Χάπια για ελονοσία

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πηγα διευθυνση υγιεινης μου εδωσαν μεφλοκινη,εχω προμηθευτει και το αντικουνοπικο απο τον Πετριδη(deet 40%) και παω Καμποτζη (Ανγκορ Βατ) και Ταιλανδη.Ειμαι καλυμενος ρε παιδια η να ανυσηχω?
καλυμμενος σαν αστακος!!!καλο ταξιδι...Ε και με τη μεφλακινη απεφυγε να πινειςς αλκοολ την ιδια μερα αν δε θες να βλεπεις τα πιο τρομαχτικα και ζωντανα ονειρα της ζωης σου...!!!;) :bleh: :D

αλλαγη...δεν εισαι....δε προσεξα το καμποτζη....κοιτα παρακατω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πηγα διευθυνση υγιεινης μου εδωσαν μεφλοκινη,εχω προμηθευτει και το αντικουνοπικο απο τον Πετριδη(deet 40%) και παω Καμποτζη (Ανγκορ Βατ) και Ταιλανδη.Ειμαι καλυμενος ρε παιδια η να ανυσηχω?
λυπάμαι που δεν ακολούθησεςτις οδηγίες του φόρουμ και πολύ περισσότερο φυσικα που στην περιοχή της Καμπότζης που πας δεν θα είσαι καθόλου καλυμμένος. είναι κρίμα να πάρεις άχρηστα χάπια για την ελονοσία. να γυρίσεις στη διεύθυνση υγιεινής και να τους πετάξεις το χάρτη του CDC στο πρόσωπο..
Chapter 2 - Malaria - 2010 Yellow Book | CDC Travelers' Health
Chapter 2 - Malaria Risk Information and Prophylaxis, by Country - Cambodia - 2010 Yellow Book | CDC Travelers' Health
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.401
λυπάμαι που δεν ακολούθησεςτις οδηγίες του φόρουμ και πολύ περισσότερο φυσικα που στην περιοχή της Καμπότζης που πας δεν θα είσαι καθόλου καλυμμένος. είναι κρίμα να πάρεις άχρηστα χάπια για την ελονοσία. να γυρίσεις στη διεύθυνση υγιεινής και να τους πετάξεις το χάρτη του CDC στο πρόσωπο..
Chapter 2 - Malaria - 2010 Yellow Book | CDC Travelers' Health
Chapter 2 - Malaria Risk Information and Prophylaxis, by Country - Cambodia - 2010 Yellow Book | CDC Travelers' Health

Εδώ μου έλεγαν εμένα να κάνω εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό, οι άνθρωποι είναι εκτός από άσχετοι και επικίνδυνοι....αλλά τα έχουμε πει 1000 φορές σε αυτό το φόρουμ πού να κοιτάξουμε για έγκυρες πληροφορίες, όταν όμως τα λες είσαι "εξυπνάκις"...

Πάρε Μαλαρόνε φίλε Βαγγέλη και πήγαινε να στο γράψει ένας γιατρός γιατί έχει 44 ευρώ το κουτάκι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εκτός από άσχετοι και επικίνδυνοι....
αλλά τα έχουμε πει 1000 φορές σε αυτό το φόρουμ πού να κοιτάξουμε για έγκυρες πληροφορίες, όταν όμως τα λες είσαι "εξυπνάκις"...

Πάρε Μαλαρόνε φίλε Βαγγέλη .
συμφωνώ απολύτως...
Key Features - Malarone
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εχω μεινει πισω μαλλον... και κοριτσακι ειμαι...
πίσω από τι? δεν είναι καμμιά εξέλιξη..απλά οι δικοί μας δεν είναι ενημερωμένοι..για ταξίδια στο εξωτερικό κοιτάμε πρωτα απ' όλα το CDC και μετά άλλα.
και σόρυ που δεν πρόσεξα το σύμβολο..έχω μείνει πίσω..
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Malarone; Lariam; Κάτι άλλο;

Θα κοιτάξεις πρώτα απ' όλα να τηρήσεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα, κάλυψη του δέρματος με το ρούχο στο σωστό χρώμα, σπρέι με DET και στο δέρμα και στα ρούχα, κουνουπιέρα στον ύπνο και μετά θα δεις προσεκτικά τα φάρμακα. Ψάξε καλά το πιο κάτω site να δεις αν οι χώρες που πας έχουν κάποιο είδος κουνουπιού και όχι κάποιο άλλο (γιατί κυρίως από αυτό εξαρτάται το ποιο χάπι παίρνεις) και μετά πάρε τα. Έχω πάρει μία φορά στη ζωή μου τα Lariam και υπέφερα από αϋπνία, εφιάλτες και όταν γύρισα στην Ελλάδα, ένα βράδι πρέπει να έπαθα κάτι σαν ήπια επιληπτική κρίση μέσα στον ύπνο μου και με τρέχανε στο νοσοκομείο. Είμουν όμως σε φάση κατάθλιψης και αυτό επηρεάζει. Γενικά είναι κ...φάρμακο. Συνταξιδιώτες μού έχουν πει ότι τα Malarone είναι πολύ πιο ανεκτά. Α, και κάτι ακόμα, τότε, το 2005, το Υγειονομικό δεν είχε ιδέα για την πραγματική κατάσταση και τις ανάγκες στις χώρες της Αφρικής. Πήρα τη γνώμη των Γιατρών του Κόσμου για το αν έπρεπε να πάρω χάπια (όχι για το ποια χάπια). Τώρα άραγε;

Φαντάζομαι ότι θα έχεις κοιτάξει και τα υπόλοιπα εμβόλια. Α, αυτό που κάνω πάντα είναι το αντιτεττανικό, πολύ χρήσιμο σε αυτές τις χώρες που είναι παντού γεμάτες ζώα.


ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΧΑΠΙΑ!

Chapter 2 - Malaria - 2010 Yellow Book | CDC Travelers' Health

Πήγαινε κάτω-κάτω, στον πίνακα με τα χάπια (Table 2-23. Drugs used in the prophylaxis of malaria), διάβασε προσεκτικά το συγκριτικό Malarone / Lariam και αποφάσισε.

Κάτι ακόμα, αν δεν είσαι σίγουρος για το νερό που θα πίνεις, πάρε ταμπλέτες χλωρίου.

Ελπίζω να βοήθησα... :p
 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Εντάξει για την Αφρική την καταλαβαίνω την ανησυχία αλλά αυτό το θέμα πια με την ΝΑ Ασία έχει καταντήσει γελοίο. Τα χάπια δεν είναι απαραίτητα, ούτε για την Ταϊλάνδη, ούτε για την Καμπότζη, ούτε για το Βιετνάμ, ούτε για το Λάος, ούτε για την Σιγκαπούρη, ούτε για την Μαλαισία, ούτε για τη Βιρμανία. Ο κίνδυνος της ελονοσίας σε αυτές τις χώρες είναι μικρός και μάλιστα σε πολύ συγκεκριμένα μέρη και εποχές. Ένα αντικουνουπικό με 20-30% deet είναι αρκετό και το μόνο απαραίτητο*.

*Για το αντικουνουπικό το'χω ξαναπεί και το ξαναλέω:
Η ελονοσία δεν είναι η μόνη ασθένεια που μεταδίδεται με τα κουνούπια. Υπάρχουν και άλλες, πολλές και σοβαρές. Έτσι ακόμα και αν κάποιος παίρνει χάπια για την ελονοσία, είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να βάζει ΚΑΙ αντικουνουπικό για να προστατεύεται από τα κουνούπια που μπορεί να κουβαλάνε άλλες ασθένειες. Επίσης τα χάπια για την ελονοσία δεν προσφέρουν 100% ασφάλεια, οπότε καλό είναι να παίρνεις όλα τα απαραίτητα μέτρα.

Επίσης:
Σε περιοχές που υπάρχει πρόβλημα ελονοσίας τα guesthouses έχουν σίτες πάνω από τα κρεβάτια! Αν το δωμάτιο σου έχει A/C δεν υπάρχει περίπτωση να σε τσιμπήσει κουνούπι, αν έχει ανεμιστήρα και τον έχεις αναμένο πάλι είναι σχεδόν αδύνατον.

Τώρα αν κάποιοι θα πάνε να μείνουν για 3 μήνες σε μια σκηνή στα δάση και τους βάλτους, εκεί πάω πάσο, πάρτε χάπια, πάρτε πανοπλία, κάντε και τίποτα προσευχές και καλή τύχη.

Και υπάρχουν πάντα και άλλες λύσεις όπως αυτή ή αυτή.
 

vasilis mou

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
πραγα για χριστουγεννα !
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
πρωτα πρωτα ..πολυ καλα αντικουνουπικα !!!!!!! ολα μεταφερονται με τα κουνουπια ...οχι μονο ελλονοσια αλλα και οτι αλλη τροπικη νοσο γνωριζεις η δεν γνωριζεις...και τα δυο σκευασματα ειναι σχετικα αποτελεσματικα κανενα απο τα δυο δεν αποκλειουν την νοσο !!!! απλως θεωρειτε προληπτικη θεραπεια ! δεν εχουν παρενεργειες ... επισης ειναι σημαντικο να μην ξεχασεις και τις υπολοιπες ενεργειες σας ..οπως περιορισμενη επαφη με ντοπιο πλυθησμο και φυσικα προσοχη στο φαγητο και το νερο !!!!
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
τελικα πηρα τηλ κελπνο και αρχιζαν να μου λενε και για εμβολια τυφοειδους πυρετου,τετανου,διφθεριτιδας,ηπατιτιδας α,και για το malarone.Aνησυχησα και εχω αρχισει να ψαχνομαι...Λεω να κανω το εμβολιο τετανου,και της ηπατιτιδας α και να παρω και τα malarone για 12 μερες(4 μερες παραμονης μου στην Καμποτζη και ακομα μια εβδομαδα ετσι ειναι το σχημα της χημειοπροστασιας-μετα παω Ταιλανδη για ενα μηνα)και αυτα και τιποτα αλλο.Εσεις τι μου λετε?Ασε που δεν ξερω αν προλαβαινω να με καλυψουν και αυτα που θα κανω-φευγω σε μια εβδομαδα
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ρε παιδιά απορία. Τα φαρμακεία διέκοψαν τη σύμβασή τους με το υπουργείο στο οποίο ανήκω (λόγω του ότι φυσικά το υπουργείο έχει να τους πληρώσει κάτι αιώνες:mad:). Το φαρμακείο του νοσοκομείου μας δεν τα έχει και είναι το μοναδικό πλέον όπου μπορούμε να αγοράσουμε φάρμακα πληρώνοντας απλά μια μικρή συμμετοχή. Τι να κάνω τώρα για να μην πληρώσω μια μικρή περιουσία για τα Malarone?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom