Νεπάλ Το Νεπάλ, εγώ και ο Γκιούλιβερ!!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:clap::clap:
Ωραια συνεχεια...
Αν διαβασεις την ιστορια μου,ειχα παει κι εγω σαυτο το ναο και ειχα μεινει αφωνη και απο το θεαμα,αλλα και απο τον συνοστισμό πιστων!!!:shock:
Και απο τα πιο ωραια ηταν η διαδρομή που αφου χαθηκαμε σε διαφορα χωρια,το βρηκαμε τελικα!:D (βλεπεις,πηγαμε με μηχανη)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αγαπητή Ιωάννα σου λέω ότι έγιναν προσπάθειες για αλλαγή ξενοδοχείου αλλά δεν βρέθηκε στην Πατάν τίποτα καλύτερο, άλλωστε γιατί? τι κακό έχει ο Κουασιμόδος? ξέρεις πολλούς εσύ ευθυτενείς καμπούρηδες?
Μέλι η ιστορία σου μου είχε ξεφύγει. Την διάβασα όλη τώρα. Διαπίστωσα ότι το'χεις και εσύ το θεματάκι σου. Λοιπόν μην μας το παίζείς κυρία.....
και τούμπες έφαγες, και σε ακαθαρσίες κυλίστηκες, και σε χωριά χάθηκες, και βροχές έφαγες, λοιπόν μην μου κουνιέσαι πολύ, γιατί μοιάζουμε όσο και αν δεν θέλεις να το παραδεχθείς....:D (είσαι για μια Καμπότζη τον Αυγουστο?):haha::haha::haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλό είναι να είστε προετοιμασμένοι πάντως για τον Αύγουστο στην Καμπότζη: Ζέστη πολλή και αρκετές βροχές (και υγρασία - φυσικά). Να δούμε, εγώ θα τα καταφέρω για τον Νοέμβρη? :roll:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
ελα εδω εσυ τωρα ....που σε τσακωσα
λοιπον ...για μπανγκοκ ποτε ειναι η καταλληλοτερη εποχη για εισιτηρια ?
ο στοχος ειναι η καμποτζη ...μου ειπαν οτι συμφερει το μπανγκοκ ..
μπορω να παιξω με τις αεροπορικες και τις εποχες για εκεινα τα μερη ή προσανατολιζομαι στο μπανγκογκ και ...κανονιζω τα υπολοιπα απο εκει ?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
babaduma δεν μας έχεις καταλάβει καλά. Ψοφάμε για αντιξοότητες. Επιλέγουμε τον προορισμό σύμφωνα με το ποιός έχει τις πιο δύσκολες συνθήκες. Του χρόνου Σενεγάλη. Θα σου στείλω όμως πμ για να μου διευκρινήσεις κάτι για Μαλαισία που θέλω. Λαλιμπέλα εντός ολίγου πμ. Αυτά που θέλω να σου πω θα λογοκριθούν:haha::haha:
υγ. ευχαριστώ τον babaduma που μου έκανε την καρδιά περιβόλι....(όσον αφορά την Καμπότζη). Τον συγχωρώ όμως γιατί προφανώς τα λέει από την ζήλια του:haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ελα εδω εσυ τωρα ....που σε τσακωσα
λοιπον ...για μπανγκοκ ποτε ειναι η καταλληλοτερη εποχη για εισιτηρια ?
ο στοχος ειναι η καμποτζη ...μου ειπαν οτι συμφερει το μπανγκοκ ..
μπορω να παιξω με τις αεροπορικες και τις εποχες για εκεινα τα μερη ή προσανατολιζομαι στο μπανγκογκ και ...κανονιζω τα υπολοιπα απο εκει ?

Με την άδεια (και την ανοχή) της Dim kyr για το άσχετο του θέματος (μιας και αυτήν την ενδιαφέρει - υποθέτω), να σου πω:

- Η καταλληλότερη εποχή είναι όταν θα βρεις την ευκαιρία! :haha:

Δε σ' άρεσε η απάντηση, ε? ΟΚ, ας γίνω λίγο πιο σαφής: Ψάχνεις να βρεις εταιρίες και τιμές για τον προορισμό σου. Βάζεις, ας πούμε, να πετάξεις σε 2 βδομάδες. Τι τιμές σου δίνουν? Τις καταγράφεις. Βάζεις μετά τις ημερομηνίες που θες πραγματικά. Αλλάζουν οι τιμές? Τα καταγράφεις κι αυτά. Ας πούμε, π.χ. ότι τα δεύτερα είναι στο χιλιάρικο. Αν σου κάνει η τιμη, ΟΚ. Αν σου φαίνονται πολλά, περιμένεις. Τα βρήκες στα 700 και σου φαίνεται εντάξει η τιμή? Τα κλείνεις. Είσαι γύφτισσα και τα θες ακόμα πιο σκοτωμένα? Περιμένεις κι άλλο και παίρνεις το ρίσκο ή να μη βρεις φτηνότερο ή να μη βρεις θέσεις ή ν' αλλάξεις ημερομηνία!

Πάμε στο δεύτερο σκέλος του ερωτήματος: Για την Μπανγκόκ, τα πράγματα λίγο-πολύ είναι γνωστά, έχουν γραφεί τόσα, πάνω-κάτω ξέρεις ποιές είναι οι τιμές, οι εταιρίες, τα υπέρ και τα κατά τους. Το θέμα μας δεν είναι εκεί αλλά στην Καμπότζη. Οι πτήσεις προς Πνόμ Πέν ή Σιέμ Ρήπ από τις γειτονικές χώρες (βλ. Μπανγκόκ, Κουάλα Λουμπούρ και Σινγκαπούρη) είναι ακριβούτσικες - ακόμη κι αν τα κλείσεις τα εισιτήρια αρκετά νωρίς. Οπότε τι κάνεις?

Το ψάχνεις ανάποδα! Απο πού πετάνε για εκεί και ποιές εταιρίες? Π.χ. η Air Asiana (της Κορέας) σου δίνει το Σιέμ Ρήπ για Νοέμβρη στα 792 Ευρώ από Παρίσι μέσω Σεούλ. Μπορείς να βρεις και μια φτηνή για Παρίσι από Αθήνα?

Τα βάζεις όλα κάτω, συγκρίνεις και αποφασίζεις. Αν δε θες (ή δεν ξέρεις) να ψάξεις όλες τις εταιρίες που πιθανόν να πετάνε εκεί, χρησιμοποιείς ένα καλό ψαχτήρι (π.χ. www.expedia.it) και βλέπεις τι παίζει.

Θέλει χρόνο αλλά κι αυτό μέσα στο παιχνίδι δεν είναι? ;)
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
dimkyr, ουδεποτε μου αρεσε η λεξη ¨κυρια¨ ,εφου ειμαι κοριτσακι ακομα...:bleh:
Ναι,οπως καταλαβαινεις ειμαι της περιπετειας κι εγω ..:D
babaduma, τελειος καιρος για μας!! Σας θυμιζω οτι πηγα Ινδια καλοκαιρι!:D
Λοιπον τωρα που το σκεφτομαι δεν εχω τιποτα κανονισει για Αυγουστο...:roll:
2 Γκιουλιβερ μαζι,καλο μου ακουγεται!!:clap:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
air asia Bangok-Phnom Penh με κόστος αστείο (αναλόγως το πότε, δεν ξεπερνά τα 70-80 ευρώ στην χειρότερη). Επίσης πας οδικώς από Μπανγκόκ με λίγη ταλαιπωρία βέβαια. Κόστος το πολύ 10 ευρώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επίσης πας οδικώς από Μπανγκόκ με λίγη ταλαιπωρία βέβαια. Κόστος το πολύ 10 ευρώ.
Καλά, αν θέλετε, και τζάμπα σας πάω... με τη γαλέρα μου... θα κάνετε και μπράτσα! :haha:

ΥΓ. Τα 70-80 ειναι one way...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
dimkyr, ουδεποτε μου αρεσε η λεξη ¨κυρια¨ ,εφου ειμαι κοριτσακι ακομα...:bleh:
Ναι,οπως καταλαβαινεις ειμαι της περιπετειας κι εγω ..:D
babaduma, τελειος καιρος για μας!! Σας θυμιζω οτι πηγα Ινδια καλοκαιρι!:D
Λοιπον τωρα που το σκεφτομαι δεν εχω τιποτα κανονισει για Αυγουστο...:roll:
2 Γκιουλιβερ μαζι,καλο μου ακουγεται!!:clap:
Λαμπρά κοριτσάκι!!!! Ετοιμάσου!! Οικονομική συσκευασία 2 σε 1!! Εγω βρίσκω ξενοδοχεία:haha::haha::haha::haha: .
Ινδία και Νεπάλ και εγώ Αυγουστο είχα πάει. Δεν μας πτοεί τίποτα
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλά, αν θέλετε, και τζάμπα σας πάω... με τη γαλέρα μου... θα κάνετε και μπράτσα! :haha:

ΥΓ. Τα 70-80 ειναι one way...
Τα 70-80 δεν είναι απλή μετάβαση αλλά με επιστροφή.
Οσι για την γαλέρα θα κολλάς και ΙΚΑ? Αν και άμα έχουμε γαλέρα προτιμώ να χτυπήσω μια Μελανησία ή έστω Μικρονησία...... μουσική υπόκρουση slabo day
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω το μεσο με το οποιο θα κινηθουμε εκει!!:D
Καλα,συμφερει,δεν μας γκρινιαζουν,θα τα μουρμουρανε μεταξυ τους!!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom