Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επισης πολυ μεγαλη αγορα εχει Alexanderplatz οπου περα απο τα υπολοιπα μαγαζια υπαρχουν τα μεγαλα Alexa και Galeria Kaufhof.
Στην Galeria Kaufhof έχει και πολύ όμορφα χριστουγεννιάτικα είδη σε πολύ καλές τιμές! Ψώνισα διάφορα στολίδια για το σπίτι. Κρίμα που δεν είχα μεγαλύτερη βαλίτσα!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
alkistismaria said:
Voulina το σκέφτομαι για χοντρό καλσόν.

Νίκο οι κάρτες γεμίζουν απο εδώ για ν'αδειάσουν εκεί γιατί στην Ελλάδα οι έμποροι μας κλέβουν.Πότε ξεκινούν οι επίσημες γερμανικές εκπτώσεις;Σκέφτομαι να πάρω γάντια χοντρά όπως φοράνε οι ορειβάτες γιατί τ'αλλα μέλη του σώματος καλύπτονται αλλα΄τα χέρια μένουν εκτεθειμένα λές να είμαι υπερβολική;To ξενοδοχείο αμς βρίσκεται σ'αυτό τον δρόμο Friedrichstrasse είναι κεντρικός;
Πιο κεντρικό δεν παει. Αλλα επειδη το κέντρο του Βερολίνου είναι αχανές την συγκοινωνία δεν την γλυτωνεις. Οπότε αν δεν έχεις κλείσει, μην χρυσοπληρωσεις ξενοδοχείο για να είναι κεντρικο. Συγκοινωνία θα πάρεις θες δεν θες.

Τα γάντια αυτα που λες τα δοκίμασα και εγω και ναι μεν σε προφυλασσουν αλλα είναι λες και δεν έχεις χέρια... Επίσης δεν φτιάχνουν καλές χιονομπαλες...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Όμορφος προορισμός για τα Χριστούγεννα (και όχι μόνο) είναι το Γκρατς της Αυστρίας. Για να ξεφύγουμε λίγο απο τις πρωτεύουσες και τις πολύ μεγάλες πόλεις... Έχει την γνώστη παραμυθένια ατμόσφαιρα την περίοδο των Χριστουγέννων, αλλά και εκτός αυτού είναι μια πόλη με χαλαρούς ρυθμούς, ωραία αρχιτεκτονική, μπόλικο πράσινο και καλό φαγητό!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Όμορφος προορισμός για τα Χριστούγεννα (και όχι μόνο) είναι το Γκρατς της Αυστρίας. Για να ξεφύγουμε λίγο απο τις πρωτεύουσες και τις πολύ μεγάλες πόλεις... Έχει την γνώστη παραμυθένια ατμόσφαιρα την περίοδο των Χριστουγέννων, αλλά και εκτός αυτού είναι μια πόλη με χαλαρούς ρυθμούς, ωραία αρχιτεκτονική, μπόλικο πράσινο και καλό φαγητό!
Κι απο τιμες αεροπορικων;
Μπολικο πρασινο τα Χριστουγεννα;;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Η Αυστρια πλην Βιεννης μου φαινεται ανυποφορα ηρεμη, οταν ειχα παει στο Σαλτσμπουργκ ειδα οτι δεν θα μπορουσα ποτε να μεινω σε τετοια πολη, εκτος αν ειχα πολλα νευρα κι ηθελα να ηρεμησω...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Η Αυστρια πλην Βιεννης μου φαινεται ανυποφορα ηρεμη, οταν ειχα παει στο Σαλτσμπουργκ ειδα οτι δεν θα μπορουσα ποτε να μεινω σε τετοια πολη, εκτος αν ειχα πολλα νευρα κι ηθελα να ηρεμησω...
Πρεπει να εισαι απο τους λιγους με τετοια αποψη!
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Κι απο τιμες αεροπορικων;
Μπολικο πρασινο τα Χριστουγεννα;;
Έγραψα πως το Γκρατς είναι όμορφο γενικά, οχι μόνο τα Χριστούγεννα. Εκει κολλάει το πράσινο. Αν και νομίζω πως τα έλατα και γενικά τα κωνοφόρα που ευδοκιμουν σ' αυτές τις χώρες είναι πράσινα όλο τον χρόνο. Οι τιμές των αεροπορικών είναι όντως ανεβασμένες αλλά δεν ξέρουμε τα οικονομικα της Linas! :p Απλά σκέφτηκα να ξεφύγουμε από τα τετριμμένα και τους πιο γνωστούς προορισμούς, γιατί αυτός πιστεύω είναι ο σκοπός του φόρουμ. Την Βιέννη και το Βερολίνο μπορεί να τα σκεφτεί και μόνη της. Το Γκρατς, κατα τη γνώμη μου πάντα, είναι πανέμορφο. Δεν είναι τοσο τουριστικό όσο το Σάλτσμπουργκ και δεν έχει το μποτιλιάρισμα της Βιέννης. Επίσης ωραίος προορισμός για τις γιορτές είναι και η Βουδαπέστη. Είναι και γνωστός και οικονομικός προορισμός για να είναι όλοι ικανοποιημένοι! :)
 

orion_kat

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα, Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πολύ όμορφες τα Χριστούγεννα είναι η Κρακοβία και η Μπρατισλάβα. Η Μπρατισλάβα μπορεί να συνδυαστεί κιόλας και με τη Βιέννη, το τρένο που τις ενώνει είναι φθηνό και η απόσταση πολύ μικρή.
 

birlas

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Πέρυσι είχα πάει Μόναχο κ ήταν πολύ ωραία. Φέτος είμαι ανάμεσα σε Βρυξέλλες κ Γερμανία πάλι. Έχει να προτείνει κανείς κάποια άλλη Γερμανική πόλη που θα έχει ανάλογη ατμόσφαιρα - πλην του Βερολίνου - κ καμία άποψη για Χριστούγεννα στις Βρυξέλλες;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom