Ταξίδι στο εξωτερικό μόνος.

ribo7

Member
Μηνύματα
182
Likes
170
Μέσα Σεπτεμβρίου θα πάω σε ένα 3ήμερο συνέδριο στη Σικελία. Επειδή δεν θα πάω διακοπές το καλοκαίρι, έκλεισα να αράξω εκεί όλη τη βδομάδα. Επειδή θα είμαι μόνος και από το συνέδριο δε περιμένω να γνωρίσω άτομα της ηλικίας μου/με ίδια γούστα, υπάρχει κανένα site/community που να ψάχνεις άτομα που τυχόν να είναι στο ίδιο μέρος με σένα την ίδια περίοδο?

Δεν έχω πάει ποτέ μου για καφέ/σινεμά μόνος, πόσο μάλλον διακοπές!!
Και από το να βγαίνω ξεκάρφωτος στα μπαρ προτιμώ να βρω εκ των προτέρων άτομα να κανονιστεί μπανάκι/ποτό.
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει, έχει αναφερθεί παλιότερα εδώ μέσα το Tinder.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
182
Likes
170
ναι πέρα από το tinder που είναι dating app. Άσε που πρέπει πρώτα να πάω εκεί και μέχρι να γίνει κανένα match, μπορεί να έχω φύγει ήδη!!

Κάτι πιο γενικό που να μπορείς να βρεθείς με άτομα πιο σίγουρα, να έχω μιλήσει εκ των προτέρων για να κανονιστούν συναντήσεις. Κανένα app ή forum?
 

MeVsHighway

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
ναι πέρα από το tinder που είναι dating app. Άσε που πρέπει πρώτα να πάω εκεί και μέχρι να γίνει κανένα match, μπορεί να έχω φύγει ήδη!!

Κάτι πιο γενικό που να μπορείς να βρεθείς με άτομα πιο σίγουρα, να έχω μιλήσει εκ των προτέρων για να κανονιστούν συναντήσεις. Κανένα app ή forum?
Couchsurfing. Πολλές φορές ο κόσμος ξεχνάει οτι το site δεν είναι απλώς για τον δωρεάν καναπέ. Γίνε μέλος, μπες στην σελίδα της πόλης που βρίσκεσαι και γράψε για να κανονίσεις κανα meet up. Aμα δεν βρείς κανέναν, συνήθως υπάρχουν εβδομαδιαία gatherings σε κάθε πόλη οπου μαζεύεται κόσμος (ντόπιοι, ταξιδιώτες κλπ) για να γνωριστούνε.
 

georgiasyros

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Μέσα Σεπτεμβρίου θα πάω σε ένα 3ήμερο συνέδριο στη Σικελία. Επειδή δεν θα πάω διακοπές το καλοκαίρι, έκλεισα να αράξω εκεί όλη τη βδομάδα. Επειδή θα είμαι μόνος και από το συνέδριο δε περιμένω να γνωρίσω άτομα της ηλικίας μου/με ίδια γούστα, υπάρχει κανένα site/community που να ψάχνεις άτομα που τυχόν να είναι στο ίδιο μέρος με σένα την ίδια περίοδο?

Δεν έχω πάει ποτέ μου για καφέ/σινεμά μόνος, πόσο μάλλον διακοπές!!
Και από το να βγαίνω ξεκάρφωτος στα μπαρ προτιμώ να βρω εκ των προτέρων άτομα να κανονιστεί μπανάκι/ποτό.
Ποιές μέρες θα είσαι στη Σικελία; Εγώ έχω κανονίσει 27 Σεπτεμβρίου να πάω αν είσαι τότε εκεί μπορούμε να κανονίσουμε!
 

GeoRa7

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Καλησπέρα στο φόρουμ. Εδώ και αρκετό καιρό έχοντας μια καλή δουλειά έχω αποφασίσει ότι θέλω να κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό και γενικά να ξεκινήσω να εξερευνώ χώρες . Είχα κλείσει με ένα πολύ γνωστό ταξιδιωτικό το γύρο της Αυστρίας κτλπ ωστόσο άλλαξα γνώμη κυρίως λόγω ενός συμβάντος προσωπικού αλλά και λόγω κόστους. Θέλω λοιπόν να δω τι επιλογές μπορώ να έχω για ταξίδι μόνος. Δυστυχώς δεν έχω παρέες που να ενδιαφέρονται και επίσης με το προσανατολισμό και την οργάνωση τέτοιων δραστηριοτήτων δεν είμαι πολύ καλός και έχω ένα άγχος. Αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω σε μια χώρα / πόλη που μπορείς πχ να την γυρίσεις εύκολα με τα πόδια σε 2_3 μέρες. Είδα και γοητευτικα πολύ πχ από τη Genoa Ιταλία. Έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο?και αν υπάρχει πρόταση θα ήθελα κάποια tips ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα στο φόρουμ. Εδώ και αρκετό καιρό έχοντας μια καλή δουλειά έχω αποφασίσει ότι θέλω να κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό και γενικά να ξεκινήσω να εξερευνώ χώρες . Είχα κλείσει με ένα πολύ γνωστό ταξιδιωτικό το γύρο της Αυστρίας κτλπ ωστόσο άλλαξα γνώμη κυρίως λόγω ενός συμβάντος προσωπικού αλλά και λόγω κόστους. Θέλω λοιπόν να δω τι επιλογές μπορώ να έχω για ταξίδι μόνος. Δυστυχώς δεν έχω παρέες που να ενδιαφέρονται και επίσης με το προσανατολισμό και την οργάνωση τέτοιων δραστηριοτήτων δεν είμαι πολύ καλός και έχω ένα άγχος. Αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω σε μια χώρα / πόλη που μπορείς πχ να την γυρίσεις εύκολα με τα πόδια σε 2_3 μέρες. Είδα και γοητευτικα πολύ πχ από τη Genoa Ιταλία. Έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο?και αν υπάρχει πρόταση θα ήθελα κάποια tips ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι!
Για τον προγραμματισμό θα βρεις εδώ όσες πληροφορίες και στήριξη χρειάζεσαι. Για τον προορισμό μάλλον θα πρέπει να αναφέρεις περισσότερα στοιχεία: τι σε ενδιαφέρει, τι προϋπολογισμό έχεις, πόσες μέρες, ποια εποχή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.397
Likes
14.349
Μάλλον θα πρέπει να μας πεις λίγα πράγματα για το τι σε ενδιαφέρει.Το να πηγαίνεις με τα πόδια παντού είναι απαραίτητο;Δεν θέλεις να χρησιμοποιείς ΜΜΜ;Πρόχειρα μου έρχεται στο μυαλό το Μόναχο.΄Ολα σχεδόν είναι σχετικά κοντά με τα πόδια.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
844
Likes
5.138
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Απο τη στιγμη που ψαχνεις κατι με συγκεκριμενο budget και για 3-4 μερες ξεκινα να ψαχνεις δρομολογια ειτε απο Αθηνα ειτε απο Θεσσαλονικη αναλογως που σε βολευει με τις λεγομενες low cost εταιριες(Ryanair,Wizzair κτλ..)Μετα οντως εξαρταται απο το τι θελεις να κανεις..Θα σου προτεινα αφου πας μονος πρωτο ταξιδι να βρεις καποιο hostel μετα ειναι τρομερη εμπειρια θεωρω , θα γνωρισεις παρα πολυ κοσμο και ειναι κατι που θα σε ¨ψησει'' αρκετα...Βερολινο , Βουδαπεστη , Βαρκελωνη στα προχειρα θα μπορουσα να προτεινω...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.334
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιλογές υπάρχουν αρκετές, ωστόσο θα σου πρότεινα κάτι αρκετά βατό τη πρώτη φορά για να σου φύγουν τα άγχη.
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, να κοιτάξεις μια αεροπορική σύνδεση απευθείας για τη πόλη που σ' ενδιαφέρει, ένα hostel και γενικά να προσέξεις τις μετακινήσεις σου.
Η Ιταλία και το βόρειο κομμάτι αυτής ειδικά φαντάζει μια ιδανική λύση για ξεκίνημα κατά τη γνώμη μου. Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom