Κίνα ταξίδι στο πεκίνο

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Εμείς πήγαμε 3 άτομα πριν δυο χρόνια κίνα κ φυσικά κ μερικές μέρες πεκίνο κ είχαμε κλείσει όλες τις μεταφορές κ τις ξεναγήσεις κ τα ξενοδοχεία από πακέτα που προσφέρουν τουριστικά γραφεία εκεί!Έχεις δικό σου οδηγό κ ξεναγό κάθε μέρα σε παραλαμβάνουν κ σε πηγαίνουν επισης στο αεροδρομιο,έρχονται κάθε μέρα κ σε παίρνουν απο το ξενοδοχείο σου για να ξεκινήσεις τις εκδρομές κ είναι πολυ πολυ φθηνά!
10 Recommended China Tour Operators, China Travel Company, China Tour Agency
Αυτό ειναι το λινκ με μερικά γραφεία εκεί..εμείς χρησιμοποιήσαμε ένα από αυτά!! Αξίζει γιατί γλυτωνεις πολύ κόπο με τα ίδια σχεδόν λεφτα που θαδινες μόνος σου! Κ να φανταστείς ότι δεν χρησιμοποιώ σχεδον ποτέ ταξιδιωτικά γραφεία οταν ταξιδεύω!
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Σε ρωτάνε κ τι γλώσσα θέλεις να μιλάει ο ξεναγός αλλά ελληνικά δυστυχώς δεν....πάντως τα αγγλικά τους ήτανε αρκετά καθαρά κ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα να τους καταλάβουμε!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ο ανθρωπος τα Αγγλικα του καλα θα τα λεει εγω δεν θα τα καταλαβαινω.
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Από το αεροδρόμιο τρένο-μετρό είναι πανεύκολα οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ταξί και ενδεχομένως να κολλήσεις και στην κίνηση στο κέντρο της πόλης.
Κινητό δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση να έχεις το ελληνικό.
Ίντερνετ στο ξενοδοχείο και σε καφετέριες χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
με ποια αεροπορική θα πετάξεις?είχα πάει τον Ιούλιο με airchina.
Από hotel μείναμε στο Inner Mongolia Grand Hotel
Wangfujing.πολύ καλό από ανέσεις και τιμή,δεν ξέρω φυσικά τα δικά σου στανταρ. Η τοποθεσία πάρα πολύ καλή ,2 λεπτά περπάτημα από στάση μετρό dongdan της κεντρικής γραμμής 1 και 5,και επίσης 5 λεπτά από chongwenmen της γραμμής 2.
Όλες τις εκδρομές τις κάναμε μόνοι μας με μετρό ή λεωφορείο.
Αν είσαι λάτρης του φαγητού να πας οπωσδήποτε πίσω από την πλατεία Τιεν Αν Μεν στο εστιατόριο Quanjude στην οδό Qianmen, όπου ο σεφ τεμαχίζει με τελετουργικό τρόπο την πάπια στο τραπέζι σου.Να είσαι προετοιμασμένος για αναμονή τουλάχιστον μιας ώρας.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
aera θα πάω με etihad. δεν ξέρω αν είναι καλή η τιμή που έκλεισα (€520) αλλά έχει καλές ανταποκρίσεις (1ώρα και 2 στην επιστροφή) μέσω αμπου ντάμπι. για το ξενοδοχείο έλεγα να μην ξεπεράσω τα €600 για 7 βράδια. θα τσεκάρω και το Inner Mongolia Grand Hotel στο booking.
και στο σινικό τείχος πήγατε με λεωφορείο δηλαδή? γιατι στο site που μου πρότεινε ο accordion οι τιμές μου φάνηκαν τσιμπημένες και ειδικά για Κίνα (260$ για 2 ατομα εκδρομή στο σινικό).
επίσης βρήκα εισιτήρια για σανγκάη με 138€ για ημερήσια εκδρομή. πιστεύετε ότι αξίζει ή θα είναι σκέτη ταλαιπωρία?
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Και εγώ με etihad πήγα πέρυσι και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Και η τιμή είναι πολύ καλή (αν και σε εμένα έκατσε πολύ καλή προσφορά: € 400). Το ξενοδοχείο που σου πρότεινα το έριξες κανά βλέφαρο?
Προσωπικά πιστεύω ότι η ημερήσια στη Σανγκάη θα είναι μεγάλη ταλαιπωρία.
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
γυρισα απο πεκινο πριν 10 μερες

1)αν χρειαστει να παρεις ταξι θα κανεις το εξης 8a πας σε αυτην την σελιδα
Forbidden City, Beijing Palace Museum, Chinese Imperial Palace σου εχει για καθε αξιοθεατο και την αγγλικη ωρολογια το τυπωνεις και το δινεις στο ταριφα προσωπικα δυο φορες χρειαστηκα να παρω ταξι ειναι παμθηνα μια για το σταθμο σαγκαη και μια για το παρκο happy valley μικρογραφια της disney

2)ξενοδοχειο που εμεινα Booking.com: Ξενοδοχείο The Peninsula Beijing, Πεκίνο, Κίνα - 127 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

3)για διαφορα τουρ μεχρι μουσικα σοου εκλεισα απο δω Beijing Guide - Beijing bus tours, Beijing travels, private tours, cheap price ερχοντουσαν απο το ξενοδοχειο βεβαια επειδη τα αγγλικα ειναι χειροτερα και απο σουαλικα κατεβαινα στη ρεσεψιον εδινα ημερομηνια και μου τα κλεινανε αυτοι εχουν αγγλοφωνη γραμμη
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
εμείς πήγαμε με την airchina (700 το άτομο) γιατί τελικός προορισμός ήταν hong kong,το Πεκίνο προέκυψε από σπόντα μιας και υπήρχε ανταπόκριση εκεί.Εξαιρετική πιστεύω η τιμή που έκλεισες εσύ.
Όσον αφορά το σινικό τείχος υπάρχουν διάφορες προσβάσεις που μπορείς να το επισκεφτείς.Η πλέον κοντινή αλλά και πολυπληθέστατη είναι το badalin.Eμείς επιλέξαμε να πάμε στο Mutianyu Great Wall ,μια ώρα με το λεωφορείο από τον κεντρικό σταθμό Dongzhimen Wai Station.Είχε ελάχιστο κόσμο ,πολύ ωραία φύση και αφού δεν ήμασταν με κάποιο γκρουπ είχαμε όσο χρόνο θέλαμε.Ανεβήκαμε με lift και κατεβήκαμε με τσουλήθρα.Οτιδήποτε λεπτομέρειες θέλεις αν μπορώ να σε βοηθήσω.
Για ΣΑΝΓΚΑH τι να κάνεις μια μόνο μέρα εκεί?ή πας και μένεις κάποιες μέρες ή δεν πας καθόλου,προσωπικά ούτε που θα το σκεφτόμουν.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
εμείς πήγαμε με την airchina (700 το άτομο) γιατί τελικός προορισμός ήταν hong kong,το Πεκίνο προέκυψε από σπόντα μιας και υπήρχε ανταπόκριση εκεί.Εξαιρετική πιστεύω η τιμή που έκλεισες εσύ.
Όσον αφορά το σινικό τείχος υπάρχουν διάφορες προσβάσεις που μπορείς να το επισκεφτείς.Η πλέον κοντινή αλλά και πολυπληθέστατη είναι το badalin.Eμείς επιλέξαμε να πάμε στο Mutianyu Great Wall ,μια ώρα με το λεωφορείο από τον κεντρικό σταθμό Dongzhimen Wai Station.Είχε ελάχιστο κόσμο ,πολύ ωραία φύση και αφού δεν ήμασταν με κάποιο γκρουπ είχαμε όσο χρόνο θέλαμε.Ανεβήκαμε με lift και κατεβήκαμε με τσουλήθρα.Οτιδήποτε λεπτομέρειες θέλεις αν μπορώ να σε βοηθήσω.
Για ΣΑΝΓΚΑH τι να κάνεις μια μόνο μέρα εκεί?ή πας και μένεις κάποιες μέρες ή δεν πας καθόλου,προσωπικά ούτε που θα το σκεφτόμουν.
Ψηφίζω κι εγώ Mutianu. Κι εμείς από τον ίδιο σταθμό πήραμε ένα τρελοταξιτζή, φτάσαμε εκεί την ώρα που άνοιγε και μπορέσαμε να περιηγηθούμε στο σινικό τείχος με ελάχιστο κόσμο.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Annaballoo τα λεφτά που εσύ υπολογίζεις να δωσεις στο ξενοδοχειο θα είναι ολα τα έξοδα και για τα δυο άτομα για όλες τις μέρες κ εσείς το μόνο που θα κάνετε είναι να ανεβοκατεβαίνετε απο το πριβε παρακαλω βανάκι!σου παραθέτω ενα λινκ για να δεις με 350$ τι περιλαμβάνει κ σιγουρα θα σε ταρακουνήσει η τιμή!!πραγματικά τζάμπα αγχώνεσαι...5 Days Tour to Post-Olympic Beijing - Tourochina.com
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom