EasyJet Tαξιδευοντας με την EasyJet

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Στο τσεκ ιν!Στην επιβίβαση γδυνόμασταν:haha::haha::haha:
:haha::haha:

είχα παρατηρησει λοιπον ότι όσοι έρχονταν απο το τσεκ ιν είχαν χειραποσκευές όντως μικρές με την κορδελίτσα της easy πάνω, που σημαίνει ότι πιθανότατα παρέδωσαν τις μεγάλες.

Αντίθετα, όσοι είχαν κάνει ηλεκτρονικά τσεκ ιν, είχαν βαλιτσάρες ό,τι να'ναι, και κανείς δεν τους έλεγε τίποτα. Προφανώς άδικο, αν έστω και ένας είχε πληρώσει 50αρικο, λόγω του ότι εκανε τσεκ ιν στο αεροδρομιο.
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
στο δρομολογιο αθηνα-ρωμη μια χαρα χωρεσε στο κουτι η βαλιτσα.....ομως στην επιστροφη απο ρωμη για λιγους ποντους το ροδακι δεν εμπαινε τους λεω ιδια βαλιτσα ειχα αθηνα ιδια εδω τιποτα υπαλληλος παω στο γκισε της easy τα χωνω μου βαζουνε ενα ειδικο αυτοκολλητο και με περασανε εν τω μεταξυ σε 20 λεπτα εφευγε και οι πτηση...καραγκιοζιλικια
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
στο δρομολογιο αθηνα-ρωμη μια χαρα χωρεσε στο κουτι η βαλιτσα.....ομως στην επιστροφη απο ρωμη για λιγους ποντους το ροδακι δεν εμπαινε τους λεω ιδια βαλιτσα ειχα αθηνα ιδια εδω τιποτα υπαλληλος παω στο γκισε της easy τα χωνω μου βαζουνε ενα ειδικο αυτοκολλητο και με περασανε εν τω μεταξυ σε 20 λεπτα εφευγε και οι πτηση...καραγκιοζιλικια
μήπως είχες κάνει τίποτα ψώνια? Γιατι κι εγω την επιστροφή φοβάμαι πάντα!

το θέμα είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει μια κοινή γραμμή να ξέρει ο επιβάτης τι θα αντιμετωπίσει. Π.χ. αν κάποιος έχει ταξιδέψει 20 φορές με easy και δεν εχει ελεγχθει ποτέ , και την 21η πάρει μεγαλυτερη βαλίτσακαι τυχει να ελεγθεί, τότε θα έχει κάθε δικαίωμα να γκρινιάζει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
αν κάποιος έχει ταξιδέψει 20 φορές με easy και δεν εχει ελεγχθει ποτέ , και την 21η πάρει μεγαλυτερη βαλίτσακαι τυχει να ελεγθεί, τότε θα έχει κάθε δικαίωμα να γκρινιάζει.
Πάλι δεν θα δικαιούται να γκρινιάζει, εφόσον τα όρια της χειραποσκευής είναι σαφή στον κανονισμό της εταιρείας. Σαν να λέμε ότι αφού δε με ελέγχουν καθημερινά στο μετρό αν κρατάω εισιτήριο, θα πρέπει να γκρινιάξω αν κάποια μέρα με ελέγξουν ;)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Πάλι δεν θα δικαιούται να γκρινιάζει, εφόσον τα όρια της χειραποσκευής είναι σαφή στον κανονισμό της εταιρείας. Σαν να λέμε ότι αφού δε με ελέγχουν καθημερινά στο μετρό αν κρατάω εισιτήριο, θα πρέπει να γκρινιάξω αν κάποια μέρα με ελέγξουν ;)
βάσει κανόνων, ναι δεν το διακαιούται. Απλά εδώ μιλάμε για ταξίδι. Που μπορεί να πληρώσει 50αρικο επειδή η βαλίτσα είναι ένα εκατοστό μεγαλύτερη και δε χωραει 'ανετα'. Και να έχεις δει, όπως εγώ, σε άλλες πτήσεις να περνάνε 'τέρατα'....
 

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ-περου
Κοστος ΕΑSY JET

Καλησπερα. Παρατηρω τις τελευταιες μερες οτι ο τιμοκαταλογος που προσφερει η συγκεκριμενη αεροπορικη εχει αυξηθει εως και 100% σε ορισμενα δρομολογια σε σχεση με περσυ. Γνωριζει κανεις αν αυτο εχει να κανει με προσθετες παροχες υπηρεσιων απο την εταιρια? Περσυ μπορουσες να βρεις το αθηνα-παρισι μετ επιστροφης κατω απο 100 ευρω χαλαρα ακομα και αν εψαχνες για ενα μηνα μετα. Επισης θυμαμαι εκεινο το αλησμονητο 19 ευρω αθηνα-ρωμη που εχει πλεον υπερδιπλασιαστει. Με αργα βηματα καποιος την κανει απο low-co η ειναι απλα ιδεα μου?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Καλησπερα. Παρατηρω τις τελευταιες μερες οτι ο τιμοκαταλογος που προσφερει η συγκεκριμενη αεροπορικη εχει αυξηθει εως και 100% σε ορισμενα δρομολογια σε σχεση με περσυ. Γνωριζει κανεις αν αυτο εχει να κανει με προσθετες παροχες υπηρεσιων απο την εταιρια? Περσυ μπορουσες να βρεις το αθηνα-παρισι μετ επιστροφης κατω απο 100 ευρω χαλαρα ακομα και αν εψαχνες για ενα μηνα μετα. Επισης θυμαμαι εκεινο το αλησμονητο 19 ευρω αθηνα-ρωμη που εχει πλεον υπερδιπλασιαστει. Με αργα βηματα καποιος την κανει απο low-co η ειναι απλα ιδεα μου?
Το ευχαριστώ πατήθηκε κατά λάθος.
Το ότι τα εισιτήρια δεν στοιχίζουν 19 ευρώ, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν πολύ ελκυστικότερες τιμές από τις regular σε περιόδους χαμηλής ζήτησης!
Επίσης, οι πραγματικά χαμηλές τιμές εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού. Όσο περισσότεροι άνθρωποι έχουν ιντερνετ και επιλέγουν αυτόνομη οργάνωση του ταξιδιού, τόσο πιο γρήγορα οι προσφορές φεύγουν.
Κοινώς: άργησες...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Το ευχαριστώ πατήθηκε κατά λάθος.
Το ότι τα εισιτήρια δεν στοιχίζουν 19 ευρώ, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν πολύ ελκυστικότερες τιμές από τις regular σε περιόδους χαμηλής ζήτησης!
Επίσης, οι πραγματικά χαμηλές τιμές εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού. Όσο περισσότεροι άνθρωποι έχουν ιντερνετ και επιλέγουν αυτόνομη οργάνωση του ταξιδιού, τόσο πιο γρήγορα οι προσφορές φεύγουν.
Κοινώς: άργησες...
Edit: Our Winter 2013/14 flights will be on sale from tomorrow! You’ll be able to book flights for travel up until 2 March 2014.

So get in early for the best choice of winter flights and fares. The sooner you book the more you could save!

Ανακοίνωση πριν λίγο από την εν λόγω εταιρεία. Τόσο νωρίς...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
lastsupper said:
Καλησπερα. Παρατηρω τις τελευταιες μερες οτι ο τιμοκαταλογος που προσφερει η συγκεκριμενη αεροπορικη εχει αυξηθει εως και 100% σε ορισμενα δρομολογια σε σχεση με περσυ. Γνωριζει κανεις αν αυτο εχει να κανει με προσθετες παροχες υπηρεσιων απο την εταιρια? Περσυ μπορουσες να βρεις το αθηνα-παρισι μετ επιστροφης κατω απο 100 ευρω χαλαρα ακομα και αν εψαχνες για ενα μηνα μετα. Επισης θυμαμαι εκεινο το αλησμονητο 19 ευρω αθηνα-ρωμη που εχει πλεον υπερδιπλασιαστει. Με αργα βηματα καποιος την κανει απο low-co η ειναι απλα ιδεα μου?
Ποιες είναι οι πρόσθετες παροχές υπηρεσιών που προσφέρει η Easy?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Rosa Mundial said:
βάσει κανόνων, ναι δεν το διακαιούται. Απλά εδώ μιλάμε για ταξίδι. Που μπορεί να πληρώσει 50αρικο επειδή η βαλίτσα είναι ένα εκατοστό μεγαλύτερη και δε χωραει 'ανετα'. Και να έχεις δει, όπως εγώ, σε άλλες πτήσεις να περνάνε 'τέρατα'....
Το αν κάποιοι υπάλληλοι κάνουν τα στραβά ματια, δεν σημαίνει ότι είναι unfair απο την πλευρά της εταιρίας να σε ελέγξει και πιθανώς να σε χρεώσει ακόμα και για μικρή καταπάτηση των κανόνων...

Το ότι αφού το κάνουν άλλοι γιατί να μην το κάνω κι εγω, και γιατί να την πληρώσω εγω ενώ κι άλλοι το κάνουν είναι τελείως λάθος λογική.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Καλησπερα. Παρατηρω τις τελευταιες μερες οτι ο τιμοκαταλογος που προσφερει η συγκεκριμενη αεροπορικη εχει αυξηθει εως και 100% σε ορισμενα δρομολογια σε σχεση με περσυ. Γνωριζει κανεις αν αυτο εχει να κανει με προσθετες παροχες υπηρεσιων απο την εταιρια? Περσυ μπορουσες να βρεις το αθηνα-παρισι μετ επιστροφης κατω απο 100 ευρω χαλαρα ακομα και αν εψαχνες για ενα μηνα μετα. Επισης θυμαμαι εκεινο το αλησμονητο 19 ευρω αθηνα-ρωμη που εχει πλεον υπερδιπλασιαστει. Με αργα βηματα καποιος την κανει απο low-co η ειναι απλα ιδεα μου?
πιστευω οτι οι τιμες της easy jet ειναι πλεον πολυ υψηλες ενοψει εορτων και καλοκαιριου. Αν πατησεις για πτηση του φθινοπωρου, πιθανότατα θα βρεις default τιμη.

Το σύστημα της easy , όπως λέει, στηρίζεται αποκλειστικά στο θέμα προσφοράς και ζήτησης. Οπότε οι τιμές ανεβαίνουν και πέφτουν ανάλογα με αυτό. Για αυτόν το λόγο οι τιμές που κλείνεις από Οκτώβρη, π.χ., για Φλεβάρη είναι ασυναγώνιστες!

Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, απλά όλοι πλέον την έχουν μάθει. Εγώ αυτό που θα ήθελα θα ήταν συχνότερα δρομολόγια και περισσότεροι προορισμοι. Π.χ. αν για Παρίσι οι πτήσεις ήταν συχνότερες, χαμηλότερες θα ήταν και οι τιμές. Δεν ξεχνάω ότι από Μιλάνο βρήκα πτήση για Βαρκελώνη με easy με 12 ευρώ! Εχει, όμως, κάθε μέρα 3 δρομολόγια....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom