από κηφισό σε αεροδρόμιο

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Καλέ μου φίλε φθάνεις οριακά 1230 και πετάς μετά από ένα τρίωρο οπότε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε ταξάκι και πες του να σε πάει από Κηφισό και μετά Αττική Οδό (κόστος περίπου στα 30-35 ευρώ).Πιθανή καθυστέρηση κανένα εικοσάλεπτο στον Κηφισό μάξιμουμ και μετά από Αττική θέλεις 25 λεπτά το πολύ για αεροδρόμιο.
Άλλη λύση το λεωφορείο που κάνει περίπου στην ώρα, συν την αναμονή αν δε φεύγει αμέσως, άλλη λύση ταξί μέχρι Αιγάλεω στο μετρό(5-6 ευρώ) που είναι κοντά κι από εκεί το μετρό που πάει αεροδρόμιο (κι εκεί κοίτα τα δομολόγια), άλλη λύση ταξί μέχρι ηλεκτρικό στην Αττική που κι αυτό είναι κοντά(4-5 ευρώ)(αναμονή περίπου στο 5λεπτο), από εκεί τρένο μέχρι την Νερατζιώτισσα στο Mall (20 λεπτά διαδρομή) κι επιτόπου προαστιακός για αεροδρόμιο ( αναμονή προαστιακού μάξιμουμ 15λεπτο και διαδρομή 25 λεπτά).
Κάτι τελευταίο και σημαντικό για όσους πάρουν μέσα μαζικής μεταφοράς να κοιτάξουν αν τη συγκεκριμένη μέρα έχει απεργία...
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
εμας το ταξι ειχε γραψει 40ε!!!! Δυστυχως ειχαμε πεσει σε απεργια των λεοφορειων. Το λεοφωρειο κανει γυρω στα 3.60 νομιζω... Και βολευει πολυ. Συνηθως εμεις ειχαμε κανει γυρω στη μια ωρα σχεδον, αλλα ηταν μεσημερι με πολλη κινηση....
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
εμας το ταξι ειχε γραψει 40ε!!!! Δυστυχως ειχαμε πεσει σε απεργια των λεοφορειων. Το λεοφωρειο κανει γυρω στα 3.60 νομιζω... Και βολευει πολυ. Συνηθως εμεις ειχαμε κανει γυρω στη μια ωρα σχεδον, αλλα ηταν μεσημερι με πολλη κινηση....

Παλιά 3,60 ?,πλέον ταληράκι (5 ?)....;)

Εισιτήρια
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας. Εχω ξαναγράψει γι'αυτό το θέμα αλλά απόφαση δεν παίρνω κι έχω κατααγχωθεί. Λοιπόν έρχομαι Αθήνα για να πετάξω για Λονδίνο 6 το πρωί, καλοκαίρι λέμε.

Που σημαίνει ότι ή α) θα έρθω πολύ νωρίτερα και θα μείνω και σε ξενοδοχείο ή β) θα έρθω με κτελ κι απο'κει κατευθείαν λεωφορείο για αεροδρόμιο.

Ελα όμως που μες στη νύχτα εγώ φοβάμαι τον Κηφισό. Φοβόμουν έτσι κι αλλιώς και τώρα με τα τελευταία γεγονότα φοβάμαι ακόμη πιο πολύ. Ας μου πει κάποιος αυτό το λεωφορείο από ποιο σημείο μες στον Κηφισό φεύγει; Είναι μέσα μαζί με τα υπεραστικά λεωφορεία ή έξω από το "κτίσμα"; Και πόσο επικίνδυνο είναι να είναι κάποιος εκεί τα ξημερώματα; Εχει κόσμο κι άλλο που κάθεται (πλην επικίνδυνων);

Αν πάω με το κτελ στον Πειραιά; Εκεί η στάση του κτελ είναι η ίδια με του αστικού προς Σπάτα; Τι είναι καλύτερο;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τι ωρα θα φτασεις Αθηνα; Θα προλαβεις να πας αεροδρομιο στην ωρα σου; Το λεωφορειο κανει καμια ωρα μεχρι το αεροδρομιο, ισως και λιγοτερη.
Η σταση του λεωφορειου ειναι μεσα στο Κηφισο, λιγα μετρα πιο κατω απο'κει που αφηνουν τα κτελ απο Θεσσαλονικη.
Δεν εχω βρεθει στο Κηφισο τετοια ωρα. Σιγουρα δε θα εισαι μονη σου, θα'χεις και συνεπιβατες θα'ναι κι οι οδηγοι κι η αποσταση απο το πουλμαν στο λεωφορειο δεν ειναι μεγαλη.
Αυτα που ρωτας για το Πειραια δε τα ξερω αλλα δε νομιζω οτι εκει θα'σαι λιγοτερο εκτεθημενη στο κινδυνο.Ισως καποιος αλλος γνωριζει καλυτερα.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Α πέτυχα μια ξύπνια :) :)

Το τι ώρα θα φτάσω Αθήνα κανονίζεται γιατί θα έρθω με κτελ και μπορώ να επιλέξω. Δεν είναι εκεί το θέμα. Αυτό που με απασχολεί είναι η ασφάλεια, αν είναι μέσα στο στεγασμένο χώρο του Κτελ Κηφισού κι η στάση του λεωφορείου για Σπάτα. Φοβάμαι να περπατάω ξημερώματα στους δρόμους.

Να είσαι καλά για την απάντησή :)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Ναι μεσα ειναι.. (κ αλλη ξυπνια).. δεν θα βγεις καθολου απο τον χωρο των Κτελ.
Κ εγω θα φοβομουν, αλλα οπως σωστα ειπωθηκε, λογικα το ΚΤΕΛ με το οποιο θα ερθεις θα εχει κ αλλους επιβατες..
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μωρέ σίγουρα θα είναι κι άλλοι αλλά λέω μήπως πάνε σπίτια τους κι όχι Σπάτα. Κατάλαβες; Γιατί οι λογικοί άνθρωποι, αφού φεύγει αεροπλάνο για Λονδίνο από την πόλη τους, ε, φεύγουν από εκεί, δεν πάνε Αθήνα... Την πάτησα, λέμε. Τέλος πάντων με καθησυχάσατε και μακάρι να έχει κι άλλους για αεροδρόμιο. Χωρίς να τους ξέρω θα πάω από πίσω τους. Παιδιά, φοβάμαι πολύ λέμε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και κυρίως που με καθησυχάσατε. Δεν ξέρετε πόσο άγχος το είχα. :D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Mel, τι ώρα φτάνεις στον Κηφισό; Έχω βρεθεί στα ΚΤΕΛ γύρω στις 3 τα ξημερώματα και, αν και ήταν ερημιά, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Έφτασα εκεί με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο και από κει πήρα ταξί για το σπίτι μου. Ανησυχούσα κι εγώ για το πώς είναι η κατάσταση στα ΚΤΕΛ εκείνη την ώρα και, κυρίως, για το αν θα υπήρχαν ταξί, αλλά όλα ήταν καλύτερα από ότι περίμενα και φοβόμουν.

Η αφετηρία των λεωφορείων για το αεροδρόμιο είναι λίγο πριν την πιάτσα με τα ταξί.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Το λεωφορειο που θα πηγαινει στο αεροδρομιο δεν θα πηγαινει μονο αυτους που πετανε για Λονδινο.. θελω να πω, κ το συγκεκριμενο λεωφορειο θα εχει επιβατες, αλλα κ το δικο σου με το οποιο θα φτασεις Αθηνα.. Γενικα ναι, μεινε μεσα στο μπουγιο, μαζι με τους αλλους.. Παντως απο τον χωρο των ΚΤΕΛ δεν βγαινεις καθολου, αυτο να σε καθησυχασει.. Αλλα σε καταλαβαινω απολυτα, ζουγκλα εχουμε καταντησει.. Τελος παντων, καλο ταξιδακι στο λονδινακι!!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Mel, τι ώρα φτάνεις στον Κηφισό; Έχω βρεθεί στα ΚΤΕΛ γύρω στις 3 τα ξημερώματα και, αν και ήταν ερημιά, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Έφτασα εκεί με το λεωφορείο από το αεροδρόμιο και από κει πήρα ταξί για το σπίτι μου. Ανησυχούσα κι εγώ για το πώς είναι η κατάσταση στα ΚΤΕΛ εκείνη την ώρα και, κυρίως, για το αν θα υπήρχαν ταξί, αλλά όλα ήταν καλύτερα από ότι περίμενα και φοβόμουν.

Η αφετηρία των λεωφορείων για το αεροδρόμιο είναι λίγο πριν την πιάτσα με τα ταξί.
Μπαχάρι μου, δεν έχω συγκεκριμένη ώρα, διαλέγω όποια ώρα θέλω. Αυτό που λες για την πιάτσα των ταξί δε το ξέρω. Δεν ξέρω γενικά από Αθήνα και συνεννοούμαι μόνο με γενικά "είναι μέσα στο σκεπασμένο χώρο του Κτελ Κηφισού" :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.255
Μηνύματα
885.292
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom