Τουρκία Ταξιδι Κωνσταντινουπολη με Πρακτορειο.

Stelios70

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας παιδια!
9-15 θα παμε 2 ατομα Κωνσταντινουπολη με πρακτορειο.
Στο προγραμμα που θα ακολουθησουμε αναφερεται σχετικα..
1η μερα.
Θα επισκεφθούμε το ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ, την ΠΑΝΑΓΙ Α ΤΩΝ ΒΛΑΧΕΡΝΩΝ,την περίφημη ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, το ΜΠΑΛΟΥΚΛΗ(ΜΟΝΗ ΖΩΟΔΟΧΟΥ ΠΗΓΗΣ) φυσικά την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ.Συνεχίζουμε την ξενάγηση μας με το θαυμαστο ΜΠΛΕ ΤΖΑΜΙτο παλαιό Ανάκτορο των Σουλτάνων το πασίγνωστο ΤΟΠ ΚΑΠΙ, και το ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΥΔΡΑΓΩΓΕΙΟ.Εν συνεχεία θα περάσουμε από τη γέφυρα ΓΑΛΑΤΑ από όπου θα αντικρίσουμε τον ΠΥΡΓΟ ΤΟΥ ΛΕΑΝΔΡΟΥ.
2η μερα.
Μετά το πρωινό μετάβαση στα ΠΡΙΓΚΗΠΟΝΗΣΑ.Η πρώτη μας στάση θα είναι στη ΧΑΛΚΗ .Επόμενη μας στάση η ΠΡΙΓΚΗΠΟΣ,επιστροφή στην ΚΩΝ/ΠΟΛΗ.Από εκε ί θα επισκεφθούμε την κολοσσαία γέφυρα του ΒΟΣΠΟΡΟΥ .
3η μερα.
Μετά το πρωινό θα επισκεφθούμε τα ΑΝΑΚΤΟΡΑ ΝΤΟΛΜΑ ΜΠΑΧΤΣΕ που ήταν το τελευταίο ανάκτορο των σουλτάνων και στην συνέχεια διατίθεται ελεύθερος χρόνος στους εκδρομείς να επισκεφθούν την ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΓΟΡΑ.

Διαβαζοντας το λοιπον για οποιον εχει παει,υπαρχει κατι το οποιο δεν αναγραφεται και θα αξιζε ισως να το επισκεφτουμε?
Το ξενοδοχειο θα ειναι στην πλατεια ταξιμ.
Να σημειωσω οτι στο προγραμα αναφερεται ως προεραιτικη διασκεδαση για το γκρουπ με οριενταλ μαγαζι.
Θα ηθελα την αποψη σας σχετικα και αν γινεται μια εναλλακτικη προταση ισως κοντα στην περιοχη του ξενοδοχειου για εμας τους πιο...ροκ?
Παρακαλω οποια παρατηρηση καλοδεχουμενη.;)
 
Last edited by a moderator:

pan

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Περού;
Καλο ταξιδι ελπιζω να περασεις καλα...


Ποσες μερες θα πατε? 3ή 9-15?
Για 3μερο καλο ειναι (ισως εχει πολυ εκλησια το προγραμμα «ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ, ΠΑΝΑΓΙ Α ΤΩΝ ΒΛΑΧΕΡΝΩΝ, ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΜΠΑΛΟΥΚΛΗ)

ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΓΟΡΑ Να πατε...
πλατεια ταξιμ Να κανετε μια βολτα αν δεν μεινετε εκει...
Εαν δεν μεινετε εκει εχει αρκετα ξενοδοχεια στην περιοχη Α.Σοφια-Τοπ Καπι
(ειναι λιγο πιο uderground περιοχη σε σχεση κμε το Ταξιμ που ειναι το «Κωλονακι» τους)

Να πατε τριγυρο απο την Α.Σοφια για τσαι και ναργιλε.
Μπορειτε επισης να κανετε μια κρουαζιερα στον βοσπορο (ή για δειπνο πανω στο πλοιο ή για ποτο)


Γενικα καλό πακετο ακουγετε (για 3ημερο)
 

Stelios70

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Τnx για την απαντηση.
7 ειναι οδικως αλλα οι 3-4 θα παιχτουν και σε Ελλαδα με διανυχτερευση και μεσα στο πουλμαν γενικως..
Πρωτο ταξιδι και γκρουπ για λογους ασφαλειας κυριως θα ελεγα και κοστους.

Διαβασα για 2-3 εστιατορια και μαγαζια γυρω απο ταξιμ απο αλλα ποστς.
Εχεις δικιο πολυ εκκλησια η φαση και ψυλλιαζομαι οτι θαναι περισσοτερο για τις μεγαλες ηλικιες του γκρουπ.
Το μπαλουκλη και η μονη της χωρας τι λενε γενικως?
Γενικως αναρωτιωμουν αν αξιζει να κανω skip μερικα μερη που ισως δεν θαχαν ενδιαφερον για να δω κατι αλλο που δεν αναφερεται..
Για κρουζιερα βοσπορο λογικα τοχει μεσα το προγραμμα.
Αν οχι λεω την 3η μερα να μην παω στο ΝΤΟΛΜΑ ΜΠΑΧΤΣΕ (αυτο λεει τιποτα?) και να παω την κρουαζιερα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τη Μονη της Χωρας μην τη χασεις! Εχει απαικτα ψηφιδωτα! Το Μπαλουκλη μπορεις να το αφησεις απεξω. Το ανακτορο του Ντολμα Μπαχτσε εχει ενδιαφερον -χλιδη πολυτελεια κλπ, αλλα η κρουαζιερα στο Βοσπορο ειναι must. Δεν ξερω ομως τι εποχη θα πατε: αν ειναι ασχημος ο καιρος και εισαστε μεσα στο πλοιο, δε μπορειτε να βγειτε εξω να απολαυσετε το θεαμα, να κατεβαινετε και να κανετε βολτες δε λεει, αφηστε το για καμια αλλη φορα. Αλλωστε θα ξαναπατε στην Πολη, δε βγαινει με τη μια.
Επισης μην ξεχασετε να επισκεφθειτε τη βυζαντινη κινστερνα που βρισκεται μεταξυ Αγιας Σοφιας και Μπλε Τζαμιου.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα επισκεφθούμε το ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ, την ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΒΛΑΧΕΡΝΩΝ,την περίφημη ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, το ΜΠΑΛΟΥΚΛΗ(ΜΟΝΗ ΖΩΟΔΟΧΟΥ ΠΗΓΗΣ) φυσικά την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ.Συνεχίζουμε την ξενάγηση μας με το θαυμαστο ΜΠΛΕ ΤΖΑΜΙτο παλαιό Ανάκτορο των Σουλτάνων το πασίγνωστο ΤΟΠ ΚΑΠΙ, και το ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΥΔΡΑΓΩΓΕΙΟ.Εν συνεχεία θα περάσουμε από τη γέφυρα ΓΑΛΑΤΑ από όπου θα αντικρίσουμε τον ΠΥΡΓΟ ΤΟΥ ΛΕΑΝΔΡΟΥ.
Τι πρόγραμμα εξπρές είναι αυτό; Θέλει πολύ τρέξιμο για να τα προλάβεις όλα αυτά σε μια μέρα, αν σκεφτείς και τις αποστάσεις μεταξύ τους που δεν είναι μικρές. Ίσως φταίει που δεν είμαι συνηθισμένη στη λογική του γκρουπ, αλλά νομίζω ότι μετά από όλα αυτά σε μια μέρα, δεν θα θυμάσαι ποιό είναι ποιό στο τέλος. Θα πρότεινα να πάτε Αγία Σοφία, Μπλε Τζαμί, Τοπ Καπί και Κινστέρνα εκείνη τη μέρα ακολουθώντας το γκρουπ και να πάτε μια άλλη μέρα στο Πατριαρχείο και τη Μονή της Χώρας για να απολαύσετε τα ψηφιδωτά με την ησυχία σας.
Για διασκέδαση να ρίξετε μια ματιά στα μπαράκια που είναι στο τέρμα της Ιστικλαλ στα στενά πάνω από το Τούνελ.
 

Stelios70

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Τnx ΕΡΣΗ για την προταση.
Οπως το λες ειναι,μας βλεπω να ξαναπηγαινουμε Πολη με τα οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα στα αλλα θεματα!

Μariath μας ειπαν οτι θα μας πηγαινουν με πουλμαν οσον αφορα τις αποστασεις.
Εξαλλου παω περισσοτερο με γκρουπ για να εχω μια πρωτη αποψη της Πολης,να κανω ερευνα αγορας για να μπορω αργοτερα να εχω την ευχερεια να παω μονος.

Κατι αλλο παιδια,επειδη θα εχω μαζι καμερα και φωτογραφικη επ ωμου σε τσαντα,παιζει τιποτα απο αποψη επικινδυνοτητας πχ οπως στη Βουλγαρια που στην πεφτανε καμια 20αρια πιτσιρικια και ζηταγανε λεφτα κτλ?Ειδικα στην αγορα με τα χιλιαδες καταστηματα που λενε?
Ειναι στο περιπου σα το παζαρι του Πειραια πχ?
Η υπαρχει μια υποτιθεμενη πλακοστρωτη οδος με μαγαζακια οπως ειναι στο μοναστηρακι πχ?

Στα club γενικως ειναι η χαοτικη οχλαγωγια που επικρατει στην Ελλαδα η μπορεις να καθισεις ανετα και να εχεις και χωρο να αφησεις διπλα σου τα πραγματα σου ?Η στο περιπου ειναι σαν τα περισσοοτερα hot spots της Αθηνας Σαββατο βραδυ
που εισαι ορθιος και νιωθεις ασφυξια απο τον κοσμο και το τσιγαρο?Ισχυει τουλαχιστον το αντικαπνιστικο μετρο εκει?
Διαβαζω για το 360 και μεχρι στιγμης θα ειναι απτα πρωτα που θα επισκεφτω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εκτος απο την περιοχη του Πατριαρχειου που ειναι πολυ φτωχικη, αλλα και παλι ουτε εκει θα συναντησεις προβλημα, δε θα σε κυνηγανε πουθενα πιτσιρικια για ελεημοσυνη. Οσο για τη μηχανη σου οση προσοχη θα εδειχνες σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου. Δεν εχει ιδιαιτερο προβλημα.
Οι αγορες τους ειναι ασφαλεις -εντος λογικων οριων φυσικα. Η κλειστη αγορα τους -Καπαλι τσαρσι - εχει ενδιαφερον οπως και οι αγορες διπλα της μεσα στα παλια χανια. Τωρα αν θα βρεις τιποτε να αγορασεις εξαρταται απο το τι θελεις. Σιγουρα εχει μερικα ενδιαφεροντα πραγματα, παντως δεν ειναι τοσο φθηνο πια. Οι shopping maniac πια προτιμουν για τις αγορες τους την αγορα στην Προυσα, λιγοτερο τουριστικη πολη, λιγοτερο ακριβη αγορα.
Για περισσοτερες πληροφοριες σε σχεση με τις αγορες κοιτα το αντιστοιχο κεφαλαιο της Travelpedia: http://www.travelstories.gr/travelp...EF%FD%F0%EF%EB%E7.html?garpg=14#content_start
Το 360 καλα θα κανεις να μην το χασεις, λειτουργει και ως καφε απο το πρωι. Για τα αντικαπνιστικα μετρα δεν ξερω πως λειτουργουν εκει, εχω καιρο να βρεθω στην Πολη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κι εγώ έχω καιρό να βρεθώ στην Πόλη, αλλά σχετικά με τα πιτσιρίκια μπορεί να σου τύχει το εξής:

Αν σε δουν να κρατάς φωτογραφικό εξοπλισμό και είσαι στημένος για λήψεις, σε πλησιάζουν ζητώντας να ποζάρουν. Φυσικά εννοούν ότι θέλουν και χρήματα για την πόζα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμενα παλι δε μου ετυχε κατι τετοιο και ηταν και σε φτωχικη περιοχη. Μαλλον ειναι τυχαιο το ζητημα! Μια χαρα τα φωτογραφισα, χαρηκαν και αυτα, χαρηκα και εγω και χωριστηκαμε αξιοπρεπεστατα! Πως θα σου κατσει ειναι μαλλον.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εμενα παλι δε μου ετυχε κατι τετοιο και ηταν και σε φτωχικη περιοχη. Μαλλον ειναι τυχαιο το ζητημα! Μια χαρα τα φωτογραφισα, χαρηκαν και αυτα, χαρηκα και εγω και χωριστηκαμε αξιοπρεπεστατα! Πως θα σου κατσει ειναι μαλλον.

Προφανώς δε συνηθίζεται παντού. Φαίνεται στα τουριστικά σημεία, όπως η γέφυρα του Γαλατά, είναι πιο πονηρεμένα τα πιτσιρίκια. ;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Α μαλιστα! Εγω τα φωτογραφησα σε περιοχη που δεν περνουν τοσοι πολλοι τουριστες οποτε φαινεται οτι ακομη δεν ειχαν πονηρευτει. Αλλα γυρω απο την Αγια Σοφια, το Μπλε τζαμι, το Τοπ Καπι δεν ειδα χυμα πιτσιρικια ετοιμα προς φωτογραφηση. Τα χυμα τα ειδα στις γειτονιες τους.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τα αντικαπνιστικά μέτρα είχαν μόλις επιβληθεί τον Αύγουστο που ήμουνα εκεί και τηρούνταν όπου και να πήγαμε. Το ίδιο έμαθα ότι ισχύει ακόμη, από φίλους που ήταν εκεί τώρα στις γιορτές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom