Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Επισης και η Λουκα ειναι πολη ομορφη πολη μπορεις να την συνδιασεις με την Πιζα που ειναι κοντα.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Εγώ έχω στείλει mail στο ξενοδοχείο το οποίο βρίσκετε εντός ζώνης ZTL και στην οποία έχεις δικαίωμα να εισέλεθεις κατά την ημέρα της άφιξης ή της αναχώρησης από το ξενοδοχείο. Ίδιο mail έχω στείλει και στην δημοτική αστυνομία της Φλωρεντίας που τους εξηγώ τα καθέκαστα. μέχρι τώρα μου απάντησε μόνο το ξενοδοχείο ότι έχει διαβιβάσει το αίτημα στην δημοτική αστυνομία.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Καλημέρα!!
Όπως καταλάβατε από τον τίτλο, ετοιμαζόμαστε για ταξίδι με το αυτοκίνητο μας!!!
Θα ήθελα λοιπόν την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί μας αγχώνει αρκετά :(!!!
Θα πάμε με πλοίο από Πάτρα στην Ανκόνα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:
1. Τί κάνουμε στα διόδια; Είναι σαν την Ελλάδα; Απλά σταματάμε και πληρώνουμε;;
2. Λέμε να πάρουμε πάρκινγκ στο ξενοδοχείο. Αξίζει να δίνουμε αυτά τα λεφτά ή έχει άνετο πάρκινγκ και μέσα στην πόλη;
3. Πόσο εύκολα οδηγείς μέσα στην πόλη και για εκδρομές τριγύρω; Φαντάζομαι ότι ειναι πιο εύκολα από την Ελλάδα,εεεεε;;;;;;;;; :bleh:
4. Γενικά υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρουμε/ σκεφτούμε/ κάνουμε που να είναι σημαντικό; :shock:

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!! :haha:
 

stamos1972

Member
Μηνύματα
52
Likes
25
Καλημέρα και καλό ταξίδι να έχετε!
Το καλοκαίρι ήμασταν με αυτοκίνητο (νοικιασμένο από εκεί) στην Φλωρεντία. Θα προσπαθήσω λοιπόν να σε καλύψω στις απορίες σου…
1. Τα διόδια στην Ιταλία έχουν το εξής σύστημα: Μπαίνοντας στην οτοστράντα (εθνική) τους παίρνετε χαρτάκι από μηχάνημα και στο σημείο που θα βγείτε υπάρχουν διόδια όπου δίνεται το χαρτάκι και πληρώνεται το αντίτιμο. Μπορείτε να πληρώσετε με μετρητά σε άνθρωπο και σε αυτόματο μηχάνημα καθώς και με πιστωτική. Πάνω από κάθε γκισέ υπάρχει ταμπέλα για να διαλέξεις που θα οδηγήσεις το αυτοκίνητο σου.
2. Ανάλογα το σημείο που βρίσκεται το ξενοδοχείο σας. Εάν είναι σε κεντρικό σημείο τότε κατά την γνώμη μου επιβάλετε να έχετε πάρκινγκ στο ξενοδοχείο σας. Εμείς μέναμε έξω οπότε δεν είχαμε πρόβλημα (άσχετα εάν το ξενοδοχείο μας είχε και δωρεάν μάλιστα). Πιστεύω αφού θα έχετε δικό σας αυτοκίνητο η επιλογή ξενοδοχείου έκτος ιστορικού κέντρου είναι η καλύτερη (εάν δεν έχετε ήδη κλείσει).
3. Είναι το ίδιο. Όπως κάθε τι καινούργιο χρειάζεται λίγος χρόνος προσαρμογής π.χ. αυτός που μπαίνει στην πλατεία παραχωρεί προτεραιότητα (αντίθετα από την Ελλάδα δηλαδή).
4. Εμείς είχαμε GPS μαζί μας, πράγμα που θεωρώ απαραίτητο αξεσουάρ για ταξιδιώτες με αυτοκίνητο.

Για ότι άλλο σκεφτώ θα επανέλθω. Ελπίζω να σε βοήθησα…
 
Last edited by a moderator:

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
συμφωνω με τον stamos1972 και επιπλεον
1.θα σου προτεινα αφου εχεις παρει το μπιλιετο στην εθνικη οταν πας να βγεις να επιλεγεις γκισε με το σημα που εχει χερι και κερματα για να βρισκεις ανθρωπο (για τα ρεστα )μιας και τα διοδια στην ιταλια δεν εχουν στανταρ τιμη (ειναι αναλογα τα χλμ. που εχεις διανυσει στην εθνικη οποτε δεν ξερεις ποσο ειναι καθε φορα
2.μεσα στο κεντρο της πολης εχει παρα πολυ ακριβο παρκιν αρα και να βρισκεις θεση το πληρωνεις πολυ (αν θυμαμαι το ωραριο ειναι 8-21 καθε μερα )
3.οδηγεις παντα δεξια και μονο για προσπεραση αριστερα (μου εχει κανει εντυπωση που η αριστερη λωριδα τις περισσοτερες φορες ειναι αδεια( ετσι ειναι o κοκ απλα εδω στην ελλαδα δεν τον ακολουθουμε)
4.-gps (προτεινω tomtom με χαρτες ευρωπης ,εχει ο κοτσωβολος με 199 ευρω) ή garmin
-κλεισε μεσω internet εισητηρια για
Online Booking Uffizi Gallery tickets.
-πολλα εστιατορια ειναι κλειστα παραμονες και ανημερα χριστουγεννα και πρωτοχρονια οποτε ψαξε μηπως υπαρχει κανενα που να μεινει ανοικτο ή κλεισε στο ξενοδοχειο το εορταστικο σου φαγητο
-πολυ καλη εκδρομη ειναι Pisa,Lucca αλλα και Greve in Chianti
Chianti Tuscany vacation rentals Italy Greve in Chianti accommodations in Chianti Tuscany vacation villas Tuscany holiday homes Chianti vacation rentals farm house holidays B and B near Florence, Greve in Chianti bed and breakfast
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
1. εάν μείνετε στο κέντρο απαραιτήτως το ξενοδοχείο να έχει πάρκινγκ (εγώ έμεινα στο μικαελάντζελο που διαθέτει πάρκινγκ). 2. Εγώ έκανα πρωτοχρονιά στην Φλωρεντία το 2007. Αυτό που μου έχει μείνει είναι ότι όλος ο κόσμος μαζεύεται στο κέντρο με σαμπάνιες και γίνεται παινδαιμόνιο. Τϊ πυροτεχνήματα, τί σαμπάνιες να ανοίγουν, ένας πανικός. νομίζεις ότι γίνεται πόλεμος. 3. Απαραιτήτως να προβλέψεται εκ των προτέρων και να κάνετε κράτηση σε κάποιο ειστιατόριο για την παραμονή. Εκεί δεν θα βρείτε, σε βεβαιώνω. αν βρείτε τελευταία στιγμή, όπως εμείς, θα πληρώσετε τα μαλιοκέφαλα σας. 4. Απαραιτήτως GPS. Εμείς τότε δεν είχαμε και ταλαιπωρηθήκαμε αφάνταστα. 5. Από αγκόνα βουρ για μπολόνια και από εκεί για φλωρεντία. Στα διόδια θα πάρεις μία κάρτα όταν εισέλθεις και θα πληρώσεις όταν βγεις από την αουτοστράντα. 6. Μία επισήμανση για όσους δεν το γνωρίζουν: όταν μπαίνεις στην αουτοστράντα μετά τις 12 το βράδυ στην Ιταλία τα διόδια είναι πιο φθηνά. Μην φοβάσται τίποτα θα περάσετε υπέροχα.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το ξενοδοχείο που λέμε να κλείσουμε, έχει δικό του κλειστό πάρκινγκ. Λέτε να μας ζητήσουν τρελά λεφτά για 4 μέρες;;;;

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Πόσο περίπου κοστίζουν τα διόδια από Ανκόνα για Φλωρεντία;

Ευχαριστώ!!
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το ξενοδοχείο που λέμε να κλείσουμε, έχει δικό του κλειστό πάρκινγκ. Λέτε να μας ζητήσουν τρελά λεφτά για 4 μέρες;;;;

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Πόσο περίπου κοστίζουν τα διόδια από Ανκόνα για Φλωρεντία;

Ευχαριστώ!!
-αν θυμαμαι καλα γυρω στα 18 (υπολογισε και καμια αυξηση απο το καλοκαιρι )
-μεχρι 25 ευρω τη μερα για παρκιν μεσα στο κεντρο ειναι καλη τιμη
ποιο ξενοδοχειο λετε να κλεισετε?
στειλε ενα email και ρωτησε τους την τιμη
 

stamos1972

Member
Μηνύματα
52
Likes
25
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το ξενοδοχείο που λέμε να κλείσουμε, έχει δικό του κλειστό πάρκινγκ. Λέτε να μας ζητήσουν τρελά λεφτά για 4 μέρες;;;;

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Πόσο περίπου κοστίζουν τα διόδια από Ανκόνα για Φλωρεντία;

Ευχαριστώ!!
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το site www.viamichelin.com.
Είναι της Michelin (αυτής με τα λάστιχα αυτοκινήτων) και δίνοντας αφετηρία και προορισμό σου σχεδιάζει την διαδρομή, σε πληροφορεί για το πόσα χλμ. είναι η απόσταση, πόση ώρα, κόστος σε καύσιμα και διόδια.
Εμείς που είχαμε σημειώσει αυτές τις πληροφορίες από Ελλάδα, συγκρίνοντας τις εκεί είδαμε ότι έπεσε μέσα τις περισσότερες φορές.
Για μένα, το site www.viamichelin.com είναι στα must εργαλεία των ταξιδευτών με αυτοκίνητο.:clap:
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: vpg

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
τωρα με της μινωικες γινετε πολεμος στισ τιμες βγαλε εισητηρια αν πας απο ηγουμενιτσα εκει μεσα στο Τερματικός Σταθμός, Νέο Λιμάνι καμια σχεση οι τιμες με οτι βλεπης σε σαιτ και πρακτορεια
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Πρέπει να δείξεις ιδιαίτερη προσοχή στο ιστορικό κέντρο, στο οποίο απαγορεύεται να μπεις με το αυτοκίνητό σου. Διαφορετικά, κάμερες σε πιάνουν κάθε φορά που περνάς από συγκεκριμένα σημεία-εισόδους. Δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί πρόβλημα μόνο για όσους νοικιάζουν αυτοκίνητο με ιταλικές πινακίδες ή αν ισχύει για όλους, καλύτερα όμως ψάξτο για σιγουριά.
Όσο για τα άλλα που ρωτάς, έχουν απαντήσει οι προηγούμενοι. Στο θέμα της οδήγησης, θα την απολαύσεις, οι Ιταλοί έχουν παιδεία (τουλάχιστον όταν φεύγουν από τη Ρώμη, όπως έχω ακούσει) και τη δείχνουν στο δρόμο κάθε στιγμή. Δεν θα ξεχάσω Ιταλό με ΤΕΡΑΣΤΙΟ τζιπ πολλών χιλιάδων ευρώ, να βγαίνει στην αριστερή λωρίδα μόνο για προσπέραση και κάθε φορά να επιστρέφει στη δεξιά, σε μία ατέλειωτη ευθεία. Στην Ελλάδα δεν το έχω δει ακόμα! (εγώ το τηρώ ευλαβικά).
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Πρέπει να δείξεις ιδιαίτερη προσοχή στο ιστορικό κέντρο, στο οποίο απαγορεύεται να μπεις με το αυτοκίνητό σου. Διαφορετικά, κάμερες σε πιάνουν κάθε φορά που περνάς από συγκεκριμένα σημεία-εισόδους. Δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί πρόβλημα μόνο για όσους νοικιάζουν αυτοκίνητο με ιταλικές πινακίδες ή αν ισχύει για όλους, καλύτερα όμως ψάξτο για σιγουριά.
Όσο για τα άλλα που ρωτάς, έχουν απαντήσει οι προηγούμενοι. Στο θέμα της οδήγησης, θα την απολαύσεις, οι Ιταλοί έχουν παιδεία (τουλάχιστον όταν φεύγουν από τη Ρώμη, όπως έχω ακούσει) και τη δείχνουν στο δρόμο κάθε στιγμή. Δεν θα ξεχάσω Ιταλό με ΤΕΡΑΣΤΙΟ τζιπ πολλών χιλιάδων ευρώ, να βγαίνει στην αριστερή λωρίδα μόνο για προσπέραση και κάθε φορά να επιστρέφει στη δεξιά, σε μία ατέλειωτη ευθεία. Στην Ελλάδα δεν το έχω δει ακόμα! (εγώ το τηρώ ευλαβικά).[/quote
Πρόσεχε τις περιοχές ZTL στην Ιταλία -Ztl in Italia: ZTL Firenze-προσεξε αυτο-Μετά από 1 μήνα που γύρισαν πίσω Ελλάδα, ήρθε η 1η κλήση ταχυδρομικά. Και μετά μέσα στους επόμενους 4 μήνες ήρθαν συνολικά κλήσεις ύψους.... €1400 !!!!

Ο άνθρωπος κόντεψε να τρελαθεί!

Οι κλήσεις όλες ήταν για παράνομη είσοδο στο δακτύλιο της Φλωρεντίας (όχι για ταχύτητα, εξ άλλου δεν έτρεχε γιατί είχε μικρό παιδί στο αυτοκίνητο). Σε κάθε είσοδο του δακτυλίου υπήρχαν πινακίδες (στα ιταλικά) που ανέφεραν για το δακτύλιο. Αλλά επειδή δεν ήξερε ιταλικά δεν ήξερε τί σήμαιναν. Έβλεπε άλλους που εμπαιναν κανονικά και έμπαινε και αυτός. Αλλά αυτό που δεν ήξερε είναι ότι οι άλλοι είχαν ειδική "άδεια" για να το κάνουν!

Οι κλήσεις όλες διαχειρίζονται εδώ στην Ελλάδα από ένα (ελληνικό) δικηγορικό γραφείο που είναι εξουσιοδοτημένο να βρίσκει τους "παραβάτες" και να συλλέγει τα πρόστιμα!

Τώρα προσπαθεί να ξεμπλέξει. Γράφει επιστολές (στα ιταλικά) προς το Δήμο Φλωρεντίας μήπως και τυχόν του αναγνωρίσουν κάποιο ελαφρυντικό ως τουρίστας/επισκέπτης και ότι δεν ξέρει ιταλικά! Ο Δήμος βρήκε τα στοιχεία του από την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου. Μύλος η υπόθεση....
ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΙΤΑΛΙΑ -ΕΛΒΕΤΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ - Navimania
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom