Γενικά 28η οκτωβρη???που αξιζει στην ευρωπη??

koukounari

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
παιδιά γεια σας και από εμένα..χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί είμαι νέα στο χώρο των ταξιδιών..λοιπόν έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια από Χανιά για Μπεργκαμο με 263ευρώ(+ 1 βαλίτσα) για να εμενα και για 2 φίλες μου για την χαλάρωση μας μετά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.(πολύ φτηνά!!).φτανουμε στο Μπεργκαμο 17/10 και ώρα 22.05 και φεύγουμε από το μπεργκαμο στις 24/10 και ώρα 17.20.έχω σκεφτεί το εξής πρόγραμμα : 19/10 να πάρουμε πρωινό τρένο για βανετια να μείνουμε εκεί 4 βράδια.στις 23 να πάρουμε πάλι πρωινό τρένο και να πάμε βερονα για ένα βράδυ.και στισ 24/10 να φύγουμε από Βερόνα για Μπεργκαμο ώστε να προλάβουμε την πτήση μας ( :( )
οι ερωτήσεις-απορίες μου είναι οι εξής:
α) πως σας φαίνεται το πρόγραμμα πού έφτιαξα?
β) το βράδυ στις 17 που φτάνουμε στο αεροδρόμιο τι συγκοινωνία θα πάρουμε για να πάμε στο μιλάνο?δρομολόγια και τιμές....
γ) στις 24 φτάνουμε στο Μπεργκαμο.πώς θα πάμε στο αεροδρόμιο που είναι λίγο πιο έξω από την πόλη?τι ώρες έχει δρομολόγια?και τι τιμές έχει?
Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων!!!!!!!!
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Μπορω να κανω κι εγω μια ερωτησουλα για Ρωμη? Βρηκαμε τα 2 παρακατω ξενοδοχεια και μου φανηκε καλη η τιμη τους,αφου δινουν την μια νυχτα δωρο,αλλα δεν γνωριζω καθολου απο Ρωμη και δεν μπορω να καταλαβω ποση ειναι η αποσταση απο το κεντρο.Με τα ποδια περπατιεται?

http://el.otel.com/hotels/idea_hotel_roma_nomentana_rome.htm?processid=NF-37746059ITFV3Y0

http://el.otel.com/hotels/idea_hotel_roma_z3_rome.htm?processid=NF-37746059IT6EJJ0
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μπορω να κανω κι εγω μια ερωτησουλα για Ρωμη? Βρηκαμε τα 2 παρακατω ξενοδοχεια και μου φανηκε καλη η τιμη τους,αφου δινουν την μια νυχτα δωρο,αλλα δεν γνωριζω καθολου απο Ρωμη και δεν μπορω να καταλαβω ποση ειναι η αποσταση απο το κεντρο.Με τα ποδια περπατιεται?

Idea Hotel Roma Nomentana, Rome. Επιστροφή χρημάτων μέχρι 5% με το Otel.com

Idea Hotel Roma Z3, Rome. Επιστροφή χρημάτων μέχρι 5% με το Otel.com
Παναγιά μου ! :shock: Το ένα είναι είναι λέει κοντά στη L'Aquila. Δεν αξίζει τον κόπο, βρες κάτι μέσα στην πόλη. Η Ρώμη περπατιέται. Θα ξοδέψεις περίπου 120 ευρώ τη βραδιά αλλά το θεωρώ καλύτερο από το να μείνεις σε προάστιο και να θες πάνω από μια ώρα την ημέρα για να φτάσεις στο κέντρο λόγω κίνησης.
Ψάξε κοντά στο Termini, Trastevere, ή κοντά στο Βατικανό.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μπορω να κανω κι εγω μια ερωτησουλα για Ρωμη? Βρηκαμε τα 2 παρακατω ξενοδοχεια και μου φανηκε καλη η τιμη τους,αφου δινουν την μια νυχτα δωρο,αλλα δεν γνωριζω καθολου απο Ρωμη και δεν μπορω να καταλαβω ποση ειναι η αποσταση απο το κεντρο.Με τα ποδια περπατιεται?

Idea Hotel Roma Nomentana, Rome. Επιστροφή χρημάτων μέχρι 5% με το Otel.com

Idea Hotel Roma Z3, Rome. Επιστροφή χρημάτων μέχρι 5% με το Otel.com
Με τα πόδια περπατιέται μόνο άμα είσαι μαραθωνοδρόμος :haha::haha:
Σκέψου το κάτι σαν Χαλάνδρι - Σύνταγμα με τα πόδια κι άμα αντέχεις κάντο...
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ΜΑΚΡΥΑ!

Αγαπητό funtukaki, τα ξενοδοχεία που έψαξες δυστυχώς είναι στην πλευρά της Via Nomentana και Tiburtina και μάλιστα την ανατολική τους πλευρά, οπότε να γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι για να φτάσεις σε κεντρικό σημείο θέλεις οπωσδήποτε δύο λεωφορεία, ή μετρό και λεωφορείο, ή πόδια και μετρό κλπ. Οπότε μεγάλη η απόσταση. Το τελευταίο δίμηνο έχω επισκεφθεί τρεις φορές τη Ρώμη, δυο για επαγγελματικούς λόγους και μια οικογενειακώς, την δεύτερη φορά αναγκαστικά έμεινα στη Via Nomentana. Καλή, χρυσή και άγια.....αλλά μακρυά. Όλα τα αξιοθέατα απομακρυσμένα, και η γειτονειές θυμίζουν περισσότερο προάστιο. Η γνώμη μου είναι ότι η Ρώμη είναι μια πόλη που θέλει και απατεί ποδαρόδρομο για να μπορέσεις να χαρείς τα δημόσια κτίρια, τα πάρκα, τα συντριβάνια, τα μουσεία, τα μαγαζιά κλπ. Και δυστυχώς η καρδιά της Ρώμης, έστω και τουριστικώς, χτυπά σε περιοχές όπου θα πρέπει συνεχώς να σταματάς, να μπαίνεις μέσα, να ξαναβγαίνεις, να πίνεις ένα εσπρεσάκι, να ξαναβγαίνεις κλπ. Δεν ξέρω πόσες μέρες θα μείνεις, αλλά δυστυχώς αν μείνεις εκεί θα σου πάρει πολύ θα χάσεις πολύτιμο χρόνο στις διαδρομές και κατ' επέκταση στις ομορφιές της πόλης. Η γνώμη μου είναι να νοικιάσετε ένα διαμέρισμα σε πολύ κεντρική περιοχή (Fontana di Trevi, Piazza di Spana, Piazza Navona, Piazza Colona κλπ.) με 80-100 ευρώ και να έχεις στα πόδια σου όλα τα αξιοθέατα. Εγώ προσωπικά έχω τιμήσει διαμερίσματα του Apartments in Rome, Rental In Rome, vacation rentals in Rome και έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος. Υπάρχουν ξενοδοχεία, αλλά δυστυχώς είναι αρκετά ακριβά σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Φιλικά, Σοφοκλής:)
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητό koukounari η επιλογή της Βενετίας είναι τέλεια!!! Το πρόγραμμά σου νομίζω ότι είναι πολύ καλό!!! Για τα τρένα δε γνωρίζω.Αν όμως δεν έχεις βρει ακόμη ξενοδοχείο,ρίξε μια ματιά στο Santa Chiara Hotel που είναι μέσα στη Βενετία.Θα το βρεις και στο Booking.
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητή Ζοζεφίνα24,εύχομαι η μόνη σας έγνοια από εδώ και στο εξής,να είναι πού θα πάτε ταξίδι.Η επιλογή της Ρώμης είναι καταπληκτική.Είναι ένα ταξίδι εύκολο,κοντινό και με πάρα πολλά ενδιαφέροντα.Οι οδηγίες του Sofoclacos είναι πολύ σωστές.Βρες πρώτα πού θα μείνεις,ακολουθώντας τις πολύ σωστές οδηγίες και των υπολοίπων μελών .Μελέτησε τα σχετικά θέματα του forum για να κάνεις ένα πρόγραμμα σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά σας και για όποια απορία.....εδώ είμαστε(Το ίδιο και για το funtukaki).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορω να κανω κι εγω μια ερωτησουλα για Ρωμη?
Μπορεις.. Αλλα σε καποιο απο τα 4.513 θεματα στο forum που αφορουν στη Ρωμη, οχι σ' αυτο εδω που ειναι ασχετο....

Το μυνημα αυτο σταλθηκε απο κινητο τηλεφωνο.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
taver μου παντα ευγενικος.. :bleh: μιας και υπηρχε ηδη η αναφορα στην Ιταλια απο την κοπελα παραπανω ειπα μια συντομη ερωτηση να υποβαλλω κι εγω,τςτςτς κατευθειαν να με μαλωσεις.. θα δεις, απο δω και περα θα ειμαι πολυ τυπικο παιδι!
Σας ευχαριστω ολους οσους απαντησατε! Εχω διαβασει ηδη οτι εχει να κανει με Ρωμη στο σαιτ και με βοηθησε πολυ :) η αληθεια ειναι οτι την ειχα στο μυαλο μου για πολυ πιο μαζεμενη την πολη,(καλα απο τον χαρτη τι να καταλαβεις..) αλλα αφου το μιλαει η εμπειρια,φυσικα και θα σας ακουσουμε,στο κεντρο λοιπον κι ας πληρωσουμε κτ παραπανω!
sofoclacos σε ευχαριστω πολυ για το site,και εμεις για διαμερισμα αντι ξενοδοχειου σκεφτομασταν τελικα,εχει πολλα κεντρικα ,οποτε σιγουρα κτ θα βρουμε στην τιμη που θελουμε :rolleyes:
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
ζοζεφίνα24 πολυ καλη η επιλογη σου η Ρώμη καθως πέρσι τέτοια εποχη την επισκεφτήκαμε και εμεις για το γαμήλιο ταξίδι μας. Φέτος όμως; Μιας και οι καλοκαιρινές μας διακοπές μονο διακοπές δεν υπήρξαν (καλα που γύρισα στην δουλεία να ξεκουραστω..) σκοπεύω να μας κανονίσω ταξιδάκι στας Ευρώπας με αφετηρία την Θεσσαλονίκη για το κλασσικό διάστημα 26/10-30/10. Το ερώτημα παραμένει για τον προορισμό μιας και το οικονομικό θα είναι αυτο που θα καθορίσει την τελική μας απόφαση. Πολλά τα μέρη που θα ήθελα να πάμε αλλα δεν βλέπω να υπάρχουν προσφορές για το διάστημα αυτο. Σκεφτόμαστε για Τοσκάνη αλλα αν έβρισκα κάπου οικονομικά στην κεντρική Ευρώπη δεν θα έλεγα όχι...Καμιά προτασούλα;;;
 

onar

Member
Μηνύματα
49
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
υπο αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
εκπληρώθηκε πάμε για άλλα
να συμπληρώσω και εγώ κάτι, μια και είδα ότι οι μέρες που έχεις είναι λίγες, μην σκεφτείς να δείτε Βατικανό. δεν ξέρω αν είναι μέσα στο πλάνο σας αλλα θα σας φάει όλη τη μέρα και ουσιαστηκά θα έχετε δείτε πολ΄λίγα πράγματα γιατί μια μέρα δεν σου φτάνει ούτε για ζήτω...
αν έχεις στάση μετρό κοντά στο δωμάτιο βοηθάει αρκετά, αν και θές να περπατάς συνέχεια γιατί παντού έχει πράγματα να δεις, αλλα κλείνει νωρίς.
 
Μηνύματα
47
Likes
5
σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις σας!!!!!!λοιπον εχω δει ολα τα θεματα για ρωμη και ξερω περιπου πως θα κινηθω...ναι κολοσσεο απο εξω βατικανο σκεφτομαι μονο αγιο πετρο που ειναι εξω και φυσικα ατελειωτες βολτες σε πλατειες....το μονο που δεν εχω κλεισει ακομη ειναι ξενοδοχειο...ειδα τις προτασεις στα αντιστοιχα θεματα αλλα πολυ ακριβα ρε παιδιααααααα ειπαμε να δωσουμε αλλα οχι για 3 βραδια 800-1000 ευρω...μετα βλεπω οτι στο τερμινι καλυτερα να το αποφυγω,θελω κεντρο γιατι οι μερες ειναι λιγες μην εχουμε και συνεχεια μετακινησεις...ουφ εσκασα...εχω δει πολλα site εχω αποθηκευσει καποια οπως Booking.com: ξενοδοχείο BDB Luxury Rooms Spagna, Ρώμη, Ιταλία - 36 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! γιατι βγαινει ολο αυτο??αν εισαι ασχετος τελοσπαντων αλλα δεν ξερω...αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο που εχει μεινει ο ιδιος και εμεινε ικανοποιημενος??γιατι και ο καιρος περναει και εχω αργησει νοιωθω...ευχαριτω και παλι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom