Σερβία πληροφοριες για βελιγραδι

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αυτό πράγματι με βολέυει καλύτερα. Τώρα μένει μόνο να βρω κτελ για Σόφια απο Θεσσαλονίκη ή ακόμα και Σέρρες (μπορεί να βρίσκομαι εκεί εκείνες τις ημέρες). Επειδή όμως είναι αργά μάλλον αύριο θα πρέπει να τους καλέσω...

@mfish: Αν πράγματι φτάνει πριν τις 7 ίσως και η δικιά σου λύση να με βολεύει. Ισως να μου βγει και φτηνότερα :D. Όπως και να 'χει ευχαριστώ ;)
το λεωφορειο κανει περιπου 10 ωρες οποτε ειναι και αυτο μια λυση .. στο site που σου εστειλα το λεωφορειο την Πεμπτη(27 Οκτωβρη) φευγει 21:30 απο Σαλονικα και ειναι 8 το πρωι Βελιγραδι .. η αληθεια ειναι οτι δεν θα συμβουλευα να πας μεσω Σοφιας γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα σχολια για την διαδρομη Θεσσαλονικη-Σοφια .. ασε που ειναι 6 ωρες δρομος με το λεωφορειο .. πιο γρηγορα θα πας απο Θεσσαλονικη κατευθειαν Βελιγραδι εστω και με λεωφορειο ..
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
στο site που σου εστειλα το λεωφορειο την Πεμπτη(27 Οκτωβρη) φευγει 21:30 απο Σαλονικα και ειναι 8 το πρωι Βελιγραδι ..
στο σαιτ που παρεθεσες πιο πανω, φευγει τριτη στις 15.30 απο θεσσαλονικη και φτανει 2.30 τη τεταρτη το πρωι στις 26 βελιγραδι..

μηπως αυτη ειναι η λυση για να φτασεις εγκαιρα?:D
 

Steven185

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
το λεωφορειο κανει περιπου 10 ωρες οποτε ειναι και αυτο μια λυση .. στο site που σου εστειλα το λεωφορειο την Πεμπτη(27 Οκτωβρη) φευγει 21:30 απο Σαλονικα και ειναι 8 το πρωι Βελιγραδι .. η αληθεια ειναι οτι δεν θα συμβουλευα να πας μεσω Σοφιας γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα σχολια για την διαδρομη Θεσσαλονικη-Σοφια .. ασε που ειναι 6 ωρες δρομος με το λεωφορειο .. πιο γρηγορα θα πας απο Θεσσαλονικη κατευθειαν Βελιγραδι εστω και με λεωφορειο ..
Ίσως αυτό που γράφεις να είναι το γενικώς ορθό αλλά στη δικιά μου περίπτωση το να κάνω 4 παραπάνω ώρες ώστε να είμαι την ώρα που θέλω ίσως να είναι καλύτερο... Τέλος πάντων θα το σκεφτώ.

Όσο για το λεωφορείο που είναι Πέμπτη δυστυχώς δεν βολεύει (Τρίτη πρέπει να φύγω). Όπως και να'χει ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Steven185

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Μπα, τελικά για Τετάρτη δεν παιζει τελικά (συγνώμη για την ταλαιπωρία).
Μαλλον την Τρίτη πρέπει να είμαι εκεί, και απο όσο το έψαξα το θέμα δεν υπάρχουν λεωφορεία που να φεύγουν Δευτέρα Βράδυ (εκτός ίσως απο τον Αλαμάνη, ο οποίος όμως -τον πηρα τηλεφωνο- δεν απαντά)...

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Μπα, τελικά για Τετάρτη δεν παιζει τελικά (συγνώμη για την ταλαιπωρία).
Μαλλον την Τρίτη πρέπει να είμαι εκεί, και απο όσο το έψαξα το θέμα δεν υπάρχουν λεωφορεία που να φεύγουν Τρίτη Βράδυ (εκτός ίσως απο τον Αλαμάνη, ο οποίος όμως -τον πηρα τηλεφωνο- δεν απαντά)...

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη...
τριτη να φυγεις η να εισαι εκει?γτ για να εισαι εκει πρεπει να φυγεις δευτερα

σε αυτη την εταιρεια που αναφερθηκε παραπανω, φευγει τριτη μεσημερι και φτανει ξημερωματα τεταρτη στις 2.30

Ελλάδα - Σερβία
 

Steven185

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
τριτη να φυγεις η να εισαι εκει?γτ για να εισαι εκει πρεπει να φυγεις δευτερα

σε αυτη την εταιρεια που αναφερθηκε παραπανω, φευγει τριτη μεσημερι και φτανει ξημερωματα τεταρτη στις 2.30

Ελλάδα - Σερβία
Συγνώμη, λάθος μου. Εννοούσα Δευτέρα βράδυ φεύγω (διόρθωσα και το ποστ).

Ξανα, συγνώμη...
 

Steven185

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
τριτη να φυγεις η να εισαι εκει?γτ για να εισαι εκει πρεπει να φυγεις δευτερα

σε αυτη την εταιρεια που αναφερθηκε παραπανω, φευγει τριτη μεσημερι και φτανει ξημερωματα τεταρτη στις 2.30

Ελλάδα - Σερβία
Χμμ, το έψαξα παραπάνω το θέμα και βρήκα ότι ΚΤΕΛ αναχωρουν για Σόφια Δευτερα-Τεταρτη-Σαββατο πρωί (οπότε δε βολεύει να πάω μεσω Σόφιας).

Ενώ λεωφορεία για Βελιγράδι φεύγουν μόνο Τρίτη-Σάββατο. Με αλλα λόγια δεν μπορείς να "πεταχτεις" μέχρι το Βελιγράδι για κάφε (όπως γινόταν κάποτε για εμάς τους Βορείους).

Κρίμα που κόψαν τα τρένα, μας έκοψαν τα πόδια. Και η αποσταση είναι μόλις 100χμ πιο μεγάλη απ'ότι το Αθήνα-Θεσ/νίκη, θα επρεπε να είναι σχετικά εύκολο ταξιδι "κανονικά"... Πραγματικά κρίμα που έχουμε απομονωθεί τόσο.

Όπως και να'χει εάν έχει κάποιος να προτείνει κάτι έξτρα πραγματικά θα ήταν βάλσαμο, γιατι αλλιώς δεν με κόβω να ανηφορίζω (και θα είναι κρίμα :( )...
 

Steven185

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
ψαξε και λεωφορεια που πανε αθηνα σοφια η λαρισα σοφια, συνηθως περνανε και απο θεσσαλονικη.

π.χ
Βουλγαρίας - Dimidis Tours
ΛΕΩΦΟΡΕΙΑΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΟΦΙΑ-ΑΘΗΝΑ-ΣΟΦΙΑ / Tzesot Travel Services
Tourist Services :: Bus tickets :: CONTACTS
Ευχαριστώ (και πάλι) για τη βοήθεια. Πράγματι θα μπορούσα να παρώ τη γραμμή του Dimidis Tours που φτάνει στις 7 Βουλγαρία και απο εκεί (να πάρω) το τραίνο των 8.40 (το βράδυ). Ετσι υπολογίζω ότι θα είμαι κατά τις 4 στο Βελιγράδι που ειναι και ώρα που με βολεύει. Απλα δεν είμαι ακόμα σίγουρος ότι το Dimidis κάνει στάση στη Θεσ/νίκη (πρέπει να τους πάρω να ρωτήσω απ'αύριο).

Πάντως αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε απ'ευθείας για Βελιγράδι (για τη Δευτερα), plz να ενημερώσει. Ευχαριστώ :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.475
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να σας ρωτήσω κάτι, πιθανώς χαζό: στην Σερβία λειτουργούν κανονικά οι κάρτες μας στα ATM; Ή θα χρειαστεί να κάνω συνάλλαγμα;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Να σας ρωτήσω κάτι, πιθανώς χαζό: στην Σερβία λειτουργούν κανονικά οι κάρτες μας στα ATM; Ή θα χρειαστεί να κάνω συνάλλαγμα;
οι περισσοτερες μεγαλες Ελληνικες τραπεζες εχουν καταστηματα και ΑΤΜ στη Σερβια .. οποτε μην αγχωνεσαι ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.340
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom