Τι νόημα έχει στη ζωή σας σήμερα το να ταξιδεύετε;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ζήτησες προσωπικά παραδείγματα, αλλά οι απαντήσεις σου σε αυτά είναι άστοχες, προβοκατόρικες, υποτιμητικές και ειρωνικές.

Μπορείτε να συνεχίσετε την κουβέντα σας, εγώ δε θα συμμετέχω σε διάλογο που εμφανίζει λογίδρια/παραληρήματα όπως το παραπάνω.
Θα ηταν πιο τιμιο να μου πεις "εχεις λειψο μυαλο και δεν καταλαβες τι εγραψα" και να μου εξηγησεις που θεωρεις αστοχο, προβοκατορικο, υποτιμητικο και ειρωνικο το "λογιδριο" . Ειμαι βλακας και ζητω να με βοηθησεις να καταλαβω το λαθος.

Αν δεν μπορεις να συνομιλεις και απορριπτεις ενα βλακα τοτε αυτο που μας εγραψες, πως δηλαδη "τα ταξιδια σε βοηθησαν να δεχεσαι το διαφορετικο της ζωης ως κατι ευπροσδεκτο και οχι απορριπτεο" δεν επιβεβαιωνεται...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλα οτι ειρωνευομαι εχει κολλησει η βελονα και αφου δεν με πιστευεις δεν εχω τροπο να στο αποδειξω. Οποτε προχωραω παρακατω.



Αυτος που ασπαζεται τις αποψεις και αποδεχεται τα κυρηγματα του Πειραιως και αλλων μητροπολιτων που λενε παρομοια ειναι ομοφοβικος. Αν ομως παει Σουηδια και δει ομοφυλους να εχουν δικαιωματα και να μην κρυβουν τη σεξουαλικοτητα τους μαλλον δεν θα ακουγονται το ιδιο στα αυτια του αυτα που λενε οι μητροπολιτες. Δεν εισαι και 100% σιγουρος. Το βαζεις το ερωτηματικουλη σου.

Απο αυτο τωρα εγω καταλαβαινω οτι:

1. Θα "κουφαθει" απο αυτα που θα δει στη Σουηδια και δεν θα μπορει πλεον να ακουσει το μητροπολιτη
2. Θα καταλαβει πως ειναι λαθος να ειναι ομοφοβικος και δεν θα δινει σημασια τι λεει ο μητροπολιτης. Οποτε αν συμβει το 2 συμπεραινω πως:



Εγω αυτο καταλαβα. Αν εννοουσες κατι αλλο αναλυσε το μου... Γιατι πραγματικα μεχρι εκει φτανει το μυαλο μου.
Ο λόγος για τον οποίο αδυνατείς να καταλάβεις τα επιχειρήματα των άλλων άσχετα αν ισχύουν ή όχι είναι διότι υποπίπτεις σε κλασικά σφάλματα λογικής και γενίκευσης. Ολες οι συνθήκες δεν είναι ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ, αλλά προφανώς και ΙΚΑΝΕΣ. Δηλαδή δεν είναι ανάγκη να πας στη Σουηδία για να αγαπήσεις τον ομοφυλόφιλο γείτονα, αλλά ένα ταξίδι στη Σουηδία είναι ΙΚΑΝΟ να αλλάξει τον τρόπο που τον βλέπεις χωρίς να είναι και απαραίτητο να γίνει αυτό.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Θα ηταν πιο τιμιο να μου πεις "εχεις λειψο μυαλο και δεν καταλαβες τι εγραψα" και να μου εξηγησεις που θεωρεις αστοχο, προβοκατορικο, υποτιμητικο και ειρωνικο το "λογιδριο" . Ειμαι βλακας και ζητω να με βοηθησεις να καταλαβω το λαθος.

Αν δεν μπορεις να συνομιλεις και απορριπτεις ενα βλακα τοτε αυτο που μας εγραψες, πως δηλαδη "τα ταξιδια σε βοηθησαν να δεχεσαι το διαφορετικο της ζωης ως κατι ευπροσδεκτο και οχι απορριπτεο" δεν επιβεβαιωνεται...
Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις κουράσει, ποστάροντας συνέχεια και αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια, παραποιώντας διαρκώς τα λεγόμενα των άλλων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις κουράσει, ποστάροντας συνέχεια και αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια, παραποιώντας διαρκώς τα λεγόμενα των άλλων.
Η Καλοσυνη που αποκομισες απο τα ταξιδια σου εξαντλειται στο να επιτιθεσαι σε συμφορουμιτες επειδη σε κουρασαν σε ενα θεμα που κανεις δεν σε αναγκαζει να συμμετεχεις ή εχεις και αλλα αποθεματα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ολες οι συνθήκες δεν είναι ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ, αλλά προφανώς και ΙΚΑΝΕΣ. Δηλαδή δεν είναι ανάγκη να πας στη Σουηδία για να αγαπήσεις τον ομοφυλόφιλο γείτονα, αλλά ένα ταξίδι στη Σουηδία είναι ΙΚΑΝΟ να αλλάξει τον τρόπο που τον βλέπεις χωρίς να είναι και απαραίτητο να γίνει αυτό.
Τώρα συγγνώμη που θα μιλήσω με τέτοια ορολογία, αλλά συζητάμε αν είναι στατιστικώς σημαντικές. Αυτό το "μπορεί να συμβεί και μπορεί να μη συμβεί"μου θυμίζει λίγο την πρόβλεψη ωροσκοπίου.
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Το ταξίδι για μένα είναι ένας στόχος, από τότε που ξεκίνησα να ταξιδεύω πάντα έχω το πλάνο στο μυαλό μου για το επόμενο ταξίδι.
Ταξίδι είναι η προετοιμασία, η ανυπομονησία, το φτιάξιμο της βαλίτσας, η απογείωση, η προσγείωση και μετά η εξερεύνηση..Όποτε με ρωτάνε αν είναι καλός ένας προορισμός για να τον επιλέξουν πάντα απαντώ ότι όπου κ αν ταξιδέψεις και να μην σου αρέσει, είσαι πάντα κερδισμένος και το πιστεύω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τώρα συγγνώμη που θα μιλήσω με τέτοια ορολογία, αλλά συζητάμε αν είναι στατιστικώς σημαντικές. Αυτό το "μπορεί να συμβεί και μπορεί να μη συμβεί"μου θυμίζει λίγο την πρόβλεψη ωροσκοπίου.
Τώρα, συγγνώμη που θα παρέμβω, αλλά δεν θα μπορούσε να το διατυπώσει καλύτερα ο Triplover. Μπορεί κάποιοι να δυσκολεύονται να την κατανοήσουν μερικές φορές αλλά αυτή είναι η μαθηματική σκέψη και καμμία σχέση δεν έχει με τις προβλέψεις και τα ωροσκόπια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Τώρα, συγγνώμη που θα παρέμβω, αλλά δεν θα μπορούσε να το διατυπώσει καλύτερα ο Triplover. Μπορεί κάποιοι να δυσκολεύονται να την κατανοήσουν μερικές φορές αλλά αυτή είναι η μαθηματική σκέψη και καμμία σχέση δεν έχει με τις προβλέψεις και τα ωροσκόπια.
Δίκιο έχεις από την πλευρά σου...να δεις που στο τέλος θα συζητάμε τα μεθοδολογικά εργαλεία των θετικών και των κοινωνικών- ανθρωπιστικών επιστημών :haha:. Βλέπεις εμείς των ανθρωπιστικών συσχετίζουμε την αιτία με το αποτέλεσμα μόνο αν είναι στατιστικώς σημαντική η σχέση. Εννοείται ότι πιθανή είναι πάντα....
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μαθηματικά ικανό σημαίνει ότι αν πας στην Σουηδία συνεπάγεται ότι θα αλλάξει τον τρόπο που τους βλέπεις, αλλά όχι το αντίστροφο απαραίτητα.Επίσης δεν είναι θέμα λογικής σωστό/λάθος (αυτό νομίζω εξηγεί η peafstra) αλλά στατιστικης το συγκεκριμένο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Φίλτατε tripakias, αν και αντιλαμβάνομαι το πνεύμα των όσων έχεις γράψει και τη λογική τους, σε προσωπικό αποκλειστικά επίπεδο δεν θα συμφωνήσω.
Θεωρώ ότι τα ταξίδια όπως πολλά άλλα πράγματα στη ζωή μη ζωτικής σημασίας για την επιβίωση πχ η τέχνη, η λογοτεχνία κλπ σημαίνουν κάτι διαφορετικό για τον καθένα μας. Κάποιος μπορεί να δει μια ταινία ή ένα ντοκυμαντέρ που μπορεί να του αλλάξει το σκέπτεσθαι, κάποιος μπορεί να το βιώσει μέσα από τις σελίδες ενός βιβλίου, μιας φωτογραφίας ή ενός πίνακα. Εγώ το βιώνω και στα ταξίδια. Άρα είναι υπόθεση ατομική, μιλάμε για βίωμα. Και δεν περιμένω να εισπράξει κάποιος αυτά που έχω εισπράξει εγώ σε ένα ταξίδι.
Πρώτον λειτουργούν όλες μου οι αισθήσεις. Δεν είμαι παθητικός θεατής να βλέπω το κόσμο μέσα από τα μάτια κάποιου άλλου.
Νοιώθω τη μαγεία στην ομορφιά της φύσης και προβληματίζομαι σε κάθε τι που αφορά τον άνθρωπο.
Βιώνω τη διαφορετικότητα στα ήθη, τις θρησκείες, τις συνήθειες, κατανοώ καλύτερα το κόσμο γύρω μου. Έχω ανάγκη να κοιτάξω στα μάτια των ανθρώπων, να τους μιλήσω να τους χαμογελάσω και ν'αλληλεπιδράσω. Να νοιώσω στο δέρμα μου τη σκόνη να κολλάει, να γευτώ κάτι διαφορετικό, να οσφρηθώ τη βρώμα,, από το να τα γνωρίσω από την αποστειρωση του καναπέ μου.

Έχω κλαψει, εχω γελάσει, έχω συγκινηθεί, έχω γεμίσει εικόνες στα ταξίδια μου. Αυτό είναι ο δικός μου πλούτος. Δεν μπορώ να τον εκλογικεύσω ούτε να τον μπολιάσω σε κάποιον. Τον νοιώθω απλά.

Με έκαναν καλύτερο τα ταξίδια; Κατά μία έννοια ναι. Εμαθα να σέβομαι το πολιτισμό του άλλου. Δεν σνομπάρω. Προσπαθώ να καταλάβω. Έμαθα να είμαι συγκαταβατικός. Να μην επικρίνω εύκολα. Έμαθα να εκτιμώ τα λίγα, τα απέριττα.
Και το κυριότερο: Ξέρω ότι κλείνω τα μάτια, φέρνω στη μνήμη μου μια εικόνα και ξεχνιέμαι από την μονοτονία της καθημερινότητας. Έχω κάνει βέβαια και ταξίδια όπου θεώρησα αυτή τη θλιβερή καθημερινότητα, ευλογία μπρος στο πόνο των ανθρώπων. Αυτό μου το υπενθύμισε πρόσφατα μια μπουρκοφορεμένη ζητιάνα σ'ενα σκονισμένο δρομο στο Αφγανιστάν. Μια στιγμή. Μια εικόνα. Χίλιες σκέψεις Όμως ακόμα τη κουβαλάω μέσα μου. Και νοιώθω ευτυχής που ζω εδώ σε πείσμα της μιζέριας τριγύρω μου.
Ναι τα ταξίδια είναι η ψυχοθεραπεία μου. Κι αν είσαι ψυχικά υγιής, γίνεσαι και καλύτερος για τους γύρω σου.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δίκιο έχεις από την πλευρά σου...να δεις που στο τέλος θα συζητάμε τα μεθοδολογικά εργαλεία των θετικών και των κοινωνικών- ανθρωπιστικών επιστημών :haha:. Βλέπεις εμείς των ανθρωπιστικών συσχετίζουμε την αιτία με το αποτέλεσμα μόνο αν είναι στατιστικώς σημαντική η σχέση. Εννοείται ότι πιθανή είναι πάντα....
Ορίστε! Είδες τι ωραία που τα είπε ο hydronetta που χρησιμοποιεί τα εργαλεία και των δύο πλευρών; :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@hydronetta Αν ημουν εσυ ουτε εγω θα συμφωνουσα με αυτα που γραφω. Καποια στιγμη στην αρχη της κουβεντας εγραψα πως υπαρχουν και εξαιρεσεις. Εσυ ησουν ενα απο τα ατομα που ειχα στο μυαλο μου και μιλησα για εξαιρεσεις. Υπαρχουν κι αλλοι φυσικα και εντος και εκτος φορουμ. Αλλα ειναι λιγοι.

Εσυ ταξιδευεις και ψαχνεις να βρεις κομματια του ταξιδιου σου που θα σε κανουν καλυτερο ανθρωπο. Το λες και μονος ταξιδευεις με ολες τις αισθησεις σου σε λειτουργια.

Ομως οι πολλοι ταξιδευουμε με τις αισθησεις των αλλων. Παμε ενα ταξιδι και ηδη ξερουμε σε ποια και τι ωρα ακριβως θα μπουμε στα αξιοθεατα. Απο ποια εισοδο και τι ακριβως θα δουμε. Που θα φαμε, τι ωρα, ποια μερα, τι θα παραγγειλουμε. Θα επιλεξουμε τα μερη που θα παμε επειδη αρεσαν σε σενα που διαβασαμε την ιστορια σου, επειδη το διαβασαμε στο περιοδικο, επειδη μας ειπε ο μπατζανακης πως ειναι ωραια, επειδη εκει θα μας παει το γκρουπ ή επειδη καλυπτει καποια θελω μας. Εχοντας το προγραμμα ετοιμο αναχωρουμε και κανουμε εναν αγωνα δρομου για να τα προλαβουμε ολα.

Δεν ψαχνουμε να τα βρουμε. ψαχνουμε να βρουμε τη γραμμη που θα μας οδηγησει σε αυτα. Την πορεια. Τα μερη τα ξερουμε και προσδοκουμε να μας ψυχαγωγησουν ή να αντλησουμε καποιες επιπλεον γνωσεις. Να δουμε αν οντως ηταν ετσι οπως τα περιμενα και να βγαλουμε φωτογραφιες και βιντεο για να εχουμε να θυμομαστε. Να μιλησουμε και με κανα δυο ανθρωπους και να διασκεδασουμε.

Και επιστρεφοντας απο ενα τετοιο ταξιδι να προγραμματισουμε αλλο ενα πανομοιοτυπο σε καποιο αλλο μερος και να περιμενουμε πως επειδη παιρνουμε σβαρνα αεροπλανα και βαπορια θα γινουμε καλυτεροι ανθρωποι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom