Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για πες κι άλλα, πότε βρε θηρίο πρόλαβες κι έβγαλες με την 450D 22.000 φώτο!!!:shock: Ο φακός EF-S 18-55 δεν σε βόλεψε ή πήρες μόνο το σώμα? Την έχω εδώ και λίγους μήνες και μόλις την προηγούμενη βδομάδα κατάφερα να την πάρω σε μίνι ταξιδάκι! Τώρα ψάχνομαι για φακούς. Τον 70-300 από πού τον πήρες και πόσο?
Βγάζω πραγματικά πάρα πολλές φωτογραφίες ανα ημέρα ταξιδίου... Λίγες θα μείνουν μετά το ξεκαθάρισμα, αλλά ο μετρητής της μηχανής αυξάνει πάραυτα. Από τον Ιούλιο που την πήρα, έχω πάει 3 ταξίδια εξωτερικό: Δυτικά Βαλκάνια 9 ημέρες 4500 φωτό, Ν. Υόρκη 9 μέρες 7400 φωτό, Φρανκφούρτη (stopover 1 μέρα) 1000 φωτό, και πρόσφατα σε Στρασβούργο - Λουξεμβούργο 5 μέρες 6300 φωτό (εδώ ξέφυγα!). Βάλε και διάφορα ψιλά, λιγότερο παραγωγικά, στην Ελλάδα (κάτι Κρήτες, κάτι Κυκλάδες κλπ), βάλε και τις δοκιμαστικές που μετά τις σβήνω πάνω στη μηχανή, μαζεύονται. Να δω πότε θα τις ξεκαθαρίσω όλες αυτές, τώρα μόλις τελείωσα το ξεκαθάρισμα σε φωτογραφίες από τα ταξίδια του Ιουνίου ....

Το 18-55 τον πήρα με τη μηχανή, για να έχω κάτι το καλοκαίρι ώσπου να αγοράσω το 17-55. Το πλάνο εξ αρχής έλεγε για το 17-55, αλλά ήθελα άμεσα τη μηχανή, ενώ για το φακό μπορούσα να περιμένω 2 μήνες οπότε και θα πήγαινα στην Ν. Υόρκη που θα τον ψώνιζα πολύ φτηνότερα από δω. Αρχικά είχα σκοπό να πουλήσω το 18-55 μετά την επιστροφή μου, αλλά ανακάλυψα ότι μπορεί να μην του φαίνεται αλλά είναι ένας εξαιρετικός φακός για macro (και δεν πιάνει και σοβαρά λεφτά μεταχειρισμένος).

Όσο για την αγορά, και τους 2 φακούς τους πήρα από το Β&Η στη Ν. Υόρκη, σύνολο γύρω στα $1600.00 αν θυμάμαι καλά (έτσουξε λίγο, αλλά χαλάλι). Εδώ κάνανε περίπου τόσα ευρώ, και πρόλαβα την καλή ισοτιμία, οπότε έβγαλα κι ένα μέρος από το κόστος εκείνου του ταξιδιού.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ μόλις ψώνισα και μία D90, καθώς και έναν 10.5mm fisheye. Ανυπομονώ να τα τεστάρω στο επόμενο ταξίδι. :)
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
η πρωτη μου επισημη μηχανη ηταν μια pentax k1000 του 1976 οικογενειακη κληρονομια... με αυτην εκανα αρκετα ταξιδια και πηρα και βραβειο σε διαγωνισμο φωτογραφιας.
τωρα χρησιμοποιω μια olympus e-400 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.
 

mkonst

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
belgrade
Εγώ έχω μια Canon 400D.Είναι η πρώτη μου ψηφιακή μηχανή και δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη όμως.:D
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Καλώς σας βρήκα! Νοιώθω πολύ λίγη μπροστά σας με με την olympus μ780 μου, αλλά κοινή είναι η μεγάλη αγάπη μας για την αιχμαλώτιση των στιγμών. Η απόδοση της είναι μάλλον χαμηλή, σαν να υπάρχει ένα ελάχιστο πεπλο ομίχλης. Τη σύγκρινα με αντίστοιχη Sony που έχω στη δουλειά μου και πράγματι σιγουρεύτηκα για τη μειωμένη φωτεινότητα, απόδοση χρωμάτων, ευκρίνεια σε μεγέθυνση. Αλλά είναι σχετικά καινούργια για να την αντικαταστήσω ακόμα..
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Τελικά αφού μου πνίγηκε η αγαπημένη μου Olympus c5060wz έκανα πριν λίγες μέρες ένα δωρο στον εαυτό μου. Πήρα την Olympus e-520 με 2 φακούς 14-42 και 40-150. πιστεύω ότι για την χρήση που την θέλω είναι καλή. φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να την βάλω στο νερό. Εκτός αυτού το housing της Olympus που είναι και το πιο φτηνό κάνει πάνω από 900 ευρώ. Απλά περιμένω μήπως βρω ένα ανταλλακτικό για το παλιό μου housing και μόλις το φτιάξω θα πάρω μια μεταχειρισμένη c 5060 wz που έχω βρει στο κέντρο. Τώρα απλά περιμένω πότε θα κάνουμε την επόμενη εξόρμηση να την στρώσω λιγάκι.:D:D
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Εγώ πήρα τον Ιούνιο την canon kiss x2(450d) με tamron 17-50 and 28-300VC που θα δοκιμαστεί στο επόμενο ταξίδι μου στη Βαλτική, ελπίζω να τη μάθω μέχρι τότε(Μάρτη) γιατί δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου...
Btw καλή χρονιά με πολλά ταξίδια...
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος

Αγόρασα το καλοκαίρι ως entry lever μηχανή την Olympus 550 και πραγματικά ενθουσιάστηκα με τις δυνατότητές της.Θεωρώ οτι είναι μία μηχανή με τις δυνατότητες (τηρουμένων των αναλογιών) μίας DSLR και η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα απο κάποιον ερασιτέχνη όπως είμαι εγώ. Ειδικά για τα τοπία η μηχανή είναι άριστη εφόσον έχει και zoom 18x ενω παράλληλα διαθέτει και ευρυγώνιο φακό.Φέτος σκέφτομαι ν’ αγοράσω καποια DSLR
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω εχω την μ1010 της Olympus η οποια ειναι απαιχτη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!

aimages.e_shop.gr_images_PER_ART_PER.562085_1.jpg
aimages.e_shop.gr_images_PER_ART_PER.562085_2.jpg
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ποια????

Εδω ειμαι και εγω.Αυτη την στιγμη παιζω με μια canon ixus 860is.Πολυ καλη δεν μπορω να πω απλα τωρα θελω κατι παραπανω...
Εδω θελω τα φωτα σας.Ειμαι αναμεσα στην canon eos 1000D με φακο 17-55 και στην canon eos 450D με αντιστοιχο φακο.Να ομολογισω οτι δεν εχω ξαναδουλεψει με φακο και δεν μπορω να κρινω ουτε λειτουργιες ουτε τιποτα.Οποιος μπορει ας βοηθησει...:roll::roll::roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εδω ειμαι και εγω.Αυτη την στιγμη παιζω με μια canon ixus 860is.Πολυ καλη δεν μπορω να πω απλα τωρα θελω κατι παραπανω...
Εδω θελω τα φωτα σας.Ειμαι αναμεσα στην canon eos 1000D με φακο 17-55 και στην canon eos 450D με αντιστοιχο φακο.Να ομολογισω οτι δεν εχω ξαναδουλεψει με φακο και δεν μπορω να κρινω ουτε λειτουργιες ουτε τιποτα.Οποιος μπορει ας βοηθησει...:roll::roll::roll:
17-55 ή 18-55 ? Η Διαφορά τιμής είναι κάπου 1000 ευρώ....

Σοβαρά τώρα, αρχές Δεκέμβρη είχε προσφορά το πλαίσιο την 450D με τον ολοκαίνουργιο φακό 18-200, με 999 ευρώ. Πολύ καλή ευκαιρία για όποιον πρόλαβε.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Trelokefaloniti είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο δίλημμα και τελικά επέλεξα την 450D. Ο φακός που λες λογικά είναι ο 18-55 του κιτ. Εχουν λεχθεί πολλά γι' αυτόν τον φακό, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι για πρώτη φορά σε DSLR είναι αρκετά ικανοποιητικός (και ναι, τραβάει υπέροχες macro φωτογραφίες). Διάβασε το εγχειρίδιο χρήσης και τράβα πολλές δοκιμαστικές φωτογραφίες και θα την μάθεις. Πίστεψέ με μετά θα βλέπεις με άλλο μάτι την φωτογραφία. Ειδικά όταν διαπιστώσεις τι μπορείς να κάνεις με τους φακούς. Απλά ψάξε σε διάφορα καταστήματα για προσφορές, η τιμή της έχει πέσει (π.χ. ο Κατερέλος την δίνει με τον 18-55 545 ευρώ), ενώ εγώ την αγόρασα γύρω στα 700 κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom