα διάβασα πως δεν έχει κουκέτες.
Στο κατέβασμα από Βελιγράδι μπορώ να κλείσω κουκέτα?
Τί κουκέτες έχει?
8κλινες? 6 κλινες? 4κλινες?
Αν κλείσω το εισιτήριο μετ'επιστροφής, είναι σίγουρα εξασφαλισμένη η κουκέτα σε περίπτωση που την πληρώσουμε έξτρα?
Στο site του trenose λέει από 8Ε, έχει 4κλινες μιας και θα είμαστε 2 ζευγάρια?
Thanks again!
Δεν ξέρω αν έχει κουκετες αλλά εγώ έκλεισα κουπέ απλό..ο ελεγκτής κλείδωσε κ κοιμήθηκα κανονικά..
 

Fallen333

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Σεούλ
Να'σαι καλά!
Θα πάμε σίγουρα στο νησάκι.
Ήδη συζητάμε για ημερομηνίες μέσα στον Ιούλιο εως αρχές Αυγούστου.
Θα κλείσω ολόκληρο σπίτι από airbnb προς τον ποταμό για να είμαστε κοντά στα κλαμπάκια.
Έχω κάποιες εικόνες από Βελιγράδι, παρ'όλο που πέρασαν πάνω από 25 χρόνια, θυμάμαι καθαρά τον λόφο με το φρούριο, την εκκλησία του Αγίου Σάββα, την μεγάλη κεντρική πλατεία με το άγαλμα κλπ.
1000 ευχαριστώ και πάλι! ;)
 

freemel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Καλησπερα σε ολη την ταξιδοπαρεα. Με λενε Γιαννη και θα ειμαι Βελιγραδι απο 16 Ιουλιου μεχρι και 20 Ιουλιου.Ταξιδευω μονος μου, οποτε αν καποιος απο εσας ειναι εκει, θα χαρω πολυ να τα πουμε και να πιουμε μια ρακη βρε αδερφε...Αν εχω καταλαβει καλα, η Ivana μενει εκει, οποτε αν θελει και μπορει τα λεμε καπου στο Βελιγραδακι...
 

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Πως κυμαίνονται οι τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου και κατά πόσο είναι έυκολο από το Βελιγράδι να πάω ξέρω γω Ζάγκρεμπ (από ταξιδιωτικα εγγραφα αν χρειάζεται κάτι)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Πως κυμαίνονται οι τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου και κατά πόσο είναι έυκολο από το Βελιγράδι να πάω ξέρω γω Ζάγκρεμπ (από ταξιδιωτικα εγγραφα αν χρειάζεται κάτι)
Βρίσκω πολύ ακριβή την ενοικίαση. η διαδρομή δεν είναι και πολύ ενδιαφέρουσα, όποτε καλύτερα να στραφείς στο τρένο ή λεωφορείο. Χρειάζεσαι μόνο ταυτότητα.

Καθυστερημενα (τωρα το ειδα) δυστυχως....
Μενω Θεσ/νικη, αλλα ειμαι απο το Βελιγραδι.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και τα δυο είναι πολύ κεντρικά. Θα προτιμούσα το πρώτο γιατί είναι σε πιο ωραία περιοχή κοντά στο κοινοβούλιο. Το δεύτερο είναι σε πιο άχαρη περιοχή, πάνω σε κεντρικό δρόμο. Βέβαια από πάνω του (στο χάρτη) προς το κάστρο βρίσκεται μια από τις ωραιότερες γειτονιές του Βελιγραδίου, η Kosančićev Venac, η πιο παλιά της πόλης. Αμυδρά κάτι θυμάμαι για ανηφόρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom