Τουρκία Ταξιδι Κωνσταντινουπολη με Πρακτορειο.

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και έτσι για να ευλογήσουμε λίγο τα γένια μας...λίγο πριν το Ολλανδικό Προξενείο στα δεξιά όπως κατεβαίνεις την Ιστικλάλ υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο που παίζει συνέχεια ελληνική μουσική, (αρβανιτάκη, αλεξίου, μάλαμα και τέτοια) είναι αρκετά μοντερνο...μην ξεχάσεις να πάρεις και πασμίνες για όλες σου τις φίλες!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Και έτσι για να ευλογήσουμε λίγο τα γένια μας...λίγο πριν το Ολλανδικό Προξενείο στα δεξιά όπως κατεβαίνεις την Ιστικλάλ υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο που παίζει συνέχεια ελληνική μουσική, (αρβανιτάκη, αλεξίου, μάλαμα και τέτοια) είναι αρκετά μοντερνο...μην ξεχάσεις να πάρεις και πασμίνες για όλες σου τις φίλες!
είχα βαρεθεί να ακούω το "δυνατά δυνατά" όποτε πέρναγα από αυτό το σημείο!! όχι ότι δεν μ άρεσε όμως κιόλας!:D

α! σε έναν απο αυτούς που κάνουν τα κόλπα με τα χωνάκια παγωτό, την ώρα που με αφήνει με το χωνάκι στο χέρι και μου τραβάει την μπάλα με το παγωτο, πήρα το χωνάκι σκέτο κ έφυγα!!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
είχα βαρεθεί να ακούω το "δυνατά δυνατά" όποτε πέρναγα από αυτό το σημείο!! όχι ότι δεν μ άρεσε όμως κιόλας!:D

α! σε έναν απο αυτούς που κάνουν τα κόλπα με τα χωνάκια παγωτό, την ώρα που με αφήνει με το χωνάκι στο χέρι και μου τραβάει την μπάλα με το παγωτο, πήρα το χωνάκι σκέτο κ έφυγα!!
Eεεε καλά του έκανες πλέον...στο τέλος καταντάει κάπως σπαστικός η αλήθεια είναι...:mad:
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Επειδή τώρα τελευταία μ' έπιασε και ψάχνομαι για Κων/πολη (ανευ πρακτορείου όμως) για σας παρακαλώ διαφωτίστε με: Την κρουαζιέρα στο Βόσπορο πως την κάνω (δηλαδή με ποια εταιρεία), ποια διαδρομή είναι καλό να ακολουθήσω και πόσες ώρες διαρκεί; Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα πως υπάρχουν τα ferries (6 ώρες) και κάποια άλλη εταιρεία το κάνει σε 1,5 ώρα. Ψιλομπερδεύτηκα είναι αλήθεια. Τις εμπειρίες σας σάς παρακαλώ. Αααα! Επίσης η περιοχή beyoglu τι λέει για διαμονή ;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
To Beyoglu ειναι το παλιο γνωστο Περαν, δηλαδη βρισκεται απο την απεναντι πλευρα του Κερατιου Κολπου. Η περιοχη sultanahmet ειναι η περιοχη γυρω στην Αγια Σοφια και το Μπλε Τζαμι, σαφως πιο ατμοσφαιρικη με τα παλαι παραδοσιακα ξυλινα σπιτια διαμορφωμενα πολλα απο αυτα σε ξενωνες, και με το 80% των μνημειων μεσα στα ποδια σου, αλλα το βραδυ δεν εχει νυχτερινη ζωη. Night life θα βρεις στον πεζοδρομο Istiklal, δηλαδη στην γνωστη λεωφορο του Περαν και στις καθετους καθως και τριγυρω απο τον Πυργο του Γαλατα. Μπορεις παντως να χρησιμοποιεις και το τραμ το οποιο θα σε βγαζει στο Sultanahmet.

Για την κρουαζιερα αφιερωσα καθε φορα που πηγα μια ολοκληρη μερα σταματωντας εδω και εκει. Δεν πηρα τα κρουαζιεροπλοια, αλλα περιμενοντας εκει εξω για να κοψω εισιτηριο με πλησιαζαν παντα κατι τυποι και μου παζαρευαν τα δικα τους καικακια. Αυτα εχουν το προσον οτι σταματουν οπου εσυ θελεις, για οση ωρα εσυ θελεις και εισαι μονη σου χωρις αλλα πληθη μαζι σου, αλλα σιγουρα πηγαινουν πιο αργα απο τα μεγαλα πλοια. Η τιμη παιζει αναλογα με τις διαπραγματευτικες σου ικανοτητες, τον αριθμο των ατομων (κοβουν με βαση το κεφαλι) και την εποχη. Στα γνωστα εορταστικα τριημερα που ερχονται ολοι οι ελληνες και κατα τη high περιοδο οι τιμες ειναι πιο ανεβασμενες.
Αξιζει να το κανεις αν ο καιρος ειναι καλος, αν ομως βρεχει η κανει κρυο, προτιμησε μεγαλο πλοιο. Μην ξεχασεις να παρεις και μπουφαν οσο καλος και αν ειναι ο καιρος γιατι κατα το απογευμα βγαζει μπουγαζι ο βοσπορος οποτε και ψοφολογας απο το κρυο.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Tι να πω Έρση...Μόλις διάβασα (απνευστί) την travelpedia για την Πόλη και υποκλίνομαι. Θα σε ενοχλήσω ακόμα λίγο ( εσένα ως εξπέρ κι όποιον άλλο μπει στον κόπο να μου απαντήσει): Τι προτείνετε κρουαζιέρα στο Βόσπορο ή Πριγκηπόνησα; Υπέρ και κατά; Μόνο ένα απότα δύο θα μπορέσω -δυστυχώς - να κάνω, οπότε ποιο να είναι αυτό;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Tι να πω Έρση...Μόλις διάβασα (απνευστί) την travelpedia για την Πόλη και υποκλίνομαι. Θα σε ενοχλήσω ακόμα λίγο ( εσένα ως εξπέρ κι όποιον άλλο μπει στον κόπο να μου απαντήσει): Τι προτείνετε κρουαζιέρα στο Βόσπορο ή Πριγκηπόνησα; Υπέρ και κατά; Μόνο ένα απότα δύο θα μπορέσω -δυστυχώς - να κάνω, οπότε ποιο να είναι αυτό;
Aυτό το τελευταίο με απασχολει και μένα...μάλλον έχω καταλήξει ότι η κρουαζιερα στο βόσπορο είναι προτιμότερη στη δική μου περιπτωση δεδομένου του χρόνου που θα μείνουμε(τέσσερις μέρες)και της εποχής...σωστά?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τωρα μάλιστα: Μου βάζετε δύσκολα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι αν κανει κρυο ισως είναι καλύτερη η κρουαζιέρα στο Βόσπορο, με την εννοια οτι θα βλέπετε οτι μπορειτε να δειτε από μέσα, η εν πάσει περιπτώση θα μπαινοβγαίνετε στο κατάστρωμα και αμα πια ξεπαγιασετε τοτε μπαίνετε και μέσα. Στην Πρίγκηπο όμως θα πρέπει να πάρετε αμαξάκι και να κάνετε το γύρω του νησιου, να πατε στα διαφορα μοναστήρια κλπ, οπότε μπορεί και να σας πέσουν οι μύτες. Επίσης τα Πριγκηπόνησα ακόμη και σήμερα σε μεγάλο βαθμό υπήρξαν παραθεριστικά κέντρα και είναι πιθανόν τετοια εποχή να σας φανούν λίγο έρημα. (Όταν θα πάτε στο Πατριαρχείο ρωτήστε αν τις ημέρες που θα βρίσκεσθε εκεί προβλέπεται να γίνει καμία εκδήλωση στην Θεολογική Σχολή της Χάλκης. Αξίζει τον κόπο να την επισκεφθειτε).
Αν όμως βρέχει ούτως ή άλλως δεν αξίζει το κόπο, ούτε το ένα ούτε το άλλο: θα είναι grande ταλαιπωρία. Οταν είστε εκεί, την ημέρα που θα τύχει κάνει καλό καιρό βουρ και φύγατε, μην το αναβάλλεται για την επόμενη, γιατί αυτήν την εποχή ο καιρός είνια αστατος.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Aυτό το τελευταίο με απασχολει και μένα...μάλλον έχω καταλήξει ότι η κρουαζιερα στο βόσπορο είναι προτιμότερη στη δική μου περιπτωση δεδομένου του χρόνου που θα μείνουμε(τέσσερις μέρες)και της εποχής...σωστά?
Κι εγώ για 4 νύχτες σκέφτομαι...Λες να πούμε Βόσπορο;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Κι εγώ για 4 νύχτες σκέφτομαι...Λες να πούμε Βόσπορο;
ναι...είναι η πρωτη φορά που πάω Κωνσταντινουπολη και ξέρω ότι δε μπορώ να τα κάνω όλα...με μια κρουαζιέρα στο βόσπορο θα είμαι ευχαριστημένη...ε,και να μαστε καλά να ξαναπάμε και να δουμε και τα Πριγκιπονησα...εσύ για πότε λές?
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Εγω για όσους πάνε για λιγες μερες, και ειδικα τον χειμωνα, προτεινω να αποφυγουν τα πριγκηπονησα και την κρουαζιερα στο βοσπορο και να την αντικαταστήσουν με μια μινι περιήγηση με το καραβάκι μέχρι την ασιατική πλευρά στο Καντίκιοϊ, να κανουν μια βολτα εκει για καφέ ή φαγητό και να γυρίσουν πίσω πάλι με το καραβάκι όταν έχουν σουρουπώσει για να απολαύσουν το θέαμα του Σουλταναχμέτ από τη θάλασσα. 20 λεπτά κανει το καραβάκι να πάει και πραγματικα η θεα αποζημιωνει.
Αλλη εναλλακτικη για κρουαζιερα, ειναι τα καραβακια που πηγαινουν στον Κεράτιο, οπου και αυτα κάνουν ζιγκ-ζαγκ σταματώντας κατα μηκος της διαδρομης μπορει να το παρει κανεις απο τον Γαλατα και φτανουν μεχρι το Εγιούπ όπου μπορει κανεις να ανεβει με το τελεφερικ στο λοφο και να απολαυσει τη θέα.. Οι διαδρομες αυτες απαιτουν ενα απογευματάκι μόνο, οπότε όσοι είναι λίγο σφιχτοί με το πρόγραμμά τους ή εχει κακοκαιρία είναι πολύ καλή εναλλακτική γιατί πραγματικά είναι κρίμα να πας στην Πόλη και να μην ανεβεις σε καραβάκι να απολαυσεις τη θεα απο τη θαλασσα...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Εγω για όσους πάνε για λιγες μερες, και ειδικα τον χειμωνα, προτεινω να αποφυγουν τα πριγκηπονησα και την κρουαζιερα στο βοσπορο και να την αντικαταστήσουν με μια μινι περιήγηση με το καραβάκι μέχρι την ασιατική πλευρά στο Καντίκιοϊ, να κανουν μια βολτα εκει για καφέ ή φαγητό και να γυρίσουν πίσω πάλι με το καραβάκι όταν έχουν σουρουπώσει για να απολαύσουν το θέαμα του Σουλταναχμέτ από τη θάλασσα. 20 λεπτά κανει το καραβάκι να πάει και πραγματικα η θεα αποζημιωνει.
Αλλη εναλλακτικη για κρουαζιερα, ειναι τα καραβακια που πηγαινουν στον Κεράτιο, οπου και αυτα κάνουν ζιγκ-ζαγκ σταματώντας κατα μηκος της διαδρομης μπορει να το παρει κανεις απο τον Γαλατα και φτανουν μεχρι το Εγιούπ όπου μπορει κανεις να ανεβει με το τελεφερικ στο λοφο και να απολαυσει τη θέα.. Οι διαδρομες αυτες απαιτουν ενα απογευματάκι μόνο, οπότε όσοι είναι λίγο σφιχτοί με το πρόγραμμά τους ή εχει κακοκαιρία είναι πολύ καλή εναλλακτική γιατί πραγματικά είναι κρίμα να πας στην Πόλη και να μην ανεβεις σε καραβάκι να απολαυσεις τη θεα απο τη θαλασσα...

και από που τα παιρνει κανεις αυτά τα καραβάκια?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.933
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom