Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
υπαρχουν πολλοι τυποι τρενων που κανουν την διαδρομη ρωμη-φλωρεντια με την βασικη τους διαφορα να ειναι στο χρονο που κανουν για να φτασουν (και στην τιμη βεβαιος βεβαιος).αν θυμαμαι καλα το γρηγορο κανει 4-5 ωρες και ειναι πολυ ανετο στο ταξιδι.
Δε θυμάσαι καλά. Το γρήγορο κάνει περίπου μιάμιση ώρα.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
τελικα δεν ειχαμε παρει το γρηγορο τρενο:shock:
κοιτα τι μαθαινω μετα απο 5 χρονια:oops:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ Eumeni, μάλλον αυτό θα κάνω...

Μια βραδιά στη Φλωρεντία...μιας και για Σιένα δεν βλέπω προτάσεις!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Λοιπόν...σκέφτομαι να συνδιάσω και Φλωρεντία ή Σιένα, έτσι ώστε να δούμε και εμείς κάτι καινούργιο, και να γλυτώσω λίγο απο την γκρίνια της γυναίκας μου...που θα προτιμούσε ένα άλλο προορισμο! (Φλωρεντία έχουμε πάει μονο μια φορά για 4 ώρες!)

Αξίζει να κανονίσω μια διανυκτέρευση εκεί ή να το κάνω αυθημερών μιας και πάλι δεν θα την δω ολόκληρη??:rolleyes:
Ή να πάμε για μια μονοήμερη στη Σιένα,που ίσως είναι αρκετή για να την γυρίσουμε...μιας και είναι μικρότερη??
Εγώ πιστεύω ότι αν είστε 4 άτομα συμφέρει να νοικιάσετε αμάξι και να κάνετε το εξής: αναχώρηση πρωί για Σιένα -θα πάρετε την Αουρέλια που σας πάει παραθαλάσσια και όχι από εθνική, δεν έχει διόδια και θα δείτε ωραία χωριά στο δρόμο. Φτάνετε Σιένα περνάτε τη μέρα εκεί και έχετε δύο επιλογές:
1. απόγευμα αναχωρείτε για Φλωρεντία όπου διανυκτερεύετε και τη γυρίζετε την επόμενη μέρα και φεύγετε απόγευμα για Ρώμη ή
2. μένετε στη Σιένα και το πρωί αναχωρείτε για Φλωρεντία.

Φυσικά υπάρχουν κι άλλα μέρη που αξίζει να δείτε (π.χ. Σαν Τζιμινιάνο, Μοντεπουλτσιάνο κλπ) αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να τα προτείνω για να μη σε μπερδέψω κι άλλο.
Αν τώρα δεν έχετε σκοπό να νοικιάσετε αμάξι μπορείτε να κάνετε πάνω κάτω αυτά αλλά με τον περιορισμό των ωραρίων.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το αμάξι είναι καλή λύση...πράγματι!
Φαίνεται πολύ καλή και δελεαστική η πρόταση σου, σε ευχαριστώ!

Ετσι θα μπορέσουμε να δούμε πιο πολλά πράγματα σε πιο ελεύθερο ωράριο... :clap:
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
παιδια καλησπέρα!εχω μια απορία και θα ηθελα να τη μοιραστω μαζί σας ώστε να με διαφωτίσετε λίγο. έκανα κράτηση απο trenitalia.com εισιτήρια απο φλωρεντία για ρώμη για τις 29-06. το θέμα είναι ότι έκανα κράτηση μια ειδική κατηγορία εισιτηρίων meno 30%. ξερετε αν για αυτά τα εισιτήρια πρεπει να έχω κάποια ειδική κάρτα?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
παιδια καλησπέρα!εχω μια απορία και θα ηθελα να τη μοιραστω μαζί σας ώστε να με διαφωτίσετε λίγο. έκανα κράτηση απο trenitalia.com εισιτήρια απο φλωρεντία για ρώμη για τις 29-06. το θέμα είναι ότι έκανα κράτηση μια ειδική κατηγορία εισιτηρίων meno 30%. ξερετε αν για αυτά τα εισιτήρια πρεπει να έχω κάποια ειδική κάρτα?

Νομίζω ότι η κατηγορία meno 30% είναι για online κράτηση εισιτηρίων τουλάχιστον 2 εβδομάδες πριν την αναχώρηση, με έκπτωση 30%
Πρέπει να γράφει στην ιστοσελίδα τους αναλυτικές πληροφορίες.
Άρα καλώς το έκλεισες.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ναι αυτό αναφέρεται στην ιστοσελίδα αλλά δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο οπότε για να σιγουρευτώ έκανα και μια ερώτηση!!σε ευχαριστω πολύ παντως
 

Papaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Σε μία εβδομάδα θα επισκευτώ την όμορφη Φλωρεντία για 4 ημέρες. Πετάω στη Bologna, από εκεί με τρένο για την Φλωρεντία και έχω κλήσει να μείνω στο κέντρο της πόλης. Δεν θα έχω αυτοκίνητο. Έχει πάει κανείς; Μπορεί να προτείνετε ιδεές για τις 4 ημέρες που θα είμαι εκεί; Όλες οι ιδέες ευπρόσδεκτες!

Ευχαριστώ.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Γεια σας,διαβαζω πολυ συχνα τις ομορφες ιστοριες απο τα ταξιδια σας και ειμαι σιγουρη οτι θα βρω βοηθεια για το ταξιδι που προγραμματιζουμε.Θα παμε Φλωρεντια και θα μεινουμε για 3 νυχτες αφου γυρισουμε απο GARDALAND.Ειμαστε 2 οικογενενειες με 3 παιδια 7-9 ετων,εχουμε 2 ΙΧ και θα χρειαστουμε και parking.Κοιταξα αρκετα ξενοδοχεια και εχω καταληξει σε 5 (πολλα ειναι ε???)Το ADLER CAVALLIERI,SANTA MARIA NOVELLA,RIVOLI KAI AMBASCIATORI ολα κοντα στο σταθμο και την piazza santa maria novella.Ξερει κανεις αν η περιοχη ειναι καλη και ασφαλης για το βραδυ??.Επισης ξεχωρισα το ATHENAUM που ειναι κοντα στην piazza san marko αλλα δεν ξερω ποσο μακρια ειναι απο τα αξιοθεατα για να πηγαινουμε με τα ποδια.Το ξενοδοχειο αυτο ειναι μοντερνο και το parking με λογικη τιμη.
Οποιος εχει τη διαθεση να βοηθησει θα τον περιμενω.Επισης οποιαδηποτε αλλη πληροφορια για φαγητο ,κτλ.δεκτη.
ευχαριστω και καλα μας καλοκαιρινα ταξιδια
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
εμεις κλεισαμε αυτο Rooms in Florence | Tuscany Firenze | Four Star Hotel in Florence | μεσω booking.com με δωρεαν παρκιγκ και σταση λεωφορειου εξω απο το ξενοδοχειο ,γιατι ποιο μεσα δεν μπορεις να μπεις με ιχ στην φλωρεντια υπαρχει δακτυλιος και μπαινουν μονο οσοι εχουν αδεια.http://www.comune.fi.it/opencms/export/sites/retecivica/materiali/turismo/ztlnov.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom