Φωτογραφικός Διαγωνισμός - Αγαπημένο Καλοκαίρι

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
αν επεξεργαστει η πειραχτει μια φωτο (περαν απο τη σμικρυνση) ειναι ανιση η μαχη πιστευω
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ γι'αυτό ρωτάω τη διαχείριση να μου πει.
Αλήθεια όμως,γιατί την θεωρείς "άνιση μάχη" το να επεξεργαστεί κάποιος τη φωτό του;
Επίσης έχε υπόψη ότι όλοι οι γνωρίζοντες λίγο ή περισσότερο διορθώνουν τις φωτογραφίες τους μετά τη λήψη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αν επεξεργαστει η πειραχτει μια φωτο (περαν απο τη σμικρυνση) ειναι ανιση η μαχη πιστευω

Δεν είναι όλες οι επεξεργασίες ίδιες. Υπάρχουν λογιών λογιών. Οπότε, για ποιά άνιση μάχη μιλάς?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να διευκρινίσω πάντως ότι μιλάω για χοντρό πείραγμα και όχι απλή διόρθωση.Αλλά να ξέρουν και οι άπειροι ότι σχεδόν πάντα,ειδικά για φωτογραφίες που δημοσιεύονται ακόμα και εδώ,μια μικρή διόρθωση την έχουν φάει απ'όσους το κατέχουν.Εκτός αν τους έχουν πάει όλα άψογα (φαινόμενο όχι τόσο συχνό) κι έτσι δεν χρειάζονται τίποτα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Να διευκρινίσω πάντως ότι μιλάω για χοντρό πείραγμα και όχι απλή διόρθωση.Αλλά να ξέρουν και οι άπειροι ότι σχεδόν πάντα,ειδικά για φωτογραφίες που δημοσιεύονται ακόμα και εδώ,μια μικρή διόρθωση την έχουν φάει απ'όσους το κατέχουν.Εκτός αν τους έχουν πάει όλα άψογα (φαινόμενο όχι τόσο συχνό) κι έτσι δεν χρειάζονται τίποτα.

Η γνώμη μου είναι ότι η κύρια διαφορά σε μια νορμάλ επεξεργασία φωτογραφίας από μια πολύ πειραγμένη, είναι ότι στη δεύτερη περίπτωση, συνήθως τα αποτελέσματα είναι τόσο ψεύτικα που τελικά στο μάτι του θεατή δεν είναι και τόσο ευχάριστη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα συμφωνήσω εν μέρει.Είμαι κι εγώ οπαδός του ρεαλιστικού,αλλά έχω δει και πολύ όμορφα πειραγμένες φωτογραφίες.Επίσης ο διαγωνισμός είναι για να κάνουμε το κέφι μας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι εννοείτε ρε παιδιά χοντρά πειραγμένες φωτογραφίες; κόβουμε ένα φεγγάρι από αλλού και το βάζουμε μέσα πχ;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι ρε συ.Αλλά μια έντονη σέπια π.χ. είναι χοντρό πείραγμα.Ένα εξωπραγματικό κοντράστ,ένα χρωματικό φίλτρο κλπ κλπ
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
Δεν είναι όλες οι επεξεργασίες ίδιες. Υπάρχουν λογιών λογιών. Οπότε, για ποιά άνιση μάχη μιλάς?
τι εννοεις δεν ειναι ιδιες??

αγαπητη η επεξεργασια ειναι επεξεργασια αν δεν βγηκε μια φωτο καλη απο την αρχη βρισκω αλλη και ανεβαζω αλλη
ερασιτεχνικος διαγωνσιμος ειναι οχι επαγγελματικος(υπαρχουν αναλογα φορουμ )

βεβαια η συμπιεση η κοψιμο ειναι απαραιτητα για να ανεβασουμε μια φωτο

αυτα βεβαια ειναι αποψη μου ο καθενας κανει οτι θελει

φιλικα
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
η αλήθεια είναι ότι και εγώ τον maltakia περιμένω...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
τι εννοεις δεν ειναι ιδιες??

αγαπητη η επεξεργασια ειναι επεξεργασια αν δεν βγηκε μια φωτο καλη απο την αρχη βρισκω αλλη και ανεβαζω αλλη
ερασιτεχνικος διαγωνσιμος ειναι οχι επαγγελματικος(υπαρχουν αναλογα φορουμ )

βεβαια η συμπιεση η κοψιμο ειναι απαραιτητα για να ανεβασουμε μια φωτο

αυτα βεβαια ειναι αποψη μου ο καθενας κανει οτι θελει

φιλικα

Φυσικά και ο διαγωνισμός είναι ερασιτεχνικός.
Αλλά, πχ. το να τονίσεις ελαφρά τα χρώματα της φωτογραφίας σου ή να διορθώσεις το κοντράστ δε θεωρείται ουσιαστικά πείραγμα, ούτε το κάνουν μόνο οι επαγγελματίες.
Και όπως είπε και ο maltakias, η πλειοψηφία των φωτογραφιών έχουν τέτοιου είδους επεξεργασία. Αυτοί που δεν το κάνουν δεν είναι από άποψη, αλλά γιατί δεν ξέρουν πως να το κάνουν. Επίσης, υπάρχει και μια μερίδα ανρθώπων που ξέρει πώς να κάνει την επεξεργασία, αλλά δεν ξέρει να την κάνει σωστά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα είπε τέλεια η anny.

Το να διορθώσεις π.χ. έναν στραβό ορίζοντα δεν θεωρείται επεξεργασία,είναι κάτι που όποιος γνωρίζει οφείλει να πράξει (εκτός αν ήθελε επί τούτου τέτοιο αποτέλεσμα).Όποιος δεν το κάνει απλώς δεν ξέρει και δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να μάθει τον τρόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom