Χαλκιδική: εμείς και ένα εκατομμύριο άλλοι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για πες για Κρυοπηγή γιατί δεν έχω ακούσει τπτ.
Η Σουσουράδα και ο Σγουρός Σκατζόχοιρος είναι μάλλον το καλύτερο ever.
Η Ποτίδαια μου πέφτει μακριά. Από Ποσείδι, ο "Ποσειδών" αν και γδέρνει κάπως.
Πάντως αυτή η Σουσουράδα είναι πιο γνωστή στους Αθηναίους παρά στους Θεσσαλονικείς οι οποίοι ως γνωστόν ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΡΩΝΕ !!!
Κρυοπηγη, σουβλακι στον Κωστα. Ψαρι στο Σουσουρα. Η Ανθουλα καλη και για κρεπα στο Κατι γλυκο (καπως ετσι λεγεται).

Η Σουσουραδα πολυ καλη δεν αντιλεγω (αλλωστε ο Νικος ειναι διεθνως βραβευμενος σεφ) αλλα υπαρχουν κι αλλα πολυ καλα, μην τρελαινεστε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εμείς δε τρελλαινόμαστε, εσύ μάλλον δε μιλάς για φαγητό αν μας λες για κρέπες και σουβλάκια....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε μεγαλε φαε σουβλακι στον Κωστα και μετα μιλα. Σουβλακι ειναι αυτο που λετε εσεις καλαμακι. Αντε μαθατε και οι χαμουτζηδες απο φαγητο...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελα ρε τριπακια και ειπα θα με δωσεις κανενα καλο ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ στην Κρυοπηγη....
Εγω φταιω που σε υπερασπιστηκα με την ψαροσουπα στη Ρωμη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ρε μεγαλε φαε σουβλακι στον Κωστα και μετα μιλα. Σουβλακι ειναι αυτο που λετε εσεις καλαμακι. Αντε μαθατε και οι χαμουτζηδες απο φαγητο...
Προσοχή, μη τρώτε ψαρόσουπα στη Ρώμη, οι παρενέργειες κρατάνε πολύ πολύ καιρό...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.739
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Κρυοπηγη, σουβλακι στον Κωστα. Ψαρι στο Σουσουρα. Η Ανθουλα καλη και για κρεπα στο Κατι γλυκο (καπως ετσι λεγεται).

Η Σουσουραδα πολυ καλη δεν αντιλεγω (αλλωστε ο Νικος ειναι διεθνως βραβευμενος σεφ) αλλα υπαρχουν κι αλλα πολυ καλα, μην τρελαινεστε.
Θα βάλουμε τώρα στην ίδια ζυγαριά τον Κατσάνη της Σουσουράδας με τον κυρ-Κώστα που το σουβλάκι του το πετάς στον τοίχο και γυρίζει πίσω (δέκα χρόνια πριν, ναι, είχε καλό σουβλάκι) και την κυρα-Ανθούλα που κάνει έναν αξιοπρεπή "σπιτικό" μουσακά; Δεν μπαίνουν όλα στην ίδια ζυγαριά, πώς να το κάνουμε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα βάλουμε τώρα στην ίδια ζυγαριά τον Κατσάνη της Σουσουράδας με τον κυρ-Κώστα που το σουβλάκι του το πετάς στον τοίχο και γυρίζει πίσω (δέκα χρόνια πριν, ναι, είχε καλό σουβλάκι) και την κυρα-Ανθούλα που κάνει έναν αξιοπρεπή "σπιτικό" μουσακά; Δεν μπαίνουν όλα στην ίδια ζυγαριά, πώς να το κάνουμε;
Λαθος καταλαβες. Δεν βαζω κανεναν στην ιδια ζυγαρια. Ο Γκτσου μιλησε για τρισαθλια ταβερνακια. Το ότι το φαγητο τους δεν ειναι το σουπερ ουαου δεν σημαινει πως δεν τρως ικανοποιητικα και σε προσιτες τιμες.

Σαφως και ο Νικος της Σουσουραδας ειναι απο τους κορυφαιους (αλλωστε ειναι και ξαδερφος και εχω να πω τα καλυτερα) αλλα ελεος εχει ενα σωρο ταβερνες που τρως καλα και ευχαριστιεσαι φαγητο.

Καλοκαιρι διακοπες στη θαλασσα εισαι. Δεν ειναι αναγκη να φας γκουρμε φαγητο για να μεινεις ικανοποιημενος. Αυτο το βρισκεις και στις πολεις αμα θες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ελα ρε τριπακια και ειπα θα με δωσεις κανενα καλο ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ στην Κρυοπηγη....
Εγω φταιω που σε υπερασπιστηκα με την ψαροσουπα στη Ρωμη.
Ρε Φενια ειλικρινα στην Κρυοπηγη θες να βρεις καλο εστιατοριο; Εγω μιλησα για συμπαθητικες ταβερνες. Για καλο εστιατοριο να πας στο Εργον ή στο Sea you up στη Σανη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το πρόβλημα φίλε τριπάκια είναι ακριβώς αυτό...ή του ύψους ή του βάθους. Δηλαδή οι επιλογές μου είναι μεταξύ της ταβέρνας Sea View (με επιγραφή και στα ρώσικα) με τις προκάτ πατάτες και το αγορασμένο τζατζίκι ή του πανάκριβου ρέστο στο Σάνη? Εκεί πάσχετε λοιπόν, στο ότι δεν έχετε ενδιαμέσου κατηγορίας εστιατόρια όπου θα φας ένα πολύ καλό και όχι απλά αξιοπρεπές φαγητό, χωρίς να δώσεις μια περιουσία. Και η Σουσουράδα είναι χρυσή εξαίρεση (εξαίρετη) και τα Μπακαλιαράκια είναι αξιοπρεπέστατο και περνάει τη βάση που εγώ θέτω...στο υπόλοιπο πόδι όμως, έχεις να προτείνεις τα σουβλάκια του κυρ-Κώστα και κάτι κρέπες...αυτό λέμε, χάθηκαν πια τα ενδιάμεσα εστιατόρια? Αλλά το κάθε μέρος έχει τις υποδομές για την ποιότητα του κόσμου που υποδέχεται φίλε, αυτή είναι η μαύρη αλήθεια...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το πρόβλημα φίλε τριπάκια είναι ακριβώς αυτό...ή του ύψους ή του βάθους. Δηλαδή οι επιλογές μου είναι μεταξύ της ταβέρνας Sea View (με επιγραφή και στα ρώσικα) με τις προκάτ πατάτες και το αγορασμένο τζατζίκι ή του πανάκριβου ρέστο στο Σάνη? Εκεί πάσχετε λοιπόν, στο ότι δεν έχετε ενδιαμέσου κατηγορίας εστιατόρια όπου θα φας ένα πολύ καλό και όχι απλά αξιοπρεπές φαγητό, χωρίς να δώσεις μια περιουσία. Και η Σουσουράδα είναι χρυσή εξαίρεση (εξαίρετη) και τα Μπακαλιαράκια είναι αξιοπρεπέστατο και περνάει τη βάση που εγώ θέτω...στο υπόλοιπο πόδι όμως, έχεις να προτείνεις τα σουβλάκια του κυρ-Κώστα και κάτι κρέπες...αυτό λέμε, χάθηκαν πια τα ενδιάμεσα εστιατόρια? Αλλά το κάθε μέρος έχει τις υποδομές για την ποιότητα του κόσμου που υποδέχεται φίλε, αυτή είναι η μαύρη αλήθεια...
To 50-70% των ταβερνων στην Αθυτο ειναι παρομοιες ή και καλυτερες απο τα Μπακαλιαρακια. Αν θες να σου γραψω και ονοματα ευχαριστως.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
To 50-70% των ταβερνων στην Αθυτο ειναι παρομοιες ή και καλυτερες απο τα Μπακαλιαρακια. Αν θες να σου γραψω και ονοματα ευχαριστως.
Ετσι είναι, ωστόσο στο υπόλοιπο πόδι τα πράγματα είναι αποκαρδιωτικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom