Σερβία πληροφοριες για βελιγραδι

pantel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Να σας ρωτήσω κάτι, πιθανώς χαζό: στην Σερβία λειτουργούν κανονικά οι κάρτες μας στα ATM; Ή θα χρειαστεί να κάνω συνάλλαγμα;
Εκανά κι εγω το λάθος να ψάχνω να κάνω συνάλλαγμα μπαίνοντας στη Σερβία....δεν χρειάζεται.
Τα διόδια έχουν τιμή και σε δηνάρια και σε ευρώ...οπότε κανένα πρόβλημα.
Εγω με κάρτα Eurobank έκανα τη δουλεία μου..
Απο ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας (ελληνικής ή ξένης) μπορείς να βγάλεις δηνάρια στη Σερβία με προμήθεια 1,5ευρω + 0,5%...και μάλιστα σε ισοτιμία κοντα στο Fixing
Μη σε ξεγελάσουν οι τιμές που δείχνουν τα ανταλλακτήρια...κι εγώ κοντεψα να την πατήσω...Με το που μπαινεις Σερβία, στα σύνορα, είχε ανταλλακτήριο με τιμή αγορά 99, πώληση 101...Παω κι εγώ και περιμενω να μου τα αλλάξει στο 99....και όταν φτάνουμε στο να την πληρώσω μου λέει οτι υπάρχει και 3% προμήθεια. Surprise!!:shock:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εκανά κι εγω το λάθος να ψάχνω να κάνω συνάλλαγμα μπαίνοντας στη Σερβία....δεν χρειάζεται.
Τα διόδια έχουν τιμή και σε δηνάρια και σε ευρώ...οπότε κανένα πρόβλημα.
Εγω με κάρτα Eurobank έκανα τη δουλεία μου..
Απο ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας (ελληνικής ή ξένης) μπορείς να βγάλεις δηνάρια στη Σερβία με προμήθεια 1,5ευρω + 0,5%...και μάλιστα σε ισοτιμία κοντα στο Fixing
Μη σε ξεγελάσουν οι τιμές που δείχνουν τα ανταλλακτήρια...κι εγώ κοντεψα να την πατήσω...Με το που μπαινεις Σερβία, στα σύνορα, είχε ανταλλακτήριο με τιμή αγορά 99, πώληση 101...Παω κι εγώ και περιμενω να μου τα αλλάξει στο 99....και όταν φτάνουμε στο να την πληρώσω μου λέει οτι υπάρχει και 3% προμήθεια. Surprise!!:shock:
Σε ευχαριστώ για τα info, αν και έχω ήδη επιστρέψει εδώ και μέρες! Χρησιμοποίησα ATM με κάρτα της Alpha Bank (είχε παντού Alpha, και εξυπηρετήθηκα από το αεροδρόμιο και κάποιο άλλο κατάστημα 2' από το hostel μου). Αλλά επειδή χρησιμοποιούσα την δική μου τράπεζα δεν θεώρησα ότι πλήρωνα 1.5+προμήθεια (αν και μικρή). Φρίκαρα λίγο τώρα.
 

zdek

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.
Ενδιαφερομαι και εγω να παω Σερβια το καλοκαιρι και συγκεκριμενα στο festival τρομπετας στη Guca και ψαχνω να βρω το πως. Εχω ηδη απορριψει την επιλογη του αεροπλανου γιατι μου φαινεται εξαιρετικα ακριβο για μια τοσο μικρη αποσταση. Απ'ο,τι φαινεται πρεπει να ξεχασω και το τρενο εκτος και αν αλλαξει κατι μεχρι το καλοκαιρι.
Μενουν λοιπον οι εναλλακτικες του λεωφορειου και του ΙΧ. Εχει κανει κανεις την διαδρομη (μεχρι βελιγραδι ας πουμε) με αυτοκινητο? Αν ναι, οποισδηποτε πληροφοριες σχετικα, θα μου ηταν πολυ χρησιμες! (διαρκεια διαδρομης, στασεις, οδικο δικτυο fyrom και σερβιας, κοστος με βενζινη+διοδια κλπ).
Επιπλεον αν υπαρχει καποιος που να γνωριζει απο προσωπικη εμπειρια για το φεστιβαλ της Guca, θα ηταν καλη φαση.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.880
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

pantel

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Η διαδρομή είναι πολύ ωραία για Βελιγράδι...Εμένα προσωπικά μ'αρεσε ιδιαίτερα.
Ο δρόμος στα Σκόπια έχει ένα κομμάτι που είναι άσχημο και αν πετύχεις φορτηγό ταλαιπορείσαι λίγο..Σερβία είναι πιο καλά..και ειδικά λίγο πριν τη NIS γίνεται αυτοκινητόδρομος μέχρι Βελιγράδι.
Υπολόγισε γύρω στις 7 ώρες +- το πόσο θα πηγαίνεις, πόσες στάσεις θα κανεις...και πόση ώρα θα φας στα σύνορα
Διόδια νομίζω είναι 1+1 ευρώ στα Σκόπια, 2+7,5 στη Σερβία....και αντίστοιχα τα ίδια ποσά επιστρέφοντας.
Η βενζίνη στη Σερβία είναι κάπου 130 Δηνάρια....γύρω στο 1,30...
Συμβουλή: Μην πληρώνεις σε ευρώ τα βενζινάδικα...θα σε σκήσουν.
Οι περισσότερες Ελληνικές Τράπεζες σε αφήνουν με κάρτα ΑΤΜ να κάνεις ανάληψη σε δηνάρια με πολύ καλή τιμή.
Το νου σου στα σύνορα...οι Σκοπιανοί έχουν την τάση να ζητάνε δωράκι

Καλά να περάσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.267
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom