Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! Ευη ησουν πολυ κατατοπιστικη!!! Διοτι οι διευθυνσεις βοηθουν πολυ!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
μάλλον δεν θα πετύχω κάποιο αξιόλογο πανηγύρι... :cool::roll:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
μάλλον δεν θα πετύχω κάποιο αξιόλογο πανηγύρι... :cool::roll:
jose δεν θα το ελεγα πανηγυρι...αλλα κατα πασα πιθανοτητα στις 23 Αυγουστου Κυριακη θα εχουμε τη 2η συναντηση Τραβελστοριστων στο Ρεθυμνο....
Επειδη θα ερθει απο τη Ζακρο το τιμωμενο μας προσωπο....εσυ θα εισαι στο Αγιο Νικολαο....καλο θα ειναι να ερθεται παρεουλα :clap::clap:
Για τη πρωτη συναντηση μπορεις να ενημερωθεις και φωτογραφικο υλικο εχουμε απο το τοπικ που εχουμε ανοιξει
Για τα υπολοιπα πανηγυρια που ζητησες αν γινονται στις συγκεκριμενες ημερομηνιες σιγουρα θα σε ενημερωσουν
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
jose δεν θα το ελεγα πανηγυρι...αλλα κατα πασα πιθανοτητα στις 23 Αυγουστου Κυριακη θα εχουμε τη 2η συναντηση Τραβελστοριστων στο Ρεθυμνο....
Επειδη θα ερθει απο τη Ζακρο το τιμωμενο μας προσωπο....εσυ θα εισαι στο Αγιο Νικολαο....καλο θα ειναι να ερθεται παρεουλα :clap::clap:
Για τη πρωτη συναντηση μπορεις να ενημερωθεις και φωτογραφικο υλικο εχουμε απο το τοπικ που εχουμε ανοιξει
Για τα υπολοιπα πανηγυρια που ζητησες αν γινονται στις συγκεκριμενες ημερομηνιες σιγουρα θα σε ενημερωσουν

πανηγύρι - γλέντι είναι, σουβλάκια και τέτοια... τουλάχιστον στον άγιο νικόλαο και στις λίμνες που έχω πάει έτσι τo λένε...

δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να έρθω στις 23, γιατί θα πρέπει να ξαναγυρίσω άγιο και μετά από 3 μέρες να ξανά γυρίσω στα χανιά...

θα δείξει όμως σε τι φάση θα είμαστε.

thanks
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Mανωλη θα σου προτεινω μεσα στα Χανια το Ταμαμ στη παλια πολη Ζαμπελιου 49...γευσεις ψαγμενες απο Κρητη και Μικρασιατικες.....
Απλα απαιχτο!!!! Φαγητο φανταστικο σε παρα πολυ καλες τιμες!!! Αξιζε τον κοπο!!! Οποιος βρεθει Χανια να παει υποχρεωτικα!!! ;) Και βεβαια για γλυκο στην Κουκουβαγια!!! ;)
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
κρητικοι και κρητικοπουλες τη βοηθεια σας παρακαλω!!!φτανω χανια 5.30 το πρωι απο πειραια με καραβι στις 5 αυγουστου με στοχο τη γαυδο.το λεοφορειο του ΚΤΕΛ προς παλαιοχωρα φευγει στις 8.30,την ιδια ωρα που φευγει το καραβακι απο παλαιοχωρα προς γαυδο.ξερει κανεις καποιον εναλλακτικο τροπο μεταβασης στην παλαιοχωρα η καποια αλλη λυση να βρεθω στη γαυδο την ιδια μερα χωρις να χρειαστει να διανυκτερευσω στην κρητη?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κρητικοι και κρητικοπουλες τη βοηθεια σας παρακαλω!!!φτανω χανια
μόνο με taxi.μοιραστείτε έναν ταρίφα και θα φτάσετε σε μιά ώρα στο λιμάνι παλαιόχωρας..μπορεί να βρείτε και άλλους,έξω απο το κτέλ χανιων.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.424
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
πανηγύρι - γλέντι είναι, σουβλάκια και τέτοια... τουλάχιστον στον άγιο νικόλαο και στις λίμνες που έχω πάει έτσι τo λένε...
Στο πανηγυρι στις Λιμνες ειχα παει κι εγω!!:clap: Γιορτη ρακης το ελεγαν και γινοταν το σωσε αφου γιορταζαν τα 20 χρονια του συλλογου! Δεν προλαβαινες να αδειασεις ποτηρι και πιατο και στα ξαναγεμιζαν :lol: Μας εχει μεινει αξεχαστο!
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
μόνο με taxi.μοιραστείτε έναν ταρίφα και θα φτάσετε σε μιά ώρα στο λιμάνι παλαιόχωρας..μπορεί να βρείτε και άλλους,έξω απο το κτέλ χανιων.
renata ευχαριστω,ελπιζω να βρεθω τυχερη.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κι΄εγώ πελάτης του Βορεινού αλλά που να το βρεί Εύα εκεί που βρίσκεται!!!
Zaχαροπλαστεία που λειτουργούν πάνω απο 60 χρόνια, είναι του Τζεδάκη και ο Κρόνος
κοντά στην αγορά. Σ΄αυτά δοκίμασε και χανιώτικους λουκουμάδες, γιατί τη μπουγάτσα
την έχουν πολυ μικρύνη τη μερίδα της τελευταία.!!!!
στη πόλη μέσα αν χρειαστείς ταβέρνα, πήγαινε και σ΄αυτά που είναι μέσα στη αγορά, έχουν σε βιτρίνα τα κρητικά μενού.
ας πω κι εγω με την σειρα μου τις εντυπωσεις μου, για τους επομενους επισκέπτες της περιοχής:
:roll:το Ζαχαροπλαστειου του Τζεδάκη, πισω απο την δημοτικη αγορά, ειναι της υπομονης... αλλα εκει ανακάλυψα τα "λυχναρακια" μιας κι εσεις οι κρητικοι μου τα κρατουσατε κρυφα:D. (γλυκά με τυρι και κανελα)
:)στο Θέρισο, πολυ καλο φαγητο, και οικογενειανη επιχειρηση το "μετεριζι" οπως μπαίνεις, δεξια με φυσικο ισκιο κλιματαριας... μετα, ειδα σε οδηγο οτι προτεινεται και προτιμαται απο ντόπιους. φιλόξενη ταβερνα, μεχρι τον μικρο μανωλάκι... αλλα τα βλήτα πλουσια μεν, τσουχτερά δε (6?)
:D:Dτο ξενοδοχειο υάκινθος πραγματικα πολυ καλο! μεγάλη ποικιλία σε πρωινο με φρεσκοστυμμενο χυμο, πεντακάθαρο, αψογο σερβις και φερονται περισσοτερο οικογενειακα και φιλικα, παρα τυπικα επαγγελματικα. μεχρι που μας αφησαν να μεινουμε δωρεαν 1/2 μερα ακομα, λογω της μικρης, παρολο που με ειχαν ενημερωσει αρχικα με μειλ για την τιμη της μισης μερας. αν τυχον και το διαβασουν, τους ευχαριστω πολυ!
η θαλασσα πολυ κοντα απο στενο που κατεβαινεις με τα ποδια σε 1' (διπλα στο ammos hotel), ελευθερη παραλια με ενα δεντρο μεγαλο για ισκιο (οποιος προλαβει), θαλασσα πολυ καλη, αν και λιγο ρηχη στην αρχη...
:)στο Ρεθυμνο ,ο harris με τις τεραστειες κρεπες 50-60 διαφορετικες στον καταλογο και τις αντιστοιχες βαφλες. τα υπολοιπα απο το RETHIMNO:cool:
:(για Μηλια, ο δρομος ειναι 4,80-5,00χλμ οχι λιγοτερος, με γκρεμιλα και ψιλοασχημο χωματοδρομο (προσοχη οπου εχει τσιμεντο, ειναι φαγωμενο απο κατω). Κατι σε ζαγοροχωρια μου θυμισε, ωραιο μεν, αλλα με μωρο, ζεστη, ποδαραδα.... δε....
:)τα μαλακά παξιμαδια στα Τοπολιανά πολυ! καλα, και τα τσουρεκακια τους, ολοφρεσκα (σουδιανε, εισαι ο πρωτος)
:)το φαγητο στο Κεφάλι, που προτεινε η Ρενατα (στην συναντηση, μην το ψαχνετε εδω) γυρνώντας απο ελαφονησι, στο Ελαφος, πολυ καλο, λιγο μετα το παρκινγκ, αριστερα στην στροφη. σε φυσικο ισκιο...
:D:Dοι συμβουλες soudianou και της rethimno, για τις διαδρομες εγκυροτατες! (εκτος την αποσταση της Μηλιας)
:(η Δημοτικη σκεπαστη αγορα, οχι φθηνοτερη απο τα σοκακια... μαλιστα ενα μαγνητακι στην φαλασαρνα 1,5? το ιδιο στην αγορα 3,5?. στο ρέθυμνο, πιο φτηνα σε ορισμενα τουριστικα ειδη.
:(το Ελληνις, στο κεντρο μεν, κακο δε (κατ'εμε και και κακογουστο). εχει και δικο του παρκινγκ, και απο την πλευρα του, χωρις πληρωμη. η πλευρα του Κήπου, εχει ελεγχομενη σταθμευση.
:Dπρομηθευτειτε χαρτες των πολεων απο τα ξενοδοχεια ή τα καταστήματα (δωρεαν)
:mad::(:mad:οι οδηγοι, γενικα, απαραδεκτοι! πολλα νοικιασμενα αμαξια, που σταματουν οπου τους κατέβει, στροφες, Ε.Ο. για φωτογραφίες, στο αντιθετο ρευμα οδηγηση, τσαμπουκαδες... και πετυχα και κομβόι κρητικών 8-10 αγροτικα 4Χ4 γεματα μουστακαληδες που ειτε για φονο πηγαιναν, ειτε για σφαγη...:haha::haha::haha:. τολμησε ενας να παει να περασει ενα γεφυρακι αντιθετα, αναμεσα τους...και ο θεος τον εσωσε και εκανε οπισθεν...
αν θυμηθω κατι αλλο, θα το προσθεσω εδω.:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.284
Μηνύματα
886.626
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom