Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παρακινούμενη από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα από ορισμένους ανεξάρτητους τραβελστορίτες πραγματοποίησα το πρώτο μου ταξίδι με παρέα μόνο τον εαυτό μου. Προορισμός, η Ρώμη. Τα πέρασα υπέροχα. Είχα το πρόγραμμα μου, χωρίς συμβιβασμούς και κυρίως χωρίς την γκρίνια του καθενός. Κι από παρέα, η πόλη ήταν γεμάτη από νέα άτομα στην ηλικία μου που μπορούσες να ανταλλάξεις ιδέες και να κάνεις χαβαλέ. Το ίδιο ίσχυε κι όταν πήγαινα για φαγητό ή ποτό. Φτάνει να είσαι λίγο κοινωνικό άτομο και πρόβλημα βαρεμάρας δεν θα υπάρξει. Τέλος, μπορώ να πω ότι θα καθιερώσω τα ''μοναχικά'' ταξίδια, τουλάχιστον εντός Ευρώπης.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ χαίρομαι μ'αυτό που διαβάζω. Έτσι ακριβώς είναι.
Πραγματικά οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες. Άντε να πέρνουν κι άλλοι αυτή τη (δύσκολη) απόφαση και να μην θεωρούν πρόβλημα την έλλειψη παρέας.
 

TASOYLHS

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Γεια σας και απο μενα ,προσωπικα μ' αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια χωρις γκρουπ
και χωρις γκρινιες .Εχω κανει μερικα ταξιδια με γκρουπ και πραγματικα εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο την νοοτροπια του ξεναγου και των συνταξιδιωτων μου
μονος καλυτερα.Τι γινεται ομως με τα θεματα ασφαλειας σε χωρες οπως η ΙΝΔΙΑ ας πουμε ξερει κανεις να μου πει πως μπορεις να εισαι ανετος στο ταξιδι σου ?υπαρχει καποιο ειδος ασφαλειας περαν της γνωστης (ασφ.ταξιδιου)ωστε
σε περιπτωση αναγκης να την χρησιμοποιησεις? δηλ.δεν ξερω ενημερωνωντας την πρεσβεια εδω η στο μερος που πας κανεις κατι ?εχω ταξιδεψει μονος σε καποια μερη εκτος ευρωπης οπως ιαπωνια ,σιγκαπουρη και αλλου δεν ειχα καποιο προβλημα,θα ηθελα ομως να μαθω με ποιον τροπο μπορω να κανω ασφλεστερο ενα ταξιδι καπως μακρινο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
1.397
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
πλακα πλακα,εχω 2 - 3 γνωστους που θελουν να κανουν ταξιδι (με γκρουπ βεβαια )αλλα δεν πανε γιατι ειναι μονοι τους ...
Προσπαθω να τους πεισω να πανε αλλα εχουν κι ενα δικιο που ειναι διστακτικοι γιατι οι αλλοι με το γκρουπ θα ειναι παρεες παρεες οποτε θα ειναι "καπως" να τρωνε ολοι π.χ. πρωινο π.χ. και ο "ενας" να ψαχνει τραπεζι να καθισει...
Να αρχισω να κανω εκδρομικα συνοικεσια; Μου ερχεται κριμα που δεν πανε ταξιδια ενω το θελουν....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας και απο μενα ,προσωπικα μ' αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια χωρις γκρουπ
και χωρις γκρινιες .Εχω κανει μερικα ταξιδια με γκρουπ και πραγματικα εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο την νοοτροπια του ξεναγου και των συνταξιδιωτων μου
μονος καλυτερα.Τι γινεται ομως με τα θεματα ασφαλειας σε χωρες οπως η ΙΝΔΙΑ ας πουμε ξερει κανεις να μου πει πως μπορεις να εισαι ανετος στο ταξιδι σου ?υπαρχει καποιο ειδος ασφαλειας περαν της γνωστης (ασφ.ταξιδιου)ωστε
σε περιπτωση αναγκης να την χρησιμοποιησεις? δηλ.δεν ξερω ενημερωνωντας την πρεσβεια εδω η στο μερος που πας κανεις κατι ?εχω ταξιδεψει μονος σε καποια μερη εκτος ευρωπης οπως ιαπωνια ,σιγκαπουρη και αλλου δεν ειχα καποιο προβλημα,θα ηθελα ομως να μαθω με ποιον τροπο μπορω να κανω ασφλεστερο ενα ταξιδι καπως μακρινο.
Στον ανεπτυγμένο κόσμο, όσο μακριά και να ναι, δεν υπάρχει θέμα. Ιαπωνία, Σιγκαπούρη που ανέφερες, Αυστραλίες, Βόρεια Αμερική κλπ. δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, φαντάσου ότι τόσοι και τόσοι ταξιδεύουν κάθε μέρα για δουλειές. Το ίδιο και σε άλλες "σύγχρονες" μεγαλουπόλεις της Ασίας, κι ας είναι λιγότερο ανεπτυγμένες. Στη Σαιγκόν, π.χ. ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να πας από μηχανάκι...

Όταν ταξιδεύω σε "τρίτες" χώρες (με εγκληματικότητα) προσπαθώ να το κάνω με παρέα κι όχι μόνος. Αλλά και μόνος να πάω (το τόλμησα π.χ. στη Βραζιλία), φροντίζω να έχω ενημερωθεί, να έχω λάβει τα μέτρα μου, και έκανα και αρκετούς συμβιβασμούς στα μέρη που επισκέφθηκα.

Για άλλες χώρες, η λύση είναι η δαπανηρή λύση. Ένας οδηγός κι ένα ΙΧ αυτοκίνητο, δίπλα σου, που σε πηγαίνει από μέρος σε μέρος. Το 'χω κάνει κι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ. Ινδονησία, Καμπότζη, Ινδία). Εννοείται πως δεν κοστίζει τόσο πολύ όσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο στην Ευρώπη...

Η Ινδία που αναφέρεις δε νομίζω ότι έχει θέμα ασφάλειας. Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα για solo travellers. Το πρόβλημα είναι ότι είναι τέτοιο το μέρος, που αν παρ' ελπίδα συμβεί κάτι (υγείας, ασφαλείας, όλων των κατηγοριών), θες να έχεις ένα άνθρωπο δίπλα σου να σε βοηθήσει... Το αυτό και στη Ρωσία, που αν και Ευρώπη, είσαι πάντα lost in translation.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.766
Πες μας ότι ένιωσες ανασφάλεια στη Καμπότζη....! Εκτός αν θεωρείς κίνδυνο το να πνιγείς με το καλαμάκι του smoothie...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πες μας ότι ένιωσες ανασφάλεια στη Καμπότζη....! Εκτός αν θεωρείς κίνδυνο το να πνιγείς με το καλαμάκι του smoothie...
Ούτε έγραψα, ούτε εννόησα κάτι τέτοιο. Αν και μια ανησυχία την είχα και στην Καμπότζη - ειδικά ένα ηλιοβασίλεμα στην Tonle Sap, όταν πέρασα μέσα από ένα σμήνος κουνουπιών (στη χώρα κυκλοφορεί malaria). Αλλά ευτυχώς το DEET έκανε τη δουλειά του....
 

TASOYLHS

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Στον ανεπτυγμένο κόσμο, όσο μακριά και να ναι, δεν υπάρχει θέμα. Ιαπωνία, Σιγκαπούρη που ανέφερες, Αυστραλίες, Βόρεια Αμερική κλπ. δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, φαντάσου ότι τόσοι και τόσοι ταξιδεύουν κάθε μέρα για δουλειές. Το ίδιο και σε άλλες "σύγχρονες" μεγαλουπόλεις της Ασίας, κι ας είναι λιγότερο ανεπτυγμένες. Στη Σαιγκόν, π.χ. ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να πας από μηχανάκι...

Όταν ταξιδεύω σε "τρίτες" χώρες (με εγκληματικότητα) προσπαθώ να το κάνω με παρέα κι όχι μόνος. Αλλά και μόνος να πάω (το τόλμησα π.χ. στη Βραζιλία), φροντίζω να έχω ενημερωθεί, να έχω λάβει τα μέτρα μου, και έκανα και αρκετούς συμβιβασμούς στα μέρη που επισκέφθηκα.

Για άλλες χώρες, η λύση είναι η δαπανηρή λύση. Ένας οδηγός κι ένα ΙΧ αυτοκίνητο, δίπλα σου, που σε πηγαίνει από μέρος σε μέρος. Το 'χω κάνει κι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ. Ινδονησία, Καμπότζη, Ινδία). Εννοείται πως δεν κοστίζει τόσο πολύ όσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο στην Ευρώπη...

Η Ινδία που αναφέρεις δε νομίζω ότι έχει θέμα ασφάλειας. Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα για solo travellers. Το πρόβλημα είναι ότι είναι τέτοιο το μέρος, που αν παρ' ελπίδα συμβεί κάτι (υγείας, ασφαλείας, όλων των κατηγοριών), θες να έχεις ένα άνθρωπο δίπλα σου να σε βοηθήσει... Το αυτό και στη Ρωσία, που αν και Ευρώπη, είσαι πάντα lost in translation.
:D Ολα καλα εχω παει και ρωσια με την συζυγο μονοι μας ,αλλα να ειχα καποτε ενα προβλημα στο ντουμπαι στον ελεγχο διαβατηριων στην εξοδο
σε αυτην την περιπτωση τι θα εκανες ?παιρνεις τηλεφωνο την πρεσβεια μας
η μηπως ειναι καλη μια ασφαλεια με νομικη προστασια?ευχαριστω παντως γιατι κατι τετοιο σκεφτομαι και εγω (εναν οδηγο)
 

the-vog

Member
Μηνύματα
42
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Όταν εγώ κάνω σχέδια...
Ταξίδι-Όνειρο
..ο Θεός γελάει...
πλακα πλακα,εχω 2 - 3 γνωστους που θελουν να κανουν ταξιδι (με γκρουπ βεβαια )αλλα δεν πανε γιατι ειναι μονοι τους ...
Προσπαθω να τους πεισω να πανε αλλα εχουν κι ενα δικιο που ειναι διστακτικοι γιατι οι αλλοι με το γκρουπ θα ειναι παρεες παρεες οποτε θα ειναι "καπως" να τρωνε ολοι π.χ. πρωινο π.χ. και ο "ενας" να ψαχνει τραπεζι να καθισει...
Να αρχισω να κανω εκδρομικα συνοικεσια; Μου ερχεται κριμα που δεν πανε ταξιδια ενω το θελουν....
...πολύ καλή η ιδέα σου.... :clap::grouphug:...ας γίνουμε πολλοί επιτέλους..
 

zoe1980k

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΕΥΒΟΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
CUBA-CAYO LARGO
...πολύ καλή η ιδέα σου.... :clap::grouphug:...ας γίνουμε πολλοί επιτέλους..

συμφωνω κι εγω...πολυ καλη ιδεα! ασ γινουμε πολλοι μπας και παμε ενα ταξιδι της προκοπης και να μην ειμαστε και μονοι :)
ακουω προτασεις...
 

the-vog

Member
Μηνύματα
42
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Όταν εγώ κάνω σχέδια...
Ταξίδι-Όνειρο
..ο Θεός γελάει...
χμμμ κάπου Ευρώπη;;;Δύσκολη η επιλογή .... βασικά οπουδήποτε :D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom