Τουρκία Ταξιδι Κωνσταντινουπολη με Πρακτορειο.

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
και από που τα παιρνει κανεις αυτά τα καραβάκια?
Δες εδω
?stanbul Deniz Otob?sleri A.?.
και το χαρτη εδω:
?ehirhatlar? ?nteraktif Harita

Για Καντίκιοι σας βολευει να παρετε το καραβακι απο την προβλητα του Καμπατας που ειναι στο τερμα του τραμ κατω απο τον οδοντωτο που κατεβαζει απο Τακσιμ. Πηγαινει και απο Καράκιοι, απο την επανω μερια της γεφυρας του Γαλατα, στο τερμα του άλλου οδοντωτού που ανεβαινει στο κατω μερος του Μπεγιογλου, αλλα εκεινα σταματανε γυρω στις 20.00.
Το άλλο καραβακι που πηγαινει στον Κερατιο ειναι λιγο κρυμμενη η προβλητα του στο Εμινονου, βρισκεται απο τη μεσα μερια της γεφυρας, πισω απο το σταθμο των λεωφορειων..
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
ναι...είναι η πρωτη φορά που πάω Κωνσταντινουπολη και ξέρω ότι δε μπορώ να τα κάνω όλα...με μια κρουαζιέρα στο βόσπορο θα είμαι ευχαριστημένη...ε,και να μαστε καλά να ξαναπάμε και να δουμε και τα Πριγκιπονησα...εσύ για πότε λές?
Έχω λίγες μέρες που άρχισα να επεξεργάζομαι την΄ιδέα. Λέω για Πάσχα, αλλά ίσως πάει και αργότερα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και εγώ προτείνω να μην επισκεφθείτε τα πριγκιπόνησα. Είναι καλύτερα όταν ο καιρός ζεστανει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μιά άλλη εναλλακτική είναι να πάτε παραλιακά, από Θεραπειά κλπ., οδικώς μέχρι το RumeliFeneri στη μπούκα του Βοσπόρου στη Μαύρη Θάλασσα, να γυρίσετε πίσω στο Sariyer για φρέσκο ψάρι σε μια από τις παραθαλάσσιες ψαροταβέρνες και μετά να πάρετε το καραβάκι από τη σκάλα εκεί και να επιστρέψετε απόγευμα/βραδάκι. Για ώρες δρομολογίων μη με ρωτάτε, δε θυμάμαι, έχουν περάσει 3 χρόνια από την τελευταία φορά που πήγα στην Πόλη, αλλά δε θά'ναι δύσκολο να μάθετε, ακόμα και στο ξενοδοχείο σας.
 

Stelios70

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Να γραψω και γω με τη σειρα μου την εμπειρια μου.
Το ταξιδι αναβληθηκε 2 εργασιμες μερες πριν γινει απτο γνωστο πρακτορειο
"εσωρουχο" γιατι δε συμπληρωσε ατομα.Παρολο που 2 μερες πριν ακυρωθει τα εισεπραξε τα χρηματα της εξοφλησης γνωριζοντας οτι παει για ακυρωση!
Βρηκα κυριολεκτικα αλλο τελευταια στιγμη,γνωστο στο κεντρο της Αθηνας.

Το ταξιδι κουραστικο με πουλμαν,αλλα αποζημιωθηκαμε απο τα ξενοδοχεια που ηταν ανω του μεσου ορου.

Μολις φτασαμε Κωνσταντινουπολη,φυγαμε απο το γκρουπ και ξεκινησε τις υπολοιπες ημερες εξερευνηση on foot,συμφωνα με οσα καταφερα να σημειωσω
απο το φορουμ.

Οι περισσοτεροι Τουρκοι ηταν ευγενικοι και επικοινωνιακοι.
Οι τιμες στα φαγητα κτα παζαρια ηταν πολυ καλες.
Το τσιγαρο οντως απαγορευεται στο 99% των χωρων που επισκεφτηκαμε.
Αρκετα καλη αστυνομευση τουλαχιστον στις "τουριστικες" περιοχες
οπως και καθαριοτητα.
(Τα συνεργεια στην ιστικλαλ δουλευαν συνεχως.)

Μετανοιωσα που πηγα τοπ καπι,ειχε οχλαγωγια,ταλαιπωρια κδε μας αφηναν να φωτογραφισουμε τιποτα μεσα στις αιθουσες.
Οπως που ειδα και απο μεσα την Αγ.Σοφια,οπως εχει γινει σημερα.
Η βολτα στα Πριγκηπονησια για μενα δεν ελεγε και πολλα γενικως.
Το 360 ειναι Υπερκτιμημενο μερος λογω της θεας,σιγουρα δεν αξιζει πανω απο 1 επισκεψη.
Σχολη Χαλκης,Πατριαρχειο,Παναγια των Βλαχερνων δεν αξιζε τον κοπο.
Ντολμα Μπαχτσε,Υδραγωγειο εφαγαν γειωμα as well.

Θα μου μεινει ο πυργος του Γαλατα,το κεμπαπ στο Σεραι,η κλειστη αγορα
και ενας πωλητης στην Ιστικλαλ που σου εδινε καυτη σοκολατα σε ποτηρακι με φρουτα μεσα και καποιες συζητησεις με τουρκους που προλαβα να κανω.
Τα ΜΜΜ πολυ εξυπηρετουν αμεσα,ασχετα αν οι φυλακες και εργαζομενοι δε μιλουν γρι απο Αγγλικα.Με νοηματικη εβγαινε ακρη.

Κυριολεκτικα,δε θελαμε να φυγουμε,παντως.
Καθε μερα και κατι καινουριο.
Η πολη βγαζει κατι το πολυ ομορφο και παραμυθενιο.
Σιγουρα δε γραφω περισσοτερα για να μην κουρασω.
Κραταω πανω απο 1300+ φωτος και 4 ωρες βιντεο που κυριολεκτικα ειναι το κατι αλλο.

Σιγουρα μετανοιωσα που δεν δοκιμασα το Χαμαμ και να παω πανω απο το πατριαρχειο με το τελεφερικ να δω την θεα που διαβασα.

Εν κατακλειδι με πρακτορειο δεν λεει πολλα,ισως συνισταται για οσους θελουν περισσοτερη ασφαλεια και να ακολουθησουν ενα προγραμμα με ωραρια συγκεκριμενα αλλα σιγουρα θα στερηθουν
την ουσια του να γνωρισεις κατι νεο και να το εξερευνησεις απο μονος σου.
Εννοειται πως την επομενη φορα θα παμε μονοι μας και το λιγοτερο 1 βδομαδα συνδιασμο Πολης και Μικρασιατικων Παραλιων.

Ευχαριστω ολους για την συνεισφορα τους στο τοπικ.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Να γραψω και γω με τη σειρα μου την εμπειρια μου.
Το ταξιδι αναβληθηκε 2 εργασιμες μερες πριν γινει απτο γνωστο πρακτορειο
"εσωρουχο" γιατι δε συμπληρωσε ατομα.Παρολο που 2 μερες πριν ακυρωθει τα εισεπραξε τα χρηματα της εξοφλησης γνωριζοντας οτι παει για ακυρωση!
Βρηκα κυριολεκτικα αλλο τελευταια στιγμη,γνωστο στο κεντρο της Αθηνας.

Το ταξιδι κουραστικο με πουλμαν,αλλα αποζημιωθηκαμε απο τα ξενοδοχεια που ηταν ανω του μεσου ορου.

Μολις φτασαμε Κωνσταντινουπολη,φυγαμε απο το γκρουπ και ξεκινησε τις υπολοιπες ημερες εξερευνηση on foot,συμφωνα με οσα καταφερα να σημειωσω
απο το φορουμ.

Οι περισσοτεροι Τουρκοι ηταν ευγενικοι και επικοινωνιακοι.
Οι τιμες στα φαγητα κτα παζαρια ηταν πολυ καλες.
Το τσιγαρο οντως απαγορευεται στο 99% των χωρων που επισκεφτηκαμε.
Αρκετα καλη αστυνομευση τουλαχιστον στις "τουριστικες" περιοχες
οπως και καθαριοτητα.
(Τα συνεργεια στην ιστικλαλ δουλευαν συνεχως.)

Μετανοιωσα που πηγα τοπ καπι,ειχε οχλαγωγια,ταλαιπωρια κδε μας αφηναν να φωτογραφισουμε τιποτα μεσα στις αιθουσες.
Οπως που ειδα και απο μεσα την Αγ.Σοφια,οπως εχει γινει σημερα.
Η βολτα στα Πριγκηπονησια για μενα δεν ελεγε και πολλα γενικως.
Το 360 ειναι Υπερκτιμημενο μερος λογω της θεας,σιγουρα δεν αξιζει πανω απο 1 επισκεψη.
Σχολη Χαλκης,Πατριαρχειο,Παναγια των Βλαχερνων δεν αξιζε τον κοπο.
Ντολμα Μπαχτσε,Υδραγωγειο εφαγαν γειωμα as well.

Θα μου μεινει ο πυργος του Γαλατα,το κεμπαπ στο Σεραι,η κλειστη αγορα
και ενας πωλητης στην Ιστικλαλ που σου εδινε καυτη σοκολατα σε ποτηρακι με φρουτα μεσα και καποιες συζητησεις με τουρκους που προλαβα να κανω.
Τα ΜΜΜ πολυ εξυπηρετουν αμεσα,ασχετα αν οι φυλακες και εργαζομενοι δε μιλουν γρι απο Αγγλικα.Με νοηματικη εβγαινε ακρη.

Κυριολεκτικα,δε θελαμε να φυγουμε,παντως.
Καθε μερα και κατι καινουριο.
Η πολη βγαζει κατι το πολυ ομορφο και παραμυθενιο.
Σιγουρα δε γραφω περισσοτερα για να μην κουρασω.
Κραταω πανω απο 1300+ φωτος και 4 ωρες βιντεο που κυριολεκτικα ειναι το κατι αλλο.

Σιγουρα μετανοιωσα που δεν δοκιμασα το Χαμαμ και να παω πανω απο το πατριαρχειο με το τελεφερικ να δω την θεα που διαβασα.

Εν κατακλειδι με πρακτορειο δεν λεει πολλα,ισως συνισταται για οσους θελουν περισσοτερη ασφαλεια και να ακολουθησουν ενα προγραμμα με ωραρια συγκεκριμενα αλλα σιγουρα θα στερηθουν
την ουσια του να γνωρισεις κατι νεο και να το εξερευνησεις απο μονος σου.
Εννοειται πως την επομενη φορα θα παμε μονοι μας και το λιγοτερο 1 βδομαδα συνδιασμο Πολης και Μικρασιατικων Παραλιων.

Ευχαριστω ολους για την συνεισφορα τους στο τοπικ.
Καλα,πως γεμισες 4 ωρες βιντεο. Κι εγω τραβαω ωρες αλλα στην Κωνσταντινουπολη,που ειδα αρκετα πραγματα,τραβηξα λιγοτερο απο 2 ωρες!:clap:
 

Stelios70

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Οι ληψεις ξεκιναγαν απο τις 8 μετα το πρωινο στο ξενοδοχειο που βγαιναμε στο δρομο ως αργα το βραδυ.
Να φανταστεις οτι ειχα παρει 3 κασσετες 1 ωρας μαζι και την 4η την αγορασα απο καταστημα στην Πολη και μου τη χρεωσε...6 λιρες!!!!
Οταν τις 3 τις αγορασα προσφορα απο mediamarkt 7 ευρω!!!!!!!:shock:

Το δυσκολο δεν ηταν το τραβηγμα αλλα η φορτιση το βραδυ καθοτι το ξενοδοχειο στο δωμα ειχε 1 πριζα και επρεπε να φορτιστουν 2 κινητα,2 φωτογραφικες και η βιντεοκαμερα!
Η φορτιση γινοταν με ωραριο στρατιωτικο και βαρδιες! :D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το δυσκολο δεν ηταν το τραβηγμα αλλα η φορτιση το βραδυ καθοτι το ξενοδοχειο στο δωμα ειχε 1 πριζα και επρεπε να φορτιστουν 2 κινητα,2 φωτογραφικες και η βιντεοκαμερα!
Η φορτιση γινοταν με ωραριο στρατιωτικο και βαρδιες! :D
Εμείς σε ορισμένα ταξίδια, επειδή επίσης έχουμε διάφορες συσκευές που χρειάζονται φόρτιση, για καλό και για κακό παίρνουμε μαζί και ένα μικρό πολύμπριζο :D
 

nefelim

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ευχομαι σε ολους χρόνια πολλα-κάθε χαρα και πολλα και ασφαλή ταξίδια.Σχεδιάζω να ταξιδέψω προς το τέλος Μαϊου για Κωνσταντινούπολη.Λόγω της παρέας μου,θα ταξιδλεψω με ταξιδιωτικό γραφείο.Θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το καλύτερο πρακτορείο αν γνωρίζετε-δεν εννοώ οικονομικως-εννοώ απο παροχή υπηρεσιων -συνέπεια και πολύ καλά ξενοδοχεία ,ξεναγούς κλπ.ευχαριστώ απο καρδιάς.:)
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Για να ζωντανέψει το θέμα, κάποιες προτάσεις (είτε από Αθήνα είτε από Θεσσαλονίκη) θα ήταν πολύ χρήσιμες από όσους έχουν ταξιδέψει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.385
Δεν εχω ταξιδέψει με πρακτορείο στην Πόλη.Εχω ακούσει για ενα πρακτορείο στο Παλαιό Φάληρο που ειδικεύεται.Νομίζω οτι λέγεται Travel club.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.890
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom