ταξίδι ομαδικό ή ατομικό???

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
επειδη σκοπευω να παω το καλοκαιρι βαρκελωνη ιμπιζα,εχθες εβαλα τυχαιες ημερομηνιες στα τελη ιουνιου 2009.
αποτελεσματα.
voueling 4 ατομα 800+ ευρω μεσα στα μαυρα μεσανυχτα...
alitalia 4 ατομα 890 ευρω μεσω ρωμης και σε πιο ανθρωπινες ωρες.
iberia 4 ατομα 1408 ευρω.
αν και δεν ειναι επι του παροντος αλλα προσανατολιζομαι για alitalia...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Συμπέρασμα... Οι πτήσεις με Vueling και Click στα 250 και 300 ευρώ είναι σαφέστατα υπερεκτιμημένες μια που και στενάχωρα είσαι και in flight service χάλια έχει και οι αεροσυνοδοί είναι απλά διεκπεραιωτικές, αλλά δυστυχώς είναι οι μοναδικές απευθείας επιλογές... όταν βέβαια οι τιμές προσγειωθούν στα περίπου 150 ευρώ το Σ/Κ στη Βαρκελώνη είναι επιβεβλημένο...
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου... γι' αυτό και δεν έτυχε να ταξιδέψω μέχρι στιγμής με low cost επειδή πάντα έβρισκα χαμηλές τιμές με άλλες εταιρείες και τις προτιμούσα ακόμη κι αν ήταν μικρή η διαφορά της τιμής.

γιατί νομίζω πως το έγραψα κάπως λάθος..τα εισητήρια με Iberia μου βγαίνουν στα 300 ευρώ με vueling.com στις ώρες που θέλω μου βγαίνουν στα 190 ευρώ..νομίζω πως είναι σημαντική διαφορά! αλλά ήθελα και την γνώμη σας για την vueling όπως και πήρα απόψεις πιο πάνω...ευχαριστώ πολύ!!
Η ίδια η Iberia έχει δική της low cost εταιρεία, την clickair... δες κι εκεί μήπως σε βολεύουν τα δρομολόγια περισσότερο από την vueling. Εγώ προτίμησα τα ωράρια της vueling τελικά γιατί έτσι θα εκμεταλλευτώ όλες τις μέρες που θα έχω στην διάθεσή μου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η ίδια η Iberia έχει δική της low cost εταιρεία, την clickair... δες κι εκεί μήπως σε βολεύουν τα δρομολόγια περισσότερο από την vueling. Εγώ προτίμησα τα ωράρια της vueling τελικά γιατί έτσι θα εκμεταλλευτώ όλες τις μέρες που θα έχω στην διάθεσή μου.
Αυτό ακριβώς έγινε απ ότι κατάλαβα... Βρήκε θέσεις σε αεροπλάνο της click air που τις πουλούσε η Ιberia με τιμή 300 ευρώ!! Την ίδια ακριβώς πτήση πουλάει η Click από το site της και οι τιμές είναι σαφέστατα φτηνότερες... Τα παλαβά των εταιριών...
 

natasa17

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
...

Αυτό ακριβώς έγινε απ ότι κατάλαβα... Βρήκε θέσεις σε αεροπλάνο της click air που τις πουλούσε η Ιberia με τιμή 300 ευρώ!! Την ίδια ακριβώς πτήση πουλάει η Click από το site της και οι τιμές είναι σαφέστατα φτηνότερες... Τα παλαβά των εταιριών...

Παιδιά απο το site της ClickAir βρήκα εισητήρια στις ημέρες που θέλω με 300 ευρώ και ακριβώς οι ίδιες ημέρες στην vueling κοστίζούν 180 ευρώ!! σχεδόν μισή τιμή κάτω!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Παιδιά απο το site της ClickAir βρήκα εισητήρια στις ημέρες που θέλω με 300 ευρώ και ακριβώς οι ίδιες ημέρες στην vueling κοστίζούν 180 ευρώ!! σχεδόν μισή τιμή κάτω!
Προφανώς η πτήση της Click θα είναι γεμάτη γιαυτό και πουλάει σε αυτή την τιμή...
H πτήση της Click γεμίζει και από το site της αλλά και από την Ιberia...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ακριβώς... με ένα γρήγορο πέρασμα της clickair διαπίστωσα ότι πουλάει τις πτήσεις για το προσεχές διάστημα γύρω στα 110 Ευρώ πήγαινε - έλα, ενώ για την ίδια περίοδο και έδινε τιμές γύρω στα 15-25 Ευρώ παραπάνω.

Επίσης η vueling είναι αρκετά ακριβότερη αυτή τη στιγμή απ΄ ότι ήταν όταν έκλεισα τα εισιτήρια, γι' αυτό και φρόντισε να τα κλείσεις πριν ανέβουν οι τιμές ενόψη των εορτών.
 

natasa17

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ΕΚΛΕΙΣΑ ΓΙΑ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ !!! YUPI!!!!

Ακριβώς... με ένα γρήγορο πέρασμα της clickair διαπίστωσα ότι πουλάει τις πτήσεις για το προσεχές διάστημα γύρω στα 110 Ευρώ πήγαινε - έλα, ενώ για την ίδια περίοδο και έδινε τιμές γύρω στα 15-25 Ευρώ παραπάνω.

Επίσης η vueling είναι αρκετά ακριβότερη αυτή τη στιγμή απ΄ ότι ήταν όταν έκλεισα τα εισιτήρια, γι' αυτό και φρόντισε να τα κλείσεις πριν ανέβουν οι τιμές ενόψη των εορτών.

τελικά παιδιά έκλεισα με Alitalia, αλλάξανε λίγο οι ημερομηνίες που είχα διαθέσιμες και είδα πως έβγαινε 232€ με vueling και 250€ με Alitalia σαφώς σε πολύ καλύτερες ώρες πτήσεων οπότε και διάλεξα την δεύτερη...
μένει να κλείσω κάποιο hotel εκεί αλλά είδα στο octopustravel πως έχει πολλές προσφορές ...οπότε κάτι θα βρεθεί!

ελπίζω να είναι ωραία τα Χριστούγεννα εκεί! εννοώ ακόμα και χωρίς χιόνι που κάνει τα Χριστούγενα λίγο πιο γραφικά!
αν και για μένα μετράει που θα είμαι με καλή παρέα κυρίως!!

Υ.Γ παιδιά πληροφορίες για αγορές ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ για εκεί?(stock, προσφορές και τέτοια??)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υ.Γ παιδιά πληροφορίες για αγορές ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ για εκεί?(stock, προσφορές και τέτοια??)
Ρε Νατάσα ήμαρτον... Πας πρώτη φορά στη Βαρκελώνη, η οποία είναι υπέροχη και θα περάσεις τέλεια και το πρώτο πράγμα που ρωτάς να μάθεις είναι που υπάρχουν στοκατζίδικα για να αγοράσεις ρούχα??
Χαλάρωσε λίγο... Κάνε τις βόλτες σου , απόλαυσε την πόλη , πήγαινε σε κανένα μουσείο, διασκέδασε στα μπαράκια , φάε tapas και παράτα τα ψώνια... Νισάφι πια , πας ταξίδι για να ψωνίσεις???
 

natasa17

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ρε Νατάσα ήμαρτον... Πας πρώτη φορά στη Βαρκελώνη, η οποία είναι υπέροχη και θα περάσεις τέλεια και το πρώτο πράγμα που ρωτάς να μάθεις είναι που υπάρχουν στοκατζίδικα για να αγοράσεις ρούχα??
Χαλάρωσε λίγο... Κάνε τις βόλτες σου , απόλαυσε την πόλη , πήγαινε σε κανένα μουσείο, διασκέδασε στα μπαράκια , φάε tapas και παράτα τα ψώνια... Νισάφι πια , πας ταξίδι για να ψωνίσεις???

ωπα ωπα σιγά μην μας δείρεις κιόλας!!!
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Χαλαρώστε. Ο καθένας ταξιδεύει με το δικό του τρόπο, για το δικό του λόγο. Εγώ πχ. δεν καταλαβαίνω την πρεμούρα που έχει ο περισσότερος κόσμος να δει τα αξιοθέατα. Αυτά μπορείς να τα δεις σε λεύκωμα, στο διαδίκτυο, σε εκθέσεις κλπ. Ο ξένος τόπος είναι (για μένα) οι δρόμοι του, οι μυρωδιές κι οι γεύσεις του, η αγορά του (ναι, βεβαίως και η αγορά του), τα πάρτυ του, δηλ. οι άνθρωποί του (αυτά και άλλα τους περιγράφουν), ο τρόπος ζωής. Μου ακούγεται εξωφρενικό να τα ξιδεύεις για να... όταν δεν πρόκειται για επαγγελματικό ή "ιατρικό" ταξίδι.

Οπως και δε μ' αρέσει να προγραμματίζω τα ταξίδια, αν και είναι συμφέρον από πολλές απόψεις. Η απόφαση της τελευταίας στιγμής, με τη διάθεση της στιγμής, έχει τη χάρη της!

Αλλά αυτά ισχύουν για μένα...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
To Καλύτερο είναι να είσαι κάπου στη μέση! Να μη σου μείνει από μια τόσο ωραία πόλη μόνο το εσωτερικό των καταστημάτων στο τέλος, ε; Αλλά να έχεις δει και τα σημαντικότερα αξιοθέατα, έστω απ' έξω μια και το να πας σε όλα τα μουσεία φορτώνει επίσης με πολλές πληροφορίες από ένα σημείο και μετά τις οποίες δεν αντέχει να επεξεργαστεί σε φάση διακοπών! :-D
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
O Traveller έχει προφανώς ταξιδέψει πολύ και έχει κάνει το ταξίδι επιστήμη.

Για άλλους το shopping είναι που έχει σημασία.

Σε forum σαν κι αυτό, σημασία έχει να λέει ο καθένας την γνώμη του με απλό τρόπο. Φυσικά οι διαφωνίες είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν και πρέπει να εξερευνούνται. Αυτό είναι εποικοδομητική ανταλλαγή ιδεών.

Εμένα π.χ. το "δε μ' αρέσει να προγραμματίζω τα ταξίδια, αν και είναι συμφέρον από πολλές απόψεις. Η απόφαση της τελευταίας στιγμής, με τη διάθεση της στιγμής" δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Θέλω να κάνω προγραμματισμό. Ετσι κερδίζω χρόνο΄στον τόπο που είμαι. Κάθε φορά που το άφησα στην τύχη, δηλ άφησα τους άλλους να οδηγήσουν την κατάσταση, ενω ηξερα ότι δεν κάνουν λεπτομερές προγραμμα, έκανα και είδα πολύ λίγα πράγματα. Αισθάνεσαι ότι περνάς χαλαρά. Αλλά το ίδιο μπορείς να κάνεις και με πρόγραμμα, δηλ να έχεις άνετο ωράριο, όχι βιαστικό.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι με εξέπληξε όταν μετά απο 2 μέρες που έκανα τον ξεναγό σε 2 φίλους, μου ζήτησαν να πάνε και μόνοι τους στο άσχετο, χωρίς να θέλουν αν τους υποδείξω που να πάνε. Κατόπιν μου είπαν που πήγαν, τους είπα ότι ήταν λάθος κατεύθυνση γιατί προς τα κει που πήγαν δεν είχε και τίποτα σπουδαίο, αλλά απήντησαν ότι ηταν μια περιπέτεια !!! Πρέπει να είναι δύσκολη η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων, έτσι traveller;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.254
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom