Ταϊλάνδη γιατι Μπανγκοκ ?

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Αυτό που μου αρέσει στις μεγάλες πόλεις πόλεις, είναι τα πολλά πρόσωπα που μπορούν και επιδεικνύουν. Δεν έχω πάει στη Μπανκόγκ, αλλά μάλλον έχει όλα αυτά τα πρόσωπα που γράφτηκαν παραπάνω.

Βαγγέλη, μου αρέσει πολύ η περιγραφή σου και περιμένω τη συνέχεια.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Στην Μπανγκόκ πήγαμε πέρισι, μείναμε για 3 ημέρες και μετά πετάξαμε για Πουκέτ. Στην αρχή, μόλις φτάσαμε στο ξενοδοχείο το οποίο ήταν απόκεντρο, ψιλοφρίξαμε με την απίστευτη κίνηση (ΟΧΙ, στην Αθήνα είναι ΠΟΛΥΥΥ καλύτερα πιστέψτε με...) και με τις παράγκες δίπλα από τα ρυάκια που υπάρχουν στην πόλη. Χαρακτηριστικό είναι το εξής: Το ξενοδοχείο μας ήταν δίπλα από ένα μεγάλο νοσοκομείο σε κεντρικότατο δρόμο και η θέα από το δωμάτιό μας ήταν παράγκες, παράγκες, παράγκες... Γενικότερα έβλεπες σούπερ λουξ κτίρια και δίπλα τους τσίγκινα ή στηριγμένα σε πασσάλους σπιτάκια. Μεγάλες αντιθέσεις, απίστευτη βρώμα, οι οδηγοί φονιάδες, δεν τολμούσες να περάσεις απέναντι. Ομως, παρόλο που περπατούσαμε γύρω στο τέταρτο ανάμεσα σε παράγκες για να φτάσουμε στον κοντινότερο σταθμό μετρό (αυτό γινόταν και το βράδυ όταν επιστρέφαμε από τη βόλτα μας), δεν αισθανθήκαμε καμία μα καμία απειλή. Εντάξει, την πρώτη μέρα ομολογουμένως ήμασταν συνέχεια στην τσίτα μην μας την "πέσει" κανένας. Τη δεύτερη μέρα απλά συνειδητοποιήσαμε ότι κανένας δεν θα μας πείραζε. Οταν τους ρωτούσαμε πού είναι η τάδε περιοχή προσπαθούσαν να μας εξηγήσουν με νοήματα γιατί δεν ήξεραν αγγλικά και γενικά ήταν φιλικότατοι.
Τα καλά της Μπανγκόκ τώρα. Τα τεράστια shopping malls στην περιοχή Siam. Το Siam Paragon, το μεγάλυτερο mall της Ασίας, το MBK που σηκώνει το απίστευτο παζάρι και άλλα. Η εμπορική αυτή περιοχή είναι άριστα οργανωμένη και το μετρό διευκολύνει όπου και να μένεις. Στην Μπανγκόκ επίσης υπάρχουν πάρα πολλοί ναοί και το παλάτι, αξίζουν μια επίσκεψη, είναι πολύ όμορφα. Το ίδιο και η πλωτή αγορά. Και μια βόλτα με τουκ-τουκ επιβάλλεται! Για τους ρομαντικούς dinner cruise στον ποταμό Chao Praya με το παραδοσιακό ξύλινο καραβάκι! Πιστέψτε με, η ατμόσφαιρα και το φαγητό σε συνδυασμό με την ντόπια χορεύτρια ήταν κάτι το φανταστικό!
Γενικά μια φορά λέει να πας Μπανγκόκ. Για δεύτερη εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα. ;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ενα πραγμα πρεπει να κανει κανεις στη Bangkok. Το βραδι να πιει ενα ποτο στο πιο ψηλο open air bar του κοσμου. Στο ξενοδοχειο Banyan Tree, το bar με το ονομα Vertigo βρισκεται στην ταρατσα ενος ουρανοξυστη στο 63 οροφο και ειναι αλλου ειδους ταραχη. Οσο ζεστη και να κανει, εκει το βραδυ φυσαει και η αισθηση ειναι περιεργη. Μπορει κανεις να κλεισει και για φαι, δεν το εχω κανει και ετσι δεν ξερω να σας συμβουλεψω αν απο αποψη γαστριμαργικη αξιζει το κοπο. Σιγουρα ομως ενα ποτο ειναι must. Παραθετω και το site για διευκολυνση οσων ενδιαφερονται:http://www.banyantree.com/en/bangkok/index.html
 
  • Like
Reactions: GTS

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Ισως αξιζουν κατι μερικες μικρες, λιγοτερο ή καθολου γνωστες, πληροφοριες για τη Μπανγκοκ.Ιδου δυο τρεις :
1)Συγκοινωνια αεροδρομιου (Σουβαρναμπουμι):ακριβως εξω απο τις αφιξεις υπαρχουν καθε ειδους ιδιωτικα μεταφορικα μεσα, αλλα το λεωφορειο της γραμμης τοχουν "εξορισει" τερμα δεξια, μολονοτι ειναι πολυ εξυπηρετικο, ασφαλες και παμφθηνο.Υπαρχουν γραμμες για διαφορα σημεια της πολης, αρκετες τερματιζουν κοντα στο σκαιτρειν (μια τερματιζει στο Victory monument, μια αλλη Sukhumvit κλπ).
2) Εθνικο Μουσειο : Μια μερα τη βδομαδα (παλια ηταν Τεταρτη), υπαρχει αγγλοφωνη δωρεαν ξεναγηση, απο ομαδα εθελοντων και ειναι εξαιρετικη.Ξεκιναει στις εννεα το πρωι, εξω απο τα εκδοτηρια εισητηριων και διαρκει τρεις ωρες.Φυσικα, μπορει καποιος να παρακολουθησει ενα τμημα της και μετα να ξεκουραστει στο καλαισθητο καφε του μουσειου.Για τους γαλλοφωνους, η ιδια ξεναγηση γινεται αλλη μερα με το ιδιο προγραμμα.Συνδυαζεται με το παλατι, το βατΠο, το βατΠραΚαο κλπ.
3)Aγορα του Σαββατοκυριακου :ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.Κριμα που διαφευγει απο πολλους.Προσβαση πανευκολη :παιρνουμετο σκαιτρειν προς Mo Chit και βγαινοντας απο το σταθμο, γυρναμε καμια εκατοστη μετρα προς τα πισω.Αδυνατον να περιγραφει προχειρα.Αξιζει καλυτερης τυχης.Οποιος βρεθει στη Μπανγκοκ Κυριακη, εχει καμποσες ωρες διαθεσιμες και δε φρικαρει απο χαωδεις ασιατικες αγορες, ΝΑ ΠΑΕΙ.
Υ.Γ.: Μπορω να αντιληφθω χιλιους λογους για τους οποιους "αξιζει" να τσακωνονται οι ανθρωποι, αλλα τα διαφορετικα ταξιδιωτικα γουστα, δε συγκαταλεγονται σ' αυτους.Εν πασει περιπτωσει, αν για οποιοδηποτε λογο, οι εκφρασεις μου προκαλεσαν μικροεκνευρισμο, ζητω συγγνωμη.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κανενα προβλημα vageli , ωραιοτατα αυτα που μαs εγραψεs. Αν πηγεs και σε αλλα μερη εκτοs τηs Μπανγκοκ στην Ταυλανδη , με χαρα θα ακουγα τη γνωμη σου.
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Κανενα προβλημα vageli , ωραιοτατα αυτα που μαs εγραψεs. Αν πηγεs και σε αλλα μερη εκτοs τηs Μπανγκοκ στην Ταυλανδη , με χαρα θα ακουγα τη γνωμη σου.
Exω παει σε αρκετα μερη, απο τα βορεια συνορα με το Λαος μεχρι τα νησακια νοτιως του Κραμπι.Οντας ασχετος με τη δομη του forum, νομιζα οτι τα κειμενα "δεσμευονται" απο το θεμα κι εδω το θεμα ηταν η Μπανγκοκ.Το προβλημα ειναι οτι οταν αρχισω να μιλαω για ταξιδια, δεν ξερω ποτε να σταματησω.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορειs να ανοιξειs νεο θεμα (συγνωμη που παιρνω πρωτοβουλια αλλα με ενδιαφερει να ακουσω) αν θελειs για τα νησακια νοτια του Κραμπι , ή για οποιο αλλο μεροs βρηκεs εσυ ενδιαφερον εντοs ή και εκτοs Ταυλανδηs (βλεπε Ινδονησια)....εγω θα ειμαι πανευτυχηs :D.
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Μπορειs να ανοιξειs νεο θεμα (συγνωμη που παιρνω πρωτοβουλια αλλα με ενδιαφερει να ακουσω) αν θελειs για τα νησακια νοτια του Κραμπι , ή για οποιο αλλο μεροs βρηκεs εσυ ενδιαφερον εντοs ή και εκτοs Ταυλανδηs (βλεπε Ινδονησια)....εγω θα ειμαι πανευτυχηs :D.
Με βαζεις σ' ενα τριπακι, Πασχαλιατικα, που με βλεπω, αντι για αρνι, να σουβλιζω μπαρακουντα μαριναρισμενο σε σαλτσα ραμπουταν.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλό ακούγεται και πολύ πρωτότυπο:haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα μηνύματα που αφορούσαν την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση περί καθεστώτων, έχουν μεταφερθεί σε νέο θέμα εδώ.

:)
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Θα συμφωνησω με τη Μένια, μπορει η Μπανγκοκ να χει ναους,πάρκα,αγορές, κ.α, άλλα μια φορά αρκεί..

Υ.Γ Πατπογκ για μαιμου ρολογάκια πολυ καλης ποιοτητας!:D
Υ.Γ2 Βαγγέλη καλη η αγορα του ΣΚ αλλα τεράστια,θες ωρες ολόκληρες να την περπατησεις(αν!), πόσο μάλλον αν ψαχνεις κατι συγκεκριμενο να αγοράσεις!
Υ.Γ3 Ζωη μια χαρα ειναι η Καοσαν, εχει και δωματια με 150 bht:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom