από κηφισό σε αεροδρόμιο

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι έχω ηλεκτρονικό εισιτήριο οπότε πάω κατευθείαν για τσεκ ιν. Θα είμαι σίγουρα 5.30 Αθήνα, λογικά κ νωρίτερα, οπότε ευελπιστώ ότι θα πάρω το χ93 των 5.40. Τώρα αν κάτσει στραβη με λάστιχο λεωφορείου κτλ, τι να πω. Γκαντεμια μου
Εχμ, εγώ εννοούσα να έχεις κάνει ηλεκτρονικό τσεκ-ιν. Να έχεις δηλαδή τυπωμένη την κάρτα επιβίβασης. αν θέλεις βοήθεια με αυτό πες για να σε κατευθύνουμε.
Έτσι, αν όπως λες προλαβαίνεις σίγουρα των 5.40, και μία ώρα να κάνει που λέει ο λόγος το λεωφορείο, θα είσαι εντάξει. Πας στο drop off counter, εκεί που αφήνουν τις αποσκευές όσοι έχουν κάνει ηλεκτρονικό τσεκ-ιν και συνήθως δεν έχει ουρά.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πιστεύω ότι τέτοια ώρα δε θα έχει κόσμο στα τσεκ ιν. Πως μπορώ να κάνω ηλεκτρονικό τσεκ ιν; Με ολυμπιακή πεταω
Είναι από τις χειρότερες ώρες, γιατί τόσο νωρίς αναχωρούν οι περισσότερες πτήσεις εσωτερικού. Και επειδή είναι Μ. Σάββατο, καλύτερα να μην το ρισκάρεις. Αν έχεις εκτυπωτή κάνε τσεκ-ίν για να είσαι σίγουρος. Μπαίνεις εδώ: Olympic Air - Επίσημο website - Αεροπορικά εισιτήρια, air tickets Greece, ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων


Και ακολουθείς τα εξής βήματα:

5 Απλά Βήματα:
Βήμα 1ο
Επιλέξτε την υπηρεσία web check-in είτε στην αρχική σελίδα www.olympicair.com είτε στην ενότητα e-services.
Βήμα 2ο
Επιλέξτε αεροδρόμιο αναχώρησης.
Βήμα 3ο
Εισάγετε τον αριθμό ηλεκτρονικού εισιτηρίου (π.χ. 050 2103 526 956) ή τον κωδικό κράτησης (π.χ. TWGCQ8).
Βήμα 4ο
Η διαδικασία ηλεκτρονικού check-in έχει ολοκληρωθεί. Πριν εκτυπώσετε την κάρτα επιβίβασης, μπορείτε να αλλάξετε ή να προσθέσετε τον αριθμό τακτικού επιβάτη ή να επιλέξετε άλλη θέση από τον χάρτη θέσεων του αεροσκάφους.
Βήμα 5ο
Εκτυπώστε την κάρτα επιβίβασης ή επιλέξτε την αποστολή αντιγράφου της κάρτας επιβίβασης μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Φωτοτυπία ή Φαξ της κάρτας επιβίβασης δε θα γίνονται αποδεκτά.
Οι επιβάτες που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την διαδικασία διαδικτυακού check in θα πρέπει να βρίσκονται στην πύλη αναχώρησης της πτήσης τους 30 λεπτά(domestic) & 35 λεπτά (international) πριν την προβλεπόμενη ώρα αναχώρησης.

Olympic Air - Web Check In - Διαδικτυακό check in - Άμεση μετάβαση στην πύλη αναχώρησης
 
Last edited by a moderator:

wizarde

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Κατάλαβα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχω βαλίτσα, οπότε καταλαβαίνω ότι δε μπορω να κάνω e check in, σωστά; Μακάρι να προλάβω την πτήση. Δεν είναι ένα οποιαδήποτε Σάββατο, το μεγάλο είναι. Κ η προηγούμενη μέρα είναι αργία, θα έχει τόσο πολυ κόσμο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.374
Κατάλαβα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχω βαλίτσα, οπότε καταλαβαίνω ότι δε μπορω να κάνω e check in, σωστά; Μακάρι να προλάβω την πτήση. Δεν είναι ένα οποιαδήποτε Σάββατο, το μεγάλο είναι. Κ η προηγούμενη μέρα είναι αργία, θα έχει τόσο πολυ κόσμο;
Μπορείς να κάνεις check-in και άς εχεις βαλίτσα.Οταν εχεις την κάρτα επιβίβασης τυπωμένη θά δώσεις μόνον την βαλίτσα σου στο ειδικό γκισέ.Ετσι γλυτώνεις ουρές και κερδίζεις πολύ χρόνο.
 

wizarde

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Σίγουρα έχει η ολυμπιακη στο Βενιζέλος γκισέ για αποσκευές για e check in; Λέω να κάνω mobile check in. Το ίδιο δεν είναι; Αν είναι έτσι μισή ώρα νωρίτερα σίγουρα θα είμαι μέχρι τις 7 στο αεροδρόμιο.. Δικαιουμε μόνο μια βαλίτσα ή κ παραπάνω αρκεί να μη συμπληρώνω τα κιλά; Πόσο είναι το όριο των κιλών;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Σίγουρα έχει η ολυμπιακη στο Βενιζέλος γκισέ για αποσκευές για e check in; Λέω να κάνω mobile check in. Το ίδιο δεν είναι; Αν είναι έτσι μισή ώρα νωρίτερα σίγουρα θα είμαι μέχρι τις 7 στο αεροδρόμιο.. Δικαιουμε μόνο μια βαλίτσα ή κ παραπάνω αρκεί να μη συμπληρώνω τα κιλά; Πόσο είναι το όριο των κιλών;

Από το λινκ που σου έδωσα πριν:

* Για το αεροδρόμιο Αθηνών και Θεσσαλονίκης δίδεται η δυνατότητα διαδικτυακού check-in και σε επιβάτες που έχουν αποσκευές, καθώς υπάρχει η επιλογή άμεσης παράδοσής τους στο drop off check-in counter της Olympic Air. Σε αυτή την περίπτωση οι επιβάτες θα πρέπει να βρίσκονται στο αεροδρόμιο πριν το κλείσιμο του check-in της πτήσης τους.

Για το mobile check in δεν έχω ιδέα, καλύτερα να σε κατατοπίσει κάποιος πιο έμπειρος.

Για τις αποσκευές:

Πτήσεις Εσωτερικού
[...]
Οι επιβάτες οικονομικής θέσης επιτρέπεται να μεταφέρουν μέχρι 2 αποσκευές, όπου το συνολικό τους βάρος δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 20 κιλά.
[...]
Σε περίπτωση που το συνολικό βάρος αποσκευών υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα κιλά, η επιβάρυνση για πτήσεις εσωτερικού διαμορφώνεται ανά πτήση σε 2? ανά κιλό.

Olympic Air - Επιτρεπόμενα όρια αποσκευών

Γενικώς στο σάιτ της ΟΑ μπορείς να βρεις κάθε πληροφορία.

Α, και έχουμε ξεφύγει από το θέμα. Ίσως πρέπει να μεταφερθούμε.
 

wizarde

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
οντως εχουμε ξεφυγει.. μια τελευταια ερωτηση για να κλεισουμε. οταν λεει 2 αποσκευες εννοει και την χειραποσκευη μαζι? δηλαδη μπορω να εχω μια βαλιτσα, μια τσαντα πλατης και ενα ψαροντουφεκο πακεταρισμενο?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
οντως εχουμε ξεφυγει.. μια τελευταια ερωτηση για να κλεισουμε. οταν λεει 2 αποσκευες εννοει και την χειραποσκευη μαζι? δηλαδη μπορω να εχω μια βαλιτσα, μια τσαντα πλατης και ενα ψαροντουφεκο πακεταρισμενο?
Δύο αποσκευές εννοεί, δηλαδή δύο βαλίτσες, σάκους, δέματα, ψαροντούφεκα κλπ, που θα τα στείλεις, θα τα δώσεις στο τσεκ-ιν. Δηλαδή μπορείς να έχεις έως και δύο αποσκευές συνολικού βάρους 20 κιλών.
Άλλο πράγμα η χειραποσκευή. Αυτή θα την έχεις μαζί και μπορεί να έχει βάρος έως και οκτώ κιλά.
(δηλαδή 20 που θα στείλεις και οκτώ στο χέρι, σύνολο 28).

Μάλλον βαριέσαι να ανοίξεις το σάιτ που σου έστειλα.:rolleyes:
 

wizarde

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
χαχαχα.. οχι φιλε μου, το ανοιξα.. αλλα δε λεει κατι για χειραποσκευες εκει και με μπερδεψε.. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.. ελπιζω τα επομενα μηνυματα μου να ειναι απο δραμα.. καλη ανασταση και καλο πασχα σε ολους...
 

wizarde

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Μόλις έστειλα αποσκευές και περιμένω για επιβίβαση. Τελικά έφτασε 5.10 το ΚΤΕΛ και πήρα το χ93 των 5.10. Στις 6 ήμουν αεροδρόμιο οπότε όλα μια χαρα. Καλη ανάσταση σε όλους και καλο Πάσχα παιδια..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μπράβο!!! Ολα πήγαν καλά.Καλό σου ταξίδι και απο εμένα και Καλή Ανάσταση!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.309
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom